Zmizel zaváděcí boot sektor

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Kocourekpuci
Level 1
Level 1
Příspěvky: 67
Registrován: prosinec 06
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod Kocourekpuci » 24 říj 2022 09:55

Dobrý den,

mám abolutně stupidní otázku .... prováděl jsem upgrade firewallu COMODO na starším nb co mám jen na hry. Momentálně Sniper Elite V2. Upgrade firewallu proběhlo v pohodě, ale u hry jsem zjistil, že všechny uhrané mise jsou fuč a nabízelo to Novou hru. To by nevadilo, ale pak to hodilo samo od sebe restart, naběhl až čtvereček Windows, pak modrá smrt a šlus.
Tak že bude reinstal OS, strčím tam boot USB a zjistím, že mi chybí zaváděcí partition, u mě to normál dělá asi 100 MB. C: a D: na pohodu, to bylo, ale boot sektor tam nebyl. Zkusil jsem bootovací antivir Norton, zda tam nemám nějakou havěť, ten se rozjel a NIC.
Tak na nějaké dlouhé opravování nebyla nálada, tak jsem tam strčil jiný 250 GB hdd, naformátoval a jelo to, jenže proč odejde boot partition se nikde nepíše. Pak mi to nedalo, vrátil jsem původní hdd a v BIOSu dal tovární nastavení. Samozřejmě že boot sektor se objevil, takže formát a kromě ovladačů jen hra, nic víc.

Že přijel kamarád pochlubit se novým nb a za chodu si vymazal C:, to jsem sice nepochopil, jak to zvládl, ale viděl.....ale jak upgrade firewallu dokáže vymazat uloženou hru a boot sektor, to mi není jasné. Neporadíte co to dělalo? (oba nb co mám jsou v poslední době dost náladové, bez VIRů, jen mi není jasné zda stárnu já nebo ty nb jsou fakt hravé....)

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod ITCrowd » 24 říj 2022 10:02

"jak upgrade firewallu dokáže vymazat uloženou hru a boot sektor" - nijak. Chyba bude mezi klávesnicí a židlí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod petr22 » 24 říj 2022 10:09

To, ze mizi a zase se nahodne objevuje oddil na disku nedela firewall ani zadny jiny software.

Bud vada disku nebo zakladni desky.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod atari » 24 říj 2022 12:12

Disk je potřeba otestovat. Zkus CrystalDiskInfo.

Lidé na obrazovce vidí mmoho, ale dost často to chybně interpretují ...

Uživatelský avatar
Kocourekpuci
Level 1
Level 1
Příspěvky: 67
Registrován: prosinec 06
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod Kocourekpuci » 25 říj 2022 06:27

Miluji Vaši oblíbenou větu: "chyba bude mezi klávesnicí a židlí." Možné to samozřejmě je.
Ani ve Správci disků ten 100 MB oddíl rezervovaný systémem nebyl, takže když není tam, tak instalačka W7 ukazovala pouze Disk 0, C: a D: Obnova disku proběhla přes BIOS: Tovární nastavení.....kdy sloučila C: a D: v jeden celek a samozřejmě se objevil po továrním nastavení zpět systémový disk.
HardDiskSentinel ukazuje 100% výkon i zdraví, "stav hdd je perfektní, nenalezeny žádné problémy jako problémové a chybné sektory, zvýšená rotace nebo chyby při přenosu dat." S.M.A.R.T. neukazuje žádné chyby.
Program BoostSpeed vymaže z nb vše, ale uložení hry ne. Že takové podobné šílenosti s PC dokázal kdysi Ccleaner to vím, ale tenhle to nedělá. Kromě hry, čističe a speedfanu a herní myši tam není nic nainstalované....teda jasně, ovladače. Viry tam nejsou. Nejvyšší dosažená teplota byla 43°C, páč pod nb je chladící 4 větráková podložka
Bootovací antivir Norton začal bootovat a skončil. Napsalo to, že chybí boot sektory. ESETův online scanner nenašel vůbec nic a po reinstalu OS proběhl Norton a nenašel taky nic. Tak proč ten systémový disk zmizí. Abych pro příště věděl, co mě může potkat. Jen jsem se ptal

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod petr22 » 25 říj 2022 06:44

Chyby elektroniky obvykle zadny test neodhali. Spousta vadnych SSD projde vsemi testy a pritom se, lidove receno,
deji divne veci pokud je takove SSD v pocitaci.

"Obnova disku proběhla přes BIOS: Tovární nastavení.....kdy sloučila C: a D: v jeden celek a samozřejmě se objevil po továrním nastavení zpět systémový disk."

Pokud tam neni nejaky specialni program od vyrobce notebooku ktery by to mohl dokazat a spousti se z BIOSu
tak to co popisujes je nejaka cerna magie, co se na beznem pocitaci nevyskytuje. U Lenova jsem videl kdysi
program, co se zapinal tlacitkem z boku notebooku pri startu a prvni co udelal bylo ze pustil skript, ktery znovu
zalozil oddily na zacatku disku a obnovil do nich image OS z posledniho oddilu. To by chybejici oddil vyresilo.

V beznem BIOSu zadna obnova do tovarniho nastaveni neni, to je funkce Windows. Ta nemuze zadnym zpusobem
menit oddily na disku, ani je sluzovat nebo rozdelovat.

Oddil, ktery popisujes ze zmizel kvuli Comodu je nastaven jako skryty a chraneny - ten zase tak snadno softwarove
vymazat nelze, zadny program bych z toho osobne nepodeziral. Ani rucne se to bez specialnich prikazu v Diskpartu
nepovede.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod ITCrowd » 25 říj 2022 07:51

Starý ntb - tedy MBR? Omezení na 4 primární partition? Vytvořil jsi v systému D: a jedna partition zmizela? To může být možný scénář. Už jen proto, že tovární nastavení ten disk D: odstranilo.
Jinak 100MB oddíl tam vůbec být nemusí, pokud si disk připravíš před instalací, pak ho instalátor nevytvoří. Má to svá omezení, ale jde to.
U MBR je boot sektor vždy na začátku disku. Pak teprve zavádí systémové soubory. V případě, že existuje 100MB oddíl, tak z něj. Pokud není, jde se do adresáře .\boot.
Aktualizací firewallu nedojde ke zmizení oddílu, ani k vymazání sejvů z hry.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Kocourekpuci
Level 1
Level 1
Příspěvky: 67
Registrován: prosinec 06
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod Kocourekpuci » 25 říj 2022 10:07

ITCrowd ....ty mě nechápeš. Klasicky C: je os a ostatní sw, D: je na kraviny, knížky, hudbu apod.
Koukám na Správu disků a opisuji: Disk 0, Základní 298,08 GB Online.....rozdělený na: Rezervováno systémem 100 MB,(Systém, Aktivní, Primární oddíl) C: 101,46 GB NTFS a D: 194,52 GB + 2,01 GB nepřiřazeno. A tohle nastavení je od okamžiku kdy jsem ho koupil a rozdělil základní C na C+D, nic víc. Navíc, klasicky když dělám reinstal tak formátuji jen c: a D mi zůstane netknuté. Leda jak vznikne problém, tak ho naformátuji jako celek, rozdělím a ze zálohy tam zas nacpu těch 50 GB kravin.

No a těch původních začátečních 100 MB se vypařilo a nechtělo to bootovat ani z USB ani z originál iso. Prostě to nechtělo s ničím komunikovat z odkazem, že chybí boot sektory. A ten nb co na něm byl tenhle problém je HP 8440p a je tam mnohem snažší nastavení BIOSu jak u toho, ze kterého píšu a to HP EliteBook 745 a ten má ten 100 MB oddíl na začátku úplně vlevo taky. A když to teda mělo bootovat, dostal jsem se jen k "Spouštění Windows" a takovému tomu duhovému čtverečku, pak modrá smrt a delete boot. A boot nezmizí sám od sebe.........leda, něco mě napadlo a jdu to vyzkoušet. Ale že by se mi chtěl opět instalovat OS to se říct nedá. :evil:

Jo a pro Petra22, tohle je klasický hdd, žádné ssd.
Máš však pravdu v tom, že existuje program, co by možná to dokázal zmastit. Reboot restore RX.
Nainstaluješ OS, drivery, sw a až je to vyčištěné atd. tak poslední nahraješ tenhle sw. Po startu dáš F9, Notebook a ten program nainstaluje celé to nastavení, jak jsi to náhrál a dole na liště u hodin svítí oranžově. Když tam nic nepřidáváš a nepřepneš ho na bílou, tak ten nb je stále stejný jako po prvním spuštění a viry a jiná havěť nemá šanci. Problém by nastal, pokud by hodil Failed, ta blbost se dá jen přeinstalovat a ne odinstalovat.....ale on jel naprosto v pohodě.
Jednou jsem Failed zažil, to vymaže polovinu ovladačů apod. a ten nb nerozjedeš ani omylem. Jedině po opětovné instalaci OS. Když vymaže ovladače, mohl by vymazal i boot sektory?

On ten program má i výhodu. Syn má stejný nb jak já 745 a jen 4 programy. Excel, Firefox, SMPlayer a Reboot Restore RX, protože leze všude kam se dá a díky tomuhle sw nemusím ten jeho co 14 dní přeinstalovávat.

Ještě mám jednu otázku: nb spadne z konferenčního stolku, sice nechápu, jak je možné, že na roh, ale spadl na roh, odešel monitor a HDD. V tom to chrastilo jako by v něm byla skleněná drť. Chci se zeptat, nevíte, jaká to musí být pecka, aby se roztřískal klasický HDD? (dovedu si představit třeba kladivo, ne pád z 80 cm) Šlo také o HP 8440 bez baterie, čili měl tak 2 kg +-. Jen se ptám, nic víc

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod petr22 » 25 říj 2022 10:21

Zadny notebook od HP nema v BIOSu moznost obnovy pocitace do tovarniho nastaveni.
Mame jich tisice kusu, vcetne obou typu ktere mas ty.

Reboot restore RX - ano, takovy program by to dokazat mohl.

"nechtělo to bootovat ani z USB ani z originál iso. Prostě to nechtělo s ničím komunikovat z odkazem, že chybí boot sektory. "

Technicky nemozne, ze chybi oddil na disku nemuze nijak blokovat boot z vymenneho zarizeni.

"Chci se zeptat, nevíte, jaká to musí být pecka, aby se roztřískal klasický HDD?"

Ve vypnutem stavu - napr. pad disku na zem ze stolu nebo z ruky

V zapnutem stavu - lehke klepnuti nebo drcnuti do disku za provozu. Ostatne SMART ti ukazuje pocet otresu za provozu,
disk na to ma cidlo. Na bezici plotnovy disk idealne nesahat.

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10918
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod zeus » 25 říj 2022 13:55

Zrovna starsi HPcka maji volbu navic prave pro obnovu (pokud si dobre pamatuji, tak F11). Sice je to jen pro nabootovani z jineho oddilu na disku, ale je to primo v BIOSu.
Obnova 100MB oddilu (tedy spise jeho nove vytvoreni) je velmi snadna operace, navic zavadec a BCD nemusi byt na extra oddilu, jak jiz psal ITCrowd.
A k nemoznosti nabootovat neco jineho lze jen dodat, ze vetsinou je treba boot z vymenitelnych zarizeni v BIOSu notebooku nejdrive povolit.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod petr22 » 25 říj 2022 14:05

System Recovery je sw na disku, stejne jako u toho Lenova. Neni to z BIOSu.

Coz vysvetluje proc tam onen 100MB oddil po pouziti obnovy opet je (viz vyse).

Bootovani musi byt povolene i z USB zarizeni, je tam na to vlastni polozka.

Uživatelský avatar
Kocourekpuci
Level 1
Level 1
Příspěvky: 67
Registrován: prosinec 06
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Zmizel zaváděcí boot sektor

Příspěvekod Kocourekpuci » 25 říj 2022 18:10

Zdá se, že chyba byla opravdu mezi nb a židlí.

Jinak u 8440 je položka v BIOSu Reset BIOS security to factory default, což splácne C a D dohromady, naformátuje a objeví se 100 MB oddíl a v instalaci W7 jen jeden oddíl a to C:, který já zas rozdělím na C a D a na D nahraju ze zálohy vše co tam bylo.
Starý a možná pitomý jsem ale vím, co ten nb dělal..........a docela možné je, že za to může Reboot Restore RX, protože teď na to aby ho dokázal vypnout a vyhodit Failed stačil pokus s prohlížečem Luna a čeká mě další reinstal, protože jede, jak 3 minuty před smrtí. Na to, že má 8GB RAM jede jak kdyby měl 1 procesor a jel tak na 1 GB RAM. Je 18 hodin a o půl 10 chci jít spát, takže jdu na reinstal OS: Díky za rady


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Boot problem -00 15 30 4C - RAM/MTB?
    od RockHard » 23 srp 2023 14:46 » v Problémy s hardwarem
    2
    1206
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    24 srp 2023 07:28
  • Unmountable Boot Volume Error
    od back » 09 srp 2023 13:29 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    8
    1568
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    09 srp 2023 15:25
  • Požadavky W11 - UEFI (a Secure boot) Příloha(y)
    od Faster1 » 07 lis 2023 01:28 » v Windows 11, 10, 8...
    14
    2647
    od Faster1 Zobrazit poslední příspěvek
    10 lis 2023 21:03

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů