Kolísání využití HDD

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Thrasher
nováček
Příspěvky: 48
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Kolísání využití HDD

Příspěvekod Thrasher » 24 bře 2021 21:04

Zdravím, mám problém s využitím hdd. Pár dní zpět jsem tu psal o záhadném dropování fps ve hrách, které se objevilo minulý pátek. Teď už vím, že za to může hdd. Z 0% využití najednou skočí i na 100%, někdy kolem 80, pak zas jen 10, 40 a tak různě. V pátek se mi to stalo právě poprvé při hraní Doom Eternal a to jsem ještě nevěděl, že to je tímhle. Zkoušel jsem nějaký program na kontrolu životnosti hdd, příkaz na kontrolu hdd "CHKDSK", nic nepomohlo. Dokonce jsem se zkusil dnes přeinstalovat komplet celý počítač, komplet celý windows, všechny soubory a právě i hdd, prostě vše smazat. Při přeinstalaci se zasekl na několik hodin na 34%, musel jsem počítač tedy vypnout. Zapnul ho, přičemž vypsal samozřejmě hlášku, že se vyskytla chyba, ale zároveň odinstaloval pár programů a her co byly na hdd. Nechápu. Zkusil jsem se podívat na vlastnosti hdd a vyskočila hláška, že je potřeba formátovat disk, jinak se nehnu dál. To jsem tedy udělal, znovu reinstaloval pc (teď už jen čistě windows, který je na ssd), tentokrát už úspěšně. Nicméně i potomhle všem se nic nezměnilo a problém je furt stejný. Pc mám už od srpna 2019, tohle se mi stalo poprvě, že by hdd začal dělat něco takového.
Budu rád za jakoukoliv radu, nápad, cokoliv ještě předtím než bych to musel poslat na reklamaci.

Děkuji.

sadasd.PNG


hdd: https://www.alza.cz/seagate-barracuda-2 ... toChange=1

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53589
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolísání využití HDD

Příspěvekod petr22 » 24 bře 2021 21:10

Jaky stav disku ukazuje Crystal Disk Info ?

Thrasher
nováček
Příspěvky: 48
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolísání využití HDD

Příspěvekod Thrasher » 25 bře 2021 08:11

Tohle
5455.PNG


Zajímavý, že u stavu ssd mám jen 96% :)
CrystalDiskInfo_20210325082802.png

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10911
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolísání využití HDD

Příspěvekod zeus » 25 bře 2021 10:01

8,5TB jsou 4%, co je na tom zajimaveho?
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53589
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolísání využití HDD

Příspěvekod petr22 » 25 bře 2021 10:05

SSD ma vyrobcem dany pocet zapisu.

Jak zapisujes data, stav se ze 100% bude postupne menit na 0%.

Nasledne se disk prepne do rezimu pouze pro cteni a uz na nej nezapises.

Thrasher
nováček
Příspěvky: 48
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolísání využití HDD

Příspěvekod Thrasher » 25 bře 2021 10:32

Ano, vím že časem se snižuje životnost, jen jsem si nemyslel, že po roce a půl už je na 96%, ikdyž vlastně po takové době je to celkem v poho. Nicméně to neřeší můj problém s hdd. Nevím nevím co s tím už.

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolísání využití HDD

Příspěvekod gogo1963 » 25 bře 2021 10:57

odpoj ten HDD, co to bude dělat ...
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

Thrasher
nováček
Příspěvky: 48
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolísání využití HDD

Příspěvekod Thrasher » 29 bře 2021 13:53

Nic, nepomáhá. Známá říkala, že jí takhle využití u hdd dělalo po aktualizaci windowsu, cca. 2 týdny zpět, i jejímu bratrovi o pár dní později. Jí to prý dělalo i u cpu, gpu atd. Nicméně po nějaké další aktualizaci se ji to zlepšilo a už to nedělá.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolísání využití HDD

Příspěvekod ITCrowd » 29 bře 2021 13:58

Ctrl+Shift+Esc, spustí se správce úloh, rozklikni více informací a seřaď si procesy dle vytížení disku sestupně. Napiš proces, který ho vytíží na 100%
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Thrasher
nováček
Příspěvky: 48
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolísání využití HDD

Příspěvekod Thrasher » 30 bře 2021 12:13

Není vyloženě nic co by ho vytěžovalo konstantně na 100%. Dám příklad. Hraju Star Wars Jedi Fallen Order, hra běží v pohodě bez záseku třeba minutu - dvě, využití disku je max. na 5%, poté na sekundu vyletí využití na 100%, dropnou fps. Ale stane se, že využití je na chvilku třeba 15% a hra se začne sekat. Paradoxně využití disku teď lítá často při cutscenách ve hře, kdy během pár sekund je mezi 0 - 60% např. neustále nahoru a dolů. Teď jsem třeba přesouval hry na steamu z disku C (ssd) na D (hdd) a naopak. Na obrázcích jde vidět jak se to chovalo.

presouvaniHryZdNac.PNG
- z D na C (100% využití ssd bylo jen na vteřinku, normálně běží v pořádku)
presouvaniHryZcNaD.PNG
- z C na D

Zkoušel jsem všechny možnosti z téhle stránky (všude jinde jsem víceméně našel to samé jak zde). Jedině co jsem zatím nedělal a čím si nejsem jistý jestli to je dobrý nápad, je vypnout Superfetch/SysMain service.
https://appuals.com/high-disk-usage-iss ... indows-10/

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolísání využití HDD

Příspěvekod gogo1963 » 30 bře 2021 12:37

ITCrowd nemyslel zrovna tohle ... procesy ... podle nich něco poznáš, tady nic ...
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

Thrasher
nováček
Příspěvky: 48
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolísání využití HDD

Příspěvekod Thrasher » 30 bře 2021 13:07

No já vím jak to myslel. Ale jak mám přesně zjistit co v ten daný moment kdy to vyletí na 100% to dělá. Nemám šanci to během pomalu ani ne vteřiny postřehnout. Jak jsem psal, normálně to nedělá když nemám spuštěnou žádnou hru nebo něčím jiným vytíženej disk, takže nevím jak přesně zjistit co v ten moment to dělá.

Dodatečně přidáno po 17 minutách 28 vteřinách:
Zkrátka vždy při hraní když se to sekne, tak to co vytíží nejvíc v ten moment disk je ta hra. Vyletí to třeba na 45MB/s a pak to zas klesne na mnohem míň.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů