Optimalizace Windows XP

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
Charmian
nováček
Příspěvky: 23
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Optimalizace Windows XP

Příspěvekod Charmian » 07 úno 2007 13:39

Zde jsem napsal několik důležitých postupů pro optimalizaci Windows XP.

1. Odinstalujte nepotřebné systémové programy z Windows /Movie Maker,Outlook,Messenger,Netmeeting/ Tyto programy určitě mnoho uživatelů nepoužívá nebo má za ně mnohem lepší náhradu.

2. Odstraněním složek pro odinstalování záplat Windows. Každá bezpečnostní aktualizace má i svoji složku pro odinstalování. Tyto složky jsou ve Windows skryté a je velmi pravděpodobné,že je nebudete nikdy potřebovat. Odinstalátory záplat se používají především při špatně provedené aktualizaci ,nestabilitě systému,kterou způsobuje nějaká záplata Windows.

3.Vypnutí nepotřebných služeb je dalším krokem,jak zrychlit Windows. Zde si dovolím citovat web PCTuning: "Vypnutím nepotřebných služeb můžete získat překvapivě mnoho volné paměti a procesorového času. Vedlejším efektem je zvýšení stability Windows. Zakázání tohoto balastu je prvním krokem k dobře vyladěnému systému." http://www.pctuning.cz/index.php?option ... &Itemid=41

4.Odstranění systémových komponent programem XPLite.Tímto programem odinstalujete z Windows další nepotřebné systémové programy,které nepoužíváte : hry,centrum nápovědy,microsoft agent,obrázky uživatelů,průvodce hledáním,možnosti usnadnění apod. Tento postup velmi doporučuji,protože samotná Windows v sobě skrývají mnoho "programového balastu",který jen málo využijete. Příkladem za všechny jsou položky jako "hry,možnosti usnadnění či komponenty pro asijské jazyky".

5.Vypnutí funkce POSIX : tato funkce stále běží na pozadí Windows a zbytečně spotřebovává systémové prostředky.

6.Defragmentace je další velmi důležitou činností,jak podstatně zrychlit Windows. Zapomeňte ovšem na defragmentační nástroj dodávaný s Windows,protože tento program je ubohou a dosti neefektivní náhražkou.
Vyzkoušejte například program O&O Defrag,který Vám otevře nové a velmi efektivní možnosti defragmentace,na které se integrovaný program ve Windows vůbec nezmůže. Druhů defragmentace je několik a já jen stručně popíši ty nejdůležitější.

Defragmentace HDD: program O&O Defrag
Defragmentace stránkovacího souboru, registru, Master File Table (MFT) na NTFS a libovolných dalších souborů, které jsou uzamčeny za běhu systému: program O&O Defrag
Defragmentace registru: System Mechanic 5,TuneUp 2004/2006/2007

7. Čištění Windows je dalším důležitým krokem,jak zrychlit a hlavně stabilizovat Windows. Výbornými programy na čištění Windows jsou CCleaner,EasyCleaner,TuneUp či System Mechanic 5. Program TuneUp 2004 vyšel zadarmo v časopise CHIP 7/06 a program System Mechanic 5 vyšel zadarmo v časopise PCWORLD 2/06. CCleaner a EasyCleaner jsou zadarmo.

Zrychlení Windows dosáhnete i vyřazením bootovacího loga v programu"msconfig" nebo vypnutím efektů vzhledu /barevná plocha,zvuky/. To vše za cenu ztráty aktraktivního vzhledu a výsledné zrychlení není moc efektivní.

Co se týká problému pomalého načítání ikon,tak často pomůže zvýšení cache ikon.
http://zacinej.cz/urychlit-nacitani-ikon

Když budete míti nějaké další otázky ohledně zrychlení Windows,tak mi napište na email. Všechny uvedené změny,které jsem výše popsal jsem úspěšně provedl na svém operačním systému.
Na internetu najdete i jiné zajímavé programy než jen výše zmiňované. Dokonce je zde i několik free programů,které si svou kvalitou nezadají s komerčními produkty. Já ale doporučuji právě TuneUp,O&O Defrag, System Mechanic 5 či CCleaner,protože mám s těmito programy velmi dobré zkušenosti. Konečná volba je vždy na Vás.

Postupů jak zrychlit Windows XP je mnohem více. Některé jsou už náročnější na znalosti uživatelů /vytvoření vlastního "osekaného" operačního systému" programem nLite - jiné zase nabízejí optimalizaci Windows jedním talčítkem "Intelli HyperSpeed". Ať už budete ale provádět jakoukoliv optimalizaci svého operačního systému,tak Vám vždy doporučuji svůj systém zazálohovat.

Reklama
Uživatelský avatar
Verxes
Level 3
Level 3
Příspěvky: 512
Registrován: leden 07
Bydliště: Vadkov 20, Prachatice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Verxes » 07 úno 2007 16:11

Zrychlení Windows dosáhnete i vyřazením bootovacího loga v programu"msconfig"

Když vyřadim bootovací logo, tak to jako tu chvíli budu čekat u černý obrazovky?? Jak moc se to urychlí? To na to asi velkej vliv mít nebude což??

Taky se chci zeptat, když si spustim msconfig, tak ve záložce po spuštění jsou mimo mnou známých programů taky věci typu NvCpl, nwiz, který vůbec nevim k čemu jsou a jestli když je odeberu, jestli to bude mít nějakej vliv na chod Windows. Protože u kolonky příkaz je RUNDLL32.EXE C:\windows\system32...
takže to bude něco systémovýho... radši nehrabat což??

Uživatelský avatar
jarod72pm
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1747
Registrován: duben 05
Bydliště: Otrokovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

re

Příspěvekod jarod72pm » 07 úno 2007 17:27

upozornění na bod 4
XPlite by měl používat skušenější uživatel - hrozí pád systemu a následná destrukce !
jinak by to šlo...
AMD FX 8370 +Freezer i30,Asus M5A97 EVO 2.0,GIGABYTE GV-N1060WF2OC-6GD,Kingston 2x8GB 1866MHz,case Zalman Z9,SSD 256GB Crucial MX ,WD Green 1TB 7200rpm SATA2,Zdroj Seasonic M12II 750W,Externí Seagate 1TB e-sata.

Uživatelský avatar
Charmian
nováček
Příspěvky: 23
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charmian » 07 úno 2007 17:41

Ahojky. Vyřazením bootovacího loga si urychlíš start o 1-2 sekundy. Nic vyjímečného to tedy opravdu není. Osobně bych se raději soustředil na mnohem efektivnější způsoby urychlení startu Windows. V "msconfig" je řada nastavení,které se dají změnit. Jestli přesně nevíš,co jaké nastavení upravuje,tak ti radím nic neměň!
Například přepínač SAFEBOOT slouží ke spuštění počítače v nouzovém režimu.Přepínač NOGUIBOOT potlačí zobrazení loga systému a ukazatele stavu spouštění.BOOTLOG vytváří záznam o spouštění systému. BASEVIDEO ti zase spustí systém v rozlišení 640x480 s 16b barvami a přepínač SOS způsobí zobrazení ovladačů,které jsou při startu systému nahrávány do paměti.

Uživatelský avatar
Charmian
nováček
Příspěvky: 23
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: re

Příspěvekod Charmian » 07 úno 2007 17:55

jarod72pm píše:upozornění na bod 4
XPlite by měl používat skušenější uživatel - hrozí pád systemu a následná destrukce !
jinak by to šlo...




Ano,souhlasím. Každá modifikace Windows je potenciálně nebezbečná a i při zachování přesného postupu se vždy může něco zvrtnout. Co se týče XPLite,tak u každé odinstalované komponenty je nápověda,která odkazuje na podrobné vysvětlení. Platí zde ale pravidlo,když nevíš,tak nechej. Na internetu je dost návodů,které podrobně rozebírají co se dá bezpečně odebrat a na co raději nesahat. Zde ale opravdu platí "dvakrát měř ,jednou řež".


:smile:

Uživatelský avatar
liborek
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2703
Registrován: prosinec 05
Bydliště: Kroměříž
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod liborek » 07 úno 2007 22:08

No je to hezký,ale jak např odstřelím ty systémový programy?Messenger se mě kdysi jaksi podařil/už ani nevím jak.Co ty ostaní jak je bez nebezpečí smáznout?

Radix
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2165
Registrován: září 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Radix » 07 úno 2007 22:11

Není lepší přejít na Linux?

Uživatelský avatar
Verxes
Level 3
Level 3
Příspěvky: 512
Registrován: leden 07
Bydliště: Vadkov 20, Prachatice
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Verxes » 07 úno 2007 22:18

Radix píše:Není lepší přejít na Linux?

Tučňáky nesnášim...

Uživatelský avatar
Charmian
nováček
Příspěvky: 23
Registrován: únor 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Charmian » 08 úno 2007 06:24

Systémové programy se dají odinstalovat několika programy.

MESSENGER: XPLite
XP-Antispy
pcwKillEmAll
nebo dej START/SPUSTIT a do příkazové řádky napiš:
RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove

MOVIE MAKER/NETMEETING/OUTLOOK : XPLite
pcwKillEmAll


ODINSTALÁTORY ZÁPLAT: pcwKillEmAll


Odinstalování programem XPLite je pohodlné a zvládne ho i začátečník. Osobně ale doporučuji vše odinstalovat skriptem pcwKillEmAll,který je důslednější. Naopak jeho ovládání není tak jednoduché. Kdo bude míti zájem o podrobný postup na používání programu pcwKillEmAll,tak ať mi napíše e-mail.

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvekod guest » 08 úno 2007 08:26

Lidi, neděste lidi. v nLite není co zvorat pokud člověk není úplná lama. O stabilitě woken netřeba diskutovat - jsou o tom napsaný romány. A pokud jde o čutňáky, taky je nemám rád.

Radix
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2165
Registrován: září 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Radix » 08 úno 2007 08:32

Tučňáky můžeš mít v záloze, když ti padnou wokna.

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvekod guest » 08 úno 2007 08:50

Radix píše:Tučňáky můžeš mít v záloze, když ti padnou wokna.

To už mne taky napadlo, ale jsem hodně línej se ještě něco učit. Máš nějakej odkaz na stažení? Já je měl někde na CD, ale kluk si koupil PC a všechno jsem mu dal a budu to těžko dohledávat.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Windows 11 - Optimalizace na hry
    od Faster1 » 08 zář 2023 16:23 » v Windows 11, 10, 8...
    8
    4491
    od Faster1 Zobrazit poslední příspěvek
    07 lis 2023 00:52
  • Optimalizace nastavení CPU v UEFI (BIOSu)
    od Kminek » 13 říj 2023 10:01 » v Taktování a další úpravy PC
    6
    2028
    od Kminek Zobrazit poslední příspěvek
    13 říj 2023 12:33
  • Windows XP emulátor na Windows 10 Příloha(y)
    od propi » 08 dub 2023 13:56 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    2704
    od propi Zobrazit poslední příspěvek
    10 dub 2023 19:47
  • Windows 8.1 CMD
    od Daniel_Jackson » 29 dub 2023 13:33 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1522
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    29 dub 2023 14:38
  • Windows 11 S - reinstall Příloha(y)
    od amirinda » 06 pro 2023 14:31 » v Windows 11, 10, 8...
    20
    1969
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 pro 2023 09:59

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 8 hostů