Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC Vyřešeno

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod ITCrowd » 23 led 2023 23:15

On to zjevně potřebuje polopaticky...
Nicméně jde to i v tom aiomei - tedy alespoň dle tohohle: https://www.diskpart.com/articles/chang ... -8523.html I když se postup poněkud liší od zde uvedeného. Ovšem dle poznámky ne pro GPT disky... takže jinak:
Když se podívám na svůj PC, tak to vidím takto:
diskpart.png
DiskPart

Ve tvém případě by tedy mohlo stačit po zvolení správného oddílu (volume) opravit partition příkazem "set id=ebd0a0a2-b9e5-4433-87c0-68b6b72699c7".
Ovšem počkej si na Dia, nechť se k tomu vyjádří. Ale z mého výpisu diskpartu mi to tak vychází.
otázkou ovšem zůstává, zda tam po těch hokusech pokusech vůbec něco zůstalo.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
Minapark
Level 3
Level 3
Příspěvky: 546
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod Minapark » 24 led 2023 07:01

zeus píše:...Zajimave je, ze i kdyz te 'nadchlo' jednoduche reseni pres textovou utilitu primo od Microsoftu, tak to presto hodlas sverit necemu, co sice hezky vypada, ale u ceho si nemuzes byt jisty tim, co a kde vsude na ten disk zapise.

Nehodlám, proto jsem nedal opravit. Dnes se nejpíš pro něco rozhodnu.

Dodatečně přidáno po 44 minutách 25 vteřinách:
ITCrowd píše:...Ve tvém případě by tedy mohlo stačit po zvolení správného oddílu (volume) opravit partition příkazem "set id=ebd0a0a2-b9e5-4433-87c0-68b6b72699c7".

...otázkou ovšem zůstává, zda tam po těch hokusech pokusech vůbec něco zůstalo.

Ten příkaz je pro moji potřebu nebo ty čisla jsou jen bla bla..

Po pokusech určitě zůstalo. Žádný pokusy (rozhodnutí) ještě neproběhli.

Ten link co jsi dal, tak to vypadá taky dobře. Jak jsem již psal, v nebližší době se nějak rozhodnu.
Udělám zálohu dat (ty tam ještě jsou). Při nejhorším naistaluji nový Win. Hlavně aby fungoval disk, zatím to vypadá že funguje.
Žij, jako bys měl zítra zemřít. A uč se, jako bys měl žít věčně.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod petr22 » 24 led 2023 08:23

Ja bych jeste pred zapsanim cehokoliv vykopiroval soubory aplikaci na zachranu dat.

Kdyby se neco pokazilo, budes mit alespon data.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1249
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod pcmaker » 24 led 2023 12:39

Já bych udělal rovnou image celého disku na disk jiný. Alespoň tak to dělám já, než "sáhnu" na nějaký disk.

Uživatelský avatar
Minapark
Level 3
Level 3
Příspěvky: 546
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod Minapark » 24 led 2023 13:38

Jak píšu, zálohu dat udělám. Něco tam třeba mám, co nemám na datových discích.
Nerozumím tomu image disku, protože když nejsou data vidět, co se pak vlastně zazálohuje? K čemu je dobrý udělat image špatného disku?
Případně bližší radu jak na to.
Žij, jako bys měl zítra zemřít. A uč se, jako bys měl žít věčně.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod ITCrowd » 24 led 2023 14:32

Minapark píše:
ITCrowd píše:...Ve tvém případě by tedy mohlo stačit po zvolení správného oddílu (volume) opravit partition příkazem "set id=ebd0a0a2-b9e5-4433-87c0-68b6b72699c7".

...otázkou ovšem zůstává, zda tam po těch hokusech pokusech vůbec něco zůstalo.

Ten příkaz je pro moji potřebu nebo ty čisla jsou jen bla bla..

Po pokusech určitě zůstalo. Žádný pokusy (rozhodnutí) ještě neproběhli.

Ten link co jsi dal, tak to vypadá taky dobře. Jak jsem již psal, v nebližší době se nějak rozhodnu.
Udělám zálohu dat (ty tam ještě jsou). Při nejhorším naistaluji nový Win. Hlavně aby fungoval disk, zatím to vypadá že funguje.

Až jednou tazatel pořádně přečte a prostuduje si odkaz, který jsem mu dal, přestanu na měsíc chodit na pivo a ušetřené love věnuju na kostel...

Zde je screen z té stránky:
partitiontype.png
Diskpart part types

Tvůj disk je GPT, tedy odstavec s MBR můžeš vynechat a pozorně se podívej na ty dva řádky s "blabla" dole. Porovněj ty řetězce se screenem diskpartu z mého pc, který je v mém posledním příspěvku. Už je ti to jasné, kde se vzal ten blabla příkaz?
Takže si to pro jistotu shrneme:
1. Dle toho článku z odkazu aomei NEUMÍ provést set id nad GPT diskem. Viz. poznámka, kterou v minulém příspěvku zmiňuji:
notespart.png
notes
Tedy aiomei NENÍ vhodný.
2. Pokud bys chtěl přecejen použít aiomei (netuším proč), pak to lze (snad) udělat tak, že celý disk převedeš na MBR, provedeš operaci a převedeš na GPT. Podotýkám, že musíš použít návod z odkazu, a ne, co ti tu radil. Nenapadá mě ale jediný rozumný důvod, proč to tak dělat.
3. Než se do toho pustíš, požádej Dia (2. pád jména zeus), aby ti to odsouhlasil. taky jsem ti to psal v minulém příspěvku - myslím, že by to fungovat mělo, ale jistotu nemám.
A silně doporučuji, ať už se povede záchrana, nebo skončíš novou instalací, vytvoření bitové kopie disku. Na těch dvou ostatních discích se jistě 100GB místa najde, a pokud bys takovou zálohu měl, byla by obnova systému záležitostí několika minut.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Minapark
Level 3
Level 3
Příspěvky: 546
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod Minapark » 24 led 2023 17:36

ITCrowd píše:...2. Pokud bys chtěl přecejen použít aiomei (netuším proč), ..

J8 jenom ze mi ho tu nekdo predhodil. Jinak jsem psal 21 led 2023 23:39 ze mam EaseUs a nikdo ho neschalil ani nevyvratil. Proto jsem zkusil Aomei.
Nepis pres kterej to nejde, ale napis pres kterej to jde.

ITCrowd píše:...3. Než se do toho pustíš, požádej Dia (2. pád jména zeus), aby ti to odsouhlasil....

Promin, absolutne nevim, co se po me che. Nekoho zadat a jak, vubec nemam paru.

ITCrowd píše:...A silně doporučuji, ať už se povede záchrana, nebo skončíš novou instalací, vytvoření bitové kopie disku. Na těch dvou ostatních discích se jistě 100GB místa najde, a pokud bys takovou zálohu měl, byla by obnova systému záležitostí několika minut.

To je hezky, ale das mi navod jak to udelat?

Neco umim neco ne. Kdybych umel bit kopii a zalohy a obnovy, tak jsem ani vlakno nezakladal. Navic jsem zminoval ze jedu nahrani win, temer vse lovim pracne znovu, nemam sve programi, prehled a informace, je to docela porod.. A mozna dam na kostel taky, kdyz to konecne pochopite.

Jinak diky za vas cas, ty informace jsou dobry.

Dodatečně přidáno po 12 minutách 20 vteřinách:
Na zacatku prosim o radu. O cekavam tedy ne jak na to, ale jak konkretne to udelam... Je to asi pohodlny, ale o to prosim..
Žij, jako bys měl zítra zemřít. A uč se, jako bys měl žít věčně.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod ITCrowd » 24 led 2023 19:37

Postup jsem napsal zde. S pomocí toho obrázku bys to měl dát:
ITCrowd píše:On to zjevně potřebuje polopaticky...
Nicméně jde to i v tom aiomei - tedy alespoň dle tohohle: https://www.diskpart.com/articles/chang ... -8523.html I když se postup poněkud liší od zde uvedeného. Ovšem dle poznámky ne pro GPT disky... takže jinak:
Když se podívám na svůj PC, tak to vidím takto:diskpart.png
Ve tvém případě by tedy mohlo stačit po zvolení správného oddílu (volume) opravit partition příkazem "set id=ebd0a0a2-b9e5-4433-87c0-68b6b72699c7".
Ovšem počkej si na Dia, nechť se k tomu vyjádří. Ale z mého výpisu diskpartu mi to tak vychází.
otázkou ovšem zůstává, zda tam po těch hokusech pokusech vůbec něco zůstalo.


Než začneš něco dělat:
- pro jistotu odpoj všechny ostatní disky - lépe se zorientuješ.
- spusť diskpart
- zadej příkaz "list volume" -> uvidíš všechny oddíly (partition) na disku a na flashce, co jsi z ní bootoval. Pro ten disk jsou důležité dva. První FAT32, kde je bootovací manažer windows a jmenuje se SYSTEM. Druhý je ten, co jsi zničil.
- napiš diovi SZ se žádostí, aby ten postup potvrdil - co je na tom tak složitého?

A Tady rozepsáno:
- nabootuj, spusť diskpart
- zadej příkaz "list volume" -> uvidíš něco takového, co je na mém obrázku
- zadej příkaz "select volume x" - kde x je číslo oddílu (partition), který jsi zničil a chceš ho obnovit -> tím určíš, nad kterým oddílem se bude operace set provádět
- zadej příkaz "set id=ebd0a0a2-b9e5-4433-87c0-68b6b72699c7" -> tím dojde k obnovení NTFS
- pokud diskpart nabídne, ulož změny, ukonči diskpart a restartuj. Jestli je vše ok, systém naběhne.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Minapark
Level 3
Level 3
Příspěvky: 546
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod Minapark » 24 led 2023 20:29

A tak hezky si mi to napsal ... Bohuzel hned po zadani list volume vidim jen jeden, ten hlavni co jsem zmrsil, ale ten Boot System nevydim.

Dodatečně přidáno po 7 minutách 13 vteřinách:
Projel jsem to cely, nic se neymenilo.
Žij, jako bys měl zítra zemřít. A uč se, jako bys měl žít věčně.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod ITCrowd » 24 led 2023 20:42

A pak, že hokusy pokusy neměly vliv...
na tvém prvním screenu ten oddíl je. Sice je NTFS, ale je to ten 100MB oddíl a jmenuje se SYSTEM. V tom diskpartu to jméno chybí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod petr22 » 24 led 2023 20:50

Podle me je ten layout disku natolik rozbity, ze nema smysl spravovat. Na zacatku
byl rozbity pouze filesystem oddilu s Windows, zbytek byl v poradku.

Cista instalace Windows uz by za tu dobu co tu resime vse mozne udelana 100x.

1. vytahnout data pres soft na zachranu dat (R-Studio, Get Data Back, Testdisk)
2. cista instalace Windows

Cas straveny resenim uz davno neodpovida vysledku ktery je mozno dosahnout.
Je treba vedet kdy uz se pokusy stravilo prilis casu a zvolit jednoduche a zarucene reseni.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zmizel mi systemovy disk C - nebotuje PC

Příspěvekod ITCrowd » 24 led 2023 20:59

To je prostě cena za ty hokusy pokusy. Když si člověk takhle hraje s diskem, musí vždycky přesně vědět, co dělá.
Poslední rada je - až budeš dělat čistou instalaci windows, nech odpojené ty ostatní disky. Jinak riskuješ to, že se ti zavaděč nahraje na jiný disk.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jak zjistit co zaplnilo systemovy disk?
    od Dizzy66 » 24 črc 2023 02:52 » v Vše ostatní (sw)
    4
    1612
    od Grander Zobrazit poslední příspěvek
    24 črc 2023 13:53
  • disk - skoro KO
    od rhsCZ » 06 úno 2024 17:29 » v Problémy s hardwarem
    3
    574
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    06 úno 2024 18:41
  • Nový Disk
    od Lebedil » 28 říj 2023 08:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    822
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    28 říj 2023 09:51
  • aky disk - hdd vs ssd + odporucenie
    od lubo007 » 19 říj 2023 14:22 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    696
    od lubo007 Zobrazit poslední příspěvek
    19 říj 2023 16:50
  • rozšírenie PC o SSD disk
    od mk7605 » 20 srp 2023 11:49 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    396
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    20 srp 2023 11:52

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů