Jak dostat soubory ze zavirovaného PC?

Sekce věnovaná virům a jiným škodlivým kódům, rovněž ale nástrojům, kterým se lze proti nim bránit…

Moderátoři: Mods_senior, Security team

Uživatelský avatar
LuraCZ
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 132
Registrován: duben 20
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Jak dostat soubory ze zavirovaného PC?

Příspěvekod LuraCZ » 21 čer 2020 17:09

Ahoj. :-)
Mám podezření, že mám v PC nějakou havěť. Vím, mohla bych to řešit v sekci HiJackThis, to ale nechci, chci to vyřešit přeinstalováním Windowsu. Potřebovala bych ale zachovat některé soubory z PC, hlavně teda nějaké fotky, videa a dokumenty. Mám 2 TB disk, skoro celý zaplněný, potřebných (viz výše souborů) je ale jen pár GB, na zbytku stovek GB mi nezáleží, proto bych ráda disk a zároveň i SSD naformátovala.
Jak ale dostat ty soubory z (asi) zavirovaného PC? Když bych připojila k PC jiný HDD/flashku,.. tak si ji zaviruji taky, a to nechci. Napadlo mě nahrát si podstatné soubory na Google Disk, odkud bych je po reinstalaci do čistého PC stáhla. Jde to ale takhle vyřešit? Nenahrály by se tam ty soubory i s nějakou ,,infekcí"?
Zeptám se blbě, ale jak je to s připojením telefonu do infikovaného PC? Můžou se nějak ty viry z PC uložit i do mobilu? Pochybuji, že by se takový virus mohl projevit v telefonu, když to je jiný operační systém (konkrétně u mě Android 10). Může ale pak takový mobil sloužit jako ,,přenašeč"? Myslím to tak, že když ho pak zapojím do jiného PC, tak se tam ty viry nahrají?
Poslední věcí, která se týká přeinstalování PC - chtěla bych provést úplně novou čistou instalaci Windows 10 z instalačního USB disku, jednou jsem to už ale prováděla, klíč byl tedy již aktivován, půjde tedy aktivovat i podruhé?
Mám i notebook, kde bych ráda provedla to samé, také bych chtěla provést čistou instalaci, tam je ale problém. Neznám aktivační klíč, protože jsem notebook už s Windows 10 koupila, dá se klíč nějak zjistit? A bude se při instalaci dát použít?
Je mi jasné, že pro vás, kteří se v tom orientují, to jsou hloupé dotazy. Budu ale ráda, když mě poučíte. :-)

Reklama
freelanc
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: březen 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jak dostat soubory ze zavirovaného PC?

Příspěvekod freelanc » 21 čer 2020 17:27

Pokud chceš z PC dostat fotky, videa, dokumenty tak je vyloučeno z těchto souborů infikovat PC. většinou se jedná o .exe soubory, prostě nějaké pochybné programy z webu. Připojit telefon do infikovaného PC můžeš, jedná se o úplně jiné systémy, toho se bát nemusíš. PC můžeš přeinstalovat rovnou z windowsu, kdy tam žádný klíč zadávat nemusíš, je to asi nejjednodušší řešení, a pokud to budeš chtít i tak instalovat z USB disku, tak by se ten windows měl aktivovat automaticky.

richchie
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8726
Registrován: listopad 06
Bydliště: ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak dostat soubory ze zavirovaného PC?

Příspěvekod richchie » 21 čer 2020 18:05

Co začít úplně jednoduše.Kontrola antivirem-antispyware,popřípadě log do téhle sekce-
https://pc-help.cnews.cz/viewforum.php?f=70

Uživatelský avatar
LuraCZ
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 132
Registrován: duben 20
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Jak dostat soubory ze zavirovaného PC?

Příspěvekod LuraCZ » 21 čer 2020 18:23

Freelanci, díky, ještě si počkám, co na to řeknou ostatní.
Richchie, právě jak jsem psala, nechci to řešit cestou HiJackThis. Chci PC i notebook přeinstalovat a začít nanovo, zároveň se tím zbavit i zbytečných souborů.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak dostat soubory ze zavirovaného PC?

Příspěvekod faraon » 21 čer 2020 19:09

Viry se mohou přenášet jakýmkoliv souborem, nejen programem, včetně knihoven a spořičů obrazovky, ale i archivy, nejrůznějšími dokumenty jako DOC, XLS, PDF a mnoho dalších, audio i video médii, a díky M$ dokonce i pouhým obrázkem! Prakticky neexistuje formát, kterým by se nějaký virus nedokázal šířit.
Holt báječná technika jednadvacátého století :evil:

Nejjednodušší způsob by bylo nabootovat v tom počítači live Linux z CD nebo USB, a vybrané soubory zkopírovat na externí disk. Ty potom řešit zvlášť, až budeš mít čistý systém s kvalitním aktualizovaným antivirovým programem.

Technicky poněkud náročnější by bylo vymontovat disk z počítače a připojit ho k jinému jako externí, pomocí redukce do USB. To by ho mělo před většinou jednodušších a méně schopných virů ochránit. Potom zkopírovat potřebné soubory do něj, a zrovna tam můžeš potom udělat test antivirem.

Další možnost, trochu víc pracná, by bylo použít nějaké síťové úložiště, do něj ty soubory odeslat a zrovna je postahovat do jiného počítače. Až budou v bezpečí a zkontrolované, můžeš smazat disk na tom původním a přeinstalovat systém.

S tím Androidem bych to neriskoval, ten je děravější než ty Windejsy a viry mohou být i multiplatformní.

Když do toho počítače zapojíš třeba flashku, abys soubory prostě zkopírovala, může se stát že virus po ní skočí a po jejím zapojení do jiného počítače ho nakazí automaticky.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

richchie
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8726
Registrován: listopad 06
Bydliště: ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak dostat soubory ze zavirovaného PC?

Příspěvekod richchie » 21 čer 2020 19:09

nechci to řešit cestou HiJackThis-čistě tvá věc.Základ si může udělat sama,antivir máš nebo použij online scanner.
https://www.kaspersky.com/downloads/thank-you/free-virus-removal-tool
nebo
https://www.eset.com/cz/online-scanner/

Uživatelský avatar
LuraCZ
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 132
Registrován: duben 20
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Jak dostat soubory ze zavirovaného PC?

Příspěvekod LuraCZ » 21 čer 2020 19:36

faraon píše:Další možnost, trochu víc pracná, by bylo použít nějaké síťové úložiště, do něj ty soubory odeslat a zrovna je postahovat do jiného počítače. Až budou v bezpečí a zkontrolované, můžeš smazat disk na tom původním a přeinstalovat systém.


Díky za obsáhlou odpověď, Faraone. :-) Určitě pomohla. K té citaci - znamená to, že kdybych tedy těch pár souborů, které chci uchovat, nahrála na Google Disk, stáhla do jiného počítače, tak bych docílila toho, že je dostanu z asi zavirovaného PC bez hrozby, že budou infekční?

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak dostat soubory ze zavirovaného PC?

Příspěvekod d1amond » 21 čer 2020 20:08

Se zavirovaným souborem pretahnes i vir. Jak psal faraon, přes Linux live nabootuj PC a zkontroluj všechny soubory, poté si je klidně nakopiruj na flash disk.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak dostat soubory ze zavirovaného PC?

Příspěvekod faraon » 21 čer 2020 20:11

Pokud jich je opravdu jen pár, a ne pár set tisíc jako u mě, tak to bude asi i nejjednodušší :-)

Nevím jestli třeba Google Disk nemá nějakou vlastní antivirovou kontrolu, a do toho druhého počítače je radši stahuj nějakým normálním prohlížečem, ne IE nebo Edge, které si všechny soubory pro jistotu hned spouštějí na pozadí, včetně virů.

Po stažení je nejdřív otestuj antivirem a potom čisté zkontroluj jestli nejsou nějak poškozené, kdyby ano, bylo by potřeba zkusit jinou cestu.

Kdysi jsem se setkal s virem, který se maskoval tak důkladně, že se ze zavirovaných souborů při zobrazení nebo výpisu odstranil, aby tam nešel detekovat. Povedlo se mi některé programy "vypsat" přes sériovou linku do jiného počítače, a tak se odvirovaly. Ale jen některé, ono v tom počítači bylo těch virů trochu víc... Ale to už je hodně dávno, přes dvacet let.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
LuraCZ
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 132
Registrován: duben 20
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Jak dostat soubory ze zavirovaného PC?

Příspěvekod LuraCZ » 21 čer 2020 20:39

Okay, super, díky moc. :-)
Mám Eset smart security, tak jak je pak budu stahovat z toho Disku, zkontrolují to přes něj + mám i Malwerbytes. Snad to bude stačit.


Zpět na “Viry, antiviry, firewally…”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů