Zamrzání PC při hledání změn HW

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

pokornja
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod pokornja » 17 lis 2018 10:34

Hezké dopoledne,
včera jsem seskládal nový PC a mám jeden docela vážný problém, který se dle googlu netýká pouze mě, ale minimálně jednoho dalšího uživatele se stejnou základní deskou. Můj problém je hezky popsaný na této stránce: http://www.tomshardware.co.uk/forum/id- ... ivers.html
Potýkám se se zcela shodnými příznaky. Nevím si s tím rady. Rád bych diskuzi na linku výše doplnil - PC zamrzá ať už okamžitě, nebo po nějaké chvíli, pokud dám ve Správě počítače vyhledat změny hardwaru (mám na mysli takovou tu lupu na obrazovce v seznamu Správce zařízení). Tudíž když dám instalovat libovolný ovladač z jeho instalačky, předpokládám, že instalačka dělá mnohdy totéž - vyhledá změny hardwaru a podívá se, k čemu že se vlastně instaluje. V té chvíli PC zamrzne. Taktéž PC zamrzne po probuzení ze spánku. Žádné jiné problémy nemám a neměl jsem ani jeden BSOD. Zkoušel jsem downgrade na předešlou verzi biosu, problém zůstává. Jedu na win10 build 1809. Ovladače jsem tedy nainstaloval tak, že po rozkliknutí daného kusu HW ve správci zařízení jsem přes záložku Ovladač dal Aktualizovat ovladač, zadal příslušnou cestu na disku a nechal instalovat. Tímto způsobem jsem se nesetkal s problémem. Potřeboval bych poradit, jestli mám desku rovnou reklamovat (vrátit), mám jen pár dní do 14denní lhůty od zakoupení a musel bych ji zítra vymontovat.
Díky moc za jakoukoliv radu!

Můj HW:
Intel i7-9700K
ASRock Z390 TAICHI
G.Skill Trident Z F4-3200C14D-32GTZ 32 GB
Samsung 970 Pro NVMe PCIe M.2 512GB
Corsair RM650x 650W (2018)

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod petr22 » 17 lis 2018 10:45

Vratit zbozi do 14 dnu bez udani duvodu lze pouze zbozi neposkozene, v pripade
ze vratis zbozi s vadou a prodejce na to prijde, nemusi vratit penize.

V pripade reklamace zase neni doba 14 dni, ale bezna minimalne 2 leta zarucni doba.

Spravny postup by byl reklamace s tim ze nejspis dojde k vymene kus za kus.

Uživatelský avatar
malay
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 284
Registrován: duben 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod malay » 17 lis 2018 10:53

Zkusil bych to bez toho Samsungu 970 Pro, nainstalovat OS na jiný disk, a ověřit, jestli bude stejný problém. Vadné RAM většinou hodí BSOD, disk ale může přestat "komunikovat" a k BSOD nedojde. Že někdo na netu popisuje stejné chování neznamená, že máte stejnou příčinu problému. To je podceňované riziko samostavby doma, když dojde na problém, je omezená možnost testování s bezvadnými komponentami a není přístup k servisním informacím.
Ovladače: Intaluj jen ty, které je podle správce zařízení nutné doinstalovat a stáhni si aktuální verze z webu výrobce hardware. Na instalačním CD bude verze ovladačů k sestavení Windows, které byla aktuální v době výroby hardware.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 3x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6476
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod RIKI22 » 17 lis 2018 11:11

Bios by som tam nechal aktuálnu verziu 1.51.

pokornja
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod pokornja » 17 lis 2018 11:42

Díky díky, OK, takže když shrnu aktuální info - vrácení do 14 dnů ne, rozumím, mělo by to jít cestou reklamace. Bios hodím zpět na 1.51 a zkusím vyhodit SSD a dát tam HDD na sata0. Ten Samsung M.2 mám daný až do slotu 3, protože je tam na něj chladič, který nejde namontovat do těch prvních dvou slotů - může to být problém? Nemám tam zatím žádný disk krom toho SSD M.2 na třetím slotu, ještě tam mám teda zapojenou DVD mechaniku na SATA slotech A1.

Dodatečně přidáno po 1 minutě 40 vteřinách:
Ještě detail - nemůže to být problém špatně zapojeného napájení procesoru na desce? Řešil jsem v jiném vláknu a moc si nejsem jistý. Na desce to má 8pin plus přídavný 4pin, já mám zapojený 8pin, ale dle brožury k desce bych to viděl spíš na samotný 4pin a pravou polovinu 8pinu...

Uživatelský avatar
malay
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 284
Registrován: duben 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod malay » 17 lis 2018 12:21

Z manuálu nevyplývá, že musí být zapojený i ATX 12V 4pin. Ten bych zapojil jen v případě, že bych se chystal do i9-9900K pustit více než 1,4V nebo použít více grafických karet. Kdyby to tak bylo, tak by vlastně deska nebyla použitelná se zdroji slabšími než 750W, tam někde totiž začíná výbava více ATX 12V / EPS 12V konektory. Pořádně si prostuduj část storage, kde se popisuje sdílení linek při obsazovaní slotů, není jedno, co kam dáš.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 3x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5

pokornja
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod pokornja » 17 lis 2018 12:39

Já jsem si to četl, pochopil jsem, že to sdílí linky, takže když bude M.2 v prvním slotu, tak nepojede SATA 0 a 1, to chápu... Ale já tam nemám stejně zapojené nic, takže v tomto ohledu není co pokazit. Tu optickou mechaniku mám zapojenou do těch přídavných dvou slotů, ty jedou přes jiný řadič. Napájení OK, tím pádem už neřeším, díky.

vuLva
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5432
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod vuLva » 17 lis 2018 13:28

RAM jedou na default nebo tam máš nahozenej XMP profil? S tímto problémem jsem se setkal u Z370 Extreme4 a stačilo nastavit hodnoty RAM manuálně.

M.2 nech jak máš ve slotu 3.
Fractal Design Define R6 TG (6x Noctua A14 ULN) - Intel Core i9-9900K @ 4,9GHz (Noctua D15S) - ASUS Z370 MAXIMUS X APEX - 16GB G.Skill Trident Z DDR4 4000Mhz - MSI GTX 1080 Ti Lightning Z 11GB (ACEX IV + 3x Noctua A9 PWM) - Samsung 960 PRO 512GB + ADATA SX8200 PRO 2TB + Samsung SpinPoint M9T 2TB - Corsair RM650X - 27" LG 27GL850 @ 144Hz + 24" DELL P2419H

pokornja
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod pokornja » 17 lis 2018 13:58

Tak to vypadá, že jsem nalezl řešení. Ještě to pořádně otestuju, ale vypadá to, že problém byl v zapojení DVD mechaniky do SATA portů toho druhého řadiče. Poté, co jsem ji vypojil, to totiž přestalo dělat a instalace ovladačů už běží taky normálně. Tak snad... Je možné, že to není nějak kompatibilní, nebo že se té desce nelíbí, že obsazuju místo hlavních portů ty další?

Dodatečně přidáno po 1 minutě 1 vteřině:
RAM jsem zkoušel tak i tak, na XMP teď OK.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod petr22 » 17 lis 2018 13:59

Jak souvisi DVD mechanika s instalaci ovladacu ?

Neinstalujes doufam pouze ty ovladace, ktere byly na nejakem starem DVD,
ktere bylo u pocitace ?

To DVD vyhod, aktualni ovladace mas na netu a zadne stare nechces.

pokornja
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod pokornja » 17 lis 2018 14:17

Já neinstaluju nic z DVD, ale z webu. Souvisí to tak, že libovolná instalace ovladačů se kousla a PC zamrzl. Po vypojení DVD mechaniky to nedělá a stejně tak pokud kliknu na „Vyhledat změny HW“ tak to už taky nezamrzá.
Tak zdá se, že tento problém je vyřešen, zamrzání se už nekoná, ale ještě jsem pozoroval jeden detail - po probuzení PC ze spánku se na desce na tom malinkém displeji zobrazí vždy kód chyby „30“, ale všechno normálně funguje. Když restartuju, kód zmizí. Po dalším spánku je tam zpět. Myslíte, že je to špatně?
Naposledy upravil(a) pokornja dne 17 lis 2018 22:11, celkem upraveno 1 x.

pokornja
nováček
Příspěvky: 38
Registrován: listopad 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání PC při hledání změn HW

Příspěvekod pokornja » 17 lis 2018 22:09

Omlouvám se za další blbou otázku, ale mám zdroj Corsair RM 650x a pokud je zapojen v elektrice, velmi slabě z něj slyším nějaký zvuk, takové "crvčení". Je to skoro neslyšitelné, ale je to tam. Mám to řešit? Díky...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Náhodné zamrzání PC
    od Styxik » 20 kvě 2023 23:59 » v Problémy s hardwarem
    7
    1156
    od Styxik Zobrazit poslední příspěvek
    23 kvě 2023 08:31
  • zamrzání pc win11
    od gogo1963 » 15 říj 2023 09:34 » v Windows 11, 10, 8...
    12
    1984
    od gogo1963 Zobrazit poslední příspěvek
    24 říj 2023 08:33

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů