Výběr nového routeru do novostavby

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Zdenek86
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: březen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Výběr nového routeru do novostavby

Příspěvekod Zdenek86 » 06 bře 2022 16:43

Ahoj,
můžu mít klasickou otravující otázku - výběr routeru?

Jednalo by se o router do rodinného, dvoupatrového domu. Novostavba (takže dosud žádný router)-patra dělená betonovým panelem.

1)Jaké připojení máte?

Přiznávám, že rychlostí připojení si nejsem jist (ten dům ani smlouva s poskytovatelem není má), ale tipuju podle místního standardu tarif s rychlostí "max 50Mbs".
Internet přiveden pomocí wifi, takže anténa na střeše.

2)Co požadujete a jaká zařízení budete mít ve své vnitřní síti?
Od routeru chci hlavně aby zvládal "obsluhovat" provoz celého domu - jak v drátové, tak bezdrátové části a nebyl brzdou čehokoliv + bych k němu rád připojil přes USB disk pro příležitostnou NAS/DLNA s televizí. Žádné tahání velkého množství dat po síti v blízké době snad nehrozí a ve výsledku ani akutní potřeba 5Ghz tu není (doteď fungovali v bytě a menším množstvím zařízení s ASUS RT-N18U a spokojenost). Ale přijde mi, že když chce dnes člověk koupit slušný router s lehkým výhledem do budoucna, tak mu stejně nic jiného než dual nezbývá?

3)LAN
Přívodní kabel plánuju do WAN routeru a z jeho LAN připojím switch TP-LINK TL-SG1016D (16x port). Ze switche jsou pak kabelem rozvody do celého baráku:
7x TV (v plánu jsou někde streamingové služby Netflix/HBO)
4x PC
1x ústředna kamer (cituji: "někdy možná")
1x ovládání tepelného čerpadla přes internet
1x LAN přivedená do přízemí (střed baráku) na další router či AP, protože dosah wifi přes ten betonový panel asi nebude nej.

4)WiFi
Na wifinu jako takovou jsou plánovány hlavně mobily (4 + návštěvy - 2 z nich mají 5Ghz) a notebooky (v tuhle chvíli dva staříčci, ale dvě předpubertální děti nejspíš v blízké době budou přidávat nové kusy mobilů/noťasů/konzolí/tabletů).

5)Funkce navíc
Jak jsem psal výše - USB port pro NAS.
Rodičovská kontrola by teď možná bodla, ale to berte jako velmi okrajový požadavek, protože dle mé pidi zkušenosti to ideálně nastavit stejně nejde a dřív nebo později to končí stejně vypnutím, takže leda že máte někdo osobní pozitiv zkušenost.

6)Technologie
V technologiích wifi těžko předpovídat - momentálně nepotřebují nic, protože nemají zařízení, které by cokoliv z toho podporovalo, ale někdy v budoucnu tomu bude možná jinak.
Já bych se spíš zeptal, a vybíral podle toho, jestli mi něco z těch technologií pomůže na můj případ -
jedna "wifi" nahoře - kabelem spojená s druhou "wifi" dole a věčný boj o to být při přechodu připojen k té momentálně silnější z nich?
V téhle souvislosti se mi líbilo co jsem četl o Mesh, ale na konci jsem pochopil (teda jestli to správně chápu), že zařízení/routery by spolu musely být propojeny taky bezdrátově? Což asi zlatej kabel.

Cenová představa/strop byla do 2500/3000 - sice mám rád ASUSy, ale v té ceně např.TP-LINK Archer AX55 ?
Ale nechám si poradit, pokud jsem úplně mimo nebo hodně blízko :-)


Pár routerů jsem v životě nastavil a viděl, ale má zkušenost je proti vám mikroskopická - např. s 5Ghz routery vlastně nulová, tak se raději zeptám, než udělat blbost.

Moc děkuju za každou radu!!!

Reklama
Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru do novostavby

Příspěvekod mmmartin » 06 bře 2022 19:53

Dvoupatrového, nebo dvoupodlažního?
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Zdenek86
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: březen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru do novostavby

Příspěvekod Zdenek86 » 06 bře 2022 22:59

Přiznávám, že tuhle otázku jsem nečekal..? :-)
Přízemí+1.Patro+Půda

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru do novostavby

Příspěvekod mmmartin » 06 bře 2022 23:58

:offtopic: Patra jsou až to nad přízemím, takže takže pater je vždy o jedno méně, než podlaží. Půda se do toho nepočítá. :offtopic:
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru do novostavby

Příspěvekod ITCrowd » 07 bře 2022 08:16

Ahoj,
potěšlo mě, že jsi věnoval čas prostudování článku :-)
Vzhledem k množství zařízení jednoznačně gigabitový router. Souhlasím i s tím tplinkem (switch), který gigabit umí.
Protože se jedná o více podlaží, tak jednoznačně doplnit wifi AP. Můžeš klidně síť "zamešit", ale jen některé mesh systémy podporují propojení přes LAN.
Co se týče přechodu mezi AP - viz. můj podpis - router jako switch. Tedy všechny AP budou vysílat stejné SSID a budou mít stejné heslo. Je pak na inteligenci zařízení, na kterou wifi přejde. každopádně se rozluč s tím, že by stačil jeden router pro obě patra.
Možné řešení:
- ponecháš si RT-N18U jako router a doplníš ho jedním WiFi AP umístěném v druhém patře. Budeš se ale muset smířit s tím, že tam, kde bude tento router, nebude WiFi 5GHz, protože na této frekvenci router nepracuje.
- koupíš nový router, a RT-N18U zapojíš jako switch, v tom případě platí výše uvedené - tam, kde bude tento router nebude 5GHz WiFi.
- nakoupíš vše nové.
Co se týče technologií - pro wifi se určitě vyplatí Beamforming a Airadar. Dál se budeš muset rozhodnout, jak moc plánuješ nová zařízení. Jde hlavně o WiFi6 a WPA3.
Zároveň je třeba zmínit, že pokud bude router zavřený někde v technologické místnosti, tak v tom patře bude signál na wifi mizerný.
S tímto předpokladem bych to řešil asi takhle:
- v technol. místnosti bych nechal rt-n18u s vypnutou wifi. Ten router je "držák" a tvou síť bude zvládat bez komplikací. K tomu dokoupit wifi AP. Pokud si troufáš na nastavení mikrotiku, pak lze pořídit do každého patra, kde chceš wifi mikrotik https://www.czc.cz/mikrotik-cap-ac-ap-h ... 40/produkt . Musím tě ale upozornit, že nastavení není právě nejjednodušší, je nutný úplný reset a nové nastavení ručně. Pokud si netroufáš, pak https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-li ... 93/produkt .
Pokud máš v plánu WiFi6, a router nebude někde zavřený, pak je rozumná volba viewtopic.php?f=41&t=216871 a WiFi6 AP https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-u6-li ... 83/produkt popřípadě koupit ty routery dva, a druhý zapojit jako switch. Použití tohoto routeru má význam tam, kde jsou nová zařízení, i u síťových karet ac (WiFi5) dokáže "protlačit" hodně, chce to jen nový ovladač. Ovšem u těch starších dojde naopak ke zpomalení. Výhodou je to, že může vysílat jen jedno SSID pro obě frekvence, ale připojená zařízení to musí umět. A samozřejmě jej lze "zamešit".
Výhodou 5GHz WiFi je rychlejší přenos dat (větší šířka pásma), síť není rušena bluetooth a dalšími bezdrátovými zařízeními (hodinky, klávesnice, myši), na druhou stranu má horší prostupnost materiály.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Zdenek86
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: březen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru do novostavby

Příspěvekod Zdenek86 » 08 bře 2022 19:46

Ahoj,
za prvé (a to hlavně) moc děkuji za obsáhlou radu na všechny možnosti a způsoby řešení. Nevím jestli s námi ztrácíš tolik času a hledáš na míru nebo to nosíš v hlavě, ale každopádně respekt :thumbup:

Mile mě překvapilo, že ten RT-N18U hodnotíš tak pozitivně - mám ho doma totiž taky :-) A taky jsem velmi spokojen, ale nebyl jsem si vůbec jistý s tím počtem zařízení.
Zítra mám sraz s "investory", tak jim zkusím přetlumočit možnosti. Osobně si myslím, že to kvůli momentálním výdajům za novostavbu samotnou dopadne variantou použití RT-N18U jako routeru a přikoupí se AP dle tvého výběru s tím, že až N18U zemře, nebo převládnou doma novější zařízení, koupí se i novější router.
Nicméně kdybych se náhodou mílil ve zvolené variantě - děkuju i za tip na ten router - já ASUSe nějak nejradši :-)

Jen mě trochu děsí tvé varování o Mikrotiku - i dle recenzí to "chce IT experta" na nastavení. Je to popis lidí co jsou zvyklý projet nějakého startovního průvodce a víc neřešit, nebo se mám bát i já a ještě mnohem víc? :D

Jak jsem psal - pár 2,4 Ghz routerů a AP už jsem nastavoval a logika IP adres či základních funkcí a pojmů mi taky není úplně cizí, ale rozhodně se nenazývám expertem. Tak teď vůbec nevím jestli je to úroveň (ne)znalosti dostatečná... :oops:

Každopádně ještě jednou DÍKY!!! :thumbup: :clap:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru do novostavby

Příspěvekod ITCrowd » 09 bře 2022 19:41

Ahoj,
když někdo k výběru routeru přistupuje zodpovědně a projde si moje články, tak přistupuji zodpovědně i já a snažím se najít nejlepší řešení - na míru, pokud to jde.
RT-N18U jsem recenzoval před cca osmi lety: viewtopic.php?f=117&t=135348 a překvapil mě tak, že jsem ho dokonce dvakrát nasadil ve firmách. Oba dva kusy běží dosud a bez komplikací - jen je bylo třeba aktualizovat. V jednom případě je na něm cca 60 zařízení, a zvládá. proto říkám, že to je "držák".
Co se týče tipu na router - je pravda, že dávám tipy na asusy, ale lze samozřejmě použít i jakýkoli ekvivalent od jiného výrobce (tplink, netgear). A dávám je proto, že se mi občas nějaký asus dostane k recenzování (na recenze jsou odkazy v článku) a dokážu odhadnout, jak to bude ten router zvládat, protože je podrobuji testům.
K mikrotiku - nastavení opravdu není jednoduché a chce to experta. Mikrotiky dělá vynikající věci, ale protože není nastavení jednoduché, doporučuji je málokdy. Tento AP ve výchozím nastavení routuje a to u AP nechceš, proto je nutný restart bez konfigurace a vše nastavit ručně.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Zdenek86
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: březen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru do novostavby

Příspěvekod Zdenek86 » 14 bře 2022 13:22

Ahoj,
já jsem ten RT-N18U kdysi vybíral jen podle toho, že byl v recenzích a testech velmi dobře hodnocený. Takže je dost dobře možné, že i na základě tvého testu :-) A musím říct, že jsem se asi opravdu trefil dobře. U "investorů" ho pořídili po tom, co v paneláku bojovali s brutálním zarušením a původní router restartovali prakticky obden. RT-N18U držel jako skála i když rychlost wifiny vzhledem k podmínkám samozřejmě nebyla idealní.

Každopádně dle předpokladu - po konzultaci s "investory" bylo zvoleno řešení nechat ten RT-N18U jako router a přikoupit AP a k mé úlevě prošlo i to Ubiquiti, takže moje strachy o nastavení Mikrotiku snad padají. Pokud bych shořel jak papír i na Ubiquiti, určitě uslyšís mé zoufalé zvolání ať jsi kdekoliv...minimálně na tomhle fóru :-) Ale snad to nebude tak bolavé.
Ještě jednou moc a moc děkuji Richmonde za čas se mnou ztracený a pán Bůh ti to oplať na dětech (hlavně to množství)! :D :thumbup: :number1: :clap:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Problém s fungováním internetu, po instalaci terminátoru a nákupu nového routeru
    od Arden » 30 zář 2023 02:37 » v Sítě - hardware
    1
    2891
    od Sigyam Zobrazit poslední příspěvek
    01 říj 2023 09:02
  • Výběr nového GPU
    od Gracous » 13 bře 2024 17:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    823
    od Gracous Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 19:51
  • Výběr nového ntb
    od Lojza » 21 bře 2024 18:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1277
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    25 bře 2024 08:03
  • Výběr nového PC
    od GrandTheftAuto29 » 28 bře 2024 16:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    1159
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    29 bře 2024 15:02
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1513
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů