WiFi router do paneláku (silně zarušeného prostředí)

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

JohnyWalkyra
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: červenec 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

WiFi router do paneláku (silně zarušeného prostředí)

Příspěvekod JohnyWalkyra » 18 črc 2022 22:29

Ahoj,

pomohli byste někdo s výběrem nového WiFi routeru do bytu v paneláku, kde je v okolí spousta dalších sítí, jak v pásmu 2,4 GHz, tak i v pásmu 5 GHz? Zde jsou mé odpovědi na otázky z článku "Vybíráme router - průvodce":

1) Připojení - gigabitový Ethernet do bytu.
2) Klienti - notebooky, telefony, tablety (podporují 5 GHz), ale i tiskárna, čtečky a Raspberry Pi 3 (tato zařízení umí jen 2,4 GHz).
3) LAN - velice okrajově, 4 gigabitové porty bohatě postačí.
4) WiFi - ideálně obě pásma, jak 2,4 GHz, tak 5 GHz, WiFi 6 zatím žádné zařízení co máme doma nepodporuje.
5) Funkce - kvůli větší flexibilitě by se mi líbila i možnost připojit 4G (později třeba 5G) modem od O2 do USB slotu.
6) Technologie - cokoliv co pomůže lepšímu přenosu a větší rychlosti v prostředí desítek okolních WiFi sítí.

a nevyřčená otázka:

7) Cena - dal jsem si limit 5.000,- Kč, víc bych asi těžko obhájil.

Jinak momentálně máme jako router MikroTik hAP ac lite. Než jsme se přestěhovali, byl jsem s ním velmi spokojený, ale teď už to bohužel nějak nedává.

Předem děkuju za ochotu a za pomoc,

J. Valenta

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WiFi router do paneláku (silně zarušeného prostředí)

Příspěvekod petr22 » 18 črc 2022 23:29

Stezujes si na zarusene wifi, nicmene soucasne vytvaris dalsi ruseni zbytecnym pouzitim wifi
i na zarizenich, ktere se nepohybuji - tiskarna ani Raspberry nemaji co delat na wifi, maji LAN.
Cim vice zarizeni, tim horsi funkcnost wifi. Bohuzel to tak urcite delaji i sousede.

Stavajici Mikrotik je v poradku, neni treba vymena. To, co potrebujes, jsou dalsi AP rozmistene po
byte, nikoliv zazracny router (nic moc lepsiho nez ten Mikrotik neni). Wifi v routeru je vzdy silnejsi,
nez wifi v jednotlivych mobilnich zarizenich, je tedy nutno zkratit vzdalenost od vysilace, i kdyz bude
mit router dosah 200m tak to nepomuze - telefon a tablet nedosahne na router ani par metru kvuli ruseni.

Bohuzel to bude mit za nasledek, ze i sousede zacnou resit ruseni, ktere jim naopak zpusobis ty
rozmistenim dalsich AP po byte. Dokoupenim dalsich AP.

Nikdo nerekl, ze wifi musi vsude fungovat. V panelaku je to casto tak zarusene, ze je to nepouzitelne
a zadne smysluplne reseni neexistuje. Jedina moznost je prechod na Wifi 6 - drive, nez to udelaji i sousede.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WiFi router do paneláku (silně zarušeného prostředí)

Příspěvekod ITCrowd » 18 črc 2022 23:54

Jak píše petr - i ty patříš k těm, kteří jsou schopni zarušit okolí a pak se diví, že něco nefunguje.
Řešení je jednoduché - vše co jde dát na LAN, a to včetně notebooků - to pochopila i moje, že když pracuje z domu, je lepší píchnout noťas na LAN.
A pokud chceš skutečně WiFi dokonalou, pak zde: viewtopic.php?f=41&t=224035 Jen se obávám že budeš muset:
1. přitlačit na ceně
2. pořídit si zařízení, která umí 802.11ax na 6GHz. Pak si užiješ wifi bez komplikací. Do doby, než si sousedé pořídí totéž.

A pokud bys měl zájem o sebevzdělání, pak zde: viewtopic.php?f=8&t=212022
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

JohnyWalkyra
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: červenec 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WiFi router do paneláku (silně zarušeného prostředí)

Příspěvekod JohnyWalkyra » 19 črc 2022 13:19

Ahoj,

díky za odpovědi a za odkazy na články. Přečetl jsem si je a chápu, že spojení po kabelu je ideální, ale rozvod Ethernetu do jednotlivých pokojů po bytě nemáme a ačkoliv bychom asi mohli zřídit pár "pracovních míst" přes kabel na podlaze, problém s mobily a tablety to nevyřeší. Na rychlosti (resp. latenci) připojení až tak moc nesejde, spíš míváme problémy se stabilitou.

Pokud bych tedy nemohl dát 14.000,- Kč za router a pokusil se vyhnout přidávání dalších AP a skrz ně dalšího rušení pásma, opravdu myslíte, že není šance na nějaké zlepšení stability připojení výměnou routeru za jiný do 5.000,- Kč? Přeci jen ten náš MikroTik hAP ac lite má jen 2 interní antény v plošných spojích na základní desce. Nepomohl by nějaký router s beamformingem a citlivějšími (externími) anténami? Nehledám bájnou dokonalou WiFi, jde mi jen o to, aby obyčejné spojení "nevypadávalo", nebo aspoň ne tak často.

Ještě jednou díky za pomoc a za informace,

J. Valenta

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WiFi router do paneláku (silně zarušeného prostředí)

Příspěvekod petr22 » 19 črc 2022 13:30

Potrebujes zlepsit kvalitu signalu v mobilu a tabletu, ne v routeru. Router ma dosah desitky metru na vsechny strany.

Problem s LAN vyresis pomoci Powerline - kde je el. zasuvka, bude fungovat i Powerline.

Tablety a mobily vyresis jedine tak, ze budou blize AP na nejmene zarusenem kanale.

Pripadne muzes vymalovat steny barvou, ktera obsahuje kovove castice a castecne tak odstini
signal od sousedu. Muze se ale stat, ze uz nebude mit signal mobil.

meda2016
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 670
Registrován: květen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WiFi router do paneláku (silně zarušeného prostředí)

Příspěvekod meda2016 » 19 črc 2022 16:04

@JohnyWalkyra - Po výměnách informací zbývá, abys dodal načrtek, kde máš umístěný router Mikrotik a kde "pevná" zařízení. PC, tiskárna, TV, RPi, notebook... to pomáhá nápadům.
Také to chce pomocí apky v mobilu WiFi analyzer zjistit kanály okolních sítí v místnostech.
Slušné powerline byly Devolo. Další router třeba Asus RT-AX53/AX55, psal o něm ITCrowd, nebo opět Mikrotik - pak použít oba se sníženým výkonem.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WiFi router do paneláku (silně zarušeného prostředí)

Příspěvekod ITCrowd » 19 črc 2022 17:16

Jsem ten článek napsal srozumitelně...
"rozvod Ethernetu do jednotlivých pokojů po bytě nemáme" - za těch 5.000,- ho mít budete i se zalištováním a zásuvkama a ještě zbyde.
"problém s mobily a tablety to nevyřeší" - to se právě pleteš. Kdybys četl pořádně, tak by ses dočetl, že všechna zařízení na wifi se dělí o pásmo. Z toho plyne, že když z 10-ti zařízení na wifi připojíš 5 na LAN, pak nebudou zabírat místo na wifi a těch zbývajících 5 pojede slušně, rsp. rozhodně lépe.
Ten mikrotik je OK, taky mám mikrotika a wifi zvládá. A jak to u mě vypadá se můžeš podívat do libovolné recenze, jsou tam screeny z inssidera.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

JohnyWalkyra
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: červenec 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WiFi router do paneláku (silně zarušeného prostředí)

Příspěvekod JohnyWalkyra » 19 črc 2022 22:11

Ahoj,

díky všem za příspěvky, zkusím se poohlédnout po těch Devolo powerline adaptérech a dostat tak co nejvíc zařízení na LAN. MikroTik tedy vyměňovat nebudu, snad bude WiFi při menší obsazenosti stabilnější.

Ještě jednou díky všem za pomoc,

J. Valenta


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jak silné VPS na provoz webů?
    od hufi2301 » 18 kvě 2023 10:23 » v Sítě - hardware
    0
    824
    od hufi2301 Zobrazit poslední příspěvek
    18 kvě 2023 10:23
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2286
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06
  • Router
    od Drifty » 02 kvě 2023 20:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1044
    od Drifty Zobrazit poslední příspěvek
    03 kvě 2023 19:45
  • Router 2.4 vs 5
    od ShadowWord:Pain » 30 črc 2023 18:45 » v Vše ostatní (hw)
    4
    1179
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    30 črc 2023 19:52
  • Nefunkční router ? Příloha(y)
    od cline » 22 říj 2023 19:48 » v Sítě - hardware
    26
    3341
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    23 říj 2023 22:39

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti