Záloha z PC, ve kterém jsou pravděpodobně viry?

Sekce věnovaná virům a jiným škodlivým kódům, rovněž ale nástrojům, kterým se lze proti nim bránit…

Moderátoři: Mods_senior, Security team

PetriiCZE
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: prosinec 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Záloha z PC, ve kterém jsou pravděpodobně viry?

Příspěvekod PetriiCZE » 28 pro 2019 12:55

Zdar borci, mám jen takový dotaz. Mám pocit, že v PC a možná i NTB se mi zahnízdily nějaké viry. Zálohu jsem vedl/vedu, ale to je taková záloha nezáloha. Soubory a fotky z telefonu a ntb dávám na HDD toho PC, takže to mám tak zálohováné aspoň z mobilu a ntb, kdybych něco z toho někde ztratil. A teď se chci právě zeptat na to, že kdybych koupil externí HDD a přetáhl na něj věci z toho (asi zavirovaného) PC a ntb, tak jestli bych si tam i přetáhl ty viry? Jde mi o to, že bych PC a ntb přeinstaloval a pak ty věci z externího HDD zase natahal do těch zařízení, tak bych si tam nechtěl zase natahat z externího HDD ty viry. Jde mi jmenovitě o dokumenty (převážně Word), fotky a videa.

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha z PC, ve kterém jsou pravděpodobně viry?

Příspěvekod faraon » 28 pro 2019 14:31

Vítej na PC-help.

Externí disk připojený do zavirovaného systému pravděpodobně zaviruješ také, a s ním i každý další počítač ke kterému ho připojíš. Bezpečnější způsob by byl odeslat soubory někam jinam po síti přes nějaké úložiště, ale to je zase na dlouho.

Nejjednodušší podle mě bude nabootovat v počítači live Linux, kterého se viry na harddisku netýkají, a pomocí něj tvoje soubory zkopírovat na externí disk. Ten potom v jiném počítači důkladně zkontroluješ nějakým dobrým antivirem, jestli se na něj něco nepřeneslo. Doporučuji český Slax: https://www.slax.org/
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha z PC, ve kterém jsou pravděpodobně viry?

Příspěvekod d1amond » 28 pro 2019 16:01

A z čeho pramení Tvůj pocit?
Nejdřív zkus PC projet Malwarebytem a potom, pokud to "virus" dovolí nainstaluj ESET.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

PetriiCZE
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: prosinec 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záloha z PC, ve kterém jsou pravděpodobně viry?

Příspěvekod PetriiCZE » 28 pro 2019 18:05

Faraone, díky.
Můj pocit pramení z toho, že na PC, kde je to dle mého vážnější, tak se mi vždy při zapnutí ihned točí kolečko načítání vedle kurzoru, to ale nic moc neznamená. Více podezřelé mi připadá, že vždy se otevře nějaké okno Chromu (je to můj výchozí prohlížeč), ale jen na chvilku, jen se otevře, nic se na něm nezobrazí, ani žádná adresa v řádku pro hledání. Poté se mi také otevře vždycky na chvíli příkazový řádek, který obdobně, jako to okno Chromu, vždy po chvíli zmizí. Eset používám stále, mám ho zakoupený jak na PC tak ntb. Tam mi vždy po nějaké chvíli (cca 3-5 min) vyskočí hláška, že byla zablokovaná nějaká adresa. Co se ntb týče, tak to bývávalo v pohodě, teď se ale děje to samé s kurzorem a vyskakujícím Chrome oknem ihned po zapnutí jako na PC. Navíc občas mi ještě Eset na ntb výhody hlášku, že se Chrome pokouší získat přístup k webkameře, který tedy zablokoval. Někdy, ale to ještě méně než ta webka, mi vyskočí i hláška (na PC), že se někdo pokoušel o napadení nebo co, to si přesně z hlavy nepamatuji a screenshotle to nemám, vyskytuje se to fakt málokdy. Navíc mi někdo ještě nedávno změnil heslo na Microsoft účtě, který jsem tedy získal úspěšně bez problému zpět.
Nicméně, PC jsem projel Malwarebytes několikrát, stejně tak i Esetem, který používám už několik let stále a nic se nenašlo.


Zpět na “Viry, antiviry, firewally…”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti