Domácí cloud

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Domácí cloud

Příspěvekod X » 01 črc 2021 11:05

Člověk od kterého jsem kupoval hlavně vyzdvihoval, že už je to Intel (i když Celeron), že to není pomalý (v dnešní době se zase situace Armu mění, ale toto jsou ještě staré Army) Arm. I když není oficiálně upgrade RAM podporované, nejspíš jde vyměnit za větší. Synology před tím sice varuje, i já mám ale větší kapacitu a nemám žádný problém. Co jsem ještě na Netu vyčetl, tak prý Synology je pečlivější v softwaru a drží déle podporu i pro starší kousky. U mě také dost hrálo význam mít co nejvíc šachet a tím perspektivu do budoucnosti, již mám před Synology 3 kousky jednoduchých NASů od WD a je lepší možnost jen zasunout další větší disk do šachty, než kupovat další NAS (mám tyto disky: 3 (WD), 3 (WD), 6 (WD), 10 TB (Synology)). Můžeš jít mou cestou, třeba také natrefíš na dobrý opečovávaný hardware u solidního člověka (doporučuji osobní jednání), získáš za solidní peníze dobrý kousek (proti novému z IT obchodu, stáří 1 - 2 roky nic neznamená (u Synology)).

Reklama
zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10916
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Domácí cloud

Příspěvekod zeus » 01 črc 2021 12:31

Ten Intel, ktery muze mit po case problemy?
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod Martab » 01 črc 2021 13:17

Kdyby šla RAM vyměnit, tak to problém není, ale ta DS220j má RAM asi přímo napájenou (nebo aspoň nevidím ji nikde na desce: https://www.youtube.com/watch?v=JLvxJuOfmgI 8:50)

CPU je mi asi uplně jedno, ono na to mé použití bude stačit téměř cokoli a osobně bych přecejen trochu preferoval ARM před Intelem... Ještě teda musím rozchodit tu jejich appku na ARM CPU na synchronizaci, ale to bude snad je otázkou trochy času :-)

Použitý kus není problém, ale moc jich v ceně kolem 5K bez HDD není :/
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod kubasCZ » 01 črc 2021 14:13

Zprovoznění toho syncu bude otázkou pár minut, je úplně jedno, jestli to DS jede na Intelu nebo Armu... Je na něm oficiální DSM, sync je jedním z oficiálních balíčků... Rozhodně se neboj, snad kromě nastavení port forwardu na routeru, nějakého laborovani....
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod Martab » 01 črc 2021 15:23

Co myslíš s portforwardingem? Nastavení není problém, to zvládám, spíš jestli provider to pustí dál :/ Jak jsme psal, nejen že nemám statickou IP, ale není ani veřejná...

Jak jsme psal, pokud bude rychlost při běžném používání, tak to neřeším, ale nerad bych koupil NAS s tím, že DSM 7.0 bude poslední co na něj vyjde...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Domácí cloud

Příspěvekod X » 01 črc 2021 15:50

zeus píše:Ten Intel, ktery muze mit po case problemy?


O tom problému jsem se již zmiňoval a dokonce i já mám takový procesor ale není to problém, protože můj NAS byl inovován: deskou která to řeší. Ale to jen opakuji (pro tebe) co jsem již psal dříve a co je také všude na Netu ...

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod Martab » 01 črc 2021 18:43

Tak DS220j rozšiřitelnou RAM nemá :/
https://nascompares.com/2019/05/09/syno ... ade-guide/
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod kubasCZ » 02 črc 2021 08:43

Martab píše:Co myslíš s portforwardingem? Nastavení není problém, to zvládám, spíš jestli provider to pustí dál :/ Jak jsme psal, nejen že nemám statickou IP, ale není ani veřejná...

Jak jsme psal, pokud bude rychlost při běžném používání, tak to neřeším, ale nerad bych koupil NAS s tím, že DSM 7.0 bude poslední co na něj vyjde...


Nepamatuju si přesně, jak jsem to řešil u sebe, je to přeci jen bratru osm let... Ale pokud budeš muset něco na routeru řešit, bude to max postoupení portů, jinak nic. Tak jsem to myslel. Že za tím není nic jiného složitého.

S tím, že to budeš provozovat na neveřejné/dynamické IP, to počítá, ostatně taky proto s tím přišli.

Aktualizací DSM bych se nebál, ostatně já snad mám na osm let starém stroji dostat DSM7, pokud koupíš aktuální verzi, tak budeš deset let vysmátý...
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod ITCrowd » 02 črc 2021 10:07

Martab píše:To jo, ale DSM 7.0 podporuje i DS214 z roku 2013 cca. Já netvrdím, že s koncem podpory končí použitelnost daného zařízení. Spíš jde o to, aby dnes člověk nekoupil něco, co už je "dnes zastaralé" když už do toho dává nemalé peníze.

U toho QNAPu funguje taky cloudová synchronizace přes apku, nebo jen lokálně?

Momentálně je to tak nějak rozhodování mezi:
https://www.czc.cz/qnap-ts-230/281107/produkt
a
https://www.czc.cz/synology-diskstation ... 18/produkt

K tomu jen tolik - proto jsem se ani nechytil :-)
Já neuznávám nic, co by šlo přes třetí stranu. Mám veřejnou IP a k datům přístup přes FTPS. Takže žádný cloud. Uznávám, že cloud je jednodušší, ale nepotřebuji. Kdo má přístup, data si stáhne, doma mi jede DLNA, které chytrý mobil umí, takže cokoli přehrát není problém. A z internetu jedině FTPS. Něco jiného by byl cloud, který by přes třetí stranu nejel, to je ale bez veřejné IP nemožné.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod Martab » 02 črc 2021 10:20

Problém je že veřejná IP je téměř nemožná (resp. možná je, ale přišel bych o symetrické připojení a ještě bych měl horší podmínky...). Proto se dívám po něčem takovémto...

Měl jsme rozjetý NextCloud přes Pi4 a to funguje skvěle, ale bohužel to bez větších problémů (nebo opět pronájmu nějakého externího serveru a tunelu) nerozjedu z vnější sítě...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod kubasCZ » 02 črc 2021 11:27

ITCrowd: Víš, kolik domácností na pevnou IP nedosáhnou? Jasně, jsou rozumní ISP, co za to chcou pár korun (třeba Netbox), ale pak jsou ti malí, lokální, co za to chcou nesmysl, nebo ji nenabízí vůbec... A jinou volbu mnohde nemáš... Kdyby naši v centru města vedle Brna nemuseli jet přes LTE, protože k nim na ulici nikdo metaliku nenatáhne, taky bych nevěřil, kolik takových lidí je...

Otázka je, jestli bys od ISP nedostal třeba aspoň IPv6 a nepodařilo se ti to vyřešit přes VPN tou klasickou a bezpečnější cestou...
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod Martab » 02 črc 2021 11:48

Problém je, že jsme měli toho "malého" poskytovatele, kde byli rozumné podmínky, ale teď to odkoupila nadnárodní společnost, kde veřejná IP (4 i 6) není žádný problém, ale neslo by to novou smlouvu kde jsou prostě výrazně méně výhodné podmínky (nebo pokud bych chtěl zachovat veškeré vlastnosti tak výrazně dražší). Momentálně mám 200 Mbit/s Up/Down, kdybych měnil smlouvu, tak za stejné peníze mám 50/250 Up/Down...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Cloud? hdd + nová bedna? tichost
    od Speedhack » 03 čer 2023 12:10 » v Vše ostatní (hw)
    5
    1147
    od Speedhack Zobrazit poslední příspěvek
    18 čer 2023 19:41
  • Jaké je nejspolehlivější cloud úložiště pro dokumenty?
    od Matiseli » 14 čer 2023 05:26 » v Vše ostatní (inet)
    5
    2393
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    14 čer 2023 18:50
  • Herní notebook nebo cloud gaming
    od Fargotroniac » 07 čer 2023 14:11 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1013
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    10 čer 2023 09:54
  • cloud OneDrive a pomale stahovani balicku zip s fotkama
    od p3v4x » 11 úno 2024 15:57 » v Internet a internetové prohlížeče
    2
    723
    od p3v4x Zobrazit poslední příspěvek
    11 úno 2024 16:44
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1660
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti