Vyčištění pc

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

huhto
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 747
Registrován: únor 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Vyčištění pc

Příspěvekod huhto » 08 bře 2018 12:19

Dobrý den,chci se zeptat,chci si v Sobotu vyčistit celý počítač od prachu,mužu vytáhnout I základní desku a abych pod ní odstranil prach? Nemám momentálně vysavač ani stlačeny vzduch,prostě mě napadlo že bych ze skříně vytáhl vše, vyčistil a vrátil zpátky

Reklama
Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyčištění pc

Příspěvekod xbs » 08 bře 2018 12:27

samozřejmě že to můžeš komplet rozebrat, je tu ale riziko, že něco poškodíš (byť jen statickou elektřinou)... lepčí je to bezmontážně profouknout stlačenym vzduchem (prodává se v dózách spešl na kompy) nebo to profučet u známýho, kerej má kompresor (ale né moc vysokym tlakem!)... každopádně vysavač bych na to vůbec nepoužíval (gdyby tě náhodou napadlo si ho něgde pučit :D)...

huhto
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 747
Registrován: únor 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vyčištění pc

Příspěvekod huhto » 08 bře 2018 12:40

No já jsem asi 3krat použil vysavač,stane se něco? Jo a ten sprej se nazývá jak?

Uživatelský avatar
JMaSha
Level 2
Level 2
Příspěvky: 247
Registrován: únor 16
Bydliště: Olomouc
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyčištění pc

Příspěvekod JMaSha » 08 bře 2018 13:10

Vysavač toho hlavně moc nevysaje...
Klidně to rozeber a vyčisti ručně. Jen si dávej pozor, abys to zpátky zapojil správně.
Co se antistatického náboje týče, dnes už to není tak závažné jako dříve. Před vyndáním komponentů se třeba chytni radiátoru,abys to uzemnil. Hlavně nepracuj na nějakém syntetickém povrchu(třeba koberce).

Melis
Level 3
Level 3
Příspěvky: 563
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyčištění pc

Příspěvekod Melis » 08 bře 2018 13:12


behavioralista
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1359
Registrován: únor 14
Bydliště: Jižní Morava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyčištění pc

Příspěvekod behavioralista » 08 bře 2018 13:14

Úplně nejlepší je mít skříň s prachovými filtry,ale úplně nejlepší je celou bednu drapnout, položit si to ven na stůl nebo klidně i na zem a vyflágat kompresorem.Doporučuje 10 z 10 vesnických uživatelů počítačů. :lol: :thumbup: :D

Melis
Level 3
Level 3
Příspěvky: 563
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyčištění pc

Příspěvekod Melis » 08 bře 2018 13:15

U kompresoru ale bacha, aby z něj nestříkal olej :-)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyčištění pc

Příspěvekod petr22 » 08 bře 2018 13:32

Vysavac je na to, aby se s nim vysalo co jde - nema smysl kompresorem vsecko rozfoukat po okoli.

Pouze vysavacem se pocitac vycistit od prachu neda.

Vse co nejde vysat se musi samozrejmne vyfoukat kompresorem nebo stlacenym vzduchem.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyčištění pc

Příspěvekod atari » 08 bře 2018 14:21

Vysavačem čistím PC i ntb již spousty let a nikdy jsem nic nepoškodil. Co vysavač nevyčistí tak tam nechám. Jediná vyjímka je žebrování chladiče a většinou u ntb cesty vzduchu a mřížky u ventilátoru. Tam se to snažím vyčistit více. Třeba i slabým hadříkem protáhmu mezery chladiče nebo vyčistím lopatky ventilátoru. Ale upřímně už tak pečlivě to neřeším, protože jsem se nevšimnul, že by kvůli tomu nějak poklesly teploty po vyčištění.

Co však doporučuji, když vyndám paměti nebo něco jiného, tak ty sloty profouknu, abych moduly nedával do prachu. Občas není na škodu třeba u paměti RAM vzít normální gumu a vygumovat kontakty. Tím se vyčistí i případná oxidace, hlavně u starších modulů.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyčištění pc

Příspěvekod xbs » 08 bře 2018 14:41

osobně se vysavači vyhejbám, riziko mechanickýho poškození/statický elektřiny je pro mě zbytečný riskovat... využívám služeb kamarádů v dílnách s čistým stlačeným vzduchem, gde ani nevadí, že všechen sajrajt vylítá ven...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyčištění pc

Příspěvekod petr22 » 08 bře 2018 15:49

To riziko staticke elektriny je minimalni.

Za ty roky jsme vycistili tisice pocitacu, tiskaren a dalsich zarizeni a nikdy nikdo z nas neslysel
o nejakem poskozeni.

Prumyslovy vysavac se od normalniho lisi jen tak ze motor je mozne nechat bezet delsi
dobu nez 30 minut, zadnou specialni antistatickou upravu nema. A cistime tim masiny
v cene desitek tisic Euro.

Melis
Level 3
Level 3
Příspěvky: 563
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyčištění pc

Příspěvekod Melis » 08 bře 2018 16:31

Já se vysavači vyhýbám, ono když se tím čistí desítky počítačů, pak si málokdo dá do souvislosti závadu s vysavačem.
Tady ale záleží z jakého materiálu je ta sací hubice.


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů