Pomoc s OC

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Policajt28
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Pomoc s OC

Příspěvekod Policajt28 » 25 pro 2017 02:56

Zdravím, potřeboval bych pomoct s overclockingem cpu, je to Phenom X3 8450
deska je ASUS M3A78-EM
P.S. kecy jako je to zastaralý si nechte, musí to být tenhle cpu a potřebuju mu zvednout frekvenci co nejvýš

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s OC

Příspěvekod petr22 » 25 pro 2017 03:16

Kecy si rozhodne nenechame - ten procesor je stary skoro 10 let a v passmarku ma pouze 1800 bodu. Pretaktovanim ziskas pouze 5-25% vykonu navic. Tudiz je treba vedet, ceho tim chces dosahnout, protoze nelze ocekavat zadny vyrazny narust vykonu - na nove hry to ani zdaleka stacit nebude. Jen pro porovnani - nejlacinejsi I3-8100 za 3000 Kc ma narust vykonu cca 450%.

Pretaktovani se obecne udela tak, ze BIOSu zmenis nastaveni taktovani na manual a nastavis kombinaci fsb a multiplikatoru tak jak potrebujes (je to cista matermatika - nasobeni) a soucasne frekvenci pameti tak, abys zaroven nepretaktoval pamet. Pak jdes postupne nahoru dokud je system stabilni.

Bez kvalitniho chlazeni ale nema tyhle stare Phenomy taktovat, pocitej s tim ze budou brutalne topit a box chladic je nedokaze uchladit. Take je tu jista sance ze to zakladni deska stara 6+ let neprezije.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s OC

Příspěvekod faraon » 25 pro 2017 09:28

Tak třeba se vsadil že z toho šrotu vyždíme co nejvíc... ;-)

Ono u taktování hodně záleží na konkrétním kusu, některé se dají víc. A to chlazení bude chtít vylepšit, při vyšší frekvenci procesor víc topí, aby zůstal stabilní musíš zvýšit napájecí napětí, což ho zahřeje ještě víc. Před lety jsem četl o někom kdo to vyšrouboval z 1 na 10 GHz, ale chladil tekutým dusíkem!

Osobně jsem ale zjistil že taktování procesoru má vliv především na zkrácení jeho životnosti, a vykašlal jsem se na něj. Mnohem větší efekt má totiž nastavení práce s pamětí, u toho se v BIOSu dá poladit hodně parametrů, a povedlo se mi u minulého stroje rychlost přenosů mezi RAM a CPU zvednout skoro o 20%, což při padesáti B-17 ve vzduchu bylo zatraceně znát! Ono se při cukatuře špatně míří, najednou to bylo plynulé a dalo se opravdu stíhat a válčit...
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Llag0
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 670
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s OC

Příspěvekod Llag0 » 25 pro 2017 10:47

Ano, taktování má vliv na živtonost komponent, ale pokud procesor není "jetý" už z výroby a projde stress testem, jeho životnost je něco okolo 10 - 15 let. Po OC se ta životnost zkrátí, protože do něj většinou pouštíš větší napětí, ale jestli ti procesor vydrží 10 nebo 8 let už je jedno. Stejně do 5 let většina lidí upgraduje.

Uživatelský avatar
Policajt28
Level 1
Level 1
Příspěvky: 62
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s OC

Příspěvekod Policajt28 » 16 led 2018 23:36

faraon píše:Tak třeba se vsadil že z toho šrotu vyždíme co nejvíc... ;-)

Ono u taktování hodně záleží na konkrétním kusu, některé se dají víc. A to chlazení bude chtít vylepšit, při vyšší frekvenci procesor víc topí, aby zůstal stabilní musíš zvýšit napájecí napětí, což ho zahřeje ještě víc. Před lety jsem četl o někom kdo to vyšrouboval z 1 na 10 GHz, ale chladil tekutým dusíkem!

Osobně jsem ale zjistil že taktování procesoru má vliv především na zkrácení jeho životnosti, a vykašlal jsem se na něj. Mnohem větší efekt má totiž nastavení práce s pamětí, u toho se v BIOSu dá poladit hodně parametrů, a povedlo se mi u minulého stroje rychlost přenosů mezi RAM a CPU zvednout skoro o 20%, což při padesáti B-17 ve vzduchu bylo zatraceně znát! Ono se při cukatuře špatně míří, najednou to bylo plynulé a dalo se opravdu stíhat a válčit...


jak jsi myslel tu práci s pamětí? pc jako postavim, rozchodim, to jo, winy taky, ale v biosu moje vědomosti končí u nastavení bootu, což je tak jediný v čem se tam nezamotám :D
a ne, sázka to bohužel nebyla, ale jelikož čekám na to až přijdou nové díly, tak mám prozatimě m3a78-em, phenom x3 8450 a 3 gb ram ddr2 (2x1, 2x512)

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomoc s OC

Příspěvekod faraon » 17 led 2018 19:08

No, to je proti mé vykopávce dost dobrý stroj, akorát s tou pamětí to mám stejné, loni jsem upgradoval ve sběrně elektroodpadu :lol:

Práce s dynamickými pamětmi je dost komplikovaná alchymie, takže BIOS a chipset při tom vyvádějí docela divoké vylomeniny.
U mě je to v nastavení chipsetu, mám tady položky (u tebe to bude vypadat trochu jinak):

Kód: Vybrat vše

DRAM Timing
128Bit Access Mode
Ch0 MA 1T/2T Select
Ch1 MA 1T/2T Select
DRAM CAS# Latency
DRAM Precharge Delay
DRAM RAS# to CAS# Delay
DRAM RAS# Precharge

Potřebuješ k tomu program na kontrolu RAM (například MEMTEST), který ukazuje datovou propustnost třeba v MB/s, a spoustu trpělivosti, protože ty kontroly mohou trvat mnoho hodin. Je lepší nechat je běžet přes noc.
Potom začneš zkoušet jednotlivé hodnoty u každé té položky, a testovat jestli paměť funguje bez problémů.
Když znáš meze jednotlivých nastavení, zkoušíš jejich kombinace, a opět testuješ co si nejvíc můžeš dovolit.
Prostě jde o to najít takovou kombinaci těch všech parametrů, při kterých bude propustnost nejvyšší, a ještě se nebudou vyskytovat chyby. Vlastně je to totéž jako přetaktování procesoru, akorát o dost složitější. A na rozdíl od taktování procesoru tohle obvykle nesnižuje pamětem životnost.
A pokud některý paměťový modul vyměníš, můžeš začít zase znovu :twisted:
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Pomoc se sestavením PC 45-50K
    od Kvp2 » 03 lis 2023 23:27 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    22
    2624
    od Kvp2 Zobrazit poslední příspěvek
    12 lis 2023 20:39
  • Pomoc s výběrem HW
    od adelafridrichova » 13 dub 2023 20:41 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    2109
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    14 dub 2023 14:09
  • Pomoc s bricknutým telefonem
    od TakovejTypek5 » 05 bře 2024 14:29 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    24
    1991
    od rhsCZ Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 20:16
  • Pomoc s výběrem SSD disku
    od eli125 » 25 dub 2023 12:37 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    1179
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    25 dub 2023 15:07
  • pomoc v oblasti grafiky
    od showpayne » 07 srp 2023 19:08 » v Vše ostatní (Off topic)
    0
    1384
    od showpayne Zobrazit poslední příspěvek
    07 srp 2023 19:08

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 hostů