DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Sekce věnovaná virům a jiným škodlivým kódům, rovněž ale nástrojům, kterým se lze proti nim bránit…

Moderátoři: Mods_senior, Security team

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod SGvagon » 12 srp 2021 04:06

Zdravím,

vždy když dostanu do rukou zařízení na přeinstalaci, tak prvně provádím kontrolu disku, kolik má najeto hodin.

V tomto případě jsme známému koupili repasovaný notebook HP Elitebook 2570p , nainstalovali jsme čisté Windows 7 PRO x64bit a klasicky antivirus MSE (Microsoft Security Essentials) .

Poté jsme tedy chtěli zjistit stav disku, tak jsme standardně odkud https://portableapps.com/apps/utilities ... o_portable stáhnuli CrystaldiskInfo Portable.
Na konci instalace/rozbalení jsme v instalátoru zaškrtnuli/zafajfkovali , že chceme program po ukončení instalace spustit.

A teď začalo to peklo. Vypnul se proces explorer.exe a MSE vyhodilo vpravo dole tabulku s Není vyžadována žádná akce. Nicméně explorer.exe nenaskočil, tak jsme jej nahodili ručně ze Správce úloh a v MSE byl v karanténě název viru DefenseEvasion.a!ml , který prý obsahoval soubor explorer.exe , tak i zástupce ve Start - příslušenství - Průzkumník Windows (zástupce na explorer.exe) .

Samozřejmě, když jsme “vir“ zkusili odstranit z karantény, tak opět spadnul explorer.exe (v tomto případě již nešel nahodit, protože vyskočila chybová hláška, že je tento proces nedostupný) . Po restartování notebooku se již dal explorer.exe nahodit pouze ručně.

Prvně nás napadlo, že by mohl být problém se samotným explorer.exe souborem. Tak jsme jej nahradili skrze live Lubuntu z jiného stroje se stejným systémem. Nicméně toto problém nevyřešilo a blokování ze strany MSE pokračovalo.

Abych to zkrátil, tak jsme MSE nakonec celé přeinstalovali a tím se problém vyřešil. Ani po úplné kontrole již MSE nenašlo jediný problém s explorer.exe a notebook funguje dle očekávání.

Jednalo se tedy o false positive? Jelikož CrystaldiskInfo Portable stahuji velmi často a nikdy mi jej MSE nezablokovalo, toto byl můj první případ (Google mi vyhledal ohledně tohoto viru pouze False positive u některých her na Blizzard forum a Steam podpoře - nikdo zatím neřešil problémy s padáním/blokováním explorer.exe ) .

Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za delší zprávu. Jedná se o důvod stroj z důvodu bezpečnosti znovu přeinstalovat?

Reklama
Uživatelský avatar
jaro3
člen Security týmu
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 43060
Registrován: červen 07
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod jaro3 » 12 srp 2021 17:15

Microsoft Security Essentials bych nepoužíval vůbec..
Crystaldiskinfo stahuj odsud:
https://www.stahuj.cz/utility_a_ostatni ... ldiskinfo/

možná byly ty stránky infikovány A MSE na to nestačil.
Měl si přeci zkusit možnost "navolit poslední známou konfiguraci.." Nebo použít obnovu systému.
Taky je dobré udělat si bitovou kopii systému.
Použít třeba Kaspersky Rescue Disk.
Sekce HJT ap.
Při práci s programy HJT, ComboFix,MbAM, SDFix aj. zavřete všechny ostatní aplikace a prohlížeče!
Neposílejte logy do soukromých zpráv.Po dobu mé nepřítomnosti mě zastupuje memphisto , Žbeky a Orcus.
Pokud budete spokojeni , můžete podpořit naše forum:Podpora fóra

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod SGvagon » 12 srp 2021 17:48

jaro3 : Jednalo se o čistou instalaci systému, takže bitovka zatím neměla smysl. Stahuji portable verzi, abych Crystaldisk nemusel instalovat. Není to poprvé co tohle MSE udělalo. Před cca 3 lety jeden den náhodně začalo blokovat administrátorské účty a systém nabíhal do dočasného profilu. Opět, přeinstalace MSE problém vyřešila (viz. zde, kde jsem to řešil v den problému https://www.zive.cz/poradna/windows-7-v ... tanswers=1 ) .
V systému jsem nezpozoroval po tomto incidentu žádný problém. Mohlo se tedy jednat o chybu MSE, které začalo blokovat proces/soubor explorer.exe ?

Uživatelský avatar
jaro3
člen Security týmu
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 43060
Registrován: červen 07
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod jaro3 » 12 srp 2021 20:11

Ano , mohlo , MSE nemá vůbec dobrou pověst.
Při práci s programy HJT, ComboFix,MbAM, SDFix aj. zavřete všechny ostatní aplikace a prohlížeče!
Neposílejte logy do soukromých zpráv.Po dobu mé nepřítomnosti mě zastupuje memphisto , Žbeky a Orcus.
Pokud budete spokojeni , můžete podpořit naše forum:Podpora fóra

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod petr22 » 12 srp 2021 20:24

Nainstaluj skutecny firewall a antivir - napr. Comodo (je zdarma).

Ti W7 instaluj z aktualizovaneho media z roku 2020 nebo 2021, originalni lisovane jsou 2009-2012.

Usetris si naslednou instalaci aktualizaci za 10 roku.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod SGvagon » 12 srp 2021 20:29

jaro3 : Dobrá, tak budeme věřit tomu, že MSE udělalo opět chybku a omylem blokovalo explorer.exe . Jelikož Portableapps je ověřený web, který všechny nahrané soubory testuje snad všemi antiviry na světě. A zatím si nikdo nestěžoval, že by byly v některém z portable programů viry. Tohle byl můj první případ, a nejspíše tedy false positive, ale nemít zkušenosti s klávesovými zkratkami, tak by MSE tímto způsobem mohlo zablokovat uživateli přístup na plochu a tudíž i k přeinstalaci samotného antiviru.

petr22 : Ano mám Sysprep verzi se všemi aktualizacemi, kterou jsem si vytvářel minulý rok v únoru kdy vycházely poslední aktualizace. Musel jsem udělat Sysprep verzi, jelikož mám seznam škodlivých aktualizací s telemetrií, kterých bych se rád vyhnul. Mám jej na externím HDD jako image, který následně nahraju na daný stroj pomocí CloneZilla.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod petr22 » 12 srp 2021 22:13

Obnove z image bych ale nerikal instalace ciste verze Windows 7.

Repasovanym notebookem bych se nezabyval drive, nez bude plotnovy disk vymenen za SSD.

Na plotnovy disk bych se vubec nenamahal instalovat OS, je to ztrata casu.

Ciste technicky nema smysl ty repasy vubec s HDD prodavat, protoze pouzivat to je masochismus.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod SGvagon » 12 srp 2021 22:41

petr22 : Jak jsem psal, jedná o Sysprep systém s volbou Generalized, tzn. po nahrání image se systém tváří jako při prvním spuštění po čisté instalaci.

A na to že tam je 300 GB HDD , tak to běhá pomalu jako levnější SSD, což mne u HP docela překvapuje.

Známý chtěl notebook do 6 tisíc (na cesty, kde by si mohl pouštět filmy, pracovat v Office a brouzdat po internetu včetně Youtube, O2TV či Skylink Live TV) a nové notebooky jsou pouze v této cenové hladině nějaké tenoučké UMAX s 64 GB úložištěm s nulovou odolností a nulovým rozšířením či porty.

Co nás překvapilo, tak toto HP zvládá v pohodě i 2K 60FPS Youtube videa a díky plnohodnotnému display portu jej může připojit k jakékoliv televizi či monitoru. Tím samozřejmě nevylučuji, že by se HDD za SSD nedalo v budoucnu vyměnit :) . Jednoduše systém naklonujeme a pojede se dál.

Ale to už odbíhám od tématu. Napsal jsem ještě raději přímo na web Portableapps a uvidím, co mi řeknou ohledně tohoto problému tam.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod petr22 » 12 srp 2021 23:00

Kdyz ten image nahrajes na nekompatibilni hardware, nenabootuje (cista instalace ano).

Generalize z toho jen vyhazi informace o pocitaci a ovladace, vsechny uzivatelske zmeny zustavaji.

HP Elitebook 2570p je dobry zdroj, procesor jeste v socketu, lze upgradovat treba na i7 v pripade potreby.

Proc stahujec CDI z nejakeho webu Portableapps, kdyz portable verze je primo na webu autoru?

Originalni verze muze byt rozdilna.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod SGvagon » 12 srp 2021 23:22

petr22 : V systému po provedení Sysprep nic uživatelskýho nezůstane. Vymaže to všechny uživatelské účty, ovladače, ID hardwaru, prostě to připraví systém k prvnímu spuštění na jiném stroji. Sysprep po provedení vypne počítač, aby se dal právě image vytvořit. Takže po nahrání na jiný stroj se po spuštění prvně vyhledají ovladače k danému hardwaru, zjišťuje výkon videa, nastaví registry, ... jako u čisté instalace Windows 7. Poté se vytvoří uživatelský účet, nastaví datum a čas, aktualizace, aktivace, to snad nemusím dále popisovat.

Podle popisu jak Sysprep funguje jsem právě usoudil, že slouží k přenesení systému na jiný stroj aby se člověk vyvaroval špatné kompatibility s jiným druhem hardwaru.

Tento Sysprep image jsem již instaloval na opravdu mnoho různých konfigurací (PC, notebooků) a nikdy jsem neměl jediný problém stejně jako u čisté instalace.

A co se týče Crystaldisk Info, tak jsem netušil, že nabízí i portable verzi. Pokud si dobře pamatuju, tak v minulosti nabízeli pouze instalátor. Díky za upozornění, v budoucnu už jej budu stahovat ze stránek autorů programu.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod SGvagon » 13 srp 2021 01:54

Tak jsem napsal na přímo na Portableapps, kde mne ujistili, že Crystaldisk Info Portable je čistý https://portableapps.com/node/64560#comment-247503 . Téma zatím nebudu zamykat, kdyby se náhodou ještě něco stalo či objevilo.

Uživatelský avatar
jaro3
člen Security týmu
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 43060
Registrován: červen 07
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: DefenseEvasion.a!ml po spuštění Crystaldisk info Portable - false positive?

Příspěvekod jaro3 » 13 srp 2021 15:30

Obávám se , že to už nezjistíme ,když se disk formátoval.
Neotevíral si nějaký podezřelý mail? Nestahoval si nějaký program , něco jako aktualizace windefender ( to je nákaza!).
Při práci s programy HJT, ComboFix,MbAM, SDFix aj. zavřete všechny ostatní aplikace a prohlížeče!
Neposílejte logy do soukromých zpráv.Po dobu mé nepřítomnosti mě zastupuje memphisto , Žbeky a Orcus.
Pokud budete spokojeni , můžete podpořit naše forum:Podpora fóra


Zpět na “Viry, antiviry, firewally…”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti