M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod Faster1 » 01 dub 2020 18:23

Zdravím,

chtěl bych se poradit, minulý čtvrtek, jak jsem později zjistil, mi nejspíše poprvé vypadl systémový M2 SSD disk (Samsung 960 EVO 500GB, starý jen pár měsíců přes 2 roky). Nejdříve jsem si myslel, že se jedná o nějaký problém se základní deskou, jestli tam není jen nějaký špatný kontakt, nebo něco takového.

Projevilo se to tak, že jsem odešel od PC na pár minut, (bylo to v idle) a když jsem se vrátil, tam mám najednou na monitoru nápis: Reboot and select proper boot device... mezitím se pod PC vytíralo, takže se tam trochu hýbalo s kabely, ale to s tím asi nijak nesouvisí. Tak jsem to zkusil restartovat a to samé, podíval jsem se to biosu a tam jsem zjistil, že deska M2 disk vůbec nevidí - N/A. Tak jsem zkusil PC vypnout a po pár vteřinách zas zapnout a normálně se to chytilo a systém tedy naběhl, ale s tím, že to začalo dělat automaticky opravu Windows atd... s tím, že mi to napsalo, že to Windows nemohlo opravit, více informací, že je v souboru xx (viz foto). Klikl jsem na upřesnit možnosti a tam byla volba pokračovat normálně do Windows, tak to jsem zvolil a systém normálně naběhl. Ovšem, když jsem to potom restartoval, tak mi zmizel multi-boot, měl jsem tam multi-boot a Linuxem, který byl na jiném SSD a Linux byl nastavený jako výchozí, takže na nabídka z nějakého důvodu zmizela a načítalo to už jen vždy rovnou Windows.
Pak jsem tedy nechal spuštěný PC v idle a šel jsem ven, když jsem se vrátil udělalo to znovu (Reboot and select proper boot device...), opět restart nepomohl, vypnutí a zapnutí ano. Windows už nabíhaly jako obvykle, bez opravy/chyby, ale multi-boot už chyběl.
Opět jsem nechal PC v idle a šel jsem na večeři, asi po 30ti min jsem přišel a udělalo to znovu (Reboot and select proper boot device...), opět restart nepomohl, vypnutí a zapnutí ano.
Opět jsem nechal PC v idle a šel jsem na záchod, asi po 30ti min jsem přišel a udělalo to znovu (Reboot and select proper boot device...), opět restart nepomohl, vypnutí a zapnutí ano.
Opět jsem nechal PC v idle a šel jsem se vykoupat, asi po 30ti min jsem přišel a udělalo to znovu (Reboot and select proper boot device...), opět restart nepomohl, vypnutí a zapnutí ano.
Opět jsem nechal PC v idle a jen jsem dělal na mobilu a občas sledoval PC, jestli se to nestane znovu, protože vždy se to stalo, když jsem u toho nebyl, uplynula hodina a nic, normálně to běželo. Tak jsem šel na PC a normálně ho používal, jako obvykle, dělal jsem ve Win, na internetu a potom jsem šel hrát asi tak na 3 hod. Pak jsem opět byl chvíli na internetu atd.. tak jsem si myslel, že už je to ok a že se na to případně víc podívám zítra. Chystal jsem se už jít spát, nechal jsem PC opět v klidu, normálně na ploše a odešel jsem si jen pro pití a na záchod, asi max. za 10 min., když jsem ve vrátil, tak najednou opět: Reboot and select proper boot device... No tak jsem zkusil standardní postup - restart nic, ovšem už ani vypnutí a zapnutí od té doby vůbec nepomohlo, disk se už prostě vůbec nechytí. Takže to vydrželo přes 4 hod. a od té doby už nic.
Nejdříve jsem z toho podezříval desku, protože mě ani nenapadlo, že by něco mohlo být s diskem, když je starý jen mírně přes 2 roky. Tak jsem ho nejdříve zkusil přehodit do druhého M2 slotu - nepomohlo. Resetoval jsem CMOS, vyndáním baterky a nechal zapojený jen tento disk, ať už v prvním či druhém slotu, nepomohlo. Jediné, co se mění, je error code při startu buď A0, nebo A2, podle toho v jakém je slotu a jaké další disky jsou zapojeny.
Takže jsem usoudil, že to musí být diskem. Bohužel mě to nenapadlo předtím, takže jsem si neudělal zálohu, jakmile se to stalo poprvé, kdy jsem ještě mohl. Takže teď předpokládám, že už asi není cesta, jak z toho zachránit data, nebo ano? Jako nic nenahraditelného jsem tam neměl, takže to zas až tak moc nevadí.
Taky jsem neměl při startu Samsung Magician, což je taky škoda, možná mě to mohlo na něco upozornit.
Diskutoval jsem to už se známým a říkal, že si myslí, jestli tomu disku neselhal řadič, nevím ani jaké ten disk míval teploty, chladič jsem na něm neměl, předpokládal jsem, že to není nutné, když to Samsung prodává takto.
Každopádně ten disk je stále v záruce, ještě skoro rok, takže bych ho mohl reklamovat.

Chtěl bych se ujistit, jestli je můj závěr správný a nemůže to být třeba něčím jiným a jestli nějak mohu z toho uživatelsky dostat data, když to deska nevidí? Jinak v tom Samsung Magician samozřejmě taky vidět není, když to nevidí ani deska. Nainstaloval jsem si systém na to SSD, kde jsem měl Linux a používám PC zatím tak. Ten M2 asi z desky opojím, když nefunguje, na startu se to vždy zadře s kódem A0 a musím to restartovat, aby mi naběhl systém z druhého disku.
Jinak ale napájení do toho disku normálně jde, protože když na něj sáhnu několik minut po startu, tak je cítit, že je vlažný, vysloveně horký je, když sáhnu blízko k těm pinům, kde připojen, předpokládám, že tam je ten řadič. Nvm, jestli se s tím něco mohlo stát právě kvůli vysokým teplotám, nebo jestli to je jen prostě nějaká porucha/závada, každopádně ale, že by to mohlo odejít za 2 roky, to jsem tedy opravdu vůbec nečekal. Jinak nyní jsem hledal a zjistil jsem, že M2 NVMe disky od Samsungu nemají problém bez chladiče dosahovat teplot jako 105-111C, což mi teda připadá jako docela dost a na dlouhodobý provoz, to asi není dobrý. Přitom Samsung, jak jsem nyní hledal ve specifikacích, doporučuje pracovní teplotu disku 0-70C, nepracovní -45°C až 85°C, předpokládám tedy, že jestli mi to běželo nějak takhle, tak že by to mohl být onen problém, bohužel jsem teploty u SSD nemonitoroval, ale předpokládal bych, že tam bude nastavená nějaká ochrana, že se ten disk třeba prostě vypne, když dosáhne tak vysoké teploty.

Jinak přepsaných dat jsem měl na tomto SSD opravu málo.

Díky za rady.
Přílohy
Win_Chyba.png
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod petr22 » 01 dub 2020 18:32

Obavam se ze jedina moznost je vyzkouset jinou zakladni desku nebo USB redukci, jestli
nebude fungovat tak.

Disk se sice prodava bez chladice, ale porizeni chladice se vyplati - zvlast kdyz prvni slot
je hned pod grafickou kartou, ktera tak disk jeste zahriva. Fakt genius ten co vynalezl M.2
slot hned vedle nejvetsiho zdroje tepla v pocitaci.

Reklamace vyresi novy disk, ale ne data - zalohovat je nutne prubezne, disk muze umrit kdykoliv
bez varovani - treba SSD OCZ Vertex mely vyrobni chybu, kdy se "zamkly" kdyz bylo PC odpojene
od elektriny a data uz z nich nikdy nikdo nedostal.

Uživatelský avatar
Baggy
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1568
Registrován: srpen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod Baggy » 01 dub 2020 18:38

Jeden z mála příspěvků které jsem dočetl do konce , nedočítám daleko kratší(odpověd pro xbs kterej to smazal než sem to dopsal :D). Ale k tématu - Za mě je to řadič , podobně se choval můj Aorus 500gb pci-e 4.0 , reklamoval jsem výměna kus za kus - vadný řadič phison.
CPU:Ryzen 5 3600 @4,575GHz 1,32875V Cooler:Fera 2 1224 MB;ASUS B450M II K RAM:2x8GB OS DISK:Samsung 860 500gb SATA NVME:KINGSTON NV2 1TB HDD:TOSHIBA 750GB SATA HDD2: 1TB SEAGATE PSU:Seasonic 750GM GPU:MSI RX5700 TF7 CASE:CoolerMaster COSMOS Custom
MOUSE:Razer DeathAdder Chroma
AUDIO:Skytec SPL 400 + Tesla ARS 744
PH:SAMSUNG Galaxy Z Flip 4 128gb
NT:Dell Vostro 14 5471/Lenovo Yoga 720-15ikb

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod RIKI22 » 01 dub 2020 18:45

Aké info o disku sa zobrazí v SSD-Z http://aezay.dk/aezay/ssdz/ položka Device a Smart ?

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod Faster1 » 01 dub 2020 18:46

To mě napadlo taky, to vyzkoušet v jiné desce, ale tohle bude podle mě na 99% diskem, když se nechytne ani v jednom slotu, ani když je zapojen sám a po resetu CMOS. Doma bohužel nemám k dispozici jinou desku s M2 NVMe sloty a USB redukci k připojení M2 NVMe také nemám, bych musel jedině koupit.

No, co jsem viděl, tak u Samsungu se to asi vyplatí určitě, když vidím jaké teploty dosahují. Máš namysli nad grafickou kartou, právě o tom jsem taky přemýšlel, že to je dost nepraktický, protože, když je grafika v plném zatížení, tak nemá problém dosáhnout kolem 85C, takže to tam dělá teplo navíc, pro ten disk.

Pokud si pořídím od Samsung M2 NVMe znovu, tak tedy jedině už radši s chladičem a umístím spíš pod grafiku, protože tam není takové teplo, jako nad ní. Samsung Magician nechám teď už radši při startu vždy, na ty vysoký teploty, pokud byly, by mě to asi určitě upozornilo. Nebo nvm, jestli mi to budou chtít automaticky vyměnit, ale 960 model se už neprodává a za tehdejší pořizovací cenu, bych měl nyní cca 970 PLUS 1TB verzi.

To já vím, no, říkám, nic nenahraditelného tam nebylo, takže to takový problém není. Aha, tak to jsem ani nevěděl o těch Vertexech.

RIKI22: O tomto disku to tam neukáže nic, protože tam není vidět. Ono, když ten disk není vidět v biosu, tak si myslím, že tyto aplikaci mají téměř nulovou šanci, ho nějak vidět.
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod RIKI22 » 01 dub 2020 19:03

Spomínaš , že sa občas objaví, tak si skontroluj verziu firmware.Alebo si ju priprav a spusť ,keď sa disk objaví v biose.

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod Faster1 » 01 dub 2020 19:08

Ano, ale od té doby, co to vypadlo definitivně, tak už skoro týden nenastartuje vůbec. Takže si myslím, že už prostě odešel na dobro. To mě taky napadlo, tak kdyby se náhodou ještě chytil, tak bych ji tam určitě nahrál, přes Samsung Magician, tam to jde snadno.
Mohl bych taky flashnout verzi biosu na nejnovější, ale to tomu nepomůže, když jsem žádné změny v HW nedělal.
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod RIKI22 » 01 dub 2020 19:09

Skús spustiť firmware.A nie cez Magician ale cez boot.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod petr22 » 01 dub 2020 19:18

OT: ta cast o padani systemu jen kdyz u toho nejsi vypada jak z Cimrmana - pane prednosto,
vzdycky kdyz jdete kontrolovat straze, spadne rozkaz.....

Uz jsem videl disky, ktere na desce nefunguji, ale v USB redukci ano, jenze tu nemas.

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod Faster1 » 02 dub 2020 15:10

No jako je to tak, stalo se to celkem 5x a ani jednou jsem u toho nebyl :D. Mají tu redukci někde na Alze nebo CZC? Nějak jsem to tam nemohl najít, alespoň tedy na Alze. Asi to dám příští týden reklamovat.
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod Faster1 » 22 dub 2020 20:17

Rozhodl jsem se, že předtím, než to dám reklamovat, bych chtěl vyzkoušet tu redukci, protože jsem i zde četl příspěvek, že měl někdo stejný problém, jako já a redukcí se mu disk chytil, pokud by to fungovalo, tak bych si alespoň mohl zachránit data.
Jinak už vím, proč jsem to nemohl najít, oni to mají totiž pod externími boxi - M2, místo klasicky pod redukcemi, to jsem nevěděl.

Který z těchto by byl nejlepší?

https://www.alza.cz/axagon-eem2-ug2-d5650527.htm
https://www.alza.cz/icy-box-ib-1817m-c3 ... .htm#popis
https://www.alza.cz/i-tec-mysafe-m-2-nv ... .htm#popis
https://www.alza.cz/asus-strix-arion-m- ... 807729.htm
https://www.czc.cz/icy-box-externi-box- ... 35/produkt
https://www.czc.cz/icy-box-ib-1817ma-c3 ... 89/produkt

Ideálně v ceně mírně přes 1000, nejvíce se mi zamlouvá asi ten I-TEC, za danou cenu.

Ještě bych měl dotaz, je lepší ten disk reklamovat přímo na Alze, nebo u Samsungu? Alza tam uvádí, že pamětová média od Samsungu, je lepší reklamovat přímo u nich - viz.: https://www.alza.cz/servis-samsung-w16.htm

Akorát mi trochu vadí, že když je to disk, aby se mi tam někdo nemohl hrabat v datech, kdyby to náhodu nějak rozchodili a mně se to nepovedlo.

Tak jestli to mám dát tedy Alze, nebo Samsungu, když to tam Alza píše takto?

Potom ještě, nevíte, pokud faktura nebyla psaná na mě, jestli to mohu dát reklamovat já, nebo musí osoba, na kterou je faktura psaná?

Díky.
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z

Uživatelský avatar
Faster1
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 776
Registrován: srpen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: M2 SSD - MB nevidí - Selhání disku?

Příspěvekod Faster1 » 24 dub 2020 16:41

petr22 píše: Uz jsem videl disky, ktere na desce nefunguji, ale v USB redukci ano, jenze tu nemas.


Petr by nevěděl, který by byl nejlepší - viz můj poslední příspěvek?
MB: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming K6 CPU: Intel Core i7-8700K @ 5,1GHz/4,9 AVX/4,6 cache; 1,41V Delid FAN: NZXT Kraken X62 RAM: G.SKILL 2x8GB DDR4 3800MHz @ CL16 TridentZ 1,5V GPU: Zotac GTX 1080Ti AMP Extreme Core Edition (11GB) SSD: Samsung 960 EVO 500GB, 850 EVO 500GB, 840 EVO 120GB HDD: WD Blue 2x4TB PSU: Corsair RM850i Case: Fractal Design Define R6 Black TG Monitor: BenQ XL2411Z


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Selhání Harddisku u notebooku Příloha(y)
    od Gudernatsch » 08 led 2024 19:15 » v Problémy s hardwarem
    7
    726
    od RIKI22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 led 2024 21:58
  • PC nevidí telefon
    od tomik.pb » 15 pro 2023 13:01 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    2
    757
    od tomik.pb Zobrazit poslední příspěvek
    15 pro 2023 15:55
  • 100% využitie disku Příloha(y)
    od krakenus600 » 10 zář 2023 19:47 » v Vše ostatní (sw)
    9
    2657
    od krakenus600 Zobrazit poslední příspěvek
    11 zář 2023 11:26
  • Pomoc s výběrem SSD disku
    od eli125 » 25 dub 2023 12:37 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    1177
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    25 dub 2023 15:07
  • Více OS na jednom disku
    od fafejt » 18 dub 2023 23:54 » v Windows 11, 10, 8...
    7
    1475
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    19 dub 2023 09:10

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů