Možný vir na mobilu

Sekce věnovaná virům a jiným škodlivým kódům, rovněž ale nástrojům, kterým se lze proti nim bránit…

Moderátoři: Mods_senior, Security team

pepan321
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: duben 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Možný vir na mobilu

Příspěvekod pepan321 » 16 pro 2021 11:05

Dobrý den,

ráno mně na mobilu naběhlo, že mám aktualizovat cca 30 aplikací včetně her. Asi 12 jsem jich potvrdil. Po aktualizaci se začaly objevovat různé aplikace, přepínat se nastavení, prostě horor. Asi po minutě se mně povedlo telefon restartovat.

Projel jsem ho ESET mobile a nic to nenašlo.

Nicméně před chvílí mně do doručené pošty na Seznamu přišel klasický nigerijský dopis. Může to mít souvislost?

Jak se mám dále zachovat? Existuje další sw, kterým mám telefon projet? Je nějaké udělátko na kontrolu nebezpečných aplikaci v mobilu? Můžu někde vidět historii aktualizací?

Telefon mám redmi note 8pro 6GB/128GB.

Děkuji za rady.

Pepa

Reklama
Uživatelský avatar
kecalek
Level 3
Level 3
Příspěvky: 599
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Možný vir na mobilu

Příspěvekod kecalek » 16 pro 2021 17:05

Nuž - v tvojom prípade - mobil daj do hard reset, pretože tam máš už naťahaný bordel.
A) Takéto hlášky sa nikdy samé nevynoria - to urobí len malware, ktorý osiaha systém, nainštalované aplikácie a teba "upozorní" na nutnosť "aktualizácie" a hneď tam máš ďalší bordel, prípadne prídeš o nejaké dáta.
B) Aplikácie aktualizáciu hlásia, len ak sa ONY spustia (málokedy - to nie je Windows, kde ťa program na to len upozorní, ale aktualizáciu si riadiš ty sám), prípadne, ak ich máš pre Play Google - tak cez neho sa aktualizujú.
C) Udělátko? :shifty: - všetky tie "udělátka" pre Android sú len placebo! Nič neurobia! Len sa tak tvária, že pracujú, ale nájsť a odstrániť - tak na toto nie sú.

pepan321
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: duben 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Možný vir na mobilu

Příspěvekod pepan321 » 18 pro 2021 12:44

Děkuji za radu. Ještě mně napadlo, že to mohlo být nějakou aktualizací přímo od Xiaomi. Do továrního nastavení se mně nechce, je s tím hrozné práce.

Teď to nic nedělá. Bankovnictví v mobilu nepoužívám a na ověřovací SMS mám "hloupý" mobil. Projel jsem to pro jistotu ještě antivirem od malwarebytes a zkontroloval přes play protect v Google play a vše se zdá být ok.

Snad to vydrží;)

Uživatelský avatar
Cleric
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2424
Registrován: červen 12
Bydliště: Kolín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Možný vir na mobilu

Příspěvekod Cleric » 19 pro 2021 12:26

Takto se problému nezbavíš, máš tam prostě bordel a ten musí ven. Jiná cesta než-li HR není. Ono se taky může klidně stát, že tvým známým začnou chodit nevyžádané emaily, smsky a podobně.

S největší pravděpodobností si si stáhl již narušenou aplikaci ve stylu free tapety....
Fractal D. Meshify C TG MB MSI MAG B550 TOMAHAWK CPU AMD Ryzen 5 5600X GPU Radeon Sapphire RX6600 XT RAM G.SKill Aegis 16GB HDD SSD M.2 ADATA XPG Gammix S11 1TB HDD 2 TB PSU Be quiet! 11 550W AOC C24G1 144Hz Mobil Apple iPhone 13Pro 256GB Tablet Samsung Galaxy Tab S7

Uživatelský avatar
kecalek
Level 3
Level 3
Příspěvky: 599
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Možný vir na mobilu

Příspěvekod kecalek » 19 pro 2021 16:36

pepan321 píše:.......... Ještě mně napadlo, že to mohlo být nějakou aktualizací přímo od Xiaomi. Do továrního nastavení se mně nechce, je s tím hrozné práce.

.............

O tom pochybujem, žeby to robila aktualizácia od výrobcu mobilu. Tí aktualizujú len samotný systém - opravy, vylepšenia, ale málokedy by tam pchali nejaký malware ohľadom nejakého zabezpečenia tretej strany - to skôr by to dávali do implementovaného web prehliadača od nich (ale to by riskovali stratu dôvery v ich výrobok).
Odpovede si dostal - musel si si to tam (nechtiac, nevedomky) naťahať sám.


Zpět na “Viry, antiviry, firewally…”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů