Externí HDD

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

nik270
nováček
Pohlaví: Muž

Externí HDD

Příspěvekod nik270 » 26 črc 2020 20:01

Zdravím,

chci si koupit externí jednoterový harddisk. Budu ho používat na fotky, videa, dokumenty atd., nic speciálního. Nepotřebuji žádné extra zabezpečení a ani nechci extra odolný. Jaký byste mi doporučili? Předem děkuji za odpovědi.

Reklama
dvorakj
Level 6.5
Level 6.5

Re: Externí HDD

Příspěvekod dvorakj » 26 črc 2020 20:07

seagate ironwolf

RIKI22
Master Level 7.5
Master Level 7.5

Příspěvekod RIKI22 » 26 črc 2020 20:15

nik270
nováček

Příspěvekod nik270 » 26 črc 2020 20:34

Asi jsem se špatně vyjádřil, ale chci přenosný HDD, ne do PC.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15

Příspěvekod petr22 » 26 črc 2020 20:41

Prenosny HDD = HDD do PC + krabicka s USB prevodnikem.

Je lepsi si to slozit sam - budes vedet, co v tom je.

renek11
Level 2
Level 2

Příspěvekod renek11 » 26 črc 2020 21:03

nik270 píše:Asi jsem se špatně vyjádřil, ale chci přenosný HDD, ne do PC.

Vyjádřil ses dobře.
Za sebe ti můžu doporučit https://www.czc.cz/wd-elements-portable ... 00/produkt
Mám doma 4 různých kapacit a z toho dva běhají připojené na TV už pár let a vše naprosto v pohodě a dostačující. Pořídil bych si k němu pouzdro, pokud ho budeš opravdu často přenášet, třeba https://www.alza.cz/connect-it-hardshel ... gLGI_D_BwE
Kvůli náchylnosti k poškození pádem by byl lepší SSD https://www.czc.cz/samsung-t5-usb-3-1-1 ... 53/produkt, ale jsou zbytečně drahý a já jsem za několik let co používám přenosné disky problém neměl
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: HyperX Predator DDR4 16GB 3200MHz; VGA: MSI GeForce GTX 1080 Ti GAMING TRIO; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + SanDisk SSD Ultra 3D-2TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech Gaming Keyboard G510; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G432

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15

Příspěvekod petr22 » 26 črc 2020 21:17

WD Elements ma bohuzel dva zasadni problemy:

1. USB rozhrani vestavene primo do disku, kdyz odejde USB prevodnik, cely disk mozno vyhodit
2. elektronika disku sifruje data, takze v pripade zavady prevodniku neni mozne obnovit
data bez funkcni elektroniky tehoz disku

Prave WD Elements je duvod, proc radim pouzit vlastni komponenty, aby se nestalo presne to
co se pravidelne stava s WD Elements - je potreba obnovit data a ono to NEJDE, protoze vyse
jmenovane duvody

Napr. u Seagate externiho disku kdyz umre prevodnik, koupis za 130 Kc novy prevodnik s krabickou a prendas
disk kteremu vubec nic neni (nevidel jsem jeste Seagate disk kde je USB soucast disku). U WD Elements to muzes
cele vyhodit, protoze mas funkcni treba 2TB disk, ale s nefunkcnim prevodnikem vestavenym primo do disku, i kdyz
nekde na te desce jde pripajet SATA konektor, mas tam sifrovana data ktera jsou k nicemu.

Resil jsem naposled minuly tyden - Seagate exterak - na nekterych pocitacich byla rychlost kopirovani v bytech
za sekundu, jinde 100 MB/s - koupen na Alze ramecek na USB 3, disk prendan, vse funkcni. WD Elements s podobnym
problemem rovnou vyhazuju, neni to jak spravit.

Tudiz ja osobne doporucuji se WD Elements zdaleko vyhnout, pokud uzivateli zalezi na datech a na pozarucni
opravitelnosti disku. Mam tu asi 10 kusu vadnych WD Elements, u nekterych se povedlo opravit elektroniku
a zachranit data, mechanicky problem je ale neresitelny.

Mozno ignorovat v pripade ze na datech nezalezi - v zaruce reklamovat, po zaruce holt vyhodit.

faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5

Příspěvekod faraon » 26 črc 2020 21:41

Pokud ten disk bude sloužit pouze na přenášení dostatečně (tedy několikanásobně) zálohovaných dat mezi různými zařízeními k prohlížení, tak to může být klidně jakýkoliv spotřební šmejd. Tam není co ztratit.

Ale jestli se na něm byť v jediném okamžiku ocitne jediná kopie důležitých dat, je jediné relativně spolehlivé řešení skládačka z pečlivě vybraných kvalitních a osvědčených komponent.

No a pokud bys uvažoval že to bude sloužit k zálohování tvých vlastních fotek a dokumentů, uvědom si že data mají takovou cenu, jakou jsi ochotný zaplatit za jejich obnovu. Ceny začínají na pětimístných částkách a občas se podaří zachránit aspoň něco. Ale občas také vůbec nic!
"Dokud nebyly počítače, programování nebylo problémem.
Jestliže bylo několik slabých počítačů, bylo programování malým problémem.
Když však programátoři získali počítače na svou dobu ohromné síly, stalo se také programování ohromným problémem."

E. W. Dijkstra, 1972

nik270
nováček

Příspěvekod nik270 » 27 črc 2020 20:28

petr22 píše:WD Elements ma bohuzel dva zasadni problemy:

1. USB rozhrani vestavene primo do disku, kdyz odejde USB prevodnik, cely disk mozno vyhodit
2. elektronika disku sifruje data, takze v pripade zavady prevodniku neni mozne obnovit
data bez funkcni elektroniky tehoz disku

Prave WD Elements je duvod, proc radim pouzit vlastni komponenty, aby se nestalo presne to
co se pravidelne stava s WD Elements - je potreba obnovit data a ono to NEJDE, protoze vyse
jmenovane duvody

Napr. u Seagate externiho disku kdyz umre prevodnik, koupis za 130 Kc novy prevodnik s krabickou a prendas
disk kteremu vubec nic neni (nevidel jsem jeste Seagate disk kde je USB soucast disku). U WD Elements to muzes
cele vyhodit, protoze mas funkcni treba 2TB disk, ale s nefunkcnim prevodnikem vestavenym primo do disku, i kdyz
nekde na te desce jde pripajet SATA konektor, mas tam sifrovana data ktera jsou k nicemu.

Resil jsem naposled minuly tyden - Seagate exterak - na nekterych pocitacich byla rychlost kopirovani v bytech
za sekundu, jinde 100 MB/s - koupen na Alze ramecek na USB 3, disk prendan, vse funkcni. WD Elements s podobnym
problemem rovnou vyhazuju, neni to jak spravit.

Tudiz ja osobne doporucuji se WD Elements zdaleko vyhnout, pokud uzivateli zalezi na datech a na pozarucni
opravitelnosti disku. Mam tu asi 10 kusu vadnych WD Elements, u nekterych se povedlo opravit elektroniku
a zachranit data, mechanicky problem je ale neresitelny.

Mozno ignorovat v pripade ze na datech nezalezi - v zaruce reklamovat, po zaruce holt vyhodit.

Doma máme tři HDD Transcend. Jde u nich vyměnit zmiňovaný převodník? Pokud ano, je lepší Seagate nebo Transcend? V obchodě mi byl doporučený právě Transcend.

faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5

Příspěvekod faraon » 27 črc 2020 21:30

Mimochodem, to šifrování je silou na úrovni starověké Caesarovy šifry, takže data před zneužitím nechrání téměř vůbec. Prolomení je otázka několika sekund. Zato před obnovou v případě havárie disku chrání zcela spolehlivě :lol:
"Dokud nebyly počítače, programování nebylo problémem.
Jestliže bylo několik slabých počítačů, bylo programování malým problémem.
Když však programátoři získali počítače na svou dobu ohromné síly, stalo se také programování ohromným problémem."

E. W. Dijkstra, 1972

dvorakj
Level 6.5
Level 6.5

Příspěvekod dvorakj » 27 črc 2020 22:12

takze nejhorsi mozna varianta...
jedine disk+suplik, na prenosy klidne i 2,5" nebo SSD

Santo
Level 2
Level 2

Příspěvekod Santo » 29 črc 2020 22:34

nik270 píše:Doma máme tři HDD Transcend. Jde u nich vyměnit zmiňovaný převodník? Pokud ano, je lepší Seagate nebo Transcend? V obchodě mi byl doporučený právě Transcend.

Transcend není výrobce samotného disku. Transcend koupí disky od Seagate nebo Western Digital a zabalí je do pěkného obalu. Osobně mám se značkou Transcend jen pozitivní zkušenost (mám od nich flashky, SSD, externí disky apod.). Ale nejlepší je koupit samotný disk (Seagate nebo WD) a k němu externí boxík.
Intel Core i5-10500 + SPC Fera 3, MSI MAG Z490 Tomahawk, G.SKILL 16GB (2x8GB) KIT DDR4 3200MHz CL16 Aegis, ZOTAC GAMING GeForce GTX 1660 SUPER Twin Fan, 2x Transcend MTE220S (512GB + 1TB), Seasonic M12II-620 Evo, SPC Regnum RG2W, MSI Optix MAG24C (VA 144Hz FreeSync)

• Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Externí HDD
    od Jan.Novotnyy » 23 říj 2019 16:19 » v Problémy s hardwarem
    0
    890
    od Jan.Novotnyy
    23 říj 2019 16:19
  • Externí SSD?
    od Thepredator » 17 říj 2019 08:33 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
    5
    460
    od Martab
    17 říj 2019 11:42
  • Externí HDD
    od Leksa » 06 dub 2020 17:01 » v Problémy s hardwarem
    12
    411
    od Diskař
    07 dub 2020 14:24
  • Externí GPU box.
    od Pyrotechnik » 17 lis 2019 20:18 » v Vše ostatní (hw)
    5
    494
    od Pyrotechnik
    18 lis 2019 06:36
  • Externí box pro NVMe
    od Flanzatel » 13 led 2020 19:34 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
    9
    640
    od Zivan
    14 led 2020 18:56

Zpět na “Vše ostatní (hw)”