Antivir a windows xp

Sekce věnovaná virům a jiným škodlivým kódům, rovněž ale nástrojům, kterým se lze proti nim bránit…

Moderátoři: Mods_senior, Security team

darkmarek
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 131
Registrován: srpen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Antivir a windows xp

Příspěvekod darkmarek » 30 zář 2022 19:04

Máme notebook z roku 2002 umax jsou na něm xpčka. Pokud bysme jej někdy používali existuje aspoň 1 antivir který by jej aspoň trochu ochránil? No ale to je blbost chtělo by to aby jej ochránil kvalitně. Co poradíte? A co linux? Děkuji.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Antivir a windows xp

Příspěvekod petr22 » 30 zář 2022 19:19

Napred bych vyzkousel, jestli to vubec dokaze zobrazit stranku na internetu, aniz by to vytuhlo.

1. Kubuntu jakozto Linux pro slabe PC - pokud na necem takovem vubec bude fungovat
2. Pro pouzitelnost je treba aspon 1 GB RAM - kolik to ma?

Nejvetsi problem bude vykon procesor, jakmile se objevi reklama, pocitac nejspis na nejakou dobu vytuhne.

Co se tyce XP - notebook z roku 2002 nestaci na to, aby na nem bezely plne aktualizovane Windows XP, ty vyzaduji
2 GB RAM aby byly vubec pouzitelne. Natoz aby na tom jeste bezel i antivir.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Antivir a windows xp

Příspěvekod ITCrowd » 30 zář 2022 19:30

Stránku na internetu zobrazí, i když ne korektně, protože pod xp nepůjdou spustit poslední verze prohlížečů. Internet ostatně částečně funguje i na Win98, viz. zde: viewtopic.php?f=46&t=196713
Verzi linuxu můžeš vyzkoušet jakoukoli. Buď to bude fungovat, nebo ne. Je lépe se podívat po něčem, co má napsáno, že bude fungovat na tvé konfiguraci.
Jako antivir poběží třeba avast, který na xp ještě funguje, je to ovšem stará verze, jen aktualizovaná. Nevím, jestli nový instalační soubor avastu půjde nainstalovat.
Kvalitně xp neochrání nic. Používám kombinaci avast + zone alarm, ale je to hlavně o uživateli.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1888
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Antivir a windows xp

Příspěvekod Grander » 30 zář 2022 20:29

Avast, který se sám o sobě chová jako trojský kůň a spyware, už tak pomalý šrot zpomalí na téměř nepoužitelnou úroveň. Popravdě nevím, k čemu byste chtěli používat šrot, který bude pomalejší, než snad i ten nejlevnější současný smartphone. Když už, zkusil bych ten Linux.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Antivir a windows xp

Příspěvekod ITCrowd » 30 zář 2022 22:10

provozuju xp a fedoru na Hp Compaq nx6110 https://notebook.cz/clanky/recenze-note ... paq-nx6110 s přidanou pamětí na 2GB. AV na xp je avast a je současně s zone alarmem.
Linux je samozřejmě ve hře, tazatel to píše hned v prvním příspěvku.
Zkus si nejdřív ověřit, o čem píšeš, než napíšeš příspěvek zcela mimo mísu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Antivir a windows xp

Příspěvekod petr22 » 30 zář 2022 22:29

Pocitac, kde ma procesor jen 100-200 bodu v passmarku (dnesni levne cpu ma 10.000 bodu) nema zadne
prakticke vyuziti, maximalne jako psaci stroj.

Osobne bych to bud nekomu venoval do sbirky, nebo vyhodil a sel vyhrabat na sberny dvur neco o 15 let novejsiho.

Prida se tam RAM, dobre, otevre to nejakou jednodussi stranku - jenze jak se nekde pusti video, tak konecna.

Aby to odezvou systemu bylo trochu pouzitelne, bude to chtit IDE SSD disk a to neni uplne lacina zalezitost, 40 GB
treba take za 1000 Kc. Tedy aspon bylo, kdyz jsem ho porizoval do digitalni zadni steny na Hasselblad.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Antivir a windows xp

Příspěvekod ITCrowd » 01 říj 2022 07:42

Jak a proč takový stroj provozovat je na tazateli. Já ten noťas mám na programování radiostanic, protože program, přes který to dělám, na ničem novějším nefunguje.
Samozřejmě to má svá omezení, ale s tím se holt musí tazatel smířit. A i s tím, že pokud to pustí se starým prohlížečem na internet bez firewallu (nebo s windowsím firewallem) koleduje si o nákazu.
Nicméně rada - vyhoď to, nebo to někomu dej - je irelevantní. Aspoň podle mě.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

meda2016
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 675
Registrován: květen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Antivir a windows xp

Příspěvekod meda2016 » 01 říj 2022 07:47

@darkmarek ..Můj pohled na dotaz je bez antiviru Linux, 32bitovy.
Jsi na tahu upřesnit HW výbavu, procesor a paměť. Buď z BIOSu nebo msinfo (msinfo32).
Také jestli notebook umí bootovat z USB flešky, pak bys mohl vyzkoušet live Linux verzi bez změny na stávajícím disku (s omezením, že čeština až po instalaci).

darkmarek
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 131
Registrován: srpen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Antivir a windows xp

Příspěvekod darkmarek » 01 říj 2022 13:25

Je to Genuine Intel (R) CPU T 2050 1,6 GHz, 896 MB RAM, má dva stejné procesory je víceprocesorový. Ještě něco jsem zapomněl a chybí zde?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Antivir a windows xp

Příspěvekod petr22 » 01 říj 2022 13:35

Uz chybi jen vysvetleni, jak se procesor z roku 2005/2006 dostal do pocitace z roku 2002.

"dva stejné procesory je víceprocesorový."

Nikoliv - ma jeden procesor a dve fyzicka jadra. A je nekolikanasobne vykonnejsi, nez to co se
pouzivalo v puvodne avizovanem roce 2002. Tedy pocitac je o 4-5 let novejsi nez podle prvniho
prispevku, coz ma na jeho soucasnou pouzitelnost velky vliv.

Zacni tim Linuxem - Kubuntu. Bude to sviznejsi nez Windows.

darkmarek
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 131
Registrován: srpen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Antivir a windows xp

Příspěvekod darkmarek » 02 říj 2022 13:14

Ono to není pomalé. Ale díval jsem se na wallpapery a místo aby to ukázalo obrázky tak to neustále ukazovalo prázdná bílá okna. Má to 74,5 giga a zaplněná je jen ani ne polovina. Co dělat aby se obrázky normálně ukazovaly? Děkuji.

meda2016
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 675
Registrován: květen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Antivir a windows xp

Příspěvekod meda2016 » 02 říj 2022 13:30

Tomuto řešení problémů se cimrmanovsky říká "úkrok stranou". Počkáš na vyjádření k první své otázce podpořené špatnou informací .......a potom se zeptáš s jinou informací na něco úplně jiného.

Linux -->> https://unetbootin.github.io/


Zpět na “Viry, antiviry, firewally…”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů