Jaké koupit 433MHz čidlo k tomuto teploměru?

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Peťa
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Jaké koupit 433MHz čidlo k tomuto teploměru?

Příspěvekod Peťa » 16 pro 2018 15:45

Ahoj,

mám teploměr (viz foto), který umožňuje přes 433MHz připojit i čidlo na venkovní teplotu.
Čidlo jsem bohužel nikdy neměl a na internetu nemůžu najít ani tento teploměr.
Proto bych se chtěl zeptat, jestli je možné koupit i čidlo od jiného výrobce a bude to fungovat, nebo to bývá nějak ošetřeno, aby čidlo jiného výrobce nefungovalo?
Přílohy
1544971337016779.jpg
1544971337743334.jpg

Reklama
Uživatelský avatar
Peťa
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaké koupit 433MHz čidlo k tomuto teploměru?

Příspěvekod Peťa » 22 pro 2018 19:46

Tak jsem ten teploměr ještě rozebral. Mohl by se prosím podívat někdo elektroniky znalý, zda tam vůbec je obvod, který umožňuje přijímat informace po 433MHz z externího čidla?
Přílohy
1545504130169362.jpg
1545504129701321.jpg
1545504129002551.jpg
154550413091294.jpg

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaké koupit 433MHz čidlo k tomuto teploměru?

Příspěvekod Turion » 22 pro 2018 19:58

Pokud nikdo znalý neodpoví, tak bych si lamácky tipnul tu cívečku jako anténu a jiné čidlo s tím fungovat nebude, jelikož ani nebude kalibrované, když už by náhodou nebyl signál speciálně výrobcem modulovaný. IO je pod tou černou kapkou.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaké koupit 433MHz čidlo k tomuto teploměru?

Příspěvekod ITCrowd » 22 pro 2018 20:32

Narozdíl od kolegy se domnívám, že uvedená cívka není anténa, ale klasická indukční zátěž v kolektoru vstupního zesilovače. Má zapojeny oba konce. Klasická cívková anténa má jeden konec nezapojen např.: https://arduino-shop.cz/arduino/3172-ni ... gLk2PD_BwE
Anténou by mohla být "smyčka" na DPS kolem té ďury.
Ten váleček bude pravděpodobně krystal => pod tou kapkou bude nějaký programovatelný mikrokontroler.
Vzhledem k tomu, že jsou oba brouky zakápnuté, nemá cenu cokoli zjišťovat. Kup si za nějakou tu stovku nový.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaké koupit 433MHz čidlo k tomuto teploměru?

Příspěvekod Turion » 22 pro 2018 20:59

Když jsem za komoušů stavěl rádio Junosť ze stavebnice ze sovětskýho sajuzu, tak mělo anténu cívku připájenou na obou stranách, ale motal jsem ji "tejden" na jádro:). http://www.radiosvet.wz.cz/traud/traud.html
Tohle je miniaturní a silným drátem, takže to může bejt jak říkáš. Nejsem na nic odborník, takže jen tipuju.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaké koupit 433MHz čidlo k tomuto teploměru?

Příspěvekod ITCrowd » 22 pro 2018 21:12

To byla klasická feritová anténa pro SV. Což je cca 1MHz+-. A to je cca 433x méně. Už na VKV tyto antény nejsou, zrovna tak u TV (VHF-UHF) atd.
Ostatně, ani u SV ta cívka není anténou. Je to jen cívka laditelného rezonančního obvodu, který jako celek je naladěn na kmitočet vysílače.

dodatek: Když už si sem dal ten odkaz...
Takže si tam najdi článek Středovlnný audion. A podívej se na to schema.
Hned vlevo je rezonanční obvod tvořený cívkou na feritu (přerušovaná čára) a ladící kondenzátor 380p. A pokud kukneš nahoru, pak uvidíš kondenzátor 2p2, na němž končí jakásito zdířka. A copak se asi připojovalo na tu zdířku? Anténa.
Tedy z toho plyne, že anténa NENÍ ta cívka. Jasné?
Naposledy upravil(a) ITCrowd dne 22 pro 2018 21:24, celkem upraveno 2 x.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jaké koupit 433MHz čidlo k tomuto teploměru?

Příspěvekod faraon » 22 pro 2018 21:15

Sice ta cívka feritovou anténu připomíná, ale nemá právě to feritové jádro ani dost závitů. Vypadá to že ta menší ďubka je přijímač/dekodér signálu z čidla, a ta větší řadič displeje. Kovový váleček je krystal pro hodiny, stejně jako v digitálních hodinkách, obvykle se používá 32768 Hz.

Asi nejlepší bude poohlédnout se po okolí po někom s podobným zařízením a vyzkoušet, jestli teploměr dokáže chytit signál z jeho čidla, ale bude to spíš loterie. Tipnul bych si že budou spárované podobně jako bezdrátové zvonky a nemáš moc velkou šanci najít spolupracující kus.

Mimochodem, mě se celkem osvědčilo pro změření venkovní teploty vystrčit ruku z okna a zamávat, podle toho určím vhodné oblečení mnohem lépe než podle číselného údaje, protože pocit chladu nebo tepla závisí na více veličinách než je jenom teplota. Velkou roli hraje například vlhkost vzduchu... ;-)
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů