Životnost HDD

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Somi Gangster
Level 1
Level 1
Příspěvky: 71
Registrován: červenec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Životnost HDD

Příspěvekod Somi Gangster » 20 bře 2017 18:09

Dobrý den
Doufám že jsem ve správném fóru :D
Potřeboval bych vědět jak je přibližně dlouhá životnost Harddisku?
Mám totiž všechno na HDD Fotky, videa, písničky atd.
A bylo by dost blbý kdybych o něj přišel :huh:
Případně jestli by jste mi dali nějakou radu jak poznám že už pomalu HDD odchází.
Můj HDD je starý cca 2 roky
Předem děkuji za všechny odpovědi
Somi

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Životnost HDD

Příspěvekod faraon » 20 bře 2017 18:22

"Jsou dva druhy lidí. Ti kteří zálohují, a ti kteří o nějaká data teprve přijdou."

Takže jestli máš svoje fotky pouze na jediném disku, tak je NEMÁŠ!!!

Životnost disku je naprosto náhodná věc, je to spotřební zboží, může odejít po deseti letech stejně jako po deseti hodinách. A vůbec není pravidlem že se jeho selhání dá poznat předem, často chcípne nečekaně bez jakéhokoliv varování. Navíc harddisky běžně "umírají ve spánku", takže jeden den funguje úplně normálně, a druhý den dělá že neexistuje.

Obnova dat je časově a finančně dost nákladná záležitost, a říká se že tvoje data mají takovou hodnotu, kolik jsi ochotný investovat do jejich zabezpečení. Zatím jsi tedy na nule, takže zapřemýšlej jak moc peněz bys dal za to, abys dostal zpátky aspoň část těch fotek, a kolikrát levnější by bylo udělat předem záložní kopie. A mysli rychle.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Životnost HDD

Příspěvekod d1amond » 20 bře 2017 18:24

Rada jednoduchá. Zálohuj na další disk, pak se nemusíš bát. Ale většinou na to přijde každý sám, až když o ta data přijde.
Co se týká životnosti, vrací se mi disky po týdnu, po roce... Nikdo Ti neřekne kolik má vydržet a vydrží. Kontroluj pravidelně kondici třeba programem Crystal disk info, volně ke stažení. Osobně měním disky kolem 15k hodin provozu. Ale jsou nadšenci, co mají 40k hodin a jsou v pohodě:)

//faraon to trefil přesně :thumbup:
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53594
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Životnost HDD

Příspěvekod petr22 » 20 bře 2017 18:31

To, ze to pomalu odchazi HDD poznas snadno - Crystal Disk Info ti bude hlasit poskozene sektory.

To, ze ti disk odesel rychle poznas take snadno - disk se neroztoci, nebude se hlasit na radici, bude vydavat divne zvuky. A neexistuje zadny zpusob, jak to poznat dopredu. Proste to jeden den vypnes a druhy den nezapnes.

Reseni je jednoduche: NIKDY nemit sva data v jedine kopii na jedinem disku.

A muzes byt rad, ze ti za ty 2 roky disk neodesel. Muze se klidne stat, ze odejde jeste dneska nebo zitra.

Uživatelský avatar
Somi Gangster
Level 1
Level 1
Příspěvky: 71
Registrován: červenec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Životnost HDD

Příspěvekod Somi Gangster » 20 bře 2017 21:27

A nebo taky ale může odejít třeba až za 10 let :/
Crystal hlásí Dobrý teplota 25
Somi

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53594
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Životnost HDD

Příspěvekod petr22 » 20 bře 2017 21:30

Samozrejmne ze muze odejit i za 10 let - pointa je v tom, ze nevis kdy a nemusis to poznat dopredu.

Ten disk muze kdykoliv odejit bez varovani a budes platit 40.000 Kc za obnovu dat jen proto, ze se ti nechtelo za 2000 Kc kupovat druhy disk.

Uživatelský avatar
HappyMental
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1414
Registrován: září 11
Bydliště: Nýdnol, Bulharsko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Životnost HDD

Příspěvekod HappyMental » 20 bře 2017 21:37

Platí úplně přesně to, co napsal zvýrazněně faraon. Po pár stech navždy ztracených fotkách už i já už patřím k té rozumnější skupině, která zálohuje. A to jsem ještě pár měsíců zpátky měl od věcí, na kterých mi záleží, pouze jednu kopii. Teď už vím, že to bylo dost neuvážené. Možná si říkaš naivně, že tebe to určitě nepotká, ale to samé jsem si říkal i já.
I use Arch BTW

Uživatelský avatar
Somi Gangster
Level 1
Level 1
Příspěvky: 71
Registrován: červenec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Životnost HDD

Příspěvekod Somi Gangster » 20 bře 2017 22:01

No jasný takže si proste musim koupit disk dat na nej vsechno co je moje a ulozit nekam pekne kde nenavlhne ani nic podobného. Ani nevím že z něj ještě jdou obnovit data když odejde :/
Somi

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Životnost HDD

Příspěvekod d1amond » 21 bře 2017 12:57

Ani to nemusíš tak dramatizovat. Druhý disk můžeš šoupnout do šuplíku a občas ho k PC připojíš. Hlavně neudělej tu blbost, co řada uživatelů dělá - nechá data jen v tom "záložním", s tím, že už to teda mají zálohované a z PC to vymažou :bigups: To samozřejmě není záloha.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Životnost HDD

Příspěvekod atari » 21 bře 2017 13:37

Jojo moje řeč. Spousta lidí si plete zálohu s archívem, a pak pláčou nad ztrátou dat.

Co můžu doporučit, tak tady jsou http://www.cnews.cz/statistiky-spolehli ... d-toshiba/ docela věrohodná data, ze kterých lze vybrat ty více spolehlivé disky. Ale jak píše petr22, nikdy nevíš, kdy to potká tvůj konkrétní disk.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53594
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Životnost HDD

Příspěvekod petr22 » 21 bře 2017 13:43

Slibne vypadaji HDD Toshiba.

Koukam stridave na nadpis a na prepravku s elektrodpadem, kde naprosta vetsina disku na vyhozeni jsou Toshiby.

Hmmm.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Životnost HDD

Příspěvekod atari » 21 bře 2017 13:49

Ten titulek je zavádějící. Pokud si dobře pamatuji, tak tam psali že těch Toshib kde je nula závad, měli jen 45kusů. To nění pořádáná statistika. Chce to koukat přímo do tabulky na disky kde je větší počet kusů.


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů