PC citlívý na statickou elektřinu

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

sim20
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 652
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

PC citlívý na statickou elektřinu

Příspěvekod sim20 » 06 bře 2019 01:10

Ahoj, mám problém, se kterým si nevím rady - počítač je extrémně citlivý na statickou elektřinu.

Pokud se dotknu jen trochu nabitou věcí jakéhokoliv portu (USB, grafické a audio výstupy,...), počítač zamrzne. Je to tak špatné, že kdykoliv chci něco připojit do USB, musím to nejdřív vybít.

Je to normální chování? Pokud se nepletu, děje se to od doby, co jsem počítač přemístil do nové skříňě. Je možné, že je něco špatně uzemněné? A jestli ano, jak to změřím?

Díky za pomoc

Dodatečně přidáno po 31 minutách :
Tak jsem si odpověděl sám :) Ta skříň skutečně není uzemněná - pokud vodivě spojím šroub zdroje s plechem skříně, problémy zmizí.

Ještě bych tedy potřeboval trvalé řešení - můžu to nechat na tom šroubu zdroje? Nebo bude lepší to uzemnit na jiné místo?

Reklama
Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: PC citlívý na statickou elektřinu

Příspěvekod Marfy » 06 bře 2019 05:01

Máš pod základní deskou správně umístěny distanční mosazné šroubky ? Deska se musí opírat case pouze v místech u otvorů pro tyto šrouby. Co máš za zdroj ?
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

sim20
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 652
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC citlívý na statickou elektřinu

Příspěvekod sim20 » 06 bře 2019 11:24

Distanční šroubky jsou umístěny správně (byly tam předinstalovány).

Zdroj je be quiet! Pure Power L8 630W, bedna je Phanteks Eclipse P600s.

Co jsem si hrál s multimetrem - zdroj je uzemněn správně (mezi jeho pláštěm a zemí v zásuvce není téměř žádný odpor), ale mezi zdrojem a plechem bedny je cca 55Ω.

Podle mě ten plech, kterým se zdroj přidělává, nevede jak by měl. Pokud ho přemostím vodičem, naměřím mezi bednou a zemí v zásuvce <1Ω a problémy zmizí.
Přílohy
20190306_110714.jpg

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC citlívý na statickou elektřinu

Příspěvekod petr22 » 06 bře 2019 11:27

Zdroj se prece neuzemnuje skrz plech krytu, vzdyt je to cele nalakovane.

Zdroj se uzemnuje pres cerne vodice co vedou do zakladni desky, ktera je prisroubovana do skrine.

Skrz plechy by to fungovalo jen pri zajisteni vodiveho spojeni.

sim20
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 652
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC citlívý na statickou elektřinu

Příspěvekod sim20 » 06 bře 2019 11:46

Aha, já měl za to, že deska je uzemněna kromě vodiče v konektoru do zdroje i přes šroubky skrz plech skříně. Přijde mi logické, aby ten plech byl uzemněný.

V každém případě když tam ten kablík mám, tak mi systém nezamrzá při každém dotknutí se IO. Čím to tedy může být způsobené? Může být vadná deska? Nebo to nemám řešit a ten kablík tam prostě nechat?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC citlívý na statickou elektřinu

Příspěvekod petr22 » 06 bře 2019 12:09

Dej tam nejaky sroub s vetsim prumerem, ktery prorizne vic ten zavit.

Uživatelský avatar
dom324
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3161
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC citlívý na statickou elektřinu

Příspěvekod dom324 » 06 bře 2019 16:59

A jsou ty distanční šroubky, co tam byly předinstalovány, vodivé?

sim20
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 652
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC citlívý na statickou elektřinu

Příspěvekod sim20 » 06 bře 2019 20:25

Distanční šroubky vodivé jsou, i bez toho vodiče byly uzemněny (tedy s nainstalovanou deskou - takže asi skrz tu desku), stejně jako všechny porty. Přesto stačilo připojit k počítači zařízení bez jeho předchozího vybití a počítač zamrznul.

Jediné, co uzemněno nebylo, byl samotný plech bedny - mezi zemí a tím plechem bylo cca 55Ω. Při vodivém spojení tohoto plechu se zemí všechny problémy zmizí.

Nakonec jsem to vyřešil odrbáním laku pod šroubky, co byly na přechozí fotce spojené vodičem.

Kdyby někdo věděl proč se to dělo, docela by mě to zajímalo :)

Díky za pomoc

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC citlívý na statickou elektřinu

Příspěvekod Fox_25 » 06 bře 2019 22:11

Špatně ukostřený to bylo, max. přípustný odpor je do 1Ω(jestli se dobře pamatuju). Místo toho aby se výboj svedl na skříň, šel do USB a to se nelíbilo desce. Revizák mi říkal že je to případ více skříní, prý se mu dostalo do pazourů několik PC kde nebyla skříň ukostřená vůbec.


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů