Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

xx30
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod xx30 » 05 lis 2020 21:59

Tiskárna je EPSON L3070.

Reklama
carrypto
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 284
Registrován: leden 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod carrypto » 05 lis 2020 22:15

Chtěl bych tě poprosit,jestli by jsi se nemohl kouknout na antény a sílu signálu.
Koukal jsem na specifikace a router má dvě antény,který jsou fixní.Nemáš problémy se signálem? Jsou ty dvě antény dostatečně silný?
V týhle cenový relaci od konkurence i od Asusu je hodně routerů co mají antén víc + se dají vyměnit.
Díky.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 05 lis 2020 22:25

xx30: Pokud klikneš na odkaz EZ printer, nasměruje tě to na stránky podpory asusu. Tam vyplníš svůj router, klikneš na Podpora a Ovladače, vybereš systém a rozklikneš +Rozbalit vše. Najdeš MFP ovladač
MFP.png
MFP
.
Stažený soubor rozbalíš (jmenuje se Printer.exe) a spustíš. A rozběhne se instalace. A řídíš se průvodcem.
EZprinter.png
EZ printer
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

xx30
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod xx30 » 05 lis 2020 22:38

Tuhle instalaci provedu na stolním PC který je k routeru připojený kabelem. A na NTB připojeném přes wifi dám pouze přidat síťovou tiskárnu nebo tam musím také nainstalovat EZ printer a přes něj přidat tiskárnu?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 05 lis 2020 22:44

carrypto: Problémy se signálem jsem neměl nikdy u žádného Asus routeru. A nepředpokládám to ani u tohoto (testy teprve budou). Proč?
1. vyzářený výkon nesmí být vyšší, než 100mW. A i kdybych z něj dostal víc, tak mi to nepomůže. Vysvětlení najdeš v článku v mém podpisu: "Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem".
2. Délka a síla antény nemá vliv. Pokud bys dal libovolnou anténu z routeru pod rentgen, najdeš tam jen cca 2 cm kovu.
3. Asus "hrubou sílu" signálu nahrazuje pokročilými technologiemi, jako AiRadar a Beamforming (viz. můj článek "Vybíráme router"). Zjednodušeně řečeno - proč by mi měla kolem dokola svítit 100W žárovka, když potřebuji jen posvítit na nápis na protější zdi - tam mi postačí správně nasměrovaná 0,3W LED.
4. Více antén má smysl pro větší množství zařízení. Pro domácnost je to zbytečné. Nicméně tě mohu ubezpečit, že pokud budeš pořádat nějaký WiFi herní session (jak jsme my mívali LAN párty), můžou být i čtyři antény málo, a je třeba sáhnout daleko hlouběji do kapsy.
5. Jde o AX router. Šířka pásma je zde někde úplně jinde, než u AC routerů. Jen to chce mít AX zařízení. Vysvětlení najdeš opět v "Vybíráme router".

Dodatečně přidáno po 1 minutě 27 vteřinách:
xx30 píše:Tuhle instalaci provedu na stolním PC který je k routeru připojený kabelem. A na NTB připojeném přes wifi dám pouze přidat síťovou tiskárnu nebo tam musím také nainstalovat EZ printer a přes něj přidat tiskárnu?
Domnívám se, že pokud už jednou síťová tiskárna existuje, měly by se wokna k ní připojit. Ale budeš to muset vyzkoušet.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

xx30
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod xx30 » 06 lis 2020 19:20

Tak tiskárnu jsem nainstaloval a zprovoznil i na NTB. Jen síťový scaner mi zatím nejde.

Snímek obrazovky 2020-11-06 193107.jpg


ip 192.168.50.209 je stolní PC kde chci scanovat

Snímek obrazovky 2020-11-06 193131.jpg


ip 192.168.50.244 je adresa tiskárny

Je potřeba ještě něco potvrdit v nastavení routeru. Ten režim Monopoly - povolit.

Snímek obrazovky 2020-11-06 190937.jpg

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 06 lis 2020 20:25

Podle tohoto: https://www.asus.com/cz/support/FAQ/113988/ slouží monopoly režim k tomu, abys mohl tisknou v případě, že jiný počítač tiskárnu "obsadí" - tedy pokud to chápu správně. Jínak by to mělo normálně chodit.
Co se týče skenování po síti, to přes EZ print zřejmě nepůjde. Tedy by to mohlo chodit přes wifi a nějakou epson aplikaci - tuším epson scan 2. Používání aplikací je vždycky trochu alchymie, protože do nich nevidíš. Zlaté W7, které to uměly samy o sobě.
Ideální by bylo, kdyby to mohlo scanovat do síťového adresáře (například do flashky v routeru), ale manuál je v tomto nejasný, takže nezbývá, než zkoušet.
Sám bohužel nemám tiskárnu na které bych to mohl vyzkoušet.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

xx30
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod xx30 » 06 lis 2020 20:47

Tiskárnu jsem odpojil os stolního PC a zapojil jen do USB na routeru. Na stolním PC i na NTB jsem ji našel jako síťovou tiskárnu. Tisk funguje ze všech zařízení v pohodě, a tiskárna dokonce zůstala i připojená k wifi ( nevím jestli to není ten problém s tím scanerem ). To scanování jsem zkoušel na stolním PC právě přes Epson scan 2 a tam se nějak bijí IP adresy stolního PC, který je do k routeru připojený kabelem, to je ta 209 na konci a Epson tiskárny, to je 244 na konci. Když jsem spustil Epson scan2, zobrazila se hláška z prvního obrázku, že je scaner používaný uživatelem ( stolní PC IP .209 ) a po odklepnutí hlášky se otevře druhé okno s IP 244 což je IP adresa tiskárny ( je zobrazená i v připojených zařízeních na routeru ).
Nakonec jsem stáhnul nějaký scaner - jednoduchou apku z MS Storu a ta neřeší IP adresy a scanuje.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 06 lis 2020 20:53

Super! :thumbup:
Poprosil bych tě o název té appky. Tohle určitě někomu pomůže.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

xx30
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod xx30 » 06 lis 2020 21:15

Snímek obrazovky 2020-11-06 211417.jpg



Jediný problém je, že neumí naskenovat více stran. Pro zatím lepší než nic.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 13 lis 2020 14:13

----- pokračování -----
Základní nastavení WiFi - zde najdete zejména:
- možnost "chytré WiFi", což obnáší to, že na obou frekvencích je vysíláno stejné SSID a zařízení si samo zvolí, co je pro něj nejlepší.
- WiFi6 režim (802.11ax) - rozhodně zapněte, pokud máte kompatibilní zařízení
- šířku pásma kanálu (čím větší, tím vyšší rychlost)
- kanál - pokud z nějakého důvodu automatika nefunguje správně
a další.
WiFi.png
Základní nastavení WiFi
A komu to nestačí, je k dispozici i rozšířené nastavení. Zde je například i často dotazovaná funkce regulace výkonu.
WiFiPokro.png
Pokročilé nastavení WiFi

LAN Základní nastavení IP adresace, možnost nastavení ručního směrování, možnost nastavení VLAN pro IPTV. Položka "Ovládání přepínačem" je anglicky lépe znějící "switch control" a umožňuje například povolení vělkých rámců (jumbo frame), což může zvýšit propustnost vaší interní sítě. A nechybí možnost nastavení DHCP (automatické přidělování IP adres). A zde je i volba pro manuální přiřazení určité IP adresy pro určitou MAC adresu. Tak lze zařídit, že např. vaši TV najdete vždy na stejné IP adrese v síti.
LanDHCP.png
Nastavení DHCP

WAN - nastavení venkovní sítě (tedy odkud "dostáváte" internet. Vyplníte dle požadavků providera.
WANzaklad.png
Nastavení WAN
Duální WANvyužijete, pokud musíte být připojení k internetu stále. Máte možnost použít "klíčenku" se SIM kartou, nebo přepnout určený LAN port do WAN režimu. Zároveň si zvolíte, zda má být záložní připojení využito pouze při výpadku hlavního, či má být zátěž rovnoměrno rozdělena.
WANdual.png
Duální WAN

Port trigger a předávání portů využijete ke směrování portů např. na FTP, kamery atd.
Průchod NAT zvolte si které služby povolíte.
WAN_NAT.png
NAT

Alexa & IFTTT - vlastníci Alexy umožní router ovládat hlasem, funkce IFTTT reaguje na nějaký podnět. Třeba pokud se přihlásí na wifi telefon vaší ratolesti, router vám pošle e-mail, že je doma :-)
iffft.png
IFTTT

VPN router podporuje jak režim klienta, tak i serveru. U klienta PPTP, L2TP, OpenVPN, u serveru i IPsec VPN.
VPNklient.png
VPN klient
VPNserver.png
VPN server

Firewall doporučuji povolit. Zároveň se router umí bránít DoS útokům, můžete zde zakázat ping na WAN port (tedy ping z internetu) a zapnout logování firewallu
FW.png
Firewall
URL filtr - funguje jako blacklist, nebo whitelist. Pokud zadáte URL do blacklistu, stránky se nezobrazí. Pokud do whitelistu, zobrazí se pouze povolené stránky.
URLfiltr.png
URL filtr
Keywords blokuje stránky na základě toho, zda obsahují klíčová slova zde zadaná. Nefunguje pro https.
KeyWords.png
Keywords
Síťové služby zakazuje/povoluje pakety pouze pro určité služby.
SitoveSluzby.png
Síťové služby

Režim provozu pouhým kliknutím si zvolíte, v jakém režimu router poběží.
rezimprovozu.png
Režim provozu

Správa
Sytém obsahuje nastavení hesla k routeru, můžete nastavit hibernaci připojeného externího disku, režim USB portu, časové pásmo a server pro synchronizaci času, chování WPS tlačítka, Telnet (nedoporučuji), SSH připojení a odkud, povolit přihlášení přes zabezpečený protokol https, zakázat správu serveru z internetu (WAN) - doporučuji a správu routeru pouze ze zadaných IP adres.
System1.png
Systém (1)
System2.png
Systém (2)
Aktualizace firmwaru - router si sám zjistí, zda pro něj neexistuje novější firmware, popřípadě můžete aktualizovat ručně.
Uložit/Nahrát nastavení - pokud si nastavení routeru uložíte, pak v případě továrního resetu stačí nastavení jednoduše nahrát zpět.
UlozeniNastaveni.png
Uložení nastavení
Zpětná vazba - můžete posílat případné problémy Asusu.
Soukromí - tato záložka obsahuje upozornění, že jste aktivovali TrendMicro zabezpečení a vaše data mohou být odesílána. Tento souhlas můžete odvolat.

Systémový záznam - zde najdete logy všeho, co jste v nastavení zvolili.
Obecný záznam - informace o spuštěných službách a startu routeru
LogSys.png
Obecný log
Wireless log - zde najdete odpověď na zde často kladenou otázku: "jak zjistím, zda se k mé WiFi někdo nepřipojil?" Odpověď najdete v tomto logu.
LogWiFi.png
WiFi log
Přidělené DHCP adresy - seznam všech připojených zařízení, které obdržely IP adresu od DHCP routeru.
LogDHCP.png
DHCP log
Připojení - historie aktivních připojení. Zde najdete z jakoými IP adresami a na jakých portech jste komunikovali.
LogPripojeni.png
Připojení - log

Síťové nástroje - základní nástroje pro detekci problémů v síti. Ostřílení síťaři potvrdí, že je velmi praktické, pokud je router umí.
SitNastroje.png
Síťová analýza
Netstat sledování portů.
Netstat.png
Netstat
WakeOnLAN - funkce tzv. "magic paketu", který po odeslání na síťovou kartu probudí počítač.
WoL.png
WakeOnLAN


A příště už nás čekají jen testy a závěr :-)
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

BigSandy
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 252
Registrován: prosinec 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod BigSandy » 17 lis 2020 09:40

Zdravím Tě.
Maš možnost změřit rychlost te OpenVPN?
viewtopic.php?f=41&t=217908


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Asus ROG Delta Core - Recenze
    od KingGustavo » 03 říj 2023 14:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    4418
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    06 říj 2023 18:27
  • Recenze ASUS ROG STRIX Radeon RX 6650 XT V2 OC Edition
    od winycz » 27 čer 2023 22:57 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    13601
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 23:00
  • Popis (recenze) Asus ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II
    od KingGustavo » 27 lis 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1432
    od KingGustavo Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 16:14
  • Asus RT-AX57-Go - router pro cestovatele Příloha(y)
    od ITCrowd » 15 bře 2024 10:53 » v Sítě - hardware
    1
    960
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    16 bře 2024 16:31
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2286
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů