Probliknutí TV při rozsvícení světla

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod cervcek » 26 pro 2021 17:32

Ahoj,
Včera večer jsem si všimnul podivné věci - při rozsvícení, či zhasnutí světel cca na 2s probliknul přes černou obraz v televizi. Zdrojem signálu byl PC přes HDMI. Může být závada způsobena souběhem HDMI a napájecího kabelu od TV? Po přepnutí na jiný zdroj obrazu (aplikace v TV) a rozsvícení/zhasnutí světla žádné probliknutí nenastalo. Případně mám se strachovat o napájecí zdroj v PC?
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod ITCrowd » 26 pro 2021 17:38

Pokud je instalace udělána jak má být, pak TV, PC a světlo nemůže být na stejné fázi.
I kdyby byla, zdroj PC takový krátkodobý puls musí vykrýt.
Osobně bych tipoval úsporku a dlouhý HDMI kabel a provliknutí je způsobeno zarušením při náběhu, ale to je jen tip.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Hoff
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 820
Registrován: leden 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod Hoff » 26 pro 2021 17:43

Může být na stejné fázi. My máme v domě jen jednu fázi.
Jen by měl být zásuvkový a světelný obvod na jiné pojistce.

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod cervcek » 26 pro 2021 17:47

Rozvody jsou v TN-C, zásuvkový okruh je samozřejmě na jiném jističi, jak světelný, ale na jedné fázi to klidně být může - okruhy zásuvek jsou v domě 3, světelné 2 - jaksi v síti není 5 fází, aby byl každý single. Dělá to jak lustr v obýváku (3x LED v patici E14 od Philipse, ale už tak 10 let staré), tak na chodbě (kde je 2x a 5x LED G9, nějaký noname). Takové ty plynem plněné kroucené úsporky jsme v domě nikdy neměli. HDMI má cca 5m, souběh za skříní jak s 230V od TV, tak s LAN k TV a dvěma dvoulinkami k repro.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod ITCrowd » 26 pro 2021 17:56

Můžeš mít jeden zásuvkový na jedné, druhý na druhé a oba světelné na třetí. Takže pět fází fakt nepotřebuješ :-)
Jedna fáze je možná, ale to je typicky pro byt a ještě s plynem. Kde je sporák na elektriku, už jsou tři.
Pokud máš slušný HDMI krátký kabel, můžeš zkusit přenést TV na druhou stranu, připojit a vyzkoušet.
Rušení od žárovek to tedy nebude a vyloučil bych i rázový proud - to u LED nehrozí.
Naposledy upravil(a) ITCrowd dne 26 pro 2021 18:05, celkem upraveno 1 x.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod cervcek » 26 pro 2021 18:05

Rozfázování se, pokud vím, dělá vždycky podle příkonů instalovaných zařízení. Nedává tak příliš smysl, mít 3 zásuvkový okruhy pouze na 2 fázích a jednu fázi mít vyhrazenou pro svícení, kde je zvlášť v dnešní době odběr 00 nic. Oproti tomu jednofázové přístroje, jako je mrazák, lednice, pračka, myčka, mikrovlnka, horkovzdušná trouba, rychlovarná konvice a tak dále... Tam je přeci příkon nesrovnatelně vyšší na jednom jediným zařízení v porovnání se všemi těmi LEDkami v domě, které mají mezi 2 a 7W na kus.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod ITCrowd » 26 pro 2021 18:07

Jenže v době, kdy se to dělalo, tak ještě neexistovaly LED žárovky :-)
ITCrowd píše:Rušení od žárovek to tedy nebude a vyloučil bych i rázový proud - to u LED nehrozí.
=> i kdyby byly na jedné fázi nemělo by se to dít.
Chceš řešit rozfázování, nebo problém s HDMI?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod cervcek » 26 pro 2021 18:11

Tak teď jsem poněkud zmaten, prve jsem nabyl dojmu, že LED rušení jsi zavrhnul tím "Rušení od žárovek to tedy nebude a vyloučil bych i rázový proud - to u LED nehrozí."

Dodatečně přidáno po 12 minutách 21 vteřinách:
Tak jsem zkusil jiný HDMI kabel, u něj jsem probliknutí nezaznamenal. Původní HDMI kabel jsem ještě vyzkoušel v jiných portech televize a taky jsem ho vytáhnul ze za skříní, aby neměl souběh s dalšími kabely, ale problikávání se stále projevuje.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod ITCrowd » 26 pro 2021 18:26

Takže máš vyřešeno :-)
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod cervcek » 26 pro 2021 18:33

No nemám, nějak se tam to rušení musí dostávat.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod ITCrowd » 26 pro 2021 18:33

zebytobylo tím kabelem?
Jinak rušení tu bylo je a bude, s tím se musíš smířit. Proto existují stíněné kabely, kterým to (tolik) nevadí. Proto jsou odrušovací členy, proto mají regulátory vypínání "v nule", atd.
Ruší i jiskra ve vypínači.
A proto jsi měl vyzkoušet jiný "slušný" kabel.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Probliknutí TV při rozsvícení světla

Příspěvekod cervcek » 26 pro 2021 19:06

Ten jiný kabel byl taky obyčejný, ale třímetrový, ten mi na rozdíl od toho 5m za skříň nestačí, navíc jak z popisku kabelu poznat, že je kvalitně stíněný? Dle popisu CZC ten 5m "nabízí vysoce kvalitní stínění". Takže za výstup z PC vřadit nějaké odrušení, nebo raději už něco do zásuvky před PSU toho PC?
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • LED pásek světla, prodlužovačka, rozdvojka
    od HelFix » 10 črc 2023 17:25 » v Vše ostatní (hw)
    14
    2028
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    13 črc 2023 17:33

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti