Jak funguje Volume Label?

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1882
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Jak funguje Volume Label?

Příspěvekod Grander » 23 lis 2021 18:35

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak funguje Volume Label (název diskové jednotky) a zda je uložen v OS nebo na dotyčném disku?
O co mi jde:
Když připojím foťák k PC přes USB Mass Storage, chtěl bych, aby disk s fotkami (čili myslím SD ve foťáku) měl své specifické pojmenování (díky tomu by ho automaticky rozpoznal RealTimeSync a sám by provedl sync fotek do předem určené složky). Ale potřebuji, aby ten Volume Label byl opravdu pouze pro daný foťák, čili kdybych tam připojil např. jiný foťák (či flešku), aby to opravdu rozpoznalo ten rozdíl a neprovádělo synchronizaci jen proto, že to bude ve stejném USB portu (proto to chci udělat přes Volume Label, aby to nebylo závislé na konkrétním písmenu disku).
Bude to fungovat takto?

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak funguje Volume Label?

Příspěvekod faraon » 23 lis 2021 19:41

Přesnější název by byl "jmenovka oddílu", a je zapsaný hned na začátku každého takového zařízení. Vzal jsem první flešku na kterou jsem dosáhl a nechal si zobrazit její obsah:
LABEL.png
Mezi binárním bordelem můžeš vidět několik srozumitelných textů. Hned ten první mkfs.fat udává jakým programem byl souborový systém vytvořen, o kousek dál jsou pohromadě hned dva najednou TOSHIBA16GB a FAT32, což je tebou hledaný label a po něm typ souborového systému. Po nich následuje hlášení, které se vypíše pokud by ses omylem pokusil z téhle flashky nabootovat. Místo operačního systému se spustí jen krátký kód, který zobrazí tenhle text a dál nedělá nic, jenom čeká na restart počítače. Kdysi to takhle bylo na každé nesystémové disketě.

Jak vidíš, tahle fleška má jméno TOSHIBA16GB, takovýmhle způsobem mám pojmenovaná všechna podobná zařízení včetně karet ve foťáku i mobilu, abych se v nich snadno vyznal, když jich budu mít připojených víc najednou. Na harddisku mám víc oddílů, a každý z nich má také vlastní label, který ho jednoznačně identifikuje.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Unmountable Boot Volume Error
    od back » 09 srp 2023 13:29 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    8
    1459
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    09 srp 2023 15:25
  • USB3 funguje ako USB2
    od AmatérRobert » 28 říj 2023 13:39 » v Problémy s hardwarem
    4
    1101
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    29 říj 2023 12:22
  • Modem ZTE H267A funguje, ale Internet stále bliká
    od Milo » 08 led 2024 16:04 » v Sítě - hardware
    2
    870
    od Milo Zobrazit poslední příspěvek
    13 led 2024 18:15

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů