Kalibrace monitoru

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

helpmeboys
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 890
Registrován: červenec 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Kalibrace monitoru

Příspěvekod helpmeboys » 24 kvě 2020 10:01

Zdravím, chci se vás zeptat, zda někdo nevíte, jak co nejjednodušeji zkalibrovat monitor (barvy, ostrost, jas, blur, atd) Mám teď nově tento monitor: https://www.alza.cz/24-zowie-by-benq-xl ... iUQAvD_BwE

a trvalo mi cca hodinu než jsem barvy pošteloval tak aby se na to dalo dívat, teď momentálně už je to celkem fajn, ale myslím že to není přesně jak to má být, některé věci vidím jinak než dřív, jiné odstíny atd. Neexistuje na to nějaká appka nebo nějaký jednoduchý nástroj? U nás si za to bere frajer ve vesnici 500kč že přijde a udělá to, ale nechci mu dát ani korunu, protože nevěřím že na tom je nějaká věda

Reklama
Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1888
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kalibrace monitoru

Příspěvekod Grander » 24 kvě 2020 12:33

No, máš TN monitor, což je co se týče barev a pozorovacích úhlů ten největší odpad. To ti kalibrace moc nepomůže.
Ostrost, blur?! Tak to nevím, jak bys chtěl kalibrovat, to není CRT... :-) A pro jaký účel to chceš vůbec kalibrovat?
Jinak tedy, profesionální kalibrace se dělá sondou, a věř tomu, že to věda opravdu je - ten samotný process sice trvá třeba 20 minut, ale ty znalosti, které by měl mít ten člověk, aby to udělal správněl (a následně i část znalostí předal uživateli, aby to mohl správně využívat), se budují léta.

Uživatelský avatar
phixion
Level 3
Level 3
Příspěvky: 457
Registrován: listopad 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Kalibrace monitoru

Příspěvekod phixion » 24 kvě 2020 13:04

Tn panel je zbytocne kalibrovat. Chod to vratit a zober AOC 24G2U
Ryzen 7 3700X, MSI B450 Gaming Pro Carbon AC, BeQuiet! Dark Rock 4, 64GB Patriot Viper Steel DDR4 3600Mhz, Sapphire Pulse Radeon RX 5700 8GB, Samsung 970 Evo 500GB NVMe, 2 x Crucial MX500 1 TB SATA, Seasonic Focus GX 650W, Fractal Define S, 4 x BeQuiet! Pure Wings 2 140mm, 27" Samsung S27R750 VA 144Hz, Logitech G Pro Wireless, Logitech G213, HyperX Cloud Flight

helpmeboys
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 890
Registrován: červenec 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kalibrace monitoru

Příspěvekod helpmeboys » 24 kvě 2020 21:06

To co píšete jsou za mě nesmysly, už teď to vypadá bravurně a to se v tom šťourám jako úplný laik a překlikávám náhodně nastavení, lze tam nastavit asi 20 věcí a hold tomu nerozumím natolik abych to vyladil do dokonalosti, měl jsem i IPS panel i TN a to co většina lidí píše že oproti IPS jsou všechny ostatní odpad mi přijde nesmysl, buďto jsem slepý nebo nevím.. AOC 24G2U je za mě odpad už jen kvůli obnovovací frekvenci, nedovedu si představit hrát na méně než 144FPS. Hold nejspíš pohledám radu jinde, protože to nastavení vím že dělá hodně, ale zde nejspíš radu nenajdu. Děkuji :)

Dodatečně přidáno po 1 minutě 53 vteřinách:
Nechci to kalibrovat pro žádný účel jako jsou fotky atd. Možná jsem se špatně vyjádřil když jsem napsal kalibrovat. Jde mi o nastavení barev (RGB), jasu, ostrosti, kontrastu atd. Když jsem to zapojil, nedalo se na to dívat a co jsem se v tom pohrabal tak to vypadá už dost dobře, šlo mi jen o to dostat z toho monitoru maximum, ale to bych nejspíš potřeboval někoho, kdo má ten samý monitor a byl by ochotný poslat sem jeho nastavení.

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kalibrace monitoru

Příspěvekod mmmartin » 24 kvě 2020 21:16

Ani to, že se najde někdo, kdo má stejný monitor a pošle ti nastavení, není zárukou, že budeš mít optimálně nastavený monitor. Budeš mít monitor nastavený do stavu, který někdo jiný považuje za správný, resp. do stavu, který se líbí někomu jinému.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kalibrace monitoru

Příspěvekod Fox_25 » 24 kvě 2020 21:23

helpmeboys píše:U nás si za to bere frajer ve vesnici 500kč že přijde a udělá to, ale nechci mu dát ani korunu, protože nevěřím že na tom je nějaká věda


Jop, kalibrační sonda pro komerční užití je skoro zadarmo a kalibrace je za pár minut, je to mamlas. AOC 24G2U je samozřejmě odpad, jeho 144hz je určitě horších než 144hz co umí tvůj monitor.

Jestli chceš z monitoru dostat maximum(věrné barvy a opravdu bílou) tak se kalibraci nevyhneš, okometricky to prostě udělat nejde i když se ti aktuálně nastavení obrazu líbí. To je jak ladit výhybku do reprobeden jen pomocí ucha.

Určitě se zeptej i jinde, ale pokud tam bude někdo kdo tomu trochu rozumí tak ti dá stejné odpovědi jak tady, doporučuju aby sis zjistil jak se taková kalibrace monitoru dělá, stejně tak když ti někdo doporučí monitor tak se koukni na jeho parametry než napíšeš nějakou hloupost, patří to ke slušné diskuzi.

Hoff
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 820
Registrován: leden 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kalibrace monitoru

Příspěvekod Hoff » 24 kvě 2020 21:31

Na barvy a jas zkus tohle:

http://radovan.schmucker.cz/step1.html

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1888
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kalibrace monitoru

Příspěvekod Grander » 24 kvě 2020 21:36

Tak to's to tu v úvodním postu nepopsal úplně přesně. Proto jsem se raději zeptal, pro jaké účely kalibraci potřebuješ. Kalibrací monitoru se zpravidla rozumí, aby barvy a bílý bod byli vyladěny na určité standardizované podmínky, čehož se využívá v tiskovém a fotografickém průmyslu. Ty oproti tomu nepotřebuješ kalibraci, ale jen nastavení, aby to dobře „naoko“ vypadalo při hraní.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kalibrace monitoru

Příspěvekod dvorakj » 25 kvě 2020 00:39

zde o kalibraci nejde. cilem je nastavit barvy ala "cinske nocni namesti". Prebujele nerealne barvy. Hledej na google neco takoveho. nebo dej vse temer na max.

Azmir
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2120
Registrován: březen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kalibrace monitoru

Příspěvekod Azmir » 25 kvě 2020 02:06

Kalibrace je přímo součástí windows, zadej to do hledej a postupuj podle toho co ti to bude psát. Není to žádný zázrak, ale poslouží to.
Intel i7 9700k - 5 GHz@1.285V + Noctua NH-D15, PALiT GeForce RTX 2080 Super GameRock, Crucial Ballistix 2x8 GB 3866 MHz@1.4V, Gigabyte Z390 Aorus Pro, M.2 NVMe 1TB Transcend MTE220S, Seasonic Focus Plus Gold 750W, Fractal Design Define S(4x140mm fans)

144 Hz QHD 27" - HP 27xq, Roccat Kone Pure Owl Eye, Hyperx Cloud Flight, Trust GXT Cada mechanical


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr monitoru do 8K
    od Martymarty » 13 pro 2023 11:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    1034
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    13 pro 2023 17:46
  • Výběr monitoru k PC
    od natasahribek » 13 zář 2023 13:09 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    2051
    od natasahribek Zobrazit poslední příspěvek
    13 zář 2023 13:09
  • Herní PC do 40-45K - OS, bez monitoru
    od jan.sabo » 16 srp 2023 18:03 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    757
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    16 srp 2023 20:50
  • Výběr monitoru k PS5.
    od Michalcin » 31 črc 2023 13:40 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    800
    od Michalcin Zobrazit poslední příspěvek
    31 črc 2023 13:40
  • Vypinání a zapinání monitoru
    od michalnet » 05 dub 2024 11:15 » v Problémy s hardwarem
    1
    300
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    05 dub 2024 11:46

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti