Asus RT-AX57-Go - router pro cestovatele Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uziv00
Pohlaví: Nespecifikováno

Asus RT-AX57-Go - router pro cestovatele  Vyřešeno

Příspěvekod Uziv00 » 15 bře 2024 10:53

pohled.jpg
pohled.jpg (8.94 KiB) Zobrazeno 6497 x

Další zajímavá věc od Asusu RT-AX57-Go. Už z názvu je jsno, že půjde o router pro cestovatele.
V krabici najdete vlastní router, napájecí zdroj s výměnými síťovými kontakty pro euro a UK, plochý síťový kabel, držák a praktocké pouzdro pro router. Návod je velmi stručný a v podstatě obsahuje QR kód pro instalaci aplikace, kterou lze router nastavit. Samozřejmě jej lze nastavit i přes webové rozhraní.
Router má jeden WAN port, jeden LAN port (oba gigabitové), USB port. WiFi umí pásmo 2,4 i 5 GHz a umí pracovat jak v režimu 802.11ac (WiFi 5), tak v režimu 802.11ax (WiFi 6). Dále si vystačí pouze s jednou indikační diodou, která ale umí všechny barvy a tak lze hned rozpoznat, zda je vše v pořádku. Nechybí tlačítko reset a multifunkční tlačítko, jehož funkci lze nastavit dle možností. Místo klasického souosého napájecího konektoru je konektor USB-C.
Srdcem routeru je dvoujádrový procesor tepající na frekvenci 1,3GHz. Paměť Flash 128 MB doplněná DDR4 512MB. USB port je 3.2, výrobce udává i zatížení 0,9A.
Porty.jpg
Konektory
Porty.jpg (8.89 KiB) Zobrazeno 6497 x

Po zapnutí routeru stačí k jeho nastavení napsat do adresního řádku prohlížeče adresu http://www.asusrouter.com. Následuje uvítací obrazovka:
uvod.png
Úvod

Jako obvykle jsem klikl na Pokročilá nastavení v domění, že se dostanu rovnou do nastavovacího rozhraní, ale nestalo se tak. Router zůstává v režimu průvodce, a postupně prochází jednotlivé body nastavení. Hned v dalším kroku si zvolíte režim provozu:
rezimyprovozu.png
Režimy provozu

Na tak "malou krabičku" nabízí opravdu hodně:
- funkci routeru
- repater
- přístupový bod (AP)
- Media bridge
- AiMesh
- Public WiFi mode (WISP)

Dále si řekne o nastavení WiFi (režim WiFi 5, nebo 6), SSID a heslo, vyžádá si změnu výchozího jména a hesla pro administraci (původní admin/admin) a vyhledá a nainstaluje nový firmware. Za tohle jednoznačně plusové body, bezpečnosti není nikdy dost.
Nastavování je realizováno pomocí Asus WRT a je prakticky stejné, jako u ostaních routerů Asus. Přesto jsou zde věci, které mě zaujaly.

Hostovaná síť:
HostSit.png
Hostované sítě
Portál, síť pro hosty, síť pro děti, síť pro internet věcí (IoT), bezpečné připojení k internetu přes VPN, a pokud by ani tohle nestačilo, můžete si vytvořit svou vlastní. Tohle opět chválím, občas se objevují zprávičky o průnicích do sítě prostřednictví IoT, což je v případě připojení zařízení přes hostovanou síť nemožné. vytvořené sítě mají další nastavení, např. otevřená/chráněná, doba provozu atd.

AiProtection: Spolupráce s Trend Micro umožňuje včasné odhalení škodlivých stránek a rozpoznání napadených zařízení.
AiProt.png
AiProtection


QoS: Možnosti nastavení jsou oproti jiným routerům omezeny na standardní QoS a jako omezovač šíře pásma.
QoS.png
QoS


USB: První písmeno zkratky USB je "univerzální" a v tomto případě tomu tak skutečně je.
USB.png
Možnosti USB
- AiDisk - vytvoříte si svůj vlastní cloud a tak se dostanete ke svým souborů z jakéhokoli zařízení připojeném k internetu
- Centrum serverů- FTP server, Samba (sdílení ve windows), UPnP - přehrávání multimédií např. na TV atd.
- Síťová tiskárna - připojením tiskárny k USB portu získáte síťovou tiskárnu a můžete tisknou z jakéhokoli zařízení v síti
- 3G/4G - podporovaný modem se SIM operátora (klíčenka). Máte-li primární připojení přes WAN, můžete si nastavit jako druhé připojení přes USB a v případě výpadku jednoho připojení bude internet fungovat přes druhé. A pozor - nově takto můžete připojit i mobilní telefon s androidem, nebo iOS.
- Download master - využijete při stahování souborů. Není třeba mít zapnutý počítač, soubory se stáhnou na připojený flashdisk.

VPN: Umí všechny možné VPN, co můžete potřebovat.
VPN.png
VPN


Firewall: Zde najdete i ochranu před útokem DoS, zákaz ping na WAN port, URL filtr (zákaz url adres), URL filtr dle klíčových slov (např. url adresy obsahující nevhodná slova) a filtr síťových služeb.

Správa: Volba režimu provozu, aktualizace FW, Uložení/nahrání nastavení routeru a možnosti multifunkčního tlačítka.

System: Systémový log, historie navštívených stránek, přidělené DHCP adresy a další.

K dalšímu jen ve zkratce - rodičovská kontrola, Amazon Alexa (ovládání routeru hlasem přes Alexu), umí protokol IPv6.

Testování: Router jsem podrobil standardním testům. Jako zdroj byl použit PS s NVMe diskem. Protistranou byl notebook lenovo s NVMe diskem. LAN gigabitová. Notebook má kartu WiFi 5, ale poaktualizaci ovladačů s WiFi 6 pracovat umí. Testy na WiFi byly prováděny na WiFi 6. Jako USB disk byl použit SSD Samsung T7 500GB. Propustnost WiFi testována v panelovém bytě - "A" u routeru, "B" přes jednu zeď 5m, "C" přes tři zdi 9m. Pro pořádek dodám, že v okolí je 35 WiFi sítí, z toho 4 na 5GHz. Rychlost byla měřena pomocí totalcommanderu kopírováním velkého souboru. Naměřené rychlosti jsou tedy reálné rychlosti. Přehled je v tabulce:
rychlosti.png
Rychlosti
rychlosti.png (8.49 KiB) Zobrazeno 6494 x

Na testech je vidět, že "síla" WiFi výrazně klesá s překážkami a vzdáleností. Není divu, vzhledem k zamýšlenému užití se router nedostane mimo hotelový pokoj, či karavan. A rychlost WAN<->LAN patří ke špičce, málokterý router dosahuje takových výsledků.
Router jsem vyzkoušel i pro připojení WISP (připojení na public WiFi). Po přepnutí se spustil průvodce, vyhledal dostupné wifi sítě. Po připojení k dostupné WiFi fungoval opět jako router. Vlastnosti místní sítě a nastavení bylo zachováno - opět velké plus. A co víc, pokud zjistí kolidující IP adresy (rozsah 192.168.50.0/24) sám nahlásí konfilkt IP adres a nabídne jinou - nekolidující. Není proto potřeba žádných odborných znalostí, poradí si sám. Jednodušeji už to snad ani nejde.

Závěr: Čekal jsem osekanou verzi nějakého routeru, ale byl jsem velmi překvapen. Obrovské množství funkcí, vlastnosti interní sítě se nemění, ať už se připojíte kdekoli. Možnosti VPN, což je při cestování nutností. Nadprůměrný důraz na bezpečnost, jednoduché nastavení pomocí průvodce. Našince pravděpodobně zarazí cena 2399 Kč (CZC v době recenze). Ale nic nebrání tomu mít nahránu konfiguraci pro cesty a třeba pro AP. Před odjezdem na dovolenou prostě nahrajete nastavení pro cesty a po návratu domů vrátíte původní. Spotřeba je 3,5W.

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6777
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Asus RT-AX57-Go - router pro cestovatele

Příspěvekod Ltb » 16 bře 2024 16:31

Publikováno - velké díky ITCrowde za další skvělý článek! :bigups: :bigups:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • router ZTE H267A Příloha(y)
    od Rejman.T » 16 kvě 2024 13:00 » v Administrace sítě
    11
    10194
    od Uziv00 Zobrazit poslední příspěvek
    15 črc 2024 10:14
  • Jaký router vybrat?
    od shippapi » 24 led 2024 11:21 » v Sítě - hardware
    4
    3028
    od zeus Zobrazit poslední příspěvek
    24 led 2024 14:40
  • Router pro optiku od T-Mobile
    od jkmaxfli » 25 říj 2024 12:42 » v Sítě - hardware
    4
    847
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    25 říj 2024 15:10
  • Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh Příloha(y)
    od P1X3L » 05 bře 2024 20:12 » v Sítě - hardware
    45
    12726
    od P1X3L Zobrazit poslední příspěvek
    02 kvě 2024 21:51
  • obyč. spolehlivý router domů
    od souky5 » 08 lis 2023 18:23 » v Sítě - hardware
    3
    2941
    od souky5 Zobrazit poslední příspěvek
    08 lis 2023 20:15

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti