Shořelá RTX2060 a reklamace

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Fílek
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1413
Registrován: srpen 10
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod Fílek » 17 říj 2021 10:22

Zdravím,

po dlouhé době mám problém s HW, stavěl jsem známému před rokem PC, i5 10400F, RTX2060.. teď prý při hraní zapraskání, kouř a už se ani neroztočí větráky. S tou grafikou se ani v jiném PC neroztočí větráky a grafika smrdí - tam to je asi jasné. Původnímu PC se sice s jinou grafikou roztočí větráky, ale žádný obraz. Paměti i zdroj se zdají OK (nejdřív jsem měřil všude napětí, pak v jiné sestavě OK). Takže deska asi KO, mohl to ustát procesor?

Několik let už takhle známým dělám sestavy a upgrady, ale tohle mě ještě nikdy nepotkalo. Teď řeším, jak postupovat. Vše je koupeno na mou osobu a v záruce, tak budu reklamovat - grafika je evidentní, a co s deskou? Zkusit taky reklamovat? Nebo si to spojí a nevezmou to, když to bylo vadnou grafikou? Předpokládám, že pokud uznají reklamaci grafiky, vrátí radši plnou cenu z doby před rokem (stála asi 8500), než opravovat/dávat novou, navíc při aktuálním nedostatku.

Jak je to ale s reklamací bez originálních krabic? Jde konkrétně o Alzu. Mám to tam vzít úplně holý, nebo alespoň do nějaký kartonový krabice? Reklamaci by snad převzít měli, ne? Nereklamuju krabici, ale grafiku a desku.. Případně stálo by za to zkoušet úplně jiný postup?

Děkuju.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod petr22 » 17 říj 2021 10:35

Obal neni soucast zbozi a neexistuje zadna povinnost ho schovavat, krabice se bezne vyhazuji.
Staci donest na reklamaci kartu v antistatickem obalu.

Chapu spravne, ze z karty sel kour, praskani a ohynek a presto byla tato karta vlozena do jineho PC
a toto PC bylo zapnuto? Odvazny to clovek, mohlo to sejmout dalsi komponenty.

Co se tyce poskozeni - zalezi na tom, co se stalo, jestli shorel mosfet, tak ho staci vymenit. Nicmene to
ze pocitac nez grafiky nejde zapnout znaci ze pecku koupila i zakladni deska a je otacka, co se stalo
samotne graficke karte.

Reklamovat pochopitelne oboje, kdyz nekdo koupi komponenty, tak je preci nemusi mit v jednom PC.

Fílek
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1413
Registrován: srpen 10
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod Fílek » 17 říj 2021 10:41

Super, děkuji za poznámku s antistatickým obalem - jdu něco vyhrabat.

Přesně takhle mi to bylo reprodukováno - já jen, co jsem tu 2060 vytáhl a z jednoho rohu cítil spáleninu, bych to rozhodně už nikam nestrkal. Zkusil jsem risknout do jeho desky mou záložní R7 250, tam šly alespoň větráky, ale obraz ne, tak jestli PCI-E sloty, nebo šlo poškození ještě dál...

Fílek
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1413
Registrován: srpen 10
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod Fílek » 10 lis 2021 08:50

Tak jsem dostal verdikt reklamace:

Bližší informace: Vrací se neopraveno, poškozeno zákazníkem, přetížení a vypálení DPS, JP vyjádření servisu:oprava byla zamítnuta pro mechanické poškození

Jak se dá poškodit, přetížit a vypálit grafika? Stejně tak mechanické poškození - nebylo na ni vůbec nic, zeshora se tam nic dostat nemohlo, vždyť má backplate… je nějaká možnost se vůči tomu ohradit? Jinak se mi tam pro to ani nechce jet, ať si to nechaj…

Erredar
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1126
Registrován: březen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod Erredar » 10 lis 2021 08:59

Určitě je možné, nechat si udělat posouzení třetí stranou.
Mám kdyžtak kontakt na pána který grafiky opravuje,diagnostiku dělá zdarma. Možná se sním dá domluvit že by udělal nějaké to posouzení s protokolem. Sám jsem si u něj nechal opravit asi 5 grafik. Kdyžtak napiš SZ.
Ryzen 5800x(XPG Levante), B550 mag tomahawk, 2x16GB Fury Renegade 3600Mhz CL16, Asus TUF RX6800, Kingston A2000 500GB+1TB, XPG CORE REACTOR 850w

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod petr22 » 10 lis 2021 09:01

Co je v tom pocitaci za zdroj? Znacka, vykon.

Jestli nejaky ksunt tak je odpaleni karty nebo zakladni desky bezna zalezitost.

Posouzeni s protokolem (znalecky posudek soudniho znalce) je k nicemu pokud nejsi pripraven se soudit.

Kartu je ale mozno reklamovat primo u vyrobce.

Mechanicke poskozeni - tu kartu bych musel videt - staci vyfotit a v plnem rozliseni nahrat foto ze vsech stran trena na Uschovnu.

Fílek
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1413
Registrován: srpen 10
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod Fílek » 10 lis 2021 09:08

Zdroj je https://www.alza.cz/seasonic-focus-plus ... 505840.htm, s novou deskou a grafikou sestava v pohodě dál funguje.

Zkusím z nich dostat, do jakého servisu to oni odesílají, jestli je to přímo Gigabyte, nebo zase nějaká další strana…

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod petr22 » 10 lis 2021 09:14

Zdroj je OK, vykon vice nez dostatecny.

Kdyz se podivas na Google, zjistis ze shorely regulator na RTX 2060 neni nic neobvykleho.

Ciste technicky staci vymenit ten MOSFET, coz je otazka par korun a karta by mela fungovat.

Nicmene to, ze shorel MOSFET muze mit nekolik pricin - od toho ze tam sel vetsi proud nez mel
az po prehrivani kvuli nedostatecnemu chlazeni - coz muze byt vyrobni chyba. Ona staci i spatne
vetrana skrin a karta se pece az se casem upece.

Chtelo by tu kartu rozebrat, sundat chladic a backplate a vyfotit DPS z obou stran ve nejlepsi mozne kvalite.

Fílek
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1413
Registrován: srpen 10
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod Fílek » 10 lis 2021 09:32

Nevím už, jak to přesně bylo, myslím, že 550W verze nebyla skladem, nebo nebyla ihned na pobočce a já už pro to chtěl jet do Holešovic, tak jsem vzal 650.

Jojo, dokonce přímo u téhle gigabyte je v recenzi popsaná stejná závada…

Dělám to jen jako koníček, ale troufl bych si říct, že tyhle jiný vlivy by měly být eliminovaný (kromě zdroje) - chlazení klasicky větrák vpředu a vzadu, věžovej chladič, majitel byl proškolen (chytnout větráky při foukání) a měsíčně to poctivě čistil - když mi to předával, bylo to naprosto čistý, narozdíl od ostatních sestav, který se mi po dvou letech vrátí se závadou/na upgrade s kobercem ve všech chladičích…

BFFAA720-721D-4C4D-82DC-54ABBEED85B4.jpeg

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9595
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod Karrex » 10 lis 2021 10:17

Off Topic
V takové skříni by se ten větrák hodil spíš o patro výš nebo přidat za 250-300Kč ještě ty 2 větráky nahoru a dopředu, ať to nefouká zbytečně spíš směrem na zdroj :-) Jenom tak pro příště.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Erredar
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1126
Registrován: březen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod Erredar » 10 lis 2021 10:21

Určitě se jich zeptej kde to bylo na reklamaci. Případně CZC u produktu přímo pise kde se ma posilat na reklamaci. Na tom reklamačním protokolu je psana jen alza?
Ryzen 5800x(XPG Levante), B550 mag tomahawk, 2x16GB Fury Renegade 3600Mhz CL16, Asus TUF RX6800, Kingston A2000 500GB+1TB, XPG CORE REACTOR 850w

Fílek
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1413
Registrován: srpen 10
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Shořelá RTX2060 a reklamace

Příspěvekod Fílek » 17 lis 2021 11:03

Tak to bylo v Polsku u Gigabyte. Posílám reklamační protokol a fotky PCB - MOSFET je úplně odpálený a asi s sebou vzal i kus desky, a pak je otázka, zda to šlehlo až někam do čipu :/

Teď jsem ale dostal možná podstatnou část informace, že měli v domě pochybné rozvody, jiskřící zásuvky... takže to by klidně mohlo spadat pod "unstable power"

IMG_2157.jpg

IMG_2156.jpg

IMG_2155.jpg

IMG_2154.jpg

IMG_2153.jpg


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Ryzen 5600 a rtx2060 super
    od 123cv » 21 říj 2023 13:33 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    804
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    21 říj 2023 13:46
  • Monitor se sám vypíná - reklamace?
    od tux » 14 kvě 2023 20:10 » v Vše ostatní (z oblasti IT)
    3
    1508
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    15 kvě 2023 09:19

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 21 hostů