Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13
Guru Level 13
Pohlaví: Muž

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 17 lis 2020 13:17

Ahoj, pokusím se to nasimulovat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13
Guru Level 13

Příspěvekod ITCrowd » 20 lis 2020 10:32

Rychlost přes OpenVPN - testováno na RSA 1024 a 2048 bitů:
OpenVPNspeed.png

Pro 1024 je rychlost 8,4MB/s = 8,4 x 8 = 67Mb/s.
Analogicky pro 2048 bit.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

BigSandy
Level 1.5
Level 1.5
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvekod BigSandy » 20 lis 2020 11:01

Hm.
Takže koupením noveho routru si moc nepomužu.
Dik moc za otestovaní.

ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13
Guru Level 13

Příspěvekod ITCrowd » 20 lis 2020 11:10

Domnívám se, že si pleteš MB a Mb - tady na velikosti záleží! 60Mb/s na TV stačí v pohodě.

BigSandy
Level 1.5
Level 1.5

Příspěvekod BigSandy » 20 lis 2020 11:17

Až v ponděli odpolední, tak to znovu poměřim.
Dik.

ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13
Guru Level 13

Příspěvekod ITCrowd » 23 lis 2020 20:58

----- pokračování a dokončení -----

Router jsem podrobil obvyklým testům. Jak se testovalo:
Router připojen na gigabitovou síť. Jako zdroj použit PC s Win7, SSD disk na straně WAN. Jako cíl použit PC s Win10, SSD disk na straně LAN. Pro testy s USB použit USB flash disk Corsair VoyagerGT USB 3.0.
WiFi testováno v prosoru A - 1m od routeru, B - 5m od routeru, jedna železobetonová zeď, C - 10m od routeru, 3 železobetonové zdi. Testováno v reálném světě v paneláku, v okolí 34 wifi sítí.
Na zdrojovém PC nasdílen adresář, rychlost měřena pomocí totalcommanderu prostým kopírováním velkého souboru. Jde tedy o reálnou rychlost přes SMB protokol.
Při testech jsem narazil na zvláštnost - ne vždy je výhodou nejbližší vzdálenost. A dále - můj HP probook s protokolem 802.11n jsem nepřemluvil k vyšší rychlosti, byť jsem se o to snažil všemožným nastavením. Ovšem úplně jinde byly rychlosti s Lenovo T580 s kartou podporující 802.11ac. Tam jsem byl opravdu překvapen. Navíc v prostoru "A" byl notebook dokonce rychlejší, než karta PCE-AC68.
Bohužel nevlastním nic, co umí protokol 802.11ax. Troufám si ale tvrdit, že zde by byly výsledky ještě lepší.
rychlax56.png

K rychlostem - naprosto překvapující je rychlost WAN->LAN, naměřených 911Mbps je jeden z nejlepších výsledků, kterých jsem kdy dosáhl.
A takto vypadá kopírování přes WiFi na Lenovu:
WiFiAx56.png

A jako obvykle přikládám screen z InSSIDeru, abyste měli představu v jakých podmínkách router pracoval:
inSSIDer.png

Závěr:
Velmi povedený router pro moderní a rychlé domácí sítě. Obrovské možnosti nastavení, které bych mohl zařadit spíše do profesionální sféry. Důraz na bezpečnost pomocí produktu TrendMicro a podpora WPA 3. Dva USB porty, z toho jeden USB 3.1. Menu v češtině. Připraven pro nasazení v MESH síti. Pokročilé možnosti logování. Záloha připojení jak pomocí druhého WAN, tak pomocí "klíčenky" se sim mobilního operátora. Podpora nového protokolu 802.11ax.
Cena 2.999,- (czc v době recenze) dle mě naprosto odpovídá vlastnostem routeru. Pro ty, kteří to myslí se svou sítí vážně, je výborný kandidát.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) ITCrowd dne 30 lis 2020 17:15, celkem upraveno 1 x.

ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13
Guru Level 13

Příspěvekod ITCrowd » 25 lis 2020 17:08

Ještě doplním - občas se objeví otázka na spotřebu.
Měření v této sestavě:
- osazeny oba dva USB porty. První port Corsair Voyager GT USB3.0, druhý Kingston DTSE9 G2 USB3.0 128GB.
- kopírování WAN->LAN
- kopírování USB 3.0 -> WiFi Lenovo T580
To mělo za následek vytížení všech jader procesoru na cca 70%.
Naměřená spotřeba 8,8W
S odpojenými Flash USB disky, 1xPC LAN, WiFi zapnutá, ale bez zátěže, spotřeba 4,55W. Což je méně než standby provoz starších TV.
Měřeno digitálním power metrem GPM01.
Vzhledem k tomu, že dodávaný zdroj 12V/2A má výkon 24W, což je značně předimenzováno, domnívám se, že tato rezerva je určena k případnému napájení externího HDD.

lacino88
nováček

Příspěvekod lacino88 » 16 pro 2020 08:09

Ahoj,
premyšlam tiez nad kupou ASUS RT-AX55 (nahrada za RT-N18U). Chcem sa spytat este pred tym ako sa rozhodnem, ako je na tom v porovnani Router Asus RT-AX56U popripade lacnejsim TP-Link Archer AX10? Nejake skusenosti?
Ide mi predovsetkým o dosah, prenosové rýchlosti a spolahlivost. Router bude pokrývať polovicku poschodového rodinného domu. Do nového routru bude prichádzat 1Gb optika a z neho viest kábel do druhého routru: TP link archer C6 ktorý pokrýva druhú časť domu. Za usmernenie vopred dakujem.
CoolerMaster RC-690-KKN1; SuperFlower 650W Gold; MSI Z97 Gaming 3;Intel i5-4690k + SCYTHE Mugen MAX; ASUS Strix GTX 970; Kingston 2x8GB HyperX; Samsung 840 EVO 240GB; WD Black 1TB; NEC EA244WMi

ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13
Guru Level 13

Příspěvekod ITCrowd » 16 pro 2020 12:20

Recenze se týká rt-ax56u, ale i tak odpovím.
ax56u má prakticky za stejnou cenu 2xUSB navíc (z toho jeden USB3.0). A 2x více flash a ram. Což se hodí, pokud by měl být hlavní router. Tplink ax10 jsem nikdy neměl v rukou, takže nemůžu nic říct.
Archer C6 je strašná plečka.
A co se týče dosahu, přečti si: viewtopic.php?f=109&t=188210
Taky není dobré míchat dva výrobce. A zajímalo by mě, proč chceš routery ax, když ten tplink ax neumí (o mesh ani nemluvě).
Máš-li zájem svou síť řešit, bude nejlépe, pokud si založíš samostatné téma. Určitě si pročti odkaz v mém podpisu - Vybíráme router.

lacino88
nováček

Příspěvekod lacino88 » 17 pro 2020 14:18

- čiže lepšou voľbou je asi ax56u
- Archer C6 možno je plečka ale v danej chvíli spĺňal čo som potreboval, 1Gb LAN, dostatok LAN portov a dual band... v tej časti domu sa vtedy nič náročného nenachádzalo na pripojenie čo by nezvládlo. To sa síce teraz dočasne zmenilo (PC s obývačkou poputovali do druhej časti domu, lebo sa tehotnej manželke nechcelo chodiť po schodoch do hornej obývačky).
- čo sa týka dosahu, prečítal som si to a na základe toho mením formuláciu požiadavky na router = hľadám router s čo najlepším dosahom A ZÁROVEŇ taký, ktorý má antény s lepším ziskom (v rámci danej cenovej hladiny +-100e), vďaka ktorým by router videl mobil aj na väčšiu vzdialenosť. :idea: (rovnaký alebo lepši ako RT-N18U)
- o miešaní výrobcov som nevedel. Od teraz beriem na vedomie. Mám asi šťastie v nevedomosti, keďže TP link funguje ako ma.
- ax router chcem z jednoduchého dôvodu. Nevidím zmysel kupovať ac router, ak za podobné peniaze + nejaký doplatok môžem mať ax. Aj keď k dnešnému dňu ax zariadenie nemám, router kupujem na viac rokov a do vtedy isto také zariadenie pribudne. Časom sa možno aj ta C6 vymení za niečo s ax a mesh.
Aktuálne je mojou prioritou výmena RT-N18U, keďže z mne neznámeho dôvodu blbne wifi sieť (jeden aj druhý router majú svoju osobitnú wifi sieť zo svojím menom). Náhodne vypadáva pripojenie takou formou, že na mobile ukazuje pripojenie k wifi ale stránku nenačíta, neaktualizuje sociálne siete, alebo nechce sa pripojiť k vonkajšej kamere. Stalo sami aj že stream z HBO Go začal sekať, zastavovať a následne sa rozbehol na striedačku. Ako náhle sa prepnem na dáta od operátora všetko ide. Skúšal som router aj resetnúť a nepomohlo. Tento jav nie je pravidelný ani nepretržitý.
CoolerMaster RC-690-KKN1; SuperFlower 650W Gold; MSI Z97 Gaming 3;Intel i5-4690k + SCYTHE Mugen MAX; ASUS Strix GTX 970; Kingston 2x8GB HyperX; Samsung 840 EVO 240GB; WD Black 1TB; NEC EA244WMi

ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13
Guru Level 13

Příspěvekod ITCrowd » 17 pro 2020 14:27

Nezlob se, ale už minule jsem psal:
ITCrowd píše:Recenze se týká rt-ax56u...........................................
Máš-li zájem svou síť řešit, bude nejlépe, pokud si založíš samostatné téma. Určitě si pročti odkaz v mém podpisu - Vybíráme router.

Potřebuješ to přeložit do slovenštiny?

xx30
nováček

Příspěvekod xx30 » 25 bře 2021 20:51

Nevíte někdo čím by mohl vzniknout tento problém?
Máme doma tři NTB, Lenovo Yoga Slim 7, zbylé dva ACER Swift 3 a Dell, které jsou připojeny přes wifi k výše recenzovanému routeru. Jeden se bez problémů připojuje jak k 5 GHz tak 2,4 GHz síti. Dva další jsou připojeny pouze přes 2,4 GHz. Když na nich dám připojit k 5 GHz síti dojde k připojení Bez přístupu k internetu. Před několika dny připojení bez problémů fungovalo na obou sítích a bylo možné mezi nima přepínat. Nic se mezi tím neměnilo. Zjistil jsem to tak, že nám na chvíli vypadla 2,4 GHz síť a chtěl jsem tedy NTB připojit k 5 GHz síti. Při připojování to hlásilo, že dochází ke konfiguraci a pak se NTB připojil bez přístupu k internetu. Po nějaké době se opět rozjela 2,4 GHz síť a na ní teď funguji. Chtěl jsem na 5 GHz síť přejít kvůli možnosti rušení jinými sítěmi v paneláku. Telefony jsou připojeny i přes 5 GHz tak také přes 2,4 GHz síť.

• Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • je vhodný ASUS RT-AX56U
    od los.rybos » 18 srp 2021 18:27 » v Sítě - hardware
    5
    313
    od ITCrowd
    19 srp 2021 11:43
  • ASUS ROG Pugio II - Recenze
    od Hanzr » 24 lis 2020 00:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC