Výber nového routeru

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Mirec.K
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: leden 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Výber nového routeru

Příspěvekod Mirec.K » 04 led 2021 11:25

Ahoj.

Prišiel som si po radu, aký nový router. Potreba výmeny prišla nenápadne s tým, ako mi začala liezť na nervy potreba častého reštartu terajšieho stroja. Občas to ide a 2 týždne o ňom neviem a občas ho reštartujeme 2-3x za večer. Niekoľko večerov po sebe.
A keď už nový router, tak nech to zrejme stojí za to. Mám v tom asi sám troška mišung, kopa výrobkov, ktoré sa často líšia v detailoch a občas sú tie popisy tak nešťastne ne/uvádzané... Takže ideálne bude, ak poradí niekto skúsenejší.
Čo mám alebo som mal v merku:
ASUS RT-AC68U (tu dosť vychvaľovaný router, nechápem tej rýchlosti 1900, vraj 1300+600, to sa sčítavajú pásma a zariadenie s tým vie pracovať? Už pomerne starší model, nebude časom limitovať sieť?), ASUS RT-AX55, ASUS RT-AX56U (AX model, zaráža ma, že oproti vyššie uvedenému AC modelu má rýchlosti 1200 + 600, ako je to možné pri vyššom type WiFi?), TP-LINK Archer AX20 (ničo od konkurencie, výrazne lacnejšie oproti ASUS-om, je to niekde alebo bude poznať? neberiem do úvahy, že nemá USB), TP-LINK Archer AX50 (je zaujímavé, že síce má oproti "nižšej" verzii AX20 USB port, ale nemá WPA3, občas proste tie nižšie a vyššie verzie nechápem a aj preto je tak zložité mať v tom prehľad pre mňa).
Nebránim sa ani iným modelom, povodne som sa chcel udržať pod 2000,-, ale ak ten príplatok za to stojí, prečo nie. Samozrejme, mašiny vyššieho rangu už určite nevyužijem :)
Budem rád za postrehy, ono je tam veľa skrytých parametrov, rozne čipy od roznych dodávateľov, rozne veľkosti pamatí RAM, flash, niektoré routre sú v recenziách zvozené za to, že moc hrejú a podobne.

1. Typ a výrobce routeru, který tam máš teď?
TP-Link TL-WR740N (kupovala manželka, vtedy ešte priateľka, do bytu 1+kk, na vtedajšie potreby nebolo treba nič iné a vlastne to ani neriešila, bola potreba WiFi koli noťasu a mobilu).

2. Typ připojení (LAN, WiFi, LTE, DSl..)?
Optický kábel ide do bytového domu, tam je rozvedený do jednotlivých bytov (či optikou, to netuším), v stene je zásuvka na klasický sieťový kábel, ten mám zapojený priamo do routeru (z neho káblom krabičku k TV a cez WiFi všetko ostatné).

3. Požaduješ WiFi? 2,4GHz, 5GHz? WiFi6 (802.11ax)? Zabezpečení WPA3?
Áno proším :) Obe pásma (ak teda chápem správne, že nové routre dokážu vysielať obe pásma a zariadenie si vyberá to, čo je vhodnejšie). AX, asi nutné nie je, na druhej strane, ak dám za router AC podobnú cenu + asi to nekupujem na dva roky, takže do budúcna to bude zrejme prínosné. No nie je podmienkou. WPA3 - tu v zásade neviem, ako moc moju domácnosť ohrozuje šifrovanie WPA2 :) Ale ako s AX, nie je podmienka, poteší.

4. Kolik zařízení bude k routeru připojeno? Případné rozšíření (NAS, kamery, TV, PS, atd.)
Káblom TV, časom dúfam PC (momentálne je cez WiFi). WiFi potom PC, noťas, nejaký ten mobil, občas návšteva, do 10 zariadení, naraz ale určite nepobežia :) Do budúcna ale sa može zmeniť samozrejme.

5. Funkce routeru (např. možnost omezení pásma, rodičovská kontrola, logy)
Asi nič špeciálne, do budúcna rodičovská kontrola, možno ak by sa dal zahrnúť do MESH-u (opať do budúcna).

6. Požaduješ DLNA, USB port atd?
USB dodnes nechýbal, ale prekážať nebude.

7. Rychlost internetu dle smlouvy?
100/100 Mb/s s garanciou 70% za každých okolností (ale veru, nemeral som).

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výber nového routeru

Příspěvekod ITCrowd » 04 led 2021 12:09

Vítej na PC-HELP!
Jsem rád, že se objevil někdo, kdo k routeru přistupuje zodpovědně :-)
K dotazům:
"nechápem tej rýchlosti 1900, vraj 1300+600, to sa sčítavajú pásma a zariadenie s tým vie pracovať?" Jsou to skutečně (vypočtené a teoretické) max. hodnoty rychlosti v jednotlivých pásmech. Sčítají se proto, že čím větší číslo, tím víc na to zákazník slyší. A ne, zařízení s oběma pracovat neumí (kromě 802.11ax).
"AX model, zaráža ma, že oproti vyššie uvedenému AC modelu má rýchlosti 1200 + 600, ako je to možné pri vyššom type WiFi?" Na tom není nic zarážejícího. Tohle je dáno technologií MIMO:
2x2 MIMO - nabízí dva prostorové toky bezdrátového přenosu a přijímání dat na stejném kanálu nebo frekvenci. Pro tuto implementaci potřebujete pouze dvě antény a současně můžete připojit maximálně dva klienty, jednoho v každém proudu.
3x3 MIMO - nabízí tři prostorové proudy a potřebujete tři antény. Můžete současně připojit maximálně tři klienty.
4x4 MIMO - nabízí čtyři prostorové proudy, potřebujete čtyři antény a můžete připojit maximálně čtyři klienty.

Tedy - čím více antén, tím více proudů a tím vyšší teoretická rychlost.
A za další - router je osazen broadcom čipem s funkcí Broadcom® TurboQAM™. Ten může použít QAM vyšší, než je definovaný standard. Př.: standard pro 802.11ac je 256QAM, tento router umí 1024QAM. To je ale nestandardní a samozřejmě to musí umět i připojené zařízení.
Klasický příklad rychlosti je zde: viewtopic.php?f=41&t=203961 V době testu neexistovala žádná síťová karta, která by tuto wifi uměla. Bylo nutno použít další wifi router.
K tplinkům se nevyjadřuji.
Vzhledem k rychlosti by měl router mít gigabitové porty, zatím máš všechno na wifi, takže by měl mít slušnou wifi.
Za mě by mohl vyhovět Asus RT-66U B1 - viewtopic.php?f=41&t=185577 viewtopic.php?f=41&t=213232
Jinak je to samozřejmě na tobě.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Mirec.K
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: leden 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výber nového routeru

Příspěvekod Mirec.K » 04 led 2021 21:31

Ďakujem moc za ochotu a čas (a obdivujem trpezlivosť v niektorých témach). Ale, ako to tak býva, u laikov väčšina odpovedí vyvolá len ďalšie otázky :D Aspoň TP-Linky vypadli teda.
Tú recenziu k Asus RT-AC66U B1 som si prešiel, neviem, prečo som ho opomenul. Ak teda chápem správne, u neho platí, že má technológiu 3x3 MIMO? A vďaka tomu má teoretickú rýchlosť podobnú ako napríklad Asus RT-AX56U (ktorý má predpokladám 2x2 MIMO)? Alebo som totálne MIMO ja? :D Pretože ok, dá sa to predpokladať na základe počtu antén, ale niekde na mňa bliklo, že aj RT-AX55 je 2x2 MIMO, pričom má antény 4... A ešte, čo model RT-AC68U? Ak chápem správne, je to nejaký derivát odporúčanej 66-ky, má troška rýchlejšie 2,4 GHz pásmo a funkciu AiRadar. Funguje tá funkcia tak ako má a reálne to pomáha? Alebo je to pri zariadeniach typu mobil či tablet nepodstatné (pre prehliadanie webu, skuknutie YouTube či zahranie nenáročnej mobil hry)? Áno, je to za AC router už celkom pálka (aspoň teda z môjho pohľadu, tak ako je pálka za bajk 30 000 pre niekoho nezasveteného atď pre rôzne odvetvia), takže ak AC, tak ten, čo si odporučil. Asi len hľadám nejaký dôvod, ktorý neexistuje pre nejaký AX model :D

Ak to zhrniem, ten AC66U bude na tom rýchlostne podobne ako AX56U? Alebo má do budúcna ten AX model nejaký významný prínos (netvrdím, že zajtra, či za rok, ale povedzme, za roky 2, či tri, kedy človek napríklad prejde na tablet s WiFi 6 a podobne). V podstate sú to už len tieto mašinky, nad ktorými teda dumám. Pre použitie v MESH-i (ak sa k tomu niekedy dostanem) sú zrejme oba vhodné. A nakoniec, je nejaká šanca, že sa tam v nejakej aktualizácii objaví napríklad WPA3?

Ospavedlňujem sa, ak sú niektoré otázky mimo. IT ide mimo mňa už v dnešnej dobe a som len užívateľ. Ešte neviem, či má nejaký vplyv na to, ak časom k tomu pripojím AppleTV, alebo tam to ide cez kábel a je to jedno.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výber nového routeru

Příspěvekod ITCrowd » 05 led 2021 00:40

Předně - i když router má "vystaveny" jen dvě antény, tak pokud umí obě pásma, pak má antény čtyři, jen jsou dvě integrovány. Toto je případ i ax56u. Tedy pokud se chceš orientovat jen podle toho, co trčí ven, máš smůlu. Opět past výrobců na zákazníky, kteří jsou z nějakého důvodu přesvědčeni o tom, že čím víc antén vidí, tím líp. Rozhoduje to, co uvádí výrobce.
AiRadar je popsán v článku Vybíráme router, odkaz je v mém podpisu. A ta 66uB1 ho umí taky. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že AiRadar i Beamforming má na rychlost wifi vliv.
K té rychlosti - už jsem to psal, ale tak tedy znovu: Aby to fungovalo, musí podporovat nadstandard OBĚ! zařízení. Žádný mobil, ani tablet neumí a nebude umět na ac 1024QAM. Já používám pro testy tuto kartu: https://www.czc.cz/asus-pce-ac68/134243/produkt ale ta má naprosto jiné vlastnosti, než mobil, tablet a notebook. Proto srovnávám i "obyčejné" "n" a "ac" karty.
66uB1 navíc lépe spolupracuje se staršími zařízeními. Při recenzi ax56u jsem zjistil, že na protokolu 802.11n nejsou rychlosti takové, jakých jsem dříve dosahoval s ac routery. Nicméně nová ac zařízení s tímto ax routerem fungovala překvapivě rychle.
Jestli bude aktualizace WPA3 pro starší routery netuším, to je dotaz na výrobce. Ale pochybuji o tom, že třeba ty budeš mít za tři roky už úplně všechna zařízení podporující WPA3.
To, co se připojí kabelem se v podstatě nepočítá. Tento router má gigabit LAN a tam se nějaká multimedia ztratí.
A klidně se ptej. Je daleko lépe se dopředu 2x zeptat, než si bez zeptání koupit nějakou plečku a potom tady plakat, jak to nefunguje a v čem to může být, když je router nový.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Mirec.K
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: leden 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výber nového routeru

Příspěvekod Mirec.K » 05 led 2021 10:29

Díky za ujasnenie. Niektoré otázky som žiaľ nedopátral (nehovorím, že som ich nemohol prehliadnuť), napríklad s tým AiRadarom pri AC66U B1. A články som prečítal všetky (zas nehovorím, že dva krát), ako funkcia funguje tiež, ale ono je kopa funkcií, ktoré človek ani netuší, či fungujú, ako ich výrobca prezentuje na pekných letákoch.

K zariadeniam teda, pozrel som si nepripojiteľné krabičky (iMobily, iTablet), a tam špecifikácie udávajú ac štandard (aj s MIMO, takže nie som mimo sám :D ), notebook má za sebou najlepšie (manželka používa už len v prípade potreby wordu, stále je to komfortnejšie ako písať na tablete), ten teda nebudem zohľadňovať a posledný stabilne pripojený článok je PC (počítam len WiFi zariadenia). Ten snáď raz dostane kábel, do vtedy je odkázaný na vzduch. Doma nie som, ale odhadujem, že tam mám niečo ako TL_WN781ND, pri skladaní PC v roku 12 som sa touto súčasťou jedinou nezaoberal, proste som tam prdol, čo bolo.

V zásade mi teda AX nič neprinesie, ale teoreticky 3x3 u AC využijem viac ako 2x2 u AX (pretože reálne budem využívať 2x2 AC). Prípadne možem posilniť PC niečím ako ASUS PCE-AC51 (alebo ASUS PCE-AC56). A v prípade potreby v budúcom bývaní možem AC router využiť v MESH-i a ako hlavný zakúpiť niečo iné (aktuálne v ten dobe budúcej).

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výber nového routeru

Příspěvekod ITCrowd » 05 led 2021 10:36

Stolní PC na wifi nepatří. Natažení kabelu tě vyjde levněji, než ta síťovka.
A pokud to z nějakého důvodu možné není, doporučuji použít powerline. Co to je, najdeš zde: viewtopic.php?f=117&t=165570
Je to rozhodně lepší jak na ping, tak na rychlost, než jakákoli wifi.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Mirec.K
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: leden 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výber nového routeru

Příspěvekod Mirec.K » 05 led 2021 11:11

Povedzme, že o kábli viem. Dokonca chvíľku bol zapojený, ale momentálne je situácia, že proste nie. A áno, budem rád, keď sa niektorá z vecí zmení a bude to áno. Na druhej strane, onlinovky nehrám, takže v zásade maWiFi nijako nebrzdí (až na tú potrebu resetovania). Navyše, PC pojde do obývačky na jar, bo izba bude pre malého. Tým sa ešte zvýši rýchlosť. A časom proste bude na kábli.

Otázkou je, či ten moj predchádzajúci záver je správny ("V zásade mi teda AX nič neprinesie, ale teoreticky 3x3 u AC využijem viac ako 2x2 u AX (pretože reálne budem využívať 2x2 AC).")? Proste ak mi zariadenie (AX56U) neprinesie nič orpoti AC66U B1, idem do neho.

K tomu PL, podobnú krabičku som niekde videl, ale fakt som netušil, čo to a na čo to. Ako to máme v byte sfázované netuším, ale napadá mi otázka, čo ak sa niekto v paneláku napojí podobným sposobom? Čo bezpečnosť tohto riešenia? Je na úrovni WiFi, či nižšie, či vyššie?
A hneď skúsim ešte jednu vec: u rodičov v dome majú WiFi na poschodí (bo modem pod strechou, bez rozvodov v dome). Takže dole signál nič moc. Dal by sa cez ten power line zapojiť router dole? Hore, kde sa málokto zdržiava by ostal ten starý, čo mám a ich výkonnejší by sa zapojil cez PL na dolnom poschodí...

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výber nového routeru

Příspěvekod Karrex » 05 led 2021 11:17

Ad-ešte jednu vec
Pokud se splní podmínka s rozvodem, tak k tomu to je, ano.
Když nejsou datové rozvody a chceš to dostat někam, kde je aspoň el.zásuvka.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výber nového routeru

Příspěvekod ITCrowd » 05 led 2021 11:42

"Otázkou je, či ten moj predchádzajúci záver je správny ("V zásade mi teda AX nič neprinesie, ale teoreticky 3x3 u AC využijem viac ako 2x2 u AX (pretože reálne budem využívať 2x2 AC).")?" - Ano, tvůj závěr je správný.
"čo ak sa niekto v paneláku napojí podobným sposobom? Čo bezpečnosť tohto riešenia?"
1. používá se šifra aes 128 nebo 256.
2. signál ve většině případů neprojde přes elektroměr. Tedy ve druhém bytě už nic nezachytí. Rozhodně ne tolik, aby stálo za to se nabourávat.
"u rodičov v dome majú WiFi na poschodí (bo modem pod strechou, bez rozvodov v dome). Takže dole signál nič moc. Dal by sa cez ten power line zapojiť router dole? " Toto je přesně případ, proč se powerline používá. A pro tento případ existují i powerline s wifi.
"Ako to máme v byte sfázované netuším" - v případě rozdílných fází i to lze řešit zařízením: https://www.conrad.cz/p/kemo-powerline- ... ?&vat=true
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Mirec.K
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: leden 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výber nového routeru

Příspěvekod Mirec.K » 05 led 2021 13:39

ITCrowd, ďakujem moc pane za pomoc. Idem do Tebou odporúčaného routeru. A tiež díky za návrh PowerLine riešenia, ja ho využijem len možno, zato rodičom to istotne navrhnem.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výber nového routeru

Příspěvekod ITCrowd » 05 led 2021 15:17

Není zač, od toho tu jsme.
Doufám, že budeš spokojený, rozdíl bys měl poznat okamžitě.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Problém s fungováním internetu, po instalaci terminátoru a nákupu nového routeru
    od Arden » 30 zář 2023 02:37 » v Sítě - hardware
    1
    2884
    od Sigyam Zobrazit poslední příspěvek
    01 říj 2023 09:02
  • Výběr nového GPU
    od Gracous » 13 bře 2024 17:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    823
    od Gracous Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 19:51
  • Výběr nového ntb
    od Lojza » 21 bře 2024 18:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1272
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    25 bře 2024 08:03
  • Výběr nového PC
    od GrandTheftAuto29 » 28 bře 2024 16:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    1152
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    29 bře 2024 15:02
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1513
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů