Domácí cloud

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod Martab » 02 črc 2021 14:18

Ještě jedna věc vlastně, dají se data potom přečíst po vytažení disku u NASu (řešme to Synology asi primárně)?
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod ITCrowd » 02 črc 2021 14:33

1. U vícediskových NAS musí být mirror (raid 1).
2. Musí být vypnuto šifrování dat.
3. jde to přečíst jen na linuxu.
To je třeba důvod, proč na čtyřdiskovém NASu používám 2x RAID 1 a ne RAID 5.
A i tak to budeš muset vyzkoušet...
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod Martab » 02 črc 2021 14:42

1) RAID1 je jeden z hlavních požadavků a důvod proč ani neuvažuji o nižších jednodiskových řadách.
2) To stejně nemá v domácí síti asi smysl...
3) Osobně už delší dobu nic jiného nepoužívám :-)
Takže to by mohlo být OK...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod ITCrowd » 02 črc 2021 14:49

Ono šifrování je u nových nNASů automaticky. A někde se ani vypnout v nastavení nedá, nebo je třeba přepsat konfigurák pomocí SSH.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
GamerXXX
Level 1
Level 1
Příspěvky: 98
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod GamerXXX » 02 črc 2021 14:56

Martab píše:Ještě jedna věc vlastně, dají se data potom přečíst po vytažení disku u NASu (řešme to Synology asi primárně)?


Známému už jedno Synology umřelo, měl vypnuté šifrování a bez problému jsme data stáhli přes Linux :thumbup:

Synology má na DS2xx podporu 10 let, tak předpokládám, že asi počítají s tím, že jim bude těch 512mb na další verze DSM stačit, když s touto RAM prodávají aktuální model :-)

Jinak modely J nemají možnost upgrade pamětí. Ze současných modelů by se mi líbila DS220+ kvůli tomu silnějšímu CPU i více RAM, ..ale je fakt, že oproti modelu J je teda výrazně dražší :?

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod Martab » 02 črc 2021 15:06

Jo, DS220+ by byla ideální, ale ta cena už je dost vysoko a potom je otázka zda nevzít raději tase DS420j :/

Tu podporu 10let slyším poprvé, to by bylo super a tím pádem by nemuselo 512MB být až takovým omezením, kdyby to někde měli uvedené v podmínkách/specifikacích...

ITCrowd píše:Ono šifrování je u nových nNASů automaticky. A někde se ani vypnout v nastavení nedá, nebo je třeba přepsat konfigurák pomocí SSH.

To budu muset pohledat, jak je to u DS220j tedy, díky.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod kubasCZ » 03 črc 2021 12:26

ITCrowd píše:Ono šifrování je u nových nNASů automaticky. A někde se ani vypnout v nastavení nedá, nebo je třeba přepsat konfigurák pomocí SSH.


Jseš si tím šifrováním jistý? Nebo jinak - jsi si tím jistý u Synology/QNAP? Docela bych to čekal u těch WD nasů, kde jsou prostě zmetci a dělaj to snad i u klasických externích disků... Ale šifrování u Synology musíš explicitně povolit při tvorbě sdílené složky (https://linuxhint.com/setup-encryption-synology-nas/)
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Uživatelský avatar
Martin63
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2862
Registrován: prosinec 10
Bydliště: Horní Bříza
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod Martin63 » 07 srp 2021 13:44

ITCrowd píše:
Martin63 píše:Abych byl upřímný, tak to mě celkem překvapuje. Měl jsem DS216j (512 MB RAM) a udělal jsem upgrade na DS218play (1 GB RAM) a rozdíl je v načítání webové administrace sakra hodně znát. Přiznám se, že ani to není ono. V práci máme Synology se 4 GB RAM a to už je teda úplně jinej fičák. 8) Ale to už je na domácí žvýkání cenově mimo. 512 MB RAM bych u Synology přirovnal k plotnovému disku, ze kterého startují Wokna a 1 GB RAM k nějakému pomalejšímu SSDčku. :D
Tohle bych ani neřešil. Kolikrát za život se vstupuje do administrace NASu? Dvakrát?


To je otázka priorit. Záleží co od NASu člověk očekává. Já tam třeba vstupuji furt, protože Synology má přes administraci relativně příjemného správce souborů - administraci jsem si společně se SFTP a FTP otevřel do internetu přes veřejku + s ještě několika dalšími službami, konkrétně jen co si pamatuji... "osmdesátku" pro web na WordPressu, dále tuším že nějaké další porty tam mám pro kamerový systém, porty pro SNMP a mívával jsem povolené porty i pro DVBLink, ale ten na DSM 7.0 zatím nefunguje.

Velmi často můj NAS také používají známí na osekaném read účtu pro stahování starých her, filmů, jiných souborů atd... Třetí stranu pro přístup k mým datům (stejně jako ty) neuznávám.

Já vím, že nemáš rád otevřenou administraci něčeho do internetu kvůli možné bezpečnostní díře. To mě ale nijak zvlášť netrápí, data se mi ještě hází každý týden na jiné úložiště. Ransomware a jiného bordelu bych si do té doby vždy všiml.
Raději se 3x zeptej, než provedeš něco, čeho bys pak mohl litovat. :lama:

Je lepší to opravit přes TeamViewer a do fóra pak napsat konečné řešení problému, než trávit drahocenný čas radou, kterou méně znalý člověk může pojmout jinak, než byla samotným tvůrcem myšlena.

Jsem tu, pokud nemůžu spát, a pokud nemůžu spát, tak je něco špatně.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod ITCrowd » 07 srp 2021 15:15

My společnou řeč nenajdeme.
Ale optej se u profesionálů. A udělej to dřív, než začneš psát na fórum. Mohlo by ti to pomoci.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Domácí cloud

Příspěvekod X » 07 srp 2021 15:33

V tomhle má ale Martin63 pravdu, aspoň u mě to platí, jsem v administracích mých NASů celkem často. A v Synology nejčastěji, je tam plno hraček i nastavování. Teď mě třeba vrtá hlavouSynology Chat, nemohu na Netu dopátrat nějakou uživatelskou recenzi, všechny odkazy vedou jen do Synology centra, kde je sice návod, ale chtěl bych vědět trochu víc a některé věci si lze vyložit všelijak, například povolení členů - rád bych si nejdříve přečetl nějaké zkušenosti.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod ITCrowd » 07 srp 2021 17:02

Až se někdy budeš starat o síť, kde máš na 50 routerů, 2x tolik switchů, 10VLANů, 25NASů, o dalších zařízení nemluvě, pak pochopíš, proč se do nastavení neleze 3x denně.
Ten, kdo si neumí síťové prvky nastavit tak, aby tam nemusel lézt, by to měl svěřit profesionálům.
Nechávat otevřenou díru jen proto, že neumím pořádně nastavit síť je další nesmysl.
Ano, ze začátku to může chvíli trvat, než přijdeš na všechny možnosti, ale pak už není důvod do nastavení zasahovat. Chce to ale vždy nejdřív vědět, co vlastně chci.
Osobně můj NAS má nastavení někdy z roku 2010. A vypínám ho 1x ročně kvůli čištění ventilátoru. 2x když klekl disk. A router běží už 4 roky bez zásahu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Domácí cloud

Příspěvekod Martab » 07 srp 2021 17:23

Pomalejší administrace mi asi nevadí, zastávám názor, že když něco funguje, není třeba do toho rýpat, většinou to k lepšímu výsledku nevede :-) (a hlavně poslední dobou nemám čas na řešení toho proč to už nefunguje, když to fungovalo...)

NAS jsme zatím nekoupil, a to hlavně z důvodu, že jsme ještě nepřišel na to, jak na ARMu rozjet tu jejich synchronizační apku :/
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Cloud? hdd + nová bedna? tichost
    od Speedhack » 03 čer 2023 12:10 » v Vše ostatní (hw)
    5
    1147
    od Speedhack Zobrazit poslední příspěvek
    18 čer 2023 19:41
  • Jaké je nejspolehlivější cloud úložiště pro dokumenty?
    od Matiseli » 14 čer 2023 05:26 » v Vše ostatní (inet)
    5
    2401
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    14 čer 2023 18:50
  • Herní notebook nebo cloud gaming
    od Fargotroniac » 07 čer 2023 14:11 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1013
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    10 čer 2023 09:54
  • cloud OneDrive a pomale stahovani balicku zip s fotkama
    od p3v4x » 11 úno 2024 15:57 » v Internet a internetové prohlížeče
    2
    730
    od p3v4x Zobrazit poslední příspěvek
    11 úno 2024 16:44
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1660
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti