Instalace W10 na nový ssd disk Vyřešeno

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

HarryS21
Level 2
Level 2
Příspěvky: 207
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod HarryS21 » 26 dub 2021 15:49

Ahoj, chystám se nainstalovat w10 na SSD (který zatím nemám) a mám pár otázek. Nikdy jsem to nedělal, tak prosím o trpělivost :smile: . Koukal jsem na různé tutoriály, ale moc z nich moudrý nejsem resp. jsem tam nenašel odpovědi. Mám krabicovou verzi ještě w8.1 a v ní samozřejmě DVD a instalační klíč, samozřejmě to není ta OEM verze spjatá se základní deskou ale ta přenosná. Deska je furt stejná tak je to vlastně jedno.

1) Všude čtu nebo se dozvídám, že si musím vytvořit instalační medium, ale to přeci nemusím, když mám originál DVD i s klíčem nebo se pletu? Dám bootovat z DVD a mělo by to jít nebo ne?

2) Předpokládám, že když tam zadám klíč, který byl původně na w8.1 budou se mi instalovat automaticky w10 je to tak?

3) Musím nutně formátovat starý HDD, který sloužil jako systémový a na kterém mám veškerá data a který tam samozřejmě zase zapojím, když tam bude nově systémový SSD disk? Nebude to dělat bordel nebo co já vím? Při instalaci nechám zapojený samozřejmě jen SSD.

4) Pokud se přece jen něco pokazí a já se budu potřebovat dostat na starý HDD a zapojím ho znovu místo SSD, co se stane? Bude to fungovat?

Samozřejmě si rád přečtu nějaké tipy na co si dát pozor čeho se vyvarovat atd.

Děkuji mnohokrát za odpovědi a Váš čas? :-)

Reklama
Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1882
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod Grander » 26 dub 2021 16:01

1. Ano, DVD stačí, ale pokud MS nabízí na webu stažení instalačky 8.1, použil bych ji, protože bude již obsahovat všechny aktualizace, které na DVD nebudou a bude je třeba instalovat dodatečně. Ale koukám, že chceš rovnou desítky, takže si stáhni instalačku desítek z webu MS.
2. Když použiješ instalačku k 8.1, tak logicky se budou instalovat 8.1 a ne desítky
3. To by mohlo dělat bordel, bude třeba (později) přinejmenším odstranit systémové a zaváděcí oddíly. Lepší je přetáhnout data někam jinam, disk zformátovat a pak na něj vrátit pouze potřebná data.
4. Pokud s tím původním diskem nebudeš nic dělat (provádět nějaké změny), tak ano, pak by to mělo fungovat, když ho zapojíš zpátky místo SSD.

HarryS21
Level 2
Level 2
Příspěvky: 207
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod HarryS21 » 26 dub 2021 16:08

Ano s tím 2. bodem to je asi fakt :oops:. No takže když si stáhnu inastalačku w10 a zadám klíč co mám, tak je to ok?

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod RIKI22 » 26 dub 2021 17:03

Áno.Ak máš Pro verziu inštaluj Pro.Odpoj pri inštalácií starý disk.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23593
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod ITCrowd » 26 dub 2021 18:02

HarryS21 píše:No takže když si stáhnu inastalačku w10 a zadám klíč co mám, tak je to ok?

Žádný klíč netřeba, je užř od W8.1 uložen v BIOSu. W10 se po instalaci aktivují samy. Toto platí, pokud budeš instalovat na PC, kde byly W8.1.
ad 3) a 4) - nic formátovat nemusíš. Pouze je nutno v BIOSu nastavit bootování z SSD. Tím je řečeno i to, že pokud nastavíš v BIOSu boot z HDD, najede ti systém ze starého disku.
RiK už zase šmejdí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

HarryS21
Level 2
Level 2
Příspěvky: 207
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod HarryS21 » 26 dub 2021 18:10

Ok, tím lépe, jinak mám verzi Home. To je asi zatím vše, co jsem potřeboval vědět. Ještě to nechám otevřené, kdyby mě něco napadlo, nebo kdyby ještě někdo reagoval. Zatím moc děkuji

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23593
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod ITCrowd » 26 dub 2021 18:15

Ještě si dej pozor na bootovací flashku, pokud ji budeš dělat. Je třeba ji vytvořit v Rufusu z instalačního isa, které si stáhneš nástrojem media creation tool. Musíš v rufusu nastavit UEFI GPT, nebo MBR. Předpokládám, že pc s win8 už bootuje z UEFI.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

HarryS21
Level 2
Level 2
Příspěvky: 207
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod HarryS21 » 26 dub 2021 18:22

ITCrowd píše:Ještě si dej pozor na bootovací flashku, pokud ji budeš dělat. Je třeba ji vytvořit v Rufusu z instalačního isa, které si stáhneš nástrojem media creation tool. Musíš v rufusu nastavit UEFI GPT, nebo MBR. Předpokládám, že pc s win8 už bootuje z UEFI.

Ok. Díky

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod gogo1963 » 26 dub 2021 18:32

ještě si dej pozor na citování posledních příspěvků :D
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

HarryS21
Level 2
Level 2
Příspěvky: 207
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod HarryS21 » 26 dub 2021 19:13

pardon :oops:

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod RIKI22 » 26 dub 2021 20:27

ITCrowd píše:
HarryS21 píše:No takže když si stáhnu inastalačku w10 a zadám klíč co mám, tak je to ok?

Žádný klíč netřeba, je užř od W8.1 uložen v BIOSu. W10 se po instalaci aktivují samy. Toto platí, pokud budeš instalovat na PC, kde byly W8.1.
ad 3) a 4) - nic formátovat nemusíš. Pouze je nutno v BIOSu nastavit bootování z SSD. Tím je řečeno i to, že pokud nastavíš v BIOSu boot z HDD, najede ti systém ze starého disku.
RiK už zase šmejdí.


@HarryS21 : "samozřejmě to není ta OEM verze spjatá se základní deskou ale ta přenosná".

Kľúč v biose a kúpená prenosná verzia Win8.Tak to určite.Ak by to bol NTB ,PC s preinštalovaným Win8, tak ešte.
Mám Win10 a určite nemám uložený kľúč v biose.A nie som sám.

HarryS21
Level 2
Level 2
Příspěvky: 207
Registrován: říjen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Instalace W10 na nový ssd disk

Příspěvekod HarryS21 » 26 dub 2021 20:59



  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: prochy7b a 18 hostů