Webový server

...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Charlie.v
Tvůrce článků
Level 3
Level 3
Příspěvky: 400
Registrován: únor 05
Bydliště: Praha - Kunratice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Webový server

Příspěvekod Charlie.v » 06 čer 2005 12:28

ahoj, chtěl bych se zeptat:
mám veřejnou IP a na počítači chci provozovat webový server (nemám, ale teoreticky). Mám i doménu, kterou bych si od stávajícího webhostera převedl k sobě. Zajímalo by mě, jak si můžu vypočítat nebo přibližně odhadnout, jak mám mít rychlou linku do Internetu.
Nevím, jestli stačí třeba megabit, nebo jestli i méně. Dá se to nějak vypočítat podle počtu návštěvníků, kteří denně chodí na stránky, nebo podle počtu MB, které k nim protečou?
Díky moc za jakékoliv info
nic normálního mě nenapadlo

Reklama
Uživatelský avatar
Jinx
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 116
Registrován: prosinec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jinx » 06 čer 2005 21:23

Rekl bych ze pro zacatek by ten megabit mel stacit, zalezi spis co budes mit na serveru, a jaka bude navstevnost, spis bych to resil odhadem podle velikosti dat ktere potecou k navstevnikovi.

Uživatelský avatar
Charlie.v
Tvůrce článků
Level 3
Level 3
Příspěvky: 400
Registrován: únor 05
Bydliště: Praha - Kunratice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charlie.v » 06 čer 2005 22:10

dobře, takže dejme tomu, že mám každou stránku velkou 20kB. takže budu počítat najednou maximálně pět uživatelů (vycházím z reálné statistiky), tzn. 20kB x 5 = 100kB, aby se jedna stránka natáhla okamžitě najednou pěti lidem. počítám to správně?ovšem to by lidi museli načítat ve stejné vteřině, a to je pravděpodobnost procento...
takže kdybych měl celkem 4 php stránky, každá má 20kB, počítám maximálně v jedné vteřině dva lidi, tak mi vyjde 4 x 20 x 2 = 160kB=1200kb linka, počítám to takhle správně? (+-) to je asi blbost,co? nestane se, že by se na všechny čtyři stránky nejednou v jedné vteřině podívali dva lidi...
fakt by mě zajímalo, jak to vyřešit
ale díky za radu
nic normálního mě nenapadlo

Uživatelský avatar
Jinx
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 116
Registrován: prosinec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jinx » 07 čer 2005 09:13

No pravdepodobnost ze se ti tam bude divat vice lidi ve stejny okamzik je celkem vysoka :) zalezi taky od toho co tam budes mit. Muzes si tam nahodit statistiky a sledovat kdy je nejvetsi provoz a podle toho dimenzovat linku.

Uživatelský avatar
Charlie.v
Tvůrce článků
Level 3
Level 3
Příspěvky: 400
Registrován: únor 05
Bydliště: Praha - Kunratice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charlie.v » 07 čer 2005 19:28

já zkusím do celého serveru (asi 25web.stránek) hodit skript,který bude logovat čas vstupu, schválně kolik jich bude ve stejnou vteřinu, pak to sem hodím

nj, ale kdyby to bylo opravdu tak náročné, tak potom by stačilo mít na webovém server více domén, které jsou jen o trochu navštěvovanější, a narazí se pak hlavně na problém rychlosti disku, ne? to by pak velcí webhosteři museli mít šíleně rychlou linku... to se mi nějak nezdá :roll:
nic normálního mě nenapadlo

Uživatelský avatar
Charlie.v
Tvůrce článků
Level 3
Level 3
Příspěvky: 400
Registrován: únor 05
Bydliště: Praha - Kunratice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charlie.v » 07 čer 2005 19:36

tak tady je aspoň výpis z Toplistu: http://www.toplist.cz/stat/?menu=4096&menu=64&menu=32&menu=4&menu=8&menu=16&menu=8192&menu=2&menu=16384&menu=1&kdy=vcera&n=115140 nejmenší interval mezi dvěma vstupy na stránky jsem našel 2vteřiny, a to jen jednou, další bylo až 5 vteřin... tudíž pokud to správně chápu, tak pro provozování takového serveru by stačila linka, která by načetla jednu web.stránku (teda 20kB) za 2vteřiny, tzn 10kBps=80kbps. tím pádem by bylo zajištěno, aby se každému, kdo má dostatečně rychlou linku načetla jedna stránka během dvou vteřin...v případě, že by se náhodou v jednu vteřinu dva lidi podívali, bude stažení trvat 3-4s. Počítám správně? Tím pádem na takový web stačí GPRS linka s veřejnou IP. Je to tak?
nic normálního mě nenapadlo

Uživatelský avatar
Jinx
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 116
Registrován: prosinec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jinx » 07 čer 2005 21:30

No ne, porad zalezi na provozu tedy na velikosti dat ktera jdou od serveru k uzivatelum prece. Tzn. jestli za sekundu stahnou 200kb 2 uzivatele nebo 200kb 20 uzivatelu. Disky by to mely stihat, zalezi co tam vsechno budes mit, jestli je to staticky web nebo generovany pomoci databaze a php kazdopadne by jsi mel mit velkou ramku.

Uživatelský avatar
Charlie.v
Tvůrce článků
Level 3
Level 3
Příspěvky: 400
Registrován: únor 05
Bydliště: Praha - Kunratice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charlie.v » 07 čer 2005 21:38

no ne, ale když počítám jednu stránku, která má 20kB, a refresh jednou za dvě vteřiny, tak mi vyjde 10kB/s, ne?
jasně, že kdyby každá stránka měla 100kB, tak k uživateli proteče 100kB...
nic normálního mě nenapadlo

Uživatelský avatar
Jinx
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 116
Registrován: prosinec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jinx » 07 čer 2005 22:34

No a co cache v proxy nebo neco, pak se nektere stejne veci uz vicekrat nestahuji, takze je to promenlive. Navic jestli by jsi mel maximalni navstevnost 50 lidi jen dve hodiny a zbytek dne by jich tam bylo treba 5 tak nevim jestli by se vyplatilo dimenzovat linku pro ty 2 hodiny a neudelat spis nejaky kompromis

Uživatelský avatar
Charlie.v
Tvůrce článků
Level 3
Level 3
Příspěvky: 400
Registrován: únor 05
Bydliště: Praha - Kunratice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charlie.v » 08 čer 2005 10:44

nn, proxy je na straně uživatelů (pokud jsou za jedním serverem, stáhne se ta stránka na server a lidi co jsou pod ním si to prohlížejí z cache). s webovým serverem nic takového udělat bohužel nejde...
no já si právě taky myslím, že jen proto, že jednou za den tam jsou dva lidi během dvou vteřin je zbytečné propočítávat takhle linku...
nic normálního mě nenapadlo


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1661
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Spam server Discord
    od luckydasty » 05 srp 2023 18:43 » v Komunikace na internetu
    1
    2252
    od rhsCZ Zobrazit poslední příspěvek
    06 srp 2023 13:34
  • Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu
    od remkren » 30 pro 2023 17:19 » v Administrace sítě
    5
    1329
    od Microsheep Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 08:29
  • Pomůže mi někdo rozjet server Fujitsu Primergy TX1320 M3 ?
    od roninn » 10 srp 2023 16:58 » v Vše ostatní (hw)
    2
    1513
    od roninn Zobrazit poslední příspěvek
    10 srp 2023 21:18
  • Velké změny před námi! Update fóra a přechod na nový server
    od Ltb » 15 dub 2024 12:23 » v PC-HELP -> NOVINKY
    0
    1270
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    15 dub 2024 12:23

Zpět na “Vše ostatní (inet)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti