Zálohování na domácí NAS / uspávání HDD v PC

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Hromotluk
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Zálohování na domácí NAS / uspávání HDD v PC

Příspěvekod Hromotluk » 07 čer 2022 13:23

Zdravím všechny,

mám doma NAS od Synology do kterého zálohuji data z PC za pomocí aplikace DS drive a řeším problém s uspáváním HDD. V PC mám tři SSD a jeden HDD (1. SSD systém, 2. SSD hry, 3. SSD programy a HDD na Foto/audio/video) a u HDD mám nastavené uspávání při nečinnosti. V DS drive používám jak zálohy, tak i funkci synchronizace složek, ale u HDD mám nastaveno pouze zálohování na 1x denně. I po tom co je záloha už dávno dokončena a disk se nepoužívá, tak DS Drive stále nějak brání v jeho uspání. Zkusil jsem tedy vypnout synchronizace složek které probíhají na SSDčkách jestli to na to nemá vliv a beze změny. DS Drive jsem tedy kompletně odinstaloval, vyzkoušel že se HDD uspává a "nebudí" ho něco jiného, udělal čistou instalaci jen se zálohováním a jen tohoto konkrétního HDD na 1x denně a už se zase neuspává :-( Dřív se uspával bez problémů a to používám stále stejnou verzi DS drive. Netušíte někdo v čem by mohl být problém? Nemůže se třeba DS Drive nějak částečně integrovat do OS a uspávání pak brání přímo nějaké nastavení v OS (Win 11 Pro) ?

Předem děkuji za rady a pomoc

Reklama
Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zálohování na domácí NAS / uspávání HDD v PC

Příspěvekod Karrex » 07 čer 2022 13:53

A víš, že uspávání disku naopak škodí?
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zálohování na domácí NAS / uspávání HDD v PC

Příspěvekod petr22 » 07 čer 2022 14:06

Jedno zastaveni a roztoceni disku zpusobi mechanicke opotrebeni jako 10 hodin provozu.

Pokud denne dojde k desitkam takovych cyklu, tak se nasledne nediv, kdyz ti disk umre
na poskozeni pohonu disku.

Nech disky tocit se porad nebo je dej do externiho boxu, ktery budes vypinat. Ale ne aby se ti
to denne 150x zaplo a vyplo.

Zvlast jestli jsou to nejake viceplotnove bestie o kapacite vice nez 3 TB, tam je pohon hodne namahany
uz tim, ze musi roztacet 3 a vice diskovych ploten.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zálohování na domácí NAS / uspávání HDD v PC

Příspěvekod Karrex » 07 čer 2022 14:39

Jenom dodám k textu od petra, že jakmile je disk připojený klasicky k desce jako jiný interní disk, tak jeho uspání neproběhne jednou za den, po té záloze. Přistupuje k němu windows, pak třeba antivir a tak dále.

A asi to hlavní, pokud probíhá záloha na disk, který je neustále připojený, jenom přes windows uspaný, není to záloha vůbec v ničem, kromě nějakého nechtěného smazání nějakého souboru. Šifrovací nákaza ti zašifruje i tuto "zálohu", zkrat, či jiné problémy ti zničí zrovna náhodou tento disk + ten který se zálohuje a tak dále.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zálohování na domácí NAS / uspávání HDD v PC

Příspěvekod petr22 » 07 čer 2022 14:46

Presne tak - jakmile cokoliv hrabne na disk, disk se roztoci a zase zastavi.

Takze tech cyklu mohou skutecne byt stovky denne. Aniz by uzivatel byl u PC.

Zalohovat ma smysl na disk, ktery je trvale odpojen od PC a hlavne nema spolecne napajeni.
Znam cloveka, co mel v PC 4 disky, vzdy na jednom data, na druhem zalohu. Bouchl zdroj
a co cert nechtel, vsechny 4 disky mrtve.....

Hromotluk
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Zálohování na domácí NAS / uspávání HDD v PC

Příspěvekod Hromotluk » 07 čer 2022 17:08

Než jsem začal řešit tento problém, tak jsem o něm v podstatě celý den ani nevěděl. Proběhla na něm ráno záloha na NAS a pak spal a spal. Jsou na něm pouze multimedia, která nejsou v knihovnách žádných aplikací a pod., je vyjmutý i z antivirové kontroly, prostě vše co šlo jsem udělal, aby spal jak nemluvně a nic ho neprobouzelo a taky to tak fungovalo. Jde o Toshiba X300, který je prostě slyšet, PC mám na stole a poslouchat to "šustění" motoru celý den při práci se mi skutečně nechce. Tak že díky za reakci a upozornění, o neduhách zbytečného roztáčení vím a eliminoval jsem, už takto funguje 3. rokem, zálohovaný je a když klekne, tak klekne a nahradí ho druhý který mám v šuplíku, nebo už konečně padnou ceny 6-8TB SSD a bude vyřešeno.. :-) V každém případě bych skutečně potřeboval radu ohledně toho, co způsobuje u DS Drive že se HDD neuspává. Je to stále stejná verze a předpokládám, že to vzniklo po nějaké aktualizaci W11. Teorii mám takovou, že je DS drive spjatý s nějakým procesem, nebo službou ve win, kde proběhla po aktualizaci nějaká změna která toto nyní způsobuje.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1656
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Domácí zálohované připojení
    od Scientific » 31 led 2024 08:06 » v Sítě - hardware
    7
    1248
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 09:25
  • Nesprávný klíč k zabezpečení domácí sítě Příloha(y)
    od dedky » 16 dub 2024 12:12 » v Sítě - hardware
    4
    630
    od dedky Zobrazit poslední příspěvek
    17 dub 2024 15:16
  • Jakou tiskárnu pro domácí občasný tisk
    od Miranda6 » 23 úno 2024 12:43 » v Problémy s hardwarem
    15
    1305
    od richchie Zobrazit poslední příspěvek
    25 úno 2024 15:26
  • NT pro běžné domácí použití. Jde sehnat do cca 15 000Kč?
    od elfin52 » 12 led 2024 22:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    882
    od elfin52 Zobrazit poslední příspěvek
    12 led 2024 22:00

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti