Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Vše o vašich mobilních zařízeních…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod petr22 » 06 čer 2022 18:35

EF objektiv fungovat bude, ale pocitej s tim ze kvuli mensimu snimaci budes mit
jen vysek obrazu uprostred proti fullframe.

Z 24-105 tak budes mit ekvivalent 39-170mm.

Na kytky je idealni makroobjektiv ktery ti umozni fotit detaily, treba Canon 100/2,8 macro.

Az budes tu 24-105 kupovat, vyzkousej ji na nejakem fullframe na F/4 v celem rozsahu, jestli
je stejne ostra ve stredu i ve vsech rozich. To ze je to Lkove sklo neznamena, ze neni nekde
bouchle o zem nebo se v nem nekdo nezkousel vrtat kdo to neumi.

Taktez nezapomen ze je to zoom, takze opticka kvalita odpovida teto skutecnosti. Kdyz budes
chtit supermegaostre fotky, tak potrebujes kvalitni pevna ohniska. Ale zase budes muset menit
objektivy.

Reklama
Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod Zakk » 06 čer 2022 18:59

Jasně, a u těch EF-S objektivů už ta hodnota odpovídá ? Když porovnám např. EF-S 50mm a EF-50mm a obojí nasadím na APS-C tak výsledek bude jinej? Ta EF 50 bude odpovídat cca 80 a ta EF-S 50 bude 50 ?
Chápu to správně ?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod petr22 » 06 čer 2022 19:02

Ohnisko je vzdy uvadeno jako skutecna hodnota, takze se lisi uhel zaberu.

Abys mel na APS-C ekvivalent te 24-105 na fullframe, tak by to muselo byt 15-65 (je 15-85).

Na APS-C to vzdy vynasob 1,62 a dostanes ekvivalent zaberu fullframe.

Kdyz na APS-C nasadis tu 50ku, budes mit uhel zaberu jako 80mm na fullframe, ale hloubku ostrosti odpovidajici 50ce.

50ku urcenou pro APS-C na fullframe nenasadis, je to udelane tak aby to neslo - kdyby to totiz slo, tak ty objektivy zasahuji
vice dpvnitr bajonetu a zrcadlo u fullframe by narazilo do zadniho clenu objektivu.

U Nikonu tento problem neni, na fullframe muzes nasadit objektivy pro APS-C (obraz se orizne sam na velikost APS-C).
Naposledy upravil(a) petr22 dne 06 čer 2022 19:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod Zakk » 06 čer 2022 19:06

Takže to ohnisko se nikdy "nepřepočítává" a je úplně jedno pro co je ten objektiv určenej ? Prostě 50mm je vždycky 50mm a na APS-C bude vždycky odpovídat 80mm bez ohledu jestli ten objektiv je EF-S nebo EF ?

EDIT:Teď jsi mě předběhnul s tím posledním doplněním :D

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod petr22 » 06 čer 2022 19:09

50mm je porad 50mm a hloubka ostrosti je take stejna.

Podle velikosti snimace se lisi uhel zaberu daneho objektivu.

APS-C objektivy vykresli mensi obraz, nez fullframe, a stredni format zase vykresli ctverec treba 6x6cm,
takze z 50mm skla je jednakl pekny cvalik, tak docela slusny sirokac.

Jako dneska jsou ty moznosti pouzite techniky, ale v roce 1999/2000 cumeli lidi na digitalni zrcadlovku jak na zjeveni,
hlavne kdyz jim doslo, ze fotim porad a nemenim film :-) Prave z te doby mam desitky objektivu, takze muzu poradit
co je porad pouzitelne a zaroven velmi levne.

Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod Zakk » 06 čer 2022 20:05

Takže koupit teď nějaký slušnější sklo (doporučuješ ideálně 24-105/4L případně 24-85)
chvíli ho používat se současným tělem a pak došetřit na EOS 6D (a případně další objektivy) je rozumná možnost ?

Úplně se mi nechce dávat teď najednou přes 20 za celej set..

Celkově je to všechno cenově vejš než jsem čekal..
Ale když už bych měl něco kupovat tak ať to má nějakej smysl..
Předpokládám, že něco levnějšího jako třeba EOS 100D, Nikon D5100 budete považovat spíš za hračku nebo Nikon D90 jako muzejní kousek :D S tím bych se asi oproti 400D tolik neposunul ?

Když bych ty peníze teď chtěl utratit, tak by mi přišla docela zajímavá nabídka tady: https://foto.bazos.cz/inzerat/153117203 ... ektivy.php
Ale taky je to dost z ruky, a zrovna takovou věc bych si prohlídnul radši naživo..
(Případně klidně z Ebay od ověřenýho prodejce nebo tak někde, kde mám nějakou garanci.. ale nepošlu jen tak 20k někomu přes inzerát na bazoši..)

Ale pořád si nejsem jistej tím Canonem.. myslím, že by mi trochu "seděl líp" ale pořád se mi zdá jako nerozum investovat do značky, která neumí tak dobře snímače..
Teď se mi podařilo dohledat, co jsi mi sám potvrdil před pár rokama:
Sony snimace (pouzite i v Nikonech) maji vyssi dynamicky rozsah nez snimace od Canonu.
Canon nebyl schopen prekonat dodnes ani Nikon D90 z roku 2009, ted uz je x-ta generace.

Projevuje se to tak, ze u Canonu mas ve stinech tmu a kdyz se ji pokusis zesvetlit v editoru,
tak dostanes bud fialovy sum (starsi snimace) nebo zkratka sum. U Nikonu muzes jit o 3EV
nahoru aniz by to pusobilo rusive. Svetla jsou zase u Canonu vypalena, s tim uz se nic udelat neda.
U Nikonu mas kresbu bez prepalu.


Nebo to se týkalo čistě APS-C snímačů a FF je někde jinde?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod petr22 » 06 čer 2022 20:12

Tak Nikon snimace neumi vubec, pouziva Sony :-)

Ta D600 s 50kou a 24-120 VR vypada velice dobre a je za vice nez rozumnou cenu.

D90 sice je dnes muzealni kousek, ale ma vyborny snimac, nicmene je to porad jen APS-C.

D600/D610/D800/D810 ma takovou osklivou vlastnost, pri narazu se muze stat, ze se zrcadlo
vycvakne z kolejnicky ktera ovlada sklapeni sekundarniho zrcadla pro AF, takze se nemuze sklopit
uplne nahoru - vysledkem je 30% obrazu cerno. Nikon tohle odmita opravovat, musi se rozebrat
cely fotak. Reseni spociva v tom, ze se zrcadlo tlaci sroubovaklem lehce do strany a soucasne se
prstem zveda, pricemz pojezd zapadne na puvodni misto do kolejnicky. Takhle lze ziskat zminovany
fotak kolem 200-300 Euro, kdyz to majitel nevi. Za poslednich par let jsem videl asi 10 nabidek na Ebay.

Co se tyce dynamickeho rozsahu - predstav si, ze stojis v tmavem podloubi a pulku obrazu tvori vyhled na namesti.
Vyfotis to tak, aby namesti bylo exponovane korektne, ale mas v JPG vypalene mraky a podloubi je cista tma.
Vezmes RAW a zacnes stahovat svetla - ejhle, mraky. Zacnes zesvetlovat stiny, treba o 3 EV, a ejhle podloubi
je perfektne videt cele.

Canon sama scena - stahnes svetla, a nic, vypaleno, 100% prepal. Zacnes zesvetlovat stiny a dostanes zasumenou
kresbu.

Tohle je extremni pripad, v naproste vetsine snimku ten dynamicky rozsah nebude problem. Vezmi si, ze dynamicky
rozsah i u Canonu je porad vyrazne vyssi nez u barevneho kinofilmu a dvakrat vetsi nez u barevneho diafilmu. A taky
se s tim da fotit.

6D ma take vyssi dynamicky rozsah snimace, nez tvoje 400D. Pokud s tim nemas problem ted, nebudes ho mit ani
s fullframe Canonem.

Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod Zakk » 08 čer 2022 13:57

To že skoro cokoliv novějšího bude mít lepší dynamický rozsah než 400D bych očekával, stejně to, že u většiny fotek (za dobrého světla) to nepoznám..
Ale když už bych měl kupovat tělo, tak chci ať má snímač co nejlepší..
Určitě to není tak, že bych na to se současným foťákem nikdy nenarazil (jsem ujejetej na západy slunce :D ) a další věc je ten šum při vyšším ISO..

Taky bych konečně měl začít používat RAW. Z pohodlnosti (a kvůli úspoře místa) fotím zatím jen do JPG a tam se toho moc vytáhnout nikdy nedá.. :D

Takže bys ani tu D90 úplně nezatracoval?
Mám blízko jednu za 3000 + k tomu Nikkor 18-105mm 3,5-5,6 VR za 3000 (možná bych to ukecal na 5000 za komplet).. případně jen tělo..

Jak bys porovnal třeba D90 a 6D z hlediska snímačů (dynamický rozsah, šum..) ?


Teď ještě pár obecnějších věcí:

Objektiv s větším rozsahem (třeba: 18-200) bude vždycky stát za prd? Vím, že teoreticky čím míň, tím lepší kvalita, ale zajímalo by mě jak to je v praxi (třeba nějaký dražší s větším rozsahem může být lepší než levnější s menším.. )?

Myslel jsem, že těch 24-105 / 24-120 je pro mě úplně dostatečný, ale teď mi došlo, že těch 98 na který fotím docela často je vlastně 144. I když na druhou stranu ten největší zoom používám spíš kvůli hloubce ostrosti než kvůli přiblížení (často poodstoupím dál a víc přiblížím, abych docílil většího rozmazání..) tam by to teda mělo fungovat stejně (?) tohle bych celkově považoval jako jednu z výhod FF, že při menším přiblížení můžu docílit menší hloubky ostrosti.. (pro mě výhod, vždycky to výhodné být nemusí..)

U Nikonu objektivy pro APS-C rozeznám tak, že bude mít vždycky v názvu DX ?

Má nějakou nevýhodu používát APS-C s objektivy pro FF ? Jen to, že budou zbytečně větší a těžší (asi i dražší) ?

Canon má menší APS-C než Nikon. U Canonu je ten přepočet x 1,6 a u Nikonu 1,5 cca ?


Jo a ta D600 by byl určitě dobrej kauf, jen teď trochu nad můj budget.. A hlavně z druhýho konce republiky.
Neznáš nějakej způsob, jak provést obchod na dálku tak, aby to bylo bezpečné pro obě strany ?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod petr22 » 08 čer 2022 14:16

D90 + 18-105 VR za 5000 Kc je dobra cena, ale u skla zkontroluj ostrost ve vsech rozich,
zda je stejna - jestli neni spatne vycentrovana optika.

APS-C skla maji v nazvu DX

Pouziti APS-C skel na Fullframe ma tu zasadni nevyhodu, ze nedokazi vykreslit celou plochu snimace,
takze fotak vzdy fotku orizne na velikost APS-C snimace. Takze (placnu nahodna cisla) kdyz fullframe
by byl 6000x4000 bodu tak s DX objektivem to bude jen 4500x3000 bodu z prostredka.

Obchod na dalku lze bezpene provest napr. pres Ebay.

"že při menším přiblížení můžu docílit menší hloubky ostrosti"

Pozor - hloubka ostrosti je u APS-C a FF stejna pri stejnem ohnisku, lisi se uhel zaberu.

Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod Zakk » 08 čer 2022 14:59

Takže D90 + 18-105 VR by byl slušnej pokrok oproti 400D+28-90 ?

Mohl by ses ještě prosím vyjádřit k tomu porovnání kvality čipů D90 a 6D ?

petr22 píše:Pouziti APS-C skel na Fullframe ma tu zasadni nevyhodu, ze nedokazi vykreslit celou plochu snimace,
takze fotak vzdy fotku orizne na velikost APS-C snimace. Takze (placnu nahodna cisla) kdyz fullframe
by byl 6000x4000 bodu tak s DX objektivem to bude jen 4500x3000 bodu z prostredka.

Já to teď myslel obráceně FF sklo na APS-C čip.

petr22 píše:Obchod na dalku lze bezpene provest napr. pres Ebay.

Tak samozřejmě.. asi i aukro platba by šla.. ale pochybuju, že člověk s takovým inzerátem na bazoši to používá..

petr22 píše:"že při menším přiblížení můžu docílit menší hloubky ostrosti"
Pozor - hloubka ostrosti je u APS-C a FF stejna pri stejnem ohnisku, lisi se uhel zaberu.


Já se asi špatně vyjádřil, ale snad to chápu správně.. při stejném ohnisku mám větší záběr a stejnou hloubku ostrosti -> větší záběr= jakoby menší přiblížení -> takže abych docílil zdánlivě stejného přiblížení (stejný záběr) tak musím víc zoomovat ( jak jsme se bavili 50mm odpovídá 80mm na FF..) -> rozmazání bude větší (menší hloubka ostrosti).. je to tak?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod petr22 » 08 čer 2022 15:07

Obracene fotis naopak vyrez z toho, co vykresli objektiv. Takze objektiv je vetzi a tezsi nez
je potreba a jeho opticka kvalita nemusi byt tak dobra, aby stacil rozliseni APS-C snimace.

Hloubka ostrosti je stejna pri stejnem ohnisku. Kdyz vezmes fotku z fullframe a oriznes ji dokola, tak
dostanes mensi uhel zaberu, ale hloubka ostrosti zustava stejna (tedy ostrost prostoru zvhledem ke vzdalenosti
od objektivu).

Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bazarová zrcadlovka (Canon vs Nikon)

Příspěvekod Zakk » 08 čer 2022 21:40

Tak se asi zajedu podívat na tu D90.
Jak nejlíp otestuju ten objektiv ?
Ještě jsem se ptal na počet cyklů závěrky a je to 67000.. to je asi ok, když Nikon udává, že vydrží minimálně 100 000 ..


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Pomoc s výběrem objektivu k zrcadlovce Nikon Příloha(y)
    od Zakk » 28 lis 2023 20:06 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    21
    4359
    od Zakk Zobrazit poslední příspěvek
    10 úno 2024 22:25
  • současná bazarová prodejní cena RTX 3080 ti
    od xxx68 » 28 kvě 2023 22:41 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    1137
    od Baggy Zobrazit poslední příspěvek
    29 kvě 2023 17:09
  • Canon PIXMA G1430 netiskne.
    od PavelK331 » 17 zář 2023 20:50 » v Vše ostatní (hw)
    2
    2109
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    18 zář 2023 12:48
  • Canon Powershot G9X nejde připojit k W10 přes wifi
    od Prorock » 04 led 2024 18:50 » v Vše ostatní (hw)
    5
    855
    od Prorock Zobrazit poslední příspěvek
    11 úno 2024 22:58

Zpět na “Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů