černání monitoru

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Johana
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: září 17
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

černání monitoru

Příspěvekod Johana » 28 říj 2019 10:33

Zdravím a prosím o radu. Už delší dobu mám problém s náhlým zčernáním monitoru, původně jsem to řešila opakovaným vypínáním a zapínáním počítače, než jsem zjistila, že stačí vypínat a zapínat monitor. To opakované vypínání a zapínání je opravdu opakované, dvacetkrát i víckrát, než se monitor chytí a je to stále horší. Takhle obtížně musím monitor probouzet po každé trochu delší době nečinnosti (třeba i jen jedné hodiny). To by asi vypadalo na špatný monitor, ale kromě obtížného probouzení dochází k náhlému zčernání i v průběhu činnosti. Obzvlášť alergický je monitor na otvírání obrázků z pošty nebo ze Skype, v tomto případě stačí stisknout Esc a jsem zpátky ve viditelné poště, při dalším kliknutí na obrázek v příloze, zase černo, po Esc dobré a tak dál opět třeba dvacetkrát, než se obrázek podaří otevřít. Další případ, na který obvykle monitor reaguje zčernáním, je zvětšení okna videa na celou plochu. V takovém případě jsem zvuk dál, jen je černá obrazovka. Nedá se říci předem, kdy ke zčernání dojde, jen jsou některé situace rizikovější. Při probouzení monitoru z temnoty dochází po chvíli k mezistavům, plocha při nich není úplně černá, světlejší místa lehce prosvítají, někdy blikne normální obraz a vzápětí zase zčerná. To je taková předzvěst, že se to za chvíli podaří. Má někdo tušení, čím by to mohlo být? Monitorem? Grafickou kartou? Nebo něčím jiným? Mám rádce, který na vše říká: To jsou ty blbý Windows.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: černání monitoru

Příspěvekod ITCrowd » 28 říj 2019 16:26

Když je monitor černý, funguje OSD menu? Zobrazí se?
Přesný typ a výrobce monitoru?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
kecalek
Level 3
Level 3
Příspěvky: 603
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: černání monitoru

Příspěvekod kecalek » 28 říj 2019 19:56

Nech ešte skúsi: pri sčernaní monitoru skotrolovať, či sa nejedná o chybu podsvietenia - zasvietiť baterkou na plochu monitora - ak sa tam zobrazuje obraz - tak sa jedná o chybu podsvietenia.
A podľa toho sa rozhodnúť - buď nový monitor, alebo v servise dať opraviť - často bude chyba v napájaní trubice na matičnej doske monitora.

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: černání monitoru

Příspěvekod Fox_25 » 28 říj 2019 22:36

kecalek
Je to ještě jednodušší, jestli se při zčernání obrazu neobjeví menu monitoru, je to monitorem, když se menu objeví, je vysoká pravděpodobnost že je něco špatně v PC.

Johana
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: září 17
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: černání monitoru

Příspěvekod Johana » 29 říj 2019 11:25

Při černém monitoru OSD menu se sice snaží fungovat, ale není vidět (na ploše je trochu světlejší obdélníček v místě, kde by mělo být okénko). Monitor GeForce GT740 Samsung SynMaster 2232BW/2232GW/2232GW plus, SyncM
Moc se v tom neorientuji, snad jsem napsala vše potřebné. A děkuji za rady. Mám sice náhradní monitor, ale je podstatně menší, tak se mi nechce tento opustit, dokud ho jsem schopna probrat. Ale vlastně si stále nejsem ani jista, že je to monitorem, protože počítač má také spoustu much.

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10913
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: černání monitoru

Příspěvekod zeus » 29 říj 2019 11:27

Takze vypada, ze je to monitorem, konkretne jeho podsvicenim.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: černání monitoru

Příspěvekod ITCrowd » 29 říj 2019 11:31

Pravděpodobně vadný invertor v monitoru. Resp. invertor vyrábí napětí pro podsvětlovací trubice, ale částečně funguje, takže možná i nějaký kondenzátor v měniči. Každopádně chyba je v monitoru.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Johana
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: září 17
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: černání monitoru

Příspěvekod Johana » 29 říj 2019 11:32

Zasvítit baterkou jsem se ještě nepokusila, nejdřív jsem zkusila to OSD menu, a jak jsem tak zvyklá, párkrát jsem ho zapnula a vypnula a obraz se vzpamatoval. Dřív než při vypínání a zapínání celého monitoru ( což ale může být náhoda, nic z toho, co ten monitor dělá není stoprocentně reprodukovatelné). Tak tento test odkládám na příští zčernání. Má vůbec cenu opravovat monitor?

Dodatečně přidáno po 50 vteřinách:
Děkuji. A je to opravitelné?

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: černání monitoru

Příspěvekod Fox_25 » 29 říj 2019 21:14

Nejspíš to je opravitelné, ale nemá to smysl, za nějakých 1000-1500kč se dá koupit 22" fullhd monitor s IPS panelem. Příp. za 3000kč nový philips s širším gamutem, ten bude mít i hezké barvy podobně jako to umí TN s CCFL podsvícením.

Johana
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: září 17
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: černání monitoru

Příspěvekod Johana » 01 lis 2019 11:29

Moc děkuji za všechny rady.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 17 hostů