Grafika

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Mazůrek Petr
Level 2
Level 2
Příspěvky: 175
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Grafika

Příspěvekod Mazůrek Petr » 28 črc 2005 19:50

Mám problém s restartováním PC. Je velice podobný jednomu případu, co jsem zde viděl. Před instalací San Andreas mně to nedělalo. Při spouštění náročnějších qaplikací (úprava videa -renderování v 3D, hraní her, 3D Mark) se mi to zasekne, vyhodí program, nebo právě restartuje. Možná, že tím pomohu i tomu druhému nešťastníkovi. Grafika je Ti4200, 128MB; 512 MB RAM; AMD Athlon 2200+; ovladač grafiky je nejnovějšími, ale starší vykazovaly stejné problémy. Předtím se skutečně nic takového nedělo. Než to ve hře spadne poprvé, to je asi 20 minut, pak to padá už po třech, pěti, čtyřech. Možná něco s přehřejváním, mně se to ale nezdá. Byl bych moc vděčný za odpověď :cry:

Reklama
miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 29 črc 2005 08:07

Je léto, venku pařák, většinu problémů podobnýho rázu bych v tomhle období tipoval na přehřívání víc než na co jinýho. Tvoje grafika teplotní čidlo nemá, ale dost se dá vytušit i z teplot ostatních doučástek. Stáhni si SpedFan a napiš co ti jak topí. Kdyby to bylo možný nebylo by od věci nechat systém "ohřát" (v podstatě až se restartuje), sundat kryt a na grafiku aspoň šáhnout a zkusit subjekvivně posoudit jestli je teplota v normálu...

Mazůrek Petr
Level 2
Level 2
Příspěvky: 175
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mazůrek Petr » 29 črc 2005 09:32

Všechny v normálu až na oba Temp 1. Teplota šplhala až na 68°C.! Nevím, co značí Temp 1 až Temp "n", ale ty dvě jedničky žhnuly. Vytáh jsem počítač, rozmontoval, nechal u otevřenýho okna, ale pořád mi to dosahuje na 62°C (Ta spodní Temp 1.) a to se zřejmě Pinnaclu nelíbí a mně taky ne. Dá se tomu ještě nějak pomoct?

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 29 črc 2005 10:24

Jo, co ty teploty vlastně znamenaj to je dobrá otázka :lol: Temp 1 bude čipset, Temp CPU? Nejspíš... SpeedFan prostě projde čidla na desce a z každýho ukazuje teplotu, ovšem co který čidlo znamená záleží na desce. Podle toho kde sou umístěný. Dá se s tí udělat jedině to, že zlepšíš chlazení. Jak máš chlazenej čipset? Aktivně (větráčkem, nebo pasivně? Nebo jinak: Co máš za desku? V případě pasivího chlazení bych dal aktivní a určitě by pomohlo udělat trochu "průvan" ve skříni. Jeden větráček dát dolů pod mechaniky aby foukal vzduch dovnitř, druhej dozadu pod zdroj co potáhne teplej vzduch ven. Vcelku sympatický je i umístěná chladiče na bočnici nad procesor, kterej k němu vhání vzduch. Tohle všechno má ale i pár nevýhod. Pravděpodobně se celkem znatelně zvýší hluk a navíc se bude dovnitř víc prášit. Doporučuju na chladičích nešetřit, kupovat kvalitní, co největší - s nízkejma otáčkama (ale samozřejmě tak aby se vešly kam mají) a pokud možno i s protiprachovejma filtrama... To samozřjmě taky něco stojí. Alternativou je vodní chlazení, cena je vyšší, hluk prakticky nulovej a výkon lepší...

Mazůrek Petr
Level 2
Level 2
Příspěvky: 175
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mazůrek Petr » 29 črc 2005 19:38

Moje deska je Asus A7N8X-X, mám v ní "větrák navíc" jenom u pracáku. To je nějakej Titan. Na bedně mám větrák u zdroje a pak v boku bedny. Jak je ale možný, že to nedělalo celej minulej rok? (Zásek maximálně jednou do měsíce.) Mám novej počítačovej stůl, kterej má uzavřenej "kastlík" na bednu, tak jsem myslel, že je to tím, ale když nepomůže ani vystavení před oknem?
Jeden známej mi teď napsal, že mu prý BIOS špatně měřil teplotu, a proto ho musel aktualizovat. Kde se dá najít BIOS pro moji desku? Předem díky.

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 29 črc 2005 21:56

Hledat něco na stránkách ASUSU je prostě radost :wink:. Jako vážně, není to ironie, ASUS má jeden z nejpřehledněji uspořádanejch webů...
Tvoje deska je tady.
Nejnovější BIOS najdeš zde (nic o špatný detekci teplot se tam nepíše)

Mazůrek Petr
Level 2
Level 2
Příspěvky: 175
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mazůrek Petr » 30 črc 2005 08:41

Přidávat větráky je docela složitý, kam přesně by měly přijít a jaký nástroje budou potřeba (případně jaký větrák?). Víš, kde mám jistotu, že to pomůže? :?

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 30 črc 2005 09:14

Podobný případ se řešil už tady.
Jistota samozřejmě není žádná, ale každý další prvek v systému chlazení by měl pomoct. Dále bys podle mě měl vytáhnout case z kastlíku ve stole, ale nedávehoj ho k otevřenému oknu, kde na něho může svítit slunce. V tomhle počasí mi teploměr, na který přímo svítí slunce ukazuje přes 40 stupňů! :x
Spíš ho dej někam do stínu.
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

Mazůrek Petr
Level 2
Level 2
Příspěvky: 175
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mazůrek Petr » 30 črc 2005 19:38

Našel jsem informace o chladiči. COOLER TITAN TTC-CU5TB Socket A, 370. Je vhodný na AMD Thorton 2200+? Můj case je ATX Sweex 300W Xenon XB černý. Předtím jsem to měl úplně venku (žádnej kastlík) a nic to nedělalo. (Dobrá, až na výjimky pro mě ale vůbec nepodstatný.) Teď ho z kastlíku v novým stole vyndám, ale nepomáhá to. Je vůbec možný, aby se zhoršilo, když větráky pravidelně vysávám?

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 30 črc 2005 21:43

Ono je to jedno s druhým. Pro kvalitní chlazení je nejdřív potřeba dostat dovnitř chladnej vzduch a teplej vzduch ven. Jestli to máš strčený v nějakým uzavřeným prostoru a vzduch necirkuluje nepomůžeš si sebelepším chladičem na procák. Ten co sis vybral není špatnej, chladicí výkon je perfektní, ale prej nadělá docela rachotu. Kdyby si chtěl něco potiššího ber spíš Arctic Cooling Copper Silent 2 TC Revision 2.
Teď bylo vážně teplo, je rozdíl jestli chladíš vzduchem o teplotě dvacet nebo třicet stupňů. Koukal sem na fotky tvý bedny, vzadu pod zdrojem to vypadá na dvěpozice pro 80mm větráčky a vepředu těžko říct. To bys musel přeměřit, buď tam bude taky 80mm, nebo 120mm. Kdybys dopředu před masku dal jeden co by foukal vzduch dovnitř a dozadu pod zdroj taky aspoň jeden co by to táh ven, bylo by to určitě lepší. Negativu je značný zvýšní hluku. Nesmíš na chladičích moc šetřit a brát to nejlevnější. Taky by se hodila úprava skříně. Jak sou v plechu ty perforace tak to strašně hučí když ženeš vzduch přes to. Doporučil bych vyříznout díru a přikrejt větráček ochrannou mřížkou.
Chlazení je věda, občas se vyplatí investovat do kvalitní bedny s promyšleným chlazením...

Mazůrek Petr
Level 2
Level 2
Příspěvky: 175
Registrován: červenec 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Mazůrek Petr » 31 črc 2005 13:10

Vím, že to je už trapný :roll: , ale pořád mi v hlavě koluje ta věta, proč to dřív nedělalo. V poslední době jsem přidával vypalovačku a pak harddisk, to je vše. Vysával jsem i větrák na pracáku, ale toho, co je blíž teplovodný pasty (takový mřížky jako u ústředního topení, těch jsem se nedotkl). Teď jsem to zkoušel hmatem. Grafika byla v pořádku (nepálila). Všechno ostatní taky, ale ty tělíska na CPU hořely (no dobrá, ale pálilo to jako čertstvě uvařenej čaj v hrníčku - nedaly se na tom držet prsty). V 3D Marku mi to spadlo u druhýho testu CPU a během toho testu občas začaly být obrysy modelů postav kostrbatý. Zkusím to vysát i tam, :idea: ale nevěřím, že by měl ten prach tam takovej vliv.
Dá se nějak teoreticky určit, jestli bude chlazení samotný skříně na sestavu stačit?
Ještě jsem chtěl zkusit ochladit okolní vzduch (větrák do pokoje) a pozorovat, co to udělá s teplotou. Změna při vytažení z "kastlíku" je tak o 3°C.

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 31 črc 2005 13:16

No, jak říkáš žes přidával komponenty, to by taky mohlo mít svůj podíl. A to hned ze dvou důvodů.
První možnost: Už nestíhá zdroj. Jakej tam máš?
Druhá možnost: Každá další součástka je i zdrojem tepla. Platí hlavně o disku. Jestli to předtím bylo na hraně tak tohle mohla bejt ona poslední kapka. Jak ti topí disky (zjistíš opět ve SpeedFanu).


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Grafika
    od Novis2205 » 09 úno 2024 18:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    605
    od Novis2205 Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 19:35
  • Grafika
    od Fplyx » 15 lis 2023 22:09 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1078
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    16 lis 2023 07:16
  • grafika
    od spajons » 03 led 2024 18:40 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    42
    2734
    od spajons Zobrazit poslední příspěvek
    11 led 2024 14:06
  • Grafika
    od koblihas89 » 07 zář 2023 09:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    949
    od koblihas89 Zobrazit poslední příspěvek
    07 zář 2023 15:49
  • Nová grafika
    od Prophet » 30 pro 2023 20:49 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1020
    od Baggy Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 23:06

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů