XP priorita stránkování

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

XP priorita stránkování

Příspěvekod Turion » 05 led 2020 17:41

Zdravím, koukal jsem teď do win XP pro SP3, že cpou data do stránkovacího souboru, ikdyž bylo ještě zhruba 250MB RAM volné (1GB celkem instalováno v PC). Lze nastavit větší využití RAM, než se začne využívat stránkovací soubor? Díky.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: XP priorita stránkování

Příspěvekod petr22 » 05 led 2020 18:10

Strankovaci soubor neslouzi principialne k tomu, aby se tam davala data az kdyz dojde RAM.

Ciste technicky - strankovaci soubor je pouzit vzdy, jedina moznost je ho zakazat, coz ale
muze zpusobit dalsi problemy.

Ta volna RAM take muze byt rozdelana ne nekolik bloku s tim ze aplikace potrebuje jeden blok
urcite velikosti, tak system zacal odsypavat data.

Pokud jde o RAM, XP jsme meli na pocitacich od roku 2002 do roku 2014, pricemz jedina pouzitelna
konfigurace bylo ke konci 2 GB RAM, s mene byly ty pocitace v podstate nepouzitelne, protoze se zapnul
Lotus Notes, Excel - a dosla pamet. Nejakych 800-900 MB bral samotny OS s antivirem a firewallem.

Windows XP bez SP, s SP1 a SP2 byly jeste pouzitelne s 256, pak 512 a pak 1 GB RAM, ale dalsi aktualizace
vcetne SP3 a vsech dalsich aktualizaci z toho udelaly OS co na disku nezabiral 3 GB, ale 20 GB a nevyzadoval
128/256 MB RAM, ale 2 GB. Tedy ten tvuj pocitac ma malo ram na XP SP3.

Na stejnych pocitacich se mi osvedcilo Kubuntu, jeho naroky na RAM jsou nizsi nez u XP SP3, nemusi tam bezet
antivir a hlavne ten system neni deravy jak reseto.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: XP priorita stránkování

Příspěvekod faraon » 05 led 2020 18:52

Ta "volná" paměť můžou být různé cache, například disková, pokud by se ti je podařilo nějak odstranit, uděláš z toho MS-DOS. A to nechceš, věř mi, já ho používal :lol:
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: XP priorita stránkování

Příspěvekod Turion » 05 led 2020 18:57

Je to vyřazený počítač, takže ho běžně nepoužívám, ale je na něm spousta nashromážděných věcí z minulosti, tak se na ně občas mrknu a zamáčknu slzu nad tou dobou:). Nechci ho používat na jiný systém. Na to mám novější šrot PC s linux Mint 19.

Teď jsem zkoušel asi 20 programů spustit, jak se to chová, tak jsem dostal pocit, že snad 50/50 se zaplňuje RAM i srtránkovací soubor přibližně stejně hned od začátku, takže v RAM je spousta místa a stejně se to cpe do souboru. Dokud jsem nespustil firefox, tak se mi nepodařilo RAM zaplnit. S firefoxem to už teď kleslo až na 20MB volnýho s těma 20 programama.

Prostě jsem myslel, že to chování jde nastavit líp, aby to bralo v úvahu volné místo v RAM a nemuselo se čekat na kopírování na disk. Pokud to je vlastnost co se nedá nastavit, tak se nedá nic dělat, jen mě to naštvalo, protože jsem si toho v minulosti nějak moc nevšim, že to je takto agresivní. Díky.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: XP priorita stránkování

Příspěvekod petr22 » 05 led 2020 19:00

Strankovaci soubor se pouziva soucasne s RAM.

Muzes vyzkouset nejaky "optimalizator vyuziti RAM", jsou lidi co prisahaji
na holej pupek ze to skutecne funguje.

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: XP priorita stránkování

Příspěvekod Turion » 05 led 2020 19:23

Optimalizátory už tam cpát nebudu, ikdyby fungovaly. Myslel jsem spíš, že je něco v registru jako priorita užívání stránkování, ale jak říkám, tak ten počítač aktivně nevyužívám, tak není nutný s tím dělat cokoliv.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: XP priorita stránkování

Příspěvekod faraon » 05 led 2020 19:32

Ono by to tak mělo být, že RAM i swap se zaplňují současně, i když je RAM pořád volná. Protože ve chvíli kdy jí potřebuješ uvolnit, bys musel nejdřív něco déle nepoužívaného odstránkovat na disk, a teprve pak ze swapu do toho uvolněného místa nahrát co potřebuješ. Ale takhle si tu první polovinu ušetříš, protože to na disku už máš odložené, takže systém jenom vybere vhodné stránky a ty rovnou přepíše jinými z disku.

No a díky těm diskovým cachím to "předčasné" kopírování na disk zase tak nezdržuje, prostě se data nejdřív nahrají do cache v RAM a tam čekají, dokud není vhodnější čas na samotný zápis, aby mohl proběhnout rychleji. V ideálním případě by sis toho neměl jako uživatel vůbec všimnout.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: XP priorita stránkování

Příspěvekod Turion » 05 led 2020 19:43

No jo, ale já mám rád, když si můžu věci upravit jak chci já:). Takže bych uvítal tu možnost nastavit, aby to stránkovalo, až to bude skutečně potřeba a ne preventivně, kdyby náhodou. Každopádně děkuji za vysvětlení.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: XP priorita stránkování

Příspěvekod petr22 » 05 led 2020 19:44

Jenze ono to je potreba neustale, strankovaci soubor neni jen nahrada nedostatku RAM.

https://en.wikipedia.org/wiki/Paging

Stejne tak ze zbyva X MB volne RAM neznamena, ze je skutecne volna pro potreby OS a aplikaci.

Budto ten pagefile zcela zakaz nebo to nech jak to je.

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: XP priorita stránkování

Příspěvekod Grander » 05 led 2020 20:01

Jestli si s tím chceš hrát, tak sežeň další RAMky, teď už budou ty DDR2 za pár korun někde na aukru, ne-li zdarma... :-)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: XP priorita stránkování

Příspěvekod petr22 » 05 led 2020 20:03

Ja bych ty DDR2 RAMky i rozdal, ale nekdy v letech 2015/2016 jsme je vsecky
vyhazeli, protoze je nikdo nechtel a v bazaru se dokonce smali.

A to byly 2GB a 1 GB Kingstony, dokonce s chladicema.

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: XP priorita stránkování

Příspěvekod Turion » 05 led 2020 20:11

Já to nechám jak to je. Vydrželo to 15 let, tak to vydrží zas:).
Jsou to DDR1 dva moduly 512MB corsair 550MHz. CPU Turion ML-37. Deska jetway má jen dva sloty na RAM. Nebudu upgradovat RAM, když to PC nevyužívám, tak to není potřeba.


Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů