Více OS na jednom disku

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

fafejt
Level 2
Level 2
Příspěvky: 233
Registrován: listopad 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Více OS na jednom disku

Příspěvekod fafejt » 18 dub 2023 23:54

Zdravím a prosím radu. V současnosti mám OS Win7, není však již podporován a rád bych Win11. Problém je, že Win7 byla poslední verze, která oficiálně podporovala ovladače pro mou TV kartu, kterou nutně potřebuji a to nejen ke sledování TV vysílání. Protože mám systémový disk (vše ostatní je na jiných discích) dostatečné kapacity (SSD 1TB), rád jen využil a nainstaloval na něj kromě Win11 (mám verzi bez ověření kompatibility, mělo by to jít) i Win7 a Win XP, rád bych si ještě zahrál hry svých PC začátků, jako třeba Prince of Persia). V počítačích se celkem vyznám, sám si je stavím a udržuji. S instalací více OS na jen disk jsem se ale niky nesetkal a nemám s tím žádné zkušenosti. Vím, že to jde, ale nevím jak. Ideální by bylo, kdyby je mi po spuštění PC objevila nabídka s výběrem OS k bootování. Moje současné PC: MB Asus P8P67, CPU i7-2600, 3600 MHz, GK GeForce GT 730, TV karta WinFast DTV1800 H. Tímto tedy prosím o radu a návod, jak na to. Předem moc děkuji.

Reklama
Uživatelský avatar
šulda
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1376
Registrován: srpen 08
Bydliště: Tam kde se vrány otáčejí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Více OS na jednom disku

Příspěvekod šulda » 19 dub 2023 00:45

fafejt píše:V počítačích se celkem vyznám, sám si je stavím a udržuji.


A pak:
fafejt píše:Moje současné PC: MB Asus P8P67, CPU i7-2600, 3600 MHz, GK GeForce GT 730, TV karta WinFast DTV1800 H.

To si drobet odporuje. Jak bys na tom dinosaurovi chtěl provozovat win 11?
Člověk se pořád učí.

fafejt
Level 2
Level 2
Příspěvky: 233
Registrován: listopad 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Více OS na jednom disku

Příspěvekod fafejt » 19 dub 2023 00:53

Mému sousedu, kterému se starám o PC, má počítač s CPU AMD A6-3500 (tedy ještě slabší), tento Win11 normálně a svižně chodí. Sám jsem mu ho před měsícem instaloval a nastavil, včetně prográmku "Klasická nabídka Start".

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Více OS na jednom disku

Příspěvekod petr22 » 19 dub 2023 07:33

Uplne normalne ty W11 chodit nebudou, kdyz ani jeden z vas nesplnuje podminky pro instalaci,
W11 vyzaduji TPM chip, podporovany procesor - tedy Intel od 7/8 generace nebo Ryzen 2xxx a boot
pomoci UEFI se zaplym SecureBootem. Muzes to sice obejit pomoci upravy registru, ale nevis, kdy
se nainstaluje aktualizace po ktere uz Windows nenabehnou. Tedy minimalne musis pouzit upravenou
instalaci aby vubec na nepodporovanem pocitaci sly nainstalovat.

Pokud pujdou na tvem PC W11 pujde nainstalovat (neskonci to chybou, dokaze to nabootovat),
muze se stat, ze nesezenes ovladace pro spoustu zarizeni v PC, protoze neni podpora ve W11.

Nejbezpecnejsi reseni je poridit druhe SSD (stoji par korun, staci 256 GB) a na nej provest cistou
instalaci W11. Na prvni disk pak das boot manager, ktery ti umozni volbu mezi OS pri zapnuti PC.

Ja osobne bych investoval 10.000 Kc do upgrade PC a noveho TV tuneru (na AliExpressu za par korun).

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Více OS na jednom disku

Příspěvekod ITCrowd » 19 dub 2023 07:43

Jenom doplním - v případě vícero disků boot manažer netřeba. Stačí si při restartu navolit boot z jiného disku pomocí bootovací nabídky BIOSu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Více OS na jednom disku

Příspěvekod pcmaker » 19 dub 2023 08:22

Také se přikláním spíš k použití několika samostatných fyzických SSD či HDD, pokud je to běžný PC, ne laptop. Vyhneš se tím velkým problémům. Pokud nainstaluješ nějaký Boot manager, přepíšeš tím Microsoftí zavaděč, jenže Windows mají ve zvyku tento prostor čas od času aktualizovat a tak ti Boot manager jednoho krásného dne zmizí a ty nebudeš vědět proč a jak to opravit. Je otázkou, jestli to vůbec jde nacpat vše na jeden disk (nezkoumal jsem a ani nebudu) protože GPT/MBR, UEFI/CSM ... je toho víc a rozdíly mezi OS XP a 11 jsou už příliš velké. Také si pohrávám s myšlenkou více OS na jednom PC, ale podle mne jediná použitelná cesta je použití samostatných disků. Každá MB má možnost při startu vyvolat Boot menu (ASUS-F8, Gigabyte-F12, MSI-F11, Intel-F10 ...).

fafejt
Level 2
Level 2
Příspěvky: 233
Registrován: listopad 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Více OS na jednom disku

Příspěvekod fafejt » 19 dub 2023 08:36

Pánové, díky za rady, ale to co píšete, vím. Instalace druhého OS na jiný disk mě taky napadlo. Chtěl jsem jen využít mnoho volného místa na současném disku. Už jsem to psal a znovu to opakuji: Mám instalační verzi Win11 bez ověření kompatibility, tedy také bez kontroly TPM. Pokud Win11 bez problémů chodí u souseda, u mě musí také. Jiná věc se týká možné havárie po některé aktualizaci OS. S tím musím počítat a pro každý případ mít uložený obraz celého disku pro obnovení - to umím. Problémovou aktualizaci potom zakážu. Úložného místa na spoustě externích disků mám víc, než jsem schopný využít, v tom problém není.

Dodatečně přidáno po 7 minutách 44 vteřinách:
Díky diskutujícímu pcmaker. Ten argument s potřebou rozdílných diskových oddílů (MBR a GPT) mě nenapadl a asi bude opravdu nejlepší mít OS na samostatných discích.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Více OS na jednom disku

Příspěvekod petr22 » 19 dub 2023 09:10

"Pokud Win11 bez problémů chodí u souseda, u mě musí také."

Nemusi. Jde hlavne o zakladni desku.

Staci nekompletni/polofunkcni implementace EFI (je to z roku 2010-2011, kde pulka desek UEFI neumi vubec),
a nainstalujes pouze W10, ale uz ne W11. Soused muze mit desku novejsi o par let.

Kdyz zakazes u W11 aktualizaci (W11 se tomu budou branit) tak tim zablokujes vsechny dalsi aktualizace vcetne
upgrade na vyssi build a mas opet OS bez aktualizaci. W11 nejsou W7, u W11 mas aktualizaci kazdych par dnu
a dalsi aktualizace vyzaduji mit i predchozi.

"asi bude opravdu nejlepší mít OS na samostatných discích."

Rozhodne je to bezpecnejsi z hlediska rozbiti jednoho OS druhym (presneji receno, ze ti W11 nejakym zpusobem
zasahnou do W7 na stejnem disku).

Nezapomen, ze na W7 a W11 potrebujes dve samostatne licence pokud je mas instalovane samostatne.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • dva poštovní klienti na jednom PC
    od sginfo » 01 úno 2024 22:35 » v Kancelářské balíky
    2
    757
    od sginfo Zobrazit poslední příspěvek
    02 úno 2024 09:29
  • nefunguje nabídka start v jednom účtu v druhém ano
    od DeNNI85 » 16 srp 2023 12:00 » v Windows 11, 10, 8...
    1
    909
    od RIKI22 Zobrazit poslední příspěvek
    16 srp 2023 12:07
  • Jak přidám více monitorů do mini Windows PC.
    od holatir427 » 06 lis 2023 13:59 » v Problémy s hardwarem
    8
    1422
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    04 led 2024 11:27
  • 144hz monitor nefunguje na více než 120hz Příloha(y)
    od fakeyn » 11 kvě 2023 21:37 » v Problémy s hardwarem
    1
    864
    od kecalek Zobrazit poslední příspěvek
    12 kvě 2023 12:30
  • Tisk více excel souborů najednou.
    od Myerina » 17 dub 2024 17:42 » v Kancelářské balíky
    2
    819
    od Myerina Zobrazit poslední příspěvek
    20 dub 2024 11:36

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů