Seznámení s routerem Asus rt-ax55

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23631
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž

Seznámení s routerem Asus rt-ax55

Příspěvekod ITCrowd » 22 kvě 2021 10:01

rtax55.png

Přistál mi na stole další kousek od Asusu a bylo by škoda se o něj s vámi nepodělit. Jde o router RT-AX55.
V krabici najdete vše potřebné - vlastní router, napájecí adaptér a LAN kablík.
Pět indikačních LED je umístěno na přední straně a rozhodně neruší. Na zadní straně jsou umístěny WAN a LAN porty - všechny 1Gbps, WPS a reset tlačítko, napájecí konektor a vypínač.
Uvnitř routeru tepe na 1,5GHz procesor Broadcom BCM6755KFEBG a model je osazen 256MB RAM.
Jak je uvedeno už v názvu routeru - podporuje WiFi6 s modulací 1024QAM a max. šířkou kanálu 80MHz. Tyto parametry určují i teoretickou rychlost WiFi, a to 574Mbps (2,4GHz) a 1201Mbps (5GHz). Router umí i mesh síť.
Po zapnutí, připojení PC a spuštění prohlížeče se po zadání adresy router.asus.com spustí průvodce, který vás intuitivně provede nastavením.
Pruv01.png

Jako první si řejne o nastavení WiFi. Zaškrtnutím volby "Separate 2,4GHz a 5GHz" oddělíte obě frekvence. To je výhodné pouze v případě, pokud vaše zařízení neumí tzv. smart WiFi.
Pruv02.png

V dalším kroku můžete zapnout WiFi6 režim (protokol 802.11ax). Zároveň zde jsou i odkazy na ovladače vaší síťové karty, pokud by měla s WiFi6 problémy. Ovladače doporučuji aktualizovat, protože nové síťové karty pracující v režimu WiFi5 (802.11ac) dokáží s novými ovladači na WiFi6 pracovat výrazně rychleji.
Pruv03.png

A zač musím Asus pochválit - hned v dalším kroku si vyžádá změnu přihlašovacích údajů k routeru.
Pruv04.png


Co najdete v nastavení:
Mapa sítě: informace o provozu - IP adresu WAN portu, informace o připojených klientech, úroveň zabezpečení WiFi a pod záložkou Stav vytížení jednotlivých jader procesoru a obsazení paměti. Router hned po připojení zjistil novou verzi firmwaru a ihned nabídl jeho instalaci.
Stav.png

AiProtection: Zde řešeno standardem Trend Micro. Jednoznačné plus pro bezpečnost. Nastavení je jednoduché - stačí kliknout na položku. Na tomto modelu mě zaráží položka "Anonymní přihlášení k FTP serveru". Tento model totiž nemá USB port a tudíž ani v jeho nabídce není možnost sdílení dat přes FTP. Asi Asusu něco uniklo :-)
Dále zde můžete zvolit blokování škodlivých stránek, blokování napadených zařízení a rodičovskou kontrolu, která umožňuje zpřístupnění internetu na danou MAC adresu pouze v určenou dobu.
AiProtection.png

QoS: jde o přednostní doručování paktů preferovaných služeb. Nabídka nejjednoduššího nastavení je opět na jeden klik. Chválím rovněž rozšířené možnosti nastavení související s dnešní "covidovou" dobou, vynucující si vzdělávání a práci z domova. To jsou položky Learn-from-Home a Work-From-Home. Ale to není vše. QoS zde můžete použít i jako omezovač pásma, popřípadě si vše nastavit uživatelsky. Najdete zde i historii navštívených stránek a monitor provozu, který zobrazuje "spotřebovaná" data.
QoS.png

A novou položkou je zde i měření rychlosti internetu.
rychlostnetu.png

Nastavení WiFi: Standardní nastavení. V souvislosti s WiFi6 přibyly položky týkající se protokolu 802.11ax. Sem zabloudíte, pokud jste v úvodu něco udělali špatně. Můžete vypnout smart WiFi, můžete zakázat WiFi6 (v tom případě poběží router na WiFi5). Můžete zde zvolit kanál na kterém se má vysílat, šířku pásma atd...
SetWiFiObec.png
WPS - spárování WiFi zařízení - doporučuji vypnout.
WDS - nastavení Bridge mezi WiFi zařízeními. Umožňuje připojit až 4 zařízení.
MAC filtr - zde uvedená zařízení se k vašemu routeru nepřipojí (blacklist), nebo se k vašemu routeru připojí pouze zde uvedená zařízení (whitelist).
A kdo by se standardním nastavením nebyl spokojen, může zabloudit do rozšířeného. Toto nastavení směle konkuruje různým WRT firmwarům. A mimo jiné zde naleznete i často uživateli požadované nastavení výkonu. A to i přesto, že většina z nich ho nastaví na max. :-)
PokrWiFi01.png
Blokování roamingu se bude hodit v případě, že WiFi zařízení nepřenášíte (např. smart TV bez LAN konektoru).
LAN: Standardní nastavení IP adresy, DHCP, statického směrování a IPTV.
LANiptv.png

WAN: Nastavení parametrů internetového připojení. Toto nastavení dostanete od providera. Pokud váš provider nic nepožaduje, vše se nastaví automaticky.
Duální WAN - zde nastavíte záložní připojení k internetu. Máte dvě nožnosti - buď náhradní připojení "zaskočí" za to prioritní, nebo se bodou obě připojení střídat tak, aby vytížení bylo stejné.
WANdual.png
Dále zde najdete nastavení port forwardingu, port triggeringu, DMZ, DDNS a nastavení NAT.
Vlastníte-li Alexu, tento router si s ní porozumí.
VPN: Router umí PPTP, OpenVPN a IPsec VPN. Všechny jako server i klient.
Firewall: Zde najdete možnost nastavení FW a vypnutí ping z WAN.
Dále filtry URL (lze zablokovat určité stránky), filtr klíčových slov a filtr síťových služeb. U flitru URL lze opět zvolit blacklist (přístup všude, jen ne na uvedené), nebo whitelist (přístup pouze na uvedené a nikam jinam).
FWurl.png

Správa: Zde určíte, v jakém režimu má router pracovat. Kromě klienta umí vše.
SpravaRezim.png
A v záložce nastavení můžete změnit přihlašovací údaje k routeru, čas, přístup k routeru přes telnet, či SSH a deaktivivat tlačítko WPS. Co mě osobně zaráží je povolení plánovače restartování.
Systémový záznam: Zde lze nalézt další logy z provozu routeru.
syslog.png

Síťové nástroje: Router umí ping, tracert. A komu nestačilo nastavení WiFi, může se i zde vyřádit, tedy pouze pokud má povolenu smart WiFi.
SmartWiFi.png

Testování: router jsem podrobil standardním testům. Test WAN/LAN nasdílen disk a měřeny reálná rychlost kopírováním velkého souboru. Testy WiFi byly LAN->WiFi, opět nasdílen disk a měřeno kopírováním velkého souboru. Jako "měřidlo" byl použit totalcommander. Vzdálenost "A" = 1m od routeru, vzdálenost "B" 5m od routeru přes jednu panelovou zeď, vzdálenost "C" 9m od routeru přes tři panelové zdi. Router byl testován v režimu WiFi6 s ntb Lenovo a se síťovou kartou Asus PCE-AX3000. V režimu ac se síťovou kartou ASUS PCE-AC68. V režimu WiFi4 s notebookem HP Probook. Testy probíhaly v normálním panelovém domě, v okolí 32 WiFi sítí.
rychlosti55.png
Pro představu přikládám i screen z programu InSSIDer:
inSSIDer.png
A konečně stav sítě - navázaná rychlost WiFi s kartou AX3000:
1_2Gbps.png

Občas se zde objeví i dotaz na spotřebu. Při běžném provozu (1x zařízení na LAN, 3x na WiFi) naměřen příkon 6,8W. Měřeno měřičem Geti GPM01.

Vzhledem k tomu, že jsem si konečně pořídil chytrý mobil, zkusil jsem i nastavení routeru přes aplikaci asus router. Nastavení je intuitivní - po spuštění aplikace si vyberete, jaké zařízení chcete nastavit, aplikace zařízení vyhledá.
NastAsus1.jpg

Dále nastavíte SSID WiFi a přístupové heslo k WiFi. V dalším kroku si aplikace vyžádá jméno a heslo pro přístup do nastavení routeru.
NastAsus2.jpg

A po stisknutí Dokončit už si můžete užívat připojení k internetu :-)
NastAsus3.jpg
Tady bych Asusu vytkl požadavek na přístup z WAN sítě (standardně zakazuji).

Co říci závěrem?
Na routeru chybí otvory pro šrouby k případnému přimontování na zeď. Takže se musíte spokojit s polohou "ležmo". To je asi tak jediná výtka. Komu by chyběl USB port, doporučuji jeho "bratříčka" rt-ax56u.
A co jsou klady? Umí WiFi6, spolupracuje s novými kartami WiFi5 - po instalaci nových ovladačů. Umí nové zabezpečení WPA3. Bez problémů funguje i v režimu WiFi5. Nadstandardní možnosti zabezpečení. Široké možnosti nastavení. Podpora MESH. Za cenu 2498,- Kč (cena z CZC v době recenze) je ideální pro ty, kdo chtějí nový standard WiFi6 se zabezpečení WPA3 a nepožadují USB port.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6764
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž

Re: Seznámení s routerem Asus rt-ax55

Příspěvekod Ltb » 23 kvě 2021 18:48

Publikováno 8)
Velké díky ITCrowde za super obsáhlou recenzi routeru.

Uživatelský avatar
kecalek
Level 3
Level 3
Příspěvky: 613
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Seznámení s routerem Asus rt-ax55

Příspěvekod kecalek » 30 črc 2021 19:16

Tak takáto recenzia zariadenia prekonáva i recenzie "odborníkov" v mnohých IT weboch a časopisoch.
Do detailov, s popisom a grafickým znázornením by táto recenzia (po úprave) mohla byť i podrobným manuálom pre nastavenie routera.

Výborná práca!
:clap: :number1:

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9600
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: Seznámení s routerem Asus rt-ax55

Příspěvekod Karrex » 30 črc 2021 19:39

Super, hlavně za ty peníze...
Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

flacek
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 130
Registrován: září 17
Pohlaví: Muž

Re: Seznámení s routerem Asus rt-ax55

Příspěvekod flacek » 30 črc 2021 20:11

Jj dnes jiz druhy v poradi a spokojenost.Obrázek

SOL098
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červenec 10
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Seznámení s routerem Asus rt-ax55

Příspěvekod SOL098 » 08 zář 2021 21:46

Ahojte, pěkně napsáno. Měl bych jeden dotaz k nastavení, jestli by náhodou někdo nevěděl. Na jednom místě, kde jsem instaloval 2x ASUS WL-520gC cca 15-18let zpátky (flashnuté na OpenWRT a spárované přes WDS, nutnost dostat internet z jednoho baráku do druhého) tak jedno už dosloužilo. Koupil jsem tedy 2 x Asus AX55, udělal základní nastavení a spároval přes AiMesh. Na wifi analyzéru na mobilu jsem v místě druhého AP to první téměř nenaměřil, ale internet fungoval a první testy na youtube byly super. Tak jsem spokojeně odjel, ale to byla chyba. Spojení permanentně vypadává a nejsou schopny moc spolu komunikovat. Příliš slabý signál. V hlavním domě, kde je internet, tak na cca 8-10metrech, přes 2 zdi signál spadne na úroveň, že se žádné zařízení není schopno připojit. Takže jsem dokoupil 3 kus, takže první budova jakž, takž pokryta. Ale spojení s druhým barákem vypadává. Routery jsou od sebe cca 25m vzdušnou čarou. Nějaké tipy na nastavení?
Předem díky za nějaké tipy.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23631
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž

Re: Seznámení s routerem Asus rt-ax55

Příspěvekod ITCrowd » 08 zář 2021 23:01

To sice nesouvisí s recenzí, ale odpovím ti.
Už od začátku bylo špatně řešeno. Zkus udělat to, co jsi měl předtím. Tedy nastavit druhý router jako repeater (jak byl pravděpodobně nastaven předtím). A za další - přes wrt lze "napálit" vysílací výkon, což mohlo také pomoci.
MESH na tohle je nesmysl.
Správné řešení by bylo:
- kabel zemí
- zavěšený kabel vzduchem
- pokud jsou oba domy na stejném elektroměru powerline
- a když ani jedno nejde, tak wifi bridge, nejlépe point to point, např: https://www.digiboss.cz/ubnt-ubb-unifi-building-bridge/
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Plex se za routerem Asus seká, před routerem nikoli
  od Fanda_ » 25 led 2024 20:47 » v Administrace sítě
  4
  2555
  od atari
  29 led 2024 16:39
 • Rychlost portu za routerem RT-AX58U
  od Miikeshek » 04 úno 2024 11:29 » v Administrace sítě
  15
  4783
  od ITCrowd
  09 úno 2024 08:40
 • ASUS ROG RT-AC5300
  od SirKooky » 26 črc 2023 23:49 » v Sítě - hardware
  0
  2627
  od SirKooky
  26 črc 2023 23:49
 • PC Asus s P5E nestartuje
  od Jocerin » 30 led 2024 16:47 » v Problémy s hardwarem
  3
  1583
  od Jocerin
  31 led 2024 11:54
 • Asus TUF-AX6000
  od flidrmi » 24 srp 2023 12:16 » v Sítě - hardware
  1
  2736
  od ITCrowd
  24 srp 2023 16:54

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 6 hostů