domácí síť, výběr nového HW Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

domácí síť, výběr nového HW

Příspěvekod cervcek » 27 čer 2021 21:52

Ahoj,
prosím o pomoc s výběrem domácího routeru(ů).

Rozhodl jsem se omladit stávající síťařinu. Aktuálně provozuju v patře D-link DWR‑118 jako hlavní router (půjde asi na zahradu, vadí mi na něm to, že má jen 1x GLAN) a dále TP-link TL-WDR4300 jako AP v přízemí. V létě je ještě síť rozšířená o powerline (TP-LINK TL-PA7020) a router v AP módu na zahradě (TP-LINK TL-WR841N - ten už chci úplně vyhodit).
Tento týden jsem upgradoval tarif připojení z 20/5 na 120/20 Mbit (bezdrát) + jsem přiobjednal IPTV.

V síti je 1 desktop, 1 server (samba, DLNA), 2x Smart TV, 1x Arris VIP4203 (IPTV celkem tedy na 3 TV), 3 notebooky a 2 mobily, někdy nějaké ty cizí mobily navíc. Žádné chytré lednice, nebo jiné IOT a smart home věcičky do sítě připojovat neplánuju. Kamery taky ne.

Teď ovšem váhám, zda ten D-link dát na zahradu (nebude tam takový nárok na síť, pevná síť prakticky vůbec), nebo se ho zbavit úplně a dát na zahradu ten TP-link TL-WDR4300, tedy koupit domů 2 routery? Ten TP-link bych ale spíš nechal doma, jestli tedy už není moc zastaralej.
Pokud bych dával ten TP-link ven, tak ještě přibyde požadavek na USB pro tiskárnu.

Cenový strop cca 4k za kus, jestli ale postačí něco za 15 stovek, tak se zlobit nebudu. Pokukoval jsem zběžně po ASUS RT-AC1200G+, ale nevím, jestli nechtít už něco s Wifi6, zatím tedy nemám doma žádné zařízení, které by jí využilo, navíc náročnější zařízení budou vždy přes kabel, takže WiFi6 spíš nepotřebuju.

Předem díky za vaše návrhy + případný názory na ten můj stávající TL-WDR4300 a ten Asus, co jsem po něm pokukoval.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: domácí síť, výběr nového HW

Příspěvekod ITCrowd » 27 čer 2021 22:07

Asi bude nejlepší, když si projdeš článek v mém podpisu Vybíráme router a odpovíš na otázky. Protože ten D-link je zároveň modem. A ten asus modem není. Takže pokud vyžaduješ funkci modemu, tak ho nemůžeš použít.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: domácí síť, výběr nového HW

Příspěvekod cervcek » 27 čer 2021 23:02

Ne, modem rozhodně nepotřebuju, ten D-link jen podporuje připojení 4G modemu přes USB, ale když jsem to zkoušel při výpadku elektřiny na baráku, kde má ISP antény, tak to stejně moc spolehlivý nebylo. Bezdrát u připojení bylo tedy myšleno WiFi, asi jsem to měl líp popsat. Na komíně mám od ISP Cambium ePMP3000. Všech 7 tvých otázek jsem už (snad) zodpověděl výše. Když tak určitě rád upřesním, jen nevím, co konkrétně chybí.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: domácí síť, výběr nového HW

Příspěvekod ITCrowd » 28 čer 2021 00:19

OK. Jen nechápu, proč není jako první router ten tplink.
Tedy zmíněný router by měl tvým požadavkům vyhovovat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: domácí síť, výběr nového HW

Příspěvekod cervcek » 28 čer 2021 09:49

Tp link byl původně prvním routerem, který byl v přízemí, ale pak jsem rozšířil síť o ten D-link. Když jsem ho (D-link) měl v přízemí, tak mi nevyhovovalo (ne) pokrytí. Navíc zařízení spíše využívající GLAN porty jsou taky v přízemí.

Mohl jsem tahat kabel z půdy až do přízemí a zase zpátky do patra, ale to mi bylo proti srsti, převrtávat všechny otvory, abych mohl tahat další kabel (už tam vedl i koaxiál od TV antény).

Takže zpět k problému, ten TP-link chci zachovat určitě (buď v domě, nebo aspoň na zahradě), jen nevím, jestli je teda technologie už tak daleko a tak levná, aby se mi výrazně vyplatilo koupit 2 totožný nový zařízení s tím, že si "spolu líp pokecají o pokrytí domu bezdrátovou sítí", nebo to v mý cenový relaci nedává smysl a mám koupit jeden router, který nahradí D-link a TP-link by zůstal.

Ap typu talíř nechci, alespoň prozatím, to bych musel ještě kupovat switch, abych to všechno pospojoval. Na to by došlo až s nějakou větší rekonstrukcí, kdy bych už zasekal husí krky a natahal si zásuvky + rack.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: domácí síť, výběr nového HW  Vyřešeno

Příspěvekod ITCrowd » 28 čer 2021 20:44

To dává smysl...
Ten tplink klidně může sloužit dál. Pokud už chceš něco omlazovat, nahraď ten dlink a dej ho na zahradu.
Z mého hlediska nevidím důvod pro investici, když to chodí a nové technologie nepožaduješ. A jak jsem psal - tebou vybraný router by měl vyhovovat požadavkům.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: domácí síť, výběr nového HW

Příspěvekod cervcek » 28 čer 2021 21:34

Ok, díky.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr nového ntb
    od Lojza » 21 bře 2024 18:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1273
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    25 bře 2024 08:03
  • Výběr nového GPU
    od Gracous » 13 bře 2024 17:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    823
    od Gracous Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 19:51
  • Výběr nového PC
    od GrandTheftAuto29 » 28 bře 2024 16:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    1153
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    29 bře 2024 15:02
  • Výběr nového herního stroje
    od bereline » 16 črc 2023 12:17 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1095
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    18 črc 2023 08:28
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1661
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů