Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

bigi2001
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 126
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod bigi2001 » 13 led 2019 22:59

Zdra­vím,dnes jsem za­kou­pil Zdroj Cor­sair VS650 (ver.2018). Vše je v po­řád­ku,ale zjis­til jsem, že když je PC vy­pnu­tý, tak Zdroj pís­ká, nejdřív to šlo slyšet jen z blízkosti,teď se to každou chvíli zvyšuje a jde to slyšet víc a víc,pís­ká­ní zmi­zí, když Zdroj vy­pnu na zad­ní stra­ně,po za­pnu­tí za­se pís­ká. Je to nor­mál­ní? Ne­bo je to na re­kla­ma­ci? Dě­ku­ji za ra­dy :)

Reklama
Uživatelský avatar
Martin63
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2862
Registrován: prosinec 10
Bydliště: Horní Bříza
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod Martin63 » 14 led 2019 01:19

Tohle často dělaj cívky a taky obecně zdroje u levnějších Wi-Fi routerů. Obecně vzato zrovna tuhle sérii od Corsairu nemám rád, protože ze zkušenosti vím, že je to hroznej šmejd. :-( Sám jsem majitelem zdroje od Corsairu, ale řadu VS bych si nedal ani do kancelářského PC. Pokud je to možné, tak ten zdroj vrať ve 14 denní lhůtě a kup si něco lepšího. Tahle série se Corsairu fakt vůbec nepovedla a reálně bych si tipl, že tento zdroj dá maximálně 400 Wattů. V jednom PC s nataktovanou GTX 1070 TI mi pšouk a bylo po něm. Naštěstí nevzal nic sebou...

EDIT: Zrovna koukám, že jsi ten zdroj vybíral tady. Není mi jasné proč jsi vzal zdroj, který ti nikdo neporadil. Jestli tě zlákalo 650 Wattů za Baťovskou cenu 1399,- Kč, tak na to hned zapomeň. Tenhle krám s mizerným chlazením bude rád za výše zmiňovaných 400 Wattů. Vrať to a vezmi si Be quiet!, nebo Seasonic.

Be quiet!: https://www.czc.cz/be-quiet-pure-power- ... 73/produkt
Seasonic: https://www.czc.cz/seasonic-focus-plus- ... 41/produkt
Naposledy upravil(a) Martin63 dne 14 led 2019 01:34, celkem upraveno 3 x.
Raději se 3x zeptej, než provedeš něco, čeho bys pak mohl litovat. :lama:

Je lepší to opravit přes TeamViewer a do fóra pak napsat konečné řešení problému, než trávit drahocenný čas radou, kterou méně znalý člověk může pojmout jinak, než byla samotným tvůrcem myšlena.

Jsem tu, pokud nemůžu spát, a pokud nemůžu spát, tak je něco špatně.

Uživatelský avatar
raZzy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 98
Registrován: říjen 16
Bydliště: Olomouc
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod raZzy » 14 led 2019 01:28

Je možné že není dobře odstineny věř 2018 neznám, civky mám zkušenost převážné při provozu a menší zátěži aspoň. Nepatri mezi kvalitu a rozhodně ho buď vrat a kup kvalitnejsi model a nebo jej reklamuj. :-) Nejlepší volba je jak již tu bylo zmíněno, vrátit do 14denni lhůty pokud byl objednán přes e-shop.

Aspoň si z toho vezmu to, že zdroj nijak nevylepsili jen změnili obal evidentně.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53530
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod petr22 » 14 led 2019 07:06

Co se tyka vypnuteho PC - on ten pocitac neni nikdy uplne vypnuty, zakladni deska je
stale pod napetim, takze zdroj ma odber i u vypnuteho pocitace.

Muzes PC vypinat uplne z elektriky, ale pri kazdem obnoveni napajeni dostane
zdroj pecku a zalezi na jeho kvalite, jak dlouho to vydrzi, takto poskozene elektricke
spotrebice opravuji kazdou chvili.

Jako zdroj doporucuji nesetrit a vzit ten Seasonic Focus Plus se zarukou 10 let.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod ITCrowd » 14 led 2019 08:38

Zdroj dostane pecku, i když ho nevypínáš.
Jak je dáno ze schematu - pokud zdroj nevypneš ze sítě, pak zůstává v provozu pomocný zdroj 5V, který dodává napětí např. pro USB porty a pro MB, aby šel PC stiskem tlačítka zapnout. Pod napětím pak zůstávají pouze 470uF elyty za usměrňovacím můstkem. Po zapnutí pak následuje ráz - připojí se odběrná místa (MB, disky, CPU, GPU atd.) + se musí nabít filtrační elyty na výstupech 3300uF a několikrát 2200uF. "Pecku tedy zdroj dostane tak i tak".
To, že pro napájení 5V stanby je použita jiná část zdroje dokazuje i to, že ti zapnutý zdroj nepíská.
Zajímalo by mě, jak petr zjistil, že opravované zdroje se skutečně poškodily tím, že nebyly zapnuty trvale :-)
K tomu jen dodám, že staré AT zdroje se vždy vypínaly odpojením od sítě. A nijak jim to neubližovalo. Beznapěťový stav je pro elektroniku normální stav a kromě specifických důvodů není třeba, aby elektronika běžela trvale.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53530
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod petr22 » 14 led 2019 09:01

Zapoj do zasuvky rozdvojku, do ni prodluzovacku, do ni dalsi a to cele do elektroniky.
Sousedova nova TV vydrzela presne 7 cvaknuti vypinacem na te prvni prodluzovacce.
Takova pecka je podstatne vetsi nez od vypinace na zdroji TV. Bezny uzivatel ti ale
nepoleze k zarizeni zezadu, aby je jednotlive vypinal, ten si koupi nejlacinejsi
prodluzovacku v supermarketu s vypinacem. Pocitac s AT zdrojem ma vypinac dostupny
zepredu, u ATX je nutne lezt dozadu.

Je skoda, ze se lidi napred neporadi jaky zdroj koupit a zpetne resi zbytecne vznikly problem,
nastesti v tomhle pripade je mozno nekvalitni zdroj vratit.

bigi2001
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 126
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod bigi2001 » 14 led 2019 11:53

Zdroj mám zapojený do prodlužovačky a tu následně do zásuvky, ale čím dál tím víc PC vypínám ,tak Zdroj víc a víc píská,dnes vrátím a zakoupil jiný :) Díky za rady ,koupil jsem ho ve slevě ,možná proto...

Uživatelský avatar
Martin63
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2862
Registrován: prosinec 10
Bydliště: Horní Bříza
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod Martin63 » 14 led 2019 15:28

petr22: Však on se poradil, ale nikoho z rádců neposlechl. :D Jinak jo, s tímhle máš určitě pravdu. Známý se živí opravou televizorů, monitorů + dělá SAT a STA, příp. vše okolo TV. Zrovna mi říkal, že 90% závad na televizorech je právě z toho, jak je někdo vypíná vypínačem na prodlužovačce. Já se taky častěji setkávám s mrtvými 230 V zdroji, které se vypínali prodlužovačkou, než se zdroji, které jsou v síti nonstop. Něco na tom tedy určitě bude... Připadá mi, že na to zdroje nejsou stavěný.
Raději se 3x zeptej, než provedeš něco, čeho bys pak mohl litovat. :lama:

Je lepší to opravit přes TeamViewer a do fóra pak napsat konečné řešení problému, než trávit drahocenný čas radou, kterou méně znalý člověk může pojmout jinak, než byla samotným tvůrcem myšlena.

Jsem tu, pokud nemůžu spát, a pokud nemůžu spát, tak je něco špatně.

sim20
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 652
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod sim20 » 14 led 2019 15:44

Proč by měl být rozdíl mezi tím, jestli vypnu vypínač na prodlužovačce, nebo přímo na zdroji? Snad vypínač jako vypínač, ne? Zapojené je to stejně..

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod ITCrowd » 14 led 2019 15:56

Znovu se ptám - na základě čeho? Co ve zdroji bylo špatné, že jsi usoudil, že je to vypínáním?
Moderní zdroje nic takového zničit nemůže.
Většinou bývá vadný TL494 (nebo ekvivalent). Ten je během standby stejně bez proudu. Elyty ztrácí vlastnosti právě tím, že jsou trvale pod napětím, jinak klidně (v šuplíku) přežijí třeba 20 let. Zdroje, které bývají chráněny termistorem (pro postupný náběh), u těch je vyloučeno i poškození diod při zapnutí. Výkonové tranzistory jsou zapojeny jako blokovací oscilátory => Sepnuto doplna, nebo rozepnuto, tam nic mimo pracovní režim nemůže být. Navíc se taky spouští až po zapnutí, neběží během standby. K poškození může dojít při vypnutí a zapnutí (vteřinový výpadek proudu apod.), kdy termistor je ještě zahřátý a pustí plný proud, v tom případě odchází diody. Taky proto se doporučuje při vypnutí ponechat zařízení minimálně minutu v klidu, než ho znovu zapneš.
90% závad na televizorech je z důvodu konstrukční vady, kdy se elyt na PCB umístí vedle výkonového prvku, který elytu "přitápí". Tedy za mě to byla konstrukční vada, dnes se to dělá proto, aby zdroj vydržel 2 roky + nějaký den.
Osobně vypínám úplně všechno, i TV, i počítače celou dobu, co žiju. Nikdo nikdy neprokázal opak - tedy že se zařízení vypínat nemá. A to i přes investice elektrárenských společností, které by tohle jen uvítaly.
A ještě SAT - zde je právě výjimka, kdy by zařízení mělo zůstat pod napětím, vzhledem k umístění ve venkovním prostoru, aby teplota elektroniky byla vždy vyšší, než teplota okolí. Stejně jako u anténních zesilovačů apod.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Martin63
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2862
Registrován: prosinec 10
Bydliště: Horní Bříza
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod Martin63 » 14 led 2019 16:22

Z vlastní zkušenosti vím, že když píchneš do 230 V nějaký levnější zdroj (jmenovitě třeba některé 24 Voltové zdroje dodávané k MikroTikům a 5 Voltové zdroje dodávané k nejlevnějším D-Linkům, TP-Linkům, atd...), tak takovýto zdroj pustí do MikroTik jednotky, případně do Wi-Fi routeru na pár ms o několik Voltů vyšší napětí. Když to připojuješ a odpojuješ od elektřiny každý den, tak to překvapivě chcípne hned po záruce. U MikroTiku mnohdy umře zařízení, ale zdroj jede dál.
Zdroje od MikroTiku tedy házím rovnou do elektro odpadu, protože tam většina zdrojů od tohoto výrobce prostě patří. Nahrazuji je kvalitními 24 Voltovými zdroji od Ubiquiti a tam je to bez problému.
Na tvojí otázku "Co přesně ve zdroji odchází?" tedy nedokážu odpovědět, protože se o tuto problematiku až tak nezajímám. Zdroje neopravuji, ale mohu se pozeptat člověka, který opravuje televizní zdroje již několik let.

Co se SAT týče - prosím tě, řekni mi, co je u SAT paraboly pod neustálým napětím? :D Jediné do čeho u SAT vede koaxiální kabel je LNB konvertor a ten napájený fakt není. I kdyby byl, tak po vypnutí satelitu do stand-by je jakékoliv napájení tuneru vypnuto. Jediné, co opravdu hřeje jsou venkovní jednotky od MikroTiku a Ubiquiti, ty by se zvláště v zimě vypínat neměly, protože pak to díky vlhku a zimě odchází i bez přičinění čínského zdroje.
Naposledy upravil(a) Martin63 dne 14 led 2019 16:27, celkem upraveno 1 x.
Raději se 3x zeptej, než provedeš něco, čeho bys pak mohl litovat. :lama:

Je lepší to opravit přes TeamViewer a do fóra pak napsat konečné řešení problému, než trávit drahocenný čas radou, kterou méně znalý člověk může pojmout jinak, než byla samotným tvůrcem myšlena.

Jsem tu, pokud nemůžu spát, a pokud nemůžu spát, tak je něco špatně.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový Zdroj píská, když je PC vypnuté

Příspěvekod ITCrowd » 14 led 2019 16:27

právě tím koaxem jde napájení pro elektroniku zářiče.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nový Zdroj
    od Pedrossos » 15 lis 2023 14:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    982
    od Roman Tyčka Zobrazit poslední příspěvek
    15 lis 2023 17:38
  • Nový zdroj? Počítač se vypíná.
    od exactlytheBen » 23 črc 2023 21:46 » v Problémy s hardwarem
    3
    1142
    od exactlytheBen Zobrazit poslední příspěvek
    24 črc 2023 15:33
  • nový zdroj pro kancelářský PC - Fujitsu Příloha(y)
    od Sigmaczek » 27 srp 2023 15:09 » v Problémy s hardwarem
    3
    1455
    od Roman Tyčka Zobrazit poslední příspěvek
    19 lis 2023 18:31
  • Silnější zdroj?
    od Ondrejjj » 25 čer 2023 17:29 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    679
    od Ondrejjj Zobrazit poslední příspěvek
    25 čer 2023 18:13
  • Nová case + zdroj
    od Drifty » 30 bře 2023 23:37 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    1091
    od Drifty Zobrazit poslední příspěvek
    07 dub 2023 12:32

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů