Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor) Vyřešeno

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
Overlord
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 269
Registrován: září 09
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod Overlord » 29 pro 2018 22:35

Zdravím. Posledních pár měsíců se zabývám pagefile a ideálním nastavením. Existuje nějaký jednoznačný názor na pagefile? Nechci tady rozebírat, co to pagefile je a k čemu to je dobrý, kdo totiž neví o co jde, tak mi asi nedokáže poradit v některých otázkách které mám. Pokud tedy nevíte co dělá pagefile, tak asi není nutné to číst dále.

Naprostá drtivá většina názorů se přiklání k tomu, že na pagefile nesahat a nechat ať si to Windows zařídí sám. Problém podle mě nastává tehdy, když opravdu musíte použít pagefile na hraní nějaký hry, jmenovitě cities skylines. Nevím, jestli tuto hru znáte, ale tato hra je poměrně normální hra jako každá jiná, ale jsou tam neomezené možnosti si postavit jakékoliv město nebo postavit cokoliv co chcete, a to díky oficiálnímu steam workshopu. Samotná hra chce nějakých 9gb ram, pokud máte 16gb ram a máte "subscribnuto" přes asi 2500+ položek z workshopu (což je naprosto běžné číslo) tak si počítač vytváří až 40gb pagefile, protože prostě ramky jedou na 100% a není už v nich místo. Základní nastavení windows je, že si windows určuje velikost pagefile a na každém disku zvlášť. Mně se osobně osvědčilo, že pro potřeby hraní této hry je nejlepší zakázat windowsu vytvářet pagefile na systémovém disku a na klasickém HDD a nejlepší je manuálně určit velikost pagefile a hodit ji jen na SSD (pozor je plno názorů na to, že tímto se velmi SSD disk ničí, protože probíhá neustále velké množství read/write operací a zapisování malých souborů). Tzn. automaticky má Windows možnost vytvářet pagefile kde chce a v jaké velikosti chce, já mu to dovolil jen na SSD a určil jsem minimální a maximální velikost pagefile podle článků na internetu, které se shodují v tom, že pagefile (nastavené manuálně) by mělo mít minimální velikost a maximální stejnou za pomocí výpočtu RAM (MB) *2 některé články říkají *3. U mě to znamená, že jsem nastavil pagefile na 16384 MB*3.

Jaký je váš názor na pagefile a liší se ten názor pokud srovnáte windows 7 a windows 10? I přesto, že člověk nehraje takovouhle "divnou hru" je vhodné pagefile určit a povolit windowsu ho vytvářet pouze na 1 rychlém disku typu M2 nebo SSD? Nebo nejlepší řešení je nechat si Windows ať si to vytváří kde chce? Já mám osobně problém s tím, že pokud je systém nainstalovaný na M2 disku tak se pagefile vytváří i tam no a pokud člověk hraje hru typu cities skylines tak se pagefile pravděpodobně vytváří na M2 disku, který je nejrychlejší a je na něm nainstalovaný OS, což by mohlo představovat do budoucna problém. Rozumí tedy někdo pagefile nějak více do hloubky? Co je nejlepší kombinací pro pagefile? Windows si chce pagefile vytvářet vždycky, a to i když máte 32gb ram a zapnutý jen prohlížeč, tak z nějakého důvodu pagefile je též využito ve velikosti několika jednotek GB.

Díky za vaše názory.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod petr22 » 29 pro 2018 22:38

Pagefile je idealni nastavit na 1,5x nasobek velikosti RAM, pochopitelne
na systemovem disku a pevnou velikost.

Ciste technicky by ze tam v kteroukoliv chvili mel vejit obsah RAM.

Jsou aplikace, ktere pritomnost pagefile vyzaduji a bez nich bud padaji
na nedostatku pameti nebo hazi rovnou modrou smrt.

Na nekterych strojich mame SSD od roku 2010 a jsou denne v provozu, pagefile
samozrejmne na nich, zadny disk jeste neodesel na prilis mnnoho zapisu.

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod RIKI22 » 29 pro 2018 22:43

Ja nehrám hry a mám to vypnuté.Veď skús si nastaviť min aj max. na nejakú rovnakú hodnotu ,napr.800 alebo 1000.Ak nebude problém, nechaj tak , ak bude pridaj.

Uživatelský avatar
Overlord
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 269
Registrován: září 09
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod Overlord » 30 pro 2018 10:59

petr22 píše:Pagefile je idealni nastavit na 1,5x nasobek velikosti RAM, pochopitelne
na systemovem disku a pevnou velikost.

Ciste technicky by ze tam v kteroukoliv chvili mel vejit obsah RAM.

Jsou aplikace, ktere pritomnost pagefile vyzaduji a bez nich bud padaji
na nedostatku pameti nebo hazi rovnou modrou smrt.

Na nekterych strojich mame SSD od roku 2010 a jsou denne v provozu, pagefile
samozrejmne na nich, zadny disk jeste neodesel na prilis mnnoho zapisu.


U serverů to chápu, že se vytváří 1 pagefile na systémovém disku, ale co PC na kterém se hraje? Mám OS nainstalovaný na M2 disku a ty hry mám na tom SSD a bohužel ve zmiňované hře se bez velkého pagefile neobejdu. Nebylo by pro mě nejvhodnější řešení hodit celý pagefile na SSD a na systémovém M2 a "skladovacím 4TB HDD" jej zakázat? Předpokládám, že kombinace mít pagefile v nějaké velikosti třeba 10GB na systémovém M2 a "zbytek" na SSD není vhodný. Aspoň jsem si potvrdil pár věcí, že na HDD jej zakázat a nastavit manuálně :) ale hledám fakt optimální řešení. Nemám ani jak otestovat to, že pagefile mimo systémový disk (M2) by zvyšoval či snižoval výkon oproti tomu, když je umístěn na SSD.

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10896
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod zeus » 30 pro 2018 13:09

Pagefile se na systemovy disk dava i kvuli dumpum vytvarenym pri padu systemu.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
Overlord
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 269
Registrován: září 09
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod Overlord » 31 pro 2018 14:16

zeus píše:Pagefile se na systemovy disk dava i kvuli dumpum vytvarenym pri padu systemu.

Takže se nemám bát toho, že si "zničím" nebo zpomalím M2 nebo SSD disk tím, že na něj umístím velké pagefile a pagefile na ostatních discích zakážu Windowsu vytvářet? Já tu hru nehraji už tak často, ale dejme tomu 2x týdně jo a několik hodin, několik hodin tedy počítač používá poměrně velké pagefile, které má v sobě stovky možná tisíce menších souborů, které jsou náhodně používány. Nejde totiž o úplně klasické pagefile, které používá PC a některé programy automaticky, tohle je opravdu pagefile, kdy ramky jsou zaplněné ze 100% a nemají prostor to načíst do sebe, tak se to hodí do pagefilu, ale ta hra pak třeba některý načtený soubor chce použít, takže pokud to chápu správně paměť ze sebe něco vyhodí a z pagefile si načte onen potřebný soubor.

Uživatelský avatar
Overlord
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 269
Registrován: září 09
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod Overlord » 02 led 2019 15:37

Souhlasíte s tímto článkem?
https://www.tomshardware.com/news/amd-b ... 38308.html
Mám nyní 32gb ram a nezdá se mi, že bych měl nastavovat něco kolem 49100mb jako "initial size" a něco kolem 130 000Mb jako maximum pagefile size.
Má teda být počáteční a největší velikost stejná? Nevím kolik nastavit a jestli se mají obě hodnoty lišit.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3195
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod atari » 02 led 2019 16:14

Vem to podle selského rozumu. Pokud není zaplněná RAM, tak pagefile nejsou potřeba (až na vyjímky, a také napříkldad hibernace). Soft nemá důvod chodit na pomalejší pagefile, to je pouze nouzovka když je RAM plná.

Já to dělám tak, že si hlídám, abych měl za provozu dostatečnou rezervu v RAM, a pagefile nastavím na malou velikost. Také jsem zoušel provoz s vypnutou pagefile, a fungovalo to bez problémů.

Uživatelský avatar
Overlord
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 269
Registrován: září 09
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod Overlord » 03 led 2019 19:33

atari píše:Vem to podle selského rozumu. Pokud není zaplněná RAM, tak pagefile nejsou potřeba (až na vyjímky, a také napříkldad hibernace). Soft nemá důvod chodit na pomalejší pagefile, to je pouze nouzovka když je RAM plná.

Já to dělám tak, že si hlídám, abych měl za provozu dostatečnou rezervu v RAM, a pagefile nastavím na malou velikost. Také jsem zoušel provoz s vypnutou pagefile, a fungovalo to bez problémů.


Obecně to může fungovat, ale třeba při chromu s 20 záložkami často mi pagefile zabírá 5-7GB a to ramky jedou na 40% takže prostor tam je a PC stejně používá pagefile. Jinak u té hry co jsem psal, je potřeba bohužel i pagefile a ta velikost se nedá moc odhadnout. Mně jde spíš o to, jestli by ta "intiial size" a "maximum size" měla být stejná. Řeknu to takhle, ta hra se hraje většinou s 3000+ subnutými mody a assety a na 16gb ram PC je potřeba až 45gb pagefile :D

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod faraon » 03 led 2019 20:24

Ono to může být ještě trochu jinak. Za provozu se do swapu kopírují všechny stránky z RAM, a ty nepoužívané se potom z paměti odstraní, aby se zvětšil prostor pro diskové cache. Právě používaná data jsou tak v celé virtuální paměti obsažena dvakrát.

Takže velikost swapovacího souboru je potřeba nastavit takovou, aby stačila pro maximální velikost paměti požadované všemi programy spuštěnými současně.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3195
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod atari » 03 led 2019 21:00

Overload: jak píše faraon, není to tak jednoduché.

Win jsou holt nenažrané už od dob Billa, a je to čím dál horší. Takže je otázka, zda tu pagefile používajíproto že ji skutečně potřebují, a nebo jenom proto že tam je. Tak tam povol jen 1GB a uvidíš jak to poběží. Změnit to můžeš kdykoliv. Nic horšího než modrá smrt nebo restart se nestane.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Windows 10 a pagefile (stránkovací soubor)

Příspěvekod X » 04 led 2019 04:23

Dokud to pojede s vypnutou virtuální pamětí, tak bych jí nezapínal. Musíš si uvědomit, že i seberychlejší současný M.2 / U.2 / PCIe 4x SSD je vůči RAM velká brzda, protože je mnohonásobně pomalejší. Mám Win 7, 32 GB RAM a za 2 roky jsem zatím zapínat nemusel ...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Pagefile.sys X swapfile.sys ve win 11.
    od mmmartin » 26 zář 2023 19:35 » v Windows 11, 10, 8...
    2
    1348
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 11:35
  • Windows 11, AMD - zvětšující se DUMP soubor na disku
    od Sheriff » 08 kvě 2023 16:57 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1368
    od kecalek Zobrazit poslední příspěvek
    18 kvě 2023 17:36
  • Poškozený soubor excelu Příloha(y)
    od Jsimi » 06 úno 2024 22:43 » v Kancelářské balíky
    0
    612
    od Jsimi Zobrazit poslední příspěvek
    06 úno 2024 22:43
  • Nemožnost odstranit soubor Příloha(y)
    od Dolpi » 22 kvě 2023 18:54 » v Vše ostatní (sw)
    1
    1261
    od zeus Zobrazit poslední příspěvek
    23 kvě 2023 12:46
  • Soubor personal.xlsb je uzamčen pro úpravy
    od VOM » 04 říj 2023 14:33 » v Kancelářské balíky
    3
    3711
    od VOM Zobrazit poslední příspěvek
    04 říj 2023 16:12

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů