jako skorozletilý student prváku na gymnáziu nejvíce inklinuji k práci s počítači a elektro(tech)nikou. Je to dlouhodobě moje největší hobby, jedna z hlavních životních motivací a "pohonů". Velice mne též baví angličtina, což se ale bohužel nedá stoprocentně říci o matematice, i když se to v poslední době prudce zlepšuje.
Řadu let se ve srovnání s okolím a při svém věku pokládám za člověka mimořádně elektrotechnicky nadaného a řada specialistů (mj. středoškolských profesorů) mi to potvrdila - patrně mám zde znalosti a zkušenosti o pěkných pár let před vrstevníky. Mám velice široký odborný rozhled a co je zajímavé, v hodně zaměřeních. S počítačem přirozeně nepracuji za peníze, ale pro zábavu. Jestli si myslíte, že jsem vášnivý pařmen, mýlíte se.
Tak bych se rád před výškou (uvažuji o nějaké s IT zaměřením) trochu posunul a naučil se nějaký ten programming language, ať si zachovám odstup


Po přečtení spousty rad jsem došel k názoru, že nejpříjemnější postup je od nižších jazyků k vyšším. Začnu tedy Assemblerem, protože hacking je jedna z mých nejoblíbenějších odvětví a rád bych se přiučil disassemblingu. Na to v Česku vyšly dvě pěkné publikace, zatím čekám na jejich doručení. Je to Učíme se programovat v jazyce Assembler pro PC a Mistrovství v jazyce Assembler. Samozřejmě není lehké je sehnat, hlavně tu první, neboť byly zcela rozebrány a dotisk neexistuje.
Jenže co potom? Nebudu hnedka skákat na C nebo nedej bože C++, takže mě napadá Pascal, Delphi (tedy Object Pascal) a Python. Poté bych šel do C, za nímž bude následovat C++, pak Java a nakonec C#. Chtěl jsem i Visual Basic, ale nevím, k čemu má blízko, takže bych ho asi zařadil před C.
Takže pořadí by vypadalo asi následovně:
Assembler → Pascal → Delphi → (Python → Visual Basic →) C → C++ → Java → C#
Myslíte, že jsem si zvolil dobře, nebo máte výhrady? Jakou literaturu byste doporučovali?
Mrzí mě, že v kvalitní edici Mistrovství chybí třeba moderní C#, ale do toho mám ještě daleko.
Podotýkám, že se to neučím z povinnosti, ale pro zábavu! Je mi jasné, že po Pascalu moc vysoká pracovní poptávka nebude, ale na pochopení principu to stačí.
Díky moc.