Šírenie signálu vzduchom - ako to je ? Vyřešeno

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
TheSalon112
Level 3
Level 3
Příspěvky: 440
Registrován: červen 14
Bydliště: localhost
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Šírenie signálu vzduchom - ako to je ?

Příspěvekod TheSalon112 » 11 dub 2020 10:16

Dobrý deň.

Docela mi vŕta hlavou jedna možno jednoduchá záležitosť.

Všimol som si zopár videí na YT, kde sa dokázali dovolať na mobil, ktorý bol uzatvorený vo vákuu. Dávalo by to logiku, pretože ani vo vesmíre vzduch nieje a predsa sa sem "signál" dostane... Prečo sa potom tomu hovorí "šírené vzduchom", keď signál nieje od vzduchu závislý ? ... Alebo je ?
MOJE ŽELEZO:
CPU: Intel core I7 870 2,93 GHz
CPU Cooler: SilentiumPC Fera 2 HE 1224
GPU: ASUS GTX1050 TI 4GB
HDD: WDC Black 1TB
SSD: Samsung 850EVO 120GB
MotherBoard: Asus P7P55D-E
RAM: 4X Kingston DDR3 2GB Value RAM
PSU: Seasonic S12ii-520
Bedňa: Corsair SPEC-03 Red LED
Blue-Ray Mechanika: LG BH10LS30

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Šírenie signálu vzduchom - ako to je ?  Vyřešeno

Příspěvekod ITCrowd » 11 dub 2020 10:28

Nevím, jestli je to pro tebe pochopitelné.
Z fyzikálního hlediska je vše kolem tebe elektromagnetické záření (vlnění). Teplo, světlo, radiové vlny, všechno jsou elmg vlny. Liší se pouze vlnovou délkou.
A tyto vlny mají schopnost prostuipovat materiály, ovšem každá jinak. Takže třeba když se podíváš na ruku, neuvidíš kost. Když použiješ rentgenové vlny, pak ano.
Radiové vlny, na které se patrně ptáš se vzduchem šíří jinak než ve vakuu. A ohledně vlnové délky je tu ještě komplikace s ozónovou vrstvou, od které se některé vlnové délky odrážejí.
Tedy - okolní prostředí má vliv na šíření signálu. Jak moc velký - to záleží na typu vlnění.

Ještě dodám - existuje vlnění, které se může šířit pouze za pomoci nějakého media - např. zvukové vlny. Zvuk se může šířit vzduchem, vodou, nebo pevnými látkami. Ve vakuu, kde tato media chybí se zvuk šířit nebude.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53615
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Šírenie signálu vzduchom - ako to je ?

Příspěvekod petr22 » 11 dub 2020 10:35

To jeste nic neni.

Predstav si, ze se dovolali i na Mesic a zpatky a to je asi 300.000 km a taky ve vakuu.

A dokonce i svetlo z hvezd se prenasi ve vakuu - Slunce sviti, ne ?

Co se ve vakuu nesiri je slysitelny zvuk - i kdyz se nas scifi filmy snazi presvedcit o opaku.

Uživatelský avatar
TheSalon112
Level 3
Level 3
Příspěvky: 440
Registrován: červen 14
Bydliště: localhost
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Šírenie signálu vzduchom - ako to je ?

Příspěvekod TheSalon112 » 11 dub 2020 10:54

Vďaka za objasnenie. Áno tomu o vlneniach a tak rozumiem. Ide mi iba o to či skutočne (napr 2,4 Ghz Wifina) je nejakým spôsobom závislá na vzduchu, alebo sa proste všetkému hovorí "šírené vzduchom".
MOJE ŽELEZO:
CPU: Intel core I7 870 2,93 GHz
CPU Cooler: SilentiumPC Fera 2 HE 1224
GPU: ASUS GTX1050 TI 4GB
HDD: WDC Black 1TB
SSD: Samsung 850EVO 120GB
MotherBoard: Asus P7P55D-E
RAM: 4X Kingston DDR3 2GB Value RAM
PSU: Seasonic S12ii-520
Bedňa: Corsair SPEC-03 Red LED
Blue-Ray Mechanika: LG BH10LS30

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53615
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Šírenie signálu vzduchom - ako to je ?

Příspěvekod petr22 » 11 dub 2020 10:59

Tak principialne okolo mame jen vzduch.

Jestli nekdo dela na YT videa o tom jak se dovola na mobil ve vakuu tak je to trubka,
senzacni by bylo video kde se na ten mobil dovolat neda.

Ve vakuu treba foti fotaky na film, na Mesici stacila ochrana proti prachu a vysoke teplote.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Šírenie signálu vzduchom - ako to je ?

Příspěvekod ITCrowd » 11 dub 2020 11:02

TheSalon112 píše:Vďaka za objasnenie. Áno tomu o vlneniach a tak rozumiem. Ide mi iba o to či skutočne (napr 2,4 Ghz Wifina) je nejakým spôsobom závislá na vzduchu, alebo sa proste všetkému hovorí "šírené vzduchom".
Jsem říkal, že to nepochopíš.
Takže znovu a jasně - wifina 2,4GHz není závislá na vzduchu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Šírenie signálu vzduchom - ako to je ?

Příspěvekod dvorakj » 11 dub 2020 15:21

spravne pro tazatele by melo byt sireni plynem
vzduch je slozka par ruznych molekul.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Šírenie signálu vzduchom - ako to je ?

Příspěvekod faraon » 11 dub 2020 20:58

Aůůů!!!

Jaký máš názor na plochou Zemi, neposkvrněné početí, nebo vesmírnou flotilu deseti milonů lodí Aštara Šerana? A kolik ti je, jedenáct? Tohle je fyzika základní školy, tedy aspoň v dobách takzvaného komunistického temna, kdy jsem do školy chodil já!

Jak už tu padlo, rádiový signál je, stejně jako světlo a jiné druhy záření, prostě elektromagnetické vlnění. To se může šířit ve vakuu i uvnitř různých prostředí, ale ta mu kladou různý odpor, záležející na vlnové délce konkrétního vlnění.

Kdysi dávno, v předminulém století, byl vrchol eletrotechniky telegraf, umožňující šíření informací "po drátě". O pár desetiletí později vznikl bezdrátový telegraf, přenášející zprávy "éterem" nebo lidově řečeno "vzduchem". To proto, že pro to nepotřebuje žádné dráty.

Takže signál té tvé wifiny se šíří vzduchem stejně jako světlo sklem nebo vodou, prostě doletí na určitou omezenou vzdálenost a pak postupně zeslábne, protože prostředí kterým proniká mu klade odpor. Vhodné prostředí může určité druhy záření také ohýbat nebo odrážet.

A ohledně těch videí, na mobil ve vakuu se samozřejmě dovoláš, ale neuslyšíš jeho vyzvánění, protože zvuk se ve vakuu nemá jak šířit. To není záření ale chvění, které se může přenášet pouze hmotou v libovolném skupenství, například deskou stolu na kterém leží.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Šírenie signálu vzduchom - ako to je ?

Příspěvekod ITCrowd » 11 dub 2020 21:30

Off Topic
Farao - k tomu tvému podpisu: Z Číny vzkazují, že máme být klidní. Už v listopadu prý vydají update Covid-20 a Covid-20 pro. :-)
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů