Silně mechanicky poškozený HDD - jak zachránit data?

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Mouse_cz
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 142
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Silně mechanicky poškozený HDD - jak zachránit data?

Příspěvekod Mouse_cz » 08 lis 2021 05:19

Vím že je to dlouhý příspěvek ale myslím se že zde je důležitý každý detail, tak jsem se pro jistotu rozepsal, ale snažil jsem se aby to bylo snadně čitelné.


Začalo to Září 2020, měl jsem laptop T61, kde jsem neměl zašroubovaný palmrest protože jsem dost často do něho lezl, v pravé části vždy čas od času kus toho palmrstu trčel (nebyl v rovině, a o to se měl starat ten šroubek co tam nebyl) tak jsem ho vždy zamáčkl takhle jsem to dělal dost často ale jednou jsem to udělal a zamrzl mi celý PC, tak jsem ho restartoval a měl jsem nějakou chybu s HDD (už nevím jakou) a nešel bootovovat, tak jsem tam dal jiný.

Došlo mi že tím jak mačkám ten roh palmrestu tak pod tím je ten HDD a vždy když jsem to zamáčkl tak to vždy bylo na rohu a nevadí to ale tentokrát to nešlo tak jsem tlačil i veprostřed kde je plotna.
Tak jsem se pomocí videí a zvuků se pokusil zjistit co stím a podle zvuků by měla být zaseklá čtecí hlavička. Zrovna takovouhle opravu bych zvládl protože byla jednoduchá. Abych to nezhoršil prachem tak jsem si udělal bezprašné prostředí (Prakticky krabice nahoře zalepena izolepou s díramy na ruce na boku) Nic profesionálního ale za těch pár minut by se tam nemělo nic dostat a pokud ano prachové filtry by se o tom měly postarat. Dokonce sem si sehnal sadu T šroubováku, otevřel to s ruky v krabci a zjistil jsem že je to jen zaseklá hlavička tak jsem ji podle návodu velmi opatrněně přesunul zpátky na začátek (bez poškrábaní plotny). Zkontroloval jsem hlavičku jestli není poškozená aby nepoškodila plotnu, nebyla.

Připojil jsem to přes USB 2>SATA adaptér a funguvalo to, skusil jsem otevřit složky mého účtů. Ale trvalo to strašně dlouho, nešlo to otevřít jiné složky ano, ale i ty se otevíraly hrozně dlouho. Tak jsem to skusil dát jako bootovací disk, ale windows se načítal hodně dlouho, pokud si správně pamatují tak se pak i seklo načítací kolečko.
Taky jsem měl
14 nestabilních(pending) sektorů.

Tak jsem se na to vykašlal, až do ted.

Ted mám dokonce USB 3>SATA (protože navíc mám náhradní laptop který má i USB 3 pory) tak jsem to připojil a skusil otevřit moji složku ani po 5 minutách nic.
Nedávno jsem si koupil nový HDD hlavní a na zálohu.

Nedávno jsem jeden obsah HDD zkopírovat na ten nový na zálohu abych vyyskoušel jak to funguje (protože mě nebavila ruční záloha) Tak jsem si stáhl "AOMEI Backupper" pro celou kopii disku (i s OS) A vždy když sem dělal takovou kopii hlavního svazku tak mi pak ten disk nešel otevřít. A musel jsem to pak řešit přes chkdsk vždy jsem dostal stejnou chybu (Correcting error in index $I30 for file 5.) Ale vždy se to vyřešilo, ale všechny soubory byly v poho.
Takhle nák to vždy vypadalo: https://imgur.com/a/aUiozqr (Dělal jsem to 2x protože ta chyba je na obou discích [originální i cílový])

I přes to že to vždy vyžadovalo dodatečnou opravu tak to fungovalo stejně.
Tak jsem to chtěl skusit i na mém šnekovy o kterým se celou dobu bavíme. Ale kopie ze šneka na nový hlavní disk se zasekla na pár MB, 0% a ukazovalo to že zbývá 7h ale přenost dat který by měl být asi 14MB/s byl na 0, takže se to někde zaseklo dal jsem tam tlačítko zrušit. a zjistil jsem že cílový disk (nový hlavní) nemá svazky (oddíly) ten disk byl počítačem a softwarem byl rozpoznán ale nešel otevřít protože neměl svazky, prostě svazky nebyly. A soubory se tím smazaly tak jsem si stáhl Wondershare Recoverit abych si zjistil co se stihlo zkopírovat. A své soubory jsem tam našel, pár fotek co bylo na to "šnekovy"
(a jako bonus i pár od původního majitele protože byl bazarový a i když je smazal tak nebyly přespány nebo jen jemně poškozené)

Druhý problém byl že na šnekovy za těch pár zkopírovaných MB, přibylo 50 nestabilních (pending) sektorů.
Tak jsem se chtěl přesvědšit jestli tam nění chyba v čtení, tak jsem si dal minimální nastaevní čtení v CrystalDiskMark 8, jen 1, 16 MiB test.
Znovu připojím šneka a píše mi to že je třeba ho formátovat aby šel použít. Sice ho PC pozná ale myslí si že 0b volného místa a 0b kapacitu, takže test radši dělat nebudu a zeptám se zde.


1. Otázka: Co ted?
Slyšel jsem že přes "chkdsk" by ty sektory dokázal dát do zony kde nevadí.
Nebo to že by to mělo jít opravit přes HDD sentinel.
Či jinými způsoby a softwary.
(Nebo to mám nechat formátovat a) skusit to obnovit přes Wondershare Recoverit (či jiný software) (a doufat že se to nepřepíše.)
Mám skusit ten mini test čtení?


2. Otázka: Co s novým hlavním HDD, můžu ho používat?
Většina disku má na sobě více svazků, různé oddíly pro systém, OS, obnovení...
Ale tady je jen ten jeden co jsem udělal sám, můžu na něj nainstalovat Windows, a používat jako bootvací disk, bude to safe, mít vše na jednom svazku nebo si ty další potřebné udělají samy?
Asi před týdnem jsem tam dal malý testovací obrázek, ted jsem to zapojil a místo celého disku se PC k němu chová spíš jako k jedinému svazku. (+401MB Nepřiřazeno)
Taky mě desí že ten obrázek má 388b
ale na disku zabírá podle vlastností 0b.

3. Otázka: Mám stále používat AOMEI Backupper?
Dočetl jsem se že tento software je lepší než ostatní že ostatní stojí za
hovno a tento ne, ale i tak bych vždy po kopii musel řešit problém přes "chkdsk"
Mám ho stále používat nebo přejít na jiný, a mám ho často používat prý tím častím kopírováním se ty disky rychle níčí (obzvlášt přes USB 3 protože je na ten disk větší zátěz)


Děkuji za čtení.

Reklama
Uživatelský avatar
šulda
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1373
Registrován: srpen 08
Bydliště: Tam kde se vrány otáčejí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Silně mechanicky poškozený HDD - jak zachránit data?

Příspěvekod šulda » 08 lis 2021 05:53

Tohle se fakt na skinu Black (Dark blue2) perfektně čte :evil:
Člověk se pořád učí.

Mouse_cz
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 142
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Silně mechanicky poškozený HDD - jak zachránit data?

Příspěvekod Mouse_cz » 08 lis 2021 06:08

Tak tohle bylo hlavně psano pro defaultní vzhled, protože předpokládám že většina ho stále používá, a ta defaultní černá se blbě čte na světle modrý tak jsem tak dal šedou, a je to lepší. Skusil jsem Black a stále je to čitelné, nemáš nizký jas? Když si to na chvilku přehod nebo si to zvýrazni, ale na "prosilver" to vypadá mnohem líp.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Silně mechanicky poškozený HDD - jak zachránit data?

Příspěvekod petr22 » 08 lis 2021 08:55

Co s tim - VYHODIT vsechny disky, ktere hlasi ve SMART error, disk neni mozne opravit.

Crytal Disk info prozradi stav vsech disku.

Klidne muzes pouzivat i Windows Backup primo ve Windows, vsechny funguji stejne.

Zadne soft "jedine tenhle a ostatni jsou na ...." nexistuji.

Jak zachrani data? Data se zalohuji prave proto, aby se o ne neprislo kdyz odejde disk.
Specializovana firma bude stat desitky tisic bez garance uspechu.

Mouse_cz
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 142
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Silně mechanicky poškozený HDD - jak zachránit data?

Příspěvekod Mouse_cz » 08 lis 2021 23:29

Ale já ho nechci opravit, já chci zachránit data, na co bych ho chtěl opravit když mám 2 nové disky, navíc "data zachránit jdou těžce, ale opravit by to bylo těžší a mnohem daržší než je cena samotného disku" To tvrdí ti co se záchranou dat zabývají.

Ale já se bavím o tom čistě na test čtení/zápisu. Na stav disku mám HDD Sentinel, což je to samé ale profesionálnější.

Já radši něco na klonování, než něco ve Windows.

?

To že to nechci poslat expertům jsem myslel že je očividné, a nechtěl jsem to psát do původního příspěvku aby byl ještě delší, Kdyby ty data byly fakt důležité tak už jsem jim to poslal dávno a nebudu tu hodiny psát příspěvek. Já vím že bych jím to mohl poslat ale za to by chtěly nehorázné prachy, ale ty data pro mě nemají takovou hodnotu, a proto je chci zachránit zdarma po domácku ale s větším šancí že se něco posere. Mimochodem ty nejdůležitější data mám zalohované, spíš mi jde o zbytek. Není to poprvé, ale minule to poškození bylo podobné a chtěli 9k (a 2k dar pro babiše). víc zde: https://imgur.com/a/YbOSEAz a zde: viewtopic.php?f=7&t=211311

Mimochodem nevím proč mě to napdlo až při psaní této odpovědi, ale došlo mi že když ten disk ještě šel otevřít tak i když byl poamlý všechny soubory tam byly, a měly by být i ted, nemyslím si že jen tím že ho parkrát připojím bych ho zníčil (i když jsem používal USB 3>SATA takže jsem asi omylem vytvořil větší zátěž [ale to nemělo ničemu vadit až tak kriticky zníčený nebyl, naposledy HDD sentinel hlásil 50% zdraví, 100% výkon]) Ale tou nízkou rychlostí mi došlo že možná je problém v hlavičce či někde jinde protože data možná až na pár % byly ok, takže možná plotna je (téměř) OK, spíš může být problém jinde. Taky přesně nechápu jak funguje plotna, ale byl to 500GB disk ale použito bylo kolem 100GB takže pokud většina dat byla naboku a ne uprostřed tak jsem jen rozjebal hlavičku, a nějaké systémové soubory. Napadlo mě že by stačilo stehnat identický disk a jen tam opatrně dát moji plotnu.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Silně mechanicky poškozený HDD - jak zachránit data?

Příspěvekod petr22 » 09 lis 2021 05:21

DDrescue pod Linuxem (zdarma, jde spustit i z flashky).

To je program na klonovani vadnych disku, pod Windows nic podobneho neexistuje.

Pokud se to nepovede tak pomuze pouze specializovana firma (desitky tisic Kc).

Mouse_cz
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 142
Registrován: srpen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Silně mechanicky poškozený HDD - jak zachránit data?

Příspěvekod Mouse_cz » 09 lis 2021 06:16

Díky, to zní dobře, škoda že jsem se o tom dozvědel až ted. Jde spustit i z DVD?

ok.

Už jsem říkal, ty data takovou cenu pro mě nemají, takže tadle možnost pro mě není.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Silně mechanicky poškozený HDD - jak zachránit data?

Příspěvekod faraon » 09 lis 2021 06:36

Těmi experimenty jsi mu pořádně zaťal drápky, dá se čekat že po otevření disku víc než jeden pokus mít nebudeš, a už vůbec nepočítej s delším hraním.
Jestli se ten disk ještě probírá z komatu, nabootuj Linux a použij program dd s parametrem conv=noerror,sync na vytvoření obrazu disku.
Kontinuální čtení bude ten vrak namáhat mnohem méně než mávání hlavou sem a tam při hledání jednotlivých souborů.
Potom se můžeš z obrazu pokusit ještě něco získat pomocí photorec, GetDataBack nebo jiného programu na obnovu souborů.
To kopírování bude trvat mnoho hodin nebo i pár dní, takže během práce budeš muset disk důkladně chladit, připrav si na to dost ledu - ale nenamoč ho!

Pokud jsi ještě nepoznal svět velkých ptáků, vyzkoušej si to nejdřív na něčem funkčním, doporučuji vzít dostatečně velký prázdný disk (ať si nezničíš nějaká jiná data) a pro začátek zkusit udělat obraz třeba flashky, ať to dlouho netrvá. Zapni třeba nějaký live Linux nebo Raspberry Pi, spusť konzoli. Potom pomocí lsblk zjistíš jaká zařízení máš v počítači připojená:

Kód: Vybrat vše

faraon@tuxbox:~ $ lsblk
NAME   MAJ:MIN RM  SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0  5,5T  0 disk
├─sda1   8:1    0    1T  0 part /
├─sda2   8:2    0    8G  0 part [SWAP]
└─sda3   8:3    0  4,5T  0 part /media/pi/DATA
sdb      8:16   1 14,4G  0 disk
└─sdb1   8:17   1 14,4G  0 part /media/pi/TOSHIBA16GB

Jak vidíš, mám harddisk sda se třemi oddíly, a flashku sdb s jedním oddílem, obě zařízení jsou viditelná jako soubor v systémovém adresáři dev. Proč? Protože UNIX, který před pár dny oslavil rovných 50 roků od vydání verze 1.

Teď se pomocí cd přesuneš tam, kam chceš obraz uložit, tenhle příkaz funguje úplně stejně jako v příkazovém řádku Windows, akorát místo zvrácených lomítek piš obyčejná (jak tahle zhovadilost v Maloměku před necelými čtyřiceti lety vznikla je na delší povídání):

Kód: Vybrat vše

faraon@tuxbox:~ $ cd /media/pi/DATA
faraon@tuxbox:/media/pi/DATA $

Potom vytvoříš obraz oddílu flashky přímo tam kam ses přesunul:

Kód: Vybrat vše

faraon@tuxbox:/media/pi/DATA $ sudo dd if=/dev/sdb1 of=obraz.img conv=noerror,sync status=progress
191525376 bajtů (192 MB, 183 MiB) zkopírováno, 19 s, 10,1 MB/s

Stejně to potom uděláš i s tou mrtvolou. A potom už jenom čekáš a chladíš.
Pokud je to možné, připoj ho kabelem přímo do základní desky a ne přes USB, při troše štěstí se bude aspoň chvílemi číst rychleji.

Kód: Vybrat vše

sudo     ... tuhle operaci musíš spustit jako root, protože běžný uživatel nemá oprávnění přistupovat k diskům přímo.
if       ... input file - odtud čteš.
of       ... output file - sem zapisuješ.
conv     ... konverzní parametry.
noerror  ... při chybě neskončit ale pokračovat dál.
sync     ... nečitelné sektory vyplnit nulami, jinak se vynechají a obraz bude nepoužitelný.
status   ... co má program vypisovat.
progress ... jak je s prací už daleko.

Získaný image můžeš v Linuxu také namountovat jako oddíl a normálně z něj číst soubory, pokud není souborový systém totálně rozbouraný. V takovém případě už pomůže jen ta obnova souborů.

Jestli je na vadném disku víc oddílů, vytvoř pro ně samostatné obrazy. Také nespoléhej na to že data budou zapsána na pohromadě a zbytek disku je volný, spíš budou rozházená po celém dostupném prostoru a pro jistotu i částečně fragmentovaná, hlavně větší soubory. Widle takhle fungují.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Silně mechanicky poškozený HDD - jak zachránit data?

Příspěvekod mmmartin » 10 lis 2021 09:42

Dvě poznámky k dokonalosti tvých příspěvků: obrázky se z celé řady důvodů vkládají přímo do příspěvků.

A trochu méně arogance vůči lidem, kteří ti chtějí pomoci, by taky neškodilo.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jak silné VPS na provoz webů?
    od hufi2301 » 18 kvě 2023 10:23 » v Sítě - hardware
    0
    901
    od hufi2301 Zobrazit poslední příspěvek
    18 kvě 2023 10:23
  • Poškozený soubor excelu Příloha(y)
    od Jsimi » 06 úno 2024 22:43 » v Kancelářské balíky
    0
    772
    od Jsimi Zobrazit poslední příspěvek
    06 úno 2024 22:43
  • USB-C pouze data ? Příloha(y)
    od ski1961 » 08 říj 2023 10:25 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    2171
    od ski1961 Zobrazit poslední příspěvek
    08 říj 2023 11:40
  • Data science desktop cca 70k Příloha(y)
    od Siderit » 24 srp 2023 12:02 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    10
    1542
    od Siderit Zobrazit poslední příspěvek
    25 srp 2023 20:02
  • Mizí data ze všech microSD karet.
    od jan l » 10 led 2024 19:33 » v Problémy s hardwarem
    4
    706
    od jan l Zobrazit poslední příspěvek
    11 led 2024 20:15

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů