Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Ghoust23
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 340
Registrován: září 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod Ghoust23 » 01 bře 2022 22:43

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat - tři dny po sobě se mi teď stala zvláštní věc - po pár hodinách fungování na PC (převážně hraní Path of Exile + 10 oken google chrome) mi počítač vyhodí prodlužovačku s přepěťovou ochranou (první den to byl jistič v celém bytě). PC jde normálně zapnout po znovu-zapnutí prodlužováku. Jde nějak otestovat, který komponent v PC, by tohle mohl způsobovat (Grafika, zdroj?)

Na prodlužovačku jsou aktuálně zapojeny 2 monitory (LCD monitor 24" Samsung C24F396 + LG 22ML44B/MN430M), PC + pracovní notebook a lampička, oboje je během toho vypnuté

PC:
AMD Ryzen 5 3600
Artic Freezer 34
MSI B450-A PRO MAX - AMD B450
Crucial Ballistix Sport LT Grey 16 GB (2x8 GB) DDR4 3000
XFX Radeon RX 5700 DD Ultra, 8 GB GDDR6
Transcend MTE220S, M.2. 1TB
Seasonic Focus Plus - 550W
Artic Fan F12 Silent
Noctua NA-SYC2 3-Pin Y Cables
Fractal Desing Define S

Předem děkuji za jakoukoliv radu / tip.
CPU: AMD Ryzen 5 3600 | RAM: Crucial Ballistix Sport LT Grey 16GB (2x8GB) DDR4 3000 | GPU: XFX Radeon RX 5700 DD Ultra, 8GB GDDR6 | SSD: Transcend MTE220S, M.2 - 1TB | CASE: Fractal Design Define S

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23592
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod ITCrowd » 01 bře 2022 23:14

Co to máš za prodlužku?
A dokážeš opsat z jističe, co to je zač? https://www.legrand.cz/electrend/elektr ... jisticich/
Podle té doby hraní by to spíše vypadalo na vybavení tepelné pojistky. Odebíraný proud se dá zjistit třeba tímto: https://www.alza.cz/hobby/solight-dt27- ... gKOKPD_BwE
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Ghoust23
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 340
Registrován: září 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod Ghoust23 » 02 bře 2022 11:03

Děkuji za odemknutí tématu.

Abych navázal na téma - prodlužovák je nějaký no-name kupovaný cca 5 let zpět v supermarketu. Tudíž k tomu žádné specifikace nemám..
Ten měřák na odebíraný proud zakoupím dnes cestou z práce a výsledky měření následně nasdílím - jen se zeptám - měřák zapojím do zásuvky a na něj následně zapojím ten prodlužovák?

Jistič by to měl být značky Noark - na jističi není napsáno, zda se jedná o 1P nebo 3P.
Ex9BN - B10 - 230V /400V
IEC/EN60898-1
Zjistil jsem, že tyto jističe jsou dva vedle sebe, které ovládají zásuvky v bytě v přízemí (ještě jsem nezkoumal, které ovládají které zásuvky a nedokážu říct, jestli mohou být nějak sériově napojeny na sebe). Oba mají stejný popisek. Na zásuvky jsou následně zapojené veškeré spotřebiče - lednice, myčka, pračka, plynový kotel, televize, spotřebiče v kuchyni, PC, pracovní notebook atd. Souběžně samozřejmě spotřebiče neběží najednou, ale například při zapnutí myčky a trouby, jistič vypadne (což je problém o kterém víme, ale vzhledem k tomu, že jsem v této oblasti posera a laik, jsem neměl zatím odvahu to řešit).

K výpadku první den došlo samovolně, běžel akorát můj PC (hra na pozadí, chrome), osvětlení v kuchyni a světýlko v zásuvce v ložnici u postýlky + tou dobou topil plynový kotel. Po vypojení všech zařízení ze zásuvky a nahození jističe se vše opět zapojilo a nic nevypadlo.
Druhý a třetí den mi vypadl už akorát prodlužovák, na kterém je zapojený PC, monitory, pracovní notebook. V tu chvíli opět běžel pouze PC a dva monitory, notebook byl vypnutý, pouze zapojený v síti. Vše ostatní v domácnosti s větším odběrem bylo vypnuté.

Poslední "nový spotřebič" v bytě je asi měsíc stará horkovzdušná fritéza, která ale běží sporadicky. V ten první den co to vypadlo běžela spolu s troubou kolem 19:00, ale pojistky vypadly až po 22:00...
CPU: AMD Ryzen 5 3600 | RAM: Crucial Ballistix Sport LT Grey 16GB (2x8GB) DDR4 3000 | GPU: XFX Radeon RX 5700 DD Ultra, 8GB GDDR6 | SSD: Transcend MTE220S, M.2 - 1TB | CASE: Fractal Design Define S

Uživatelský avatar
Riviera kid
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1167
Registrován: květen 08
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod Riviera kid » 02 bře 2022 12:16

Jako první bych vyměnil ten prodlužovák
"Voda je mokrá, nebe je modrý, ženský mají tajemství."

Uživatelský avatar
kecalek
Level 3
Level 3
Příspěvky: 599
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod kecalek » 02 bře 2022 13:05

Ghoust23 píše:Děkuji za odemknutí tématu.

....................

Jistič by to měl být značky Noark - na jističi není napsáno, zda se jedná o 1P nebo 3P.
Ex9BN - B10 - 230V /400V
IEC/EN60898-1
..........................ale například při zapnutí myčky a trouby, jistič vypadne (což je problém o kterém víme, ale vzhledem k tomu, že jsem v této oblasti posera a laik, jsem neměl zatím odvahu to řešit).

K výpadku první den došlo samovolně, běžel akorát můj PC (hra na pozadí, chrome), osvětlení v kuchyni a světýlko v zásuvce v ložnici u postýlky + tou dobou topil plynový kotel. Po vypojení všech zařízení ze zásuvky a nahození jističe se vše opět zapojilo a nic nevypadlo.
Druhý a třetí den mi vypadl už akorát prodlužovák, na kterém je zapojený PC, monitory, pracovní notebook. V tu chvíli opět běžel pouze PC a dva monitory, notebook byl vypnutý, pouze zapojený v síti. Vše ostatní v domácnosti s větším odběrem bylo vypnuté.

Poslední "nový spotřebič" v bytě je asi měsíc stará horkovzdušná fritéza, která ale běží sporadicky. V ten první den co to vypadlo běžela spolu s troubou kolem 19:00, ale pojistky vypadly až po 22:00...

Istič - https://www.gme.sk/istic-ex9bn-1p-b10-6ka 1-pólový 10A
Myčka + rúra - tak je tam možno cez 10A - logicky ti to vyhodí.
Predĺžovačka (spomínal si "no name") - kúp si riadnu. Ak je tam ochrana - vyzerá to na teplotnú poistku - zahreje sa a potom už vypína aj pri nepatrnom zahriatí, prípadne ani nerozopne (asi podľa toho, akú má "náladu" :P )- typické často u šikmookých výrobkoch, kvalita im nič nevraví.

Uživatelský avatar
Riviera kid
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1167
Registrován: květen 08
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod Riviera kid » 02 bře 2022 13:19

Přesně tak, pokud ti vypadává jistič při zapnutí trouby a myčky, pak je slabý. Pozvi si elektrikáře, on ti vše proměří a navrhne řešení. Prodlužku kup kvalitní s přepěťovou ochranou
"Voda je mokrá, nebe je modrý, ženský mají tajemství."

Ghoust23
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 340
Registrován: září 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod Ghoust23 » 02 bře 2022 13:25

Samozřejmě všechno co jste napsali, je potřeba udělat. Nicméně je stále otázka, pokud to není prodlužovačkou, co v PC by to mohlo způsobit..

Nemáte náhodou tip na nějakou rozumnou prodlužovačku s přepěťovou ochranou za rozumnou cenu?
CPU: AMD Ryzen 5 3600 | RAM: Crucial Ballistix Sport LT Grey 16GB (2x8GB) DDR4 3000 | GPU: XFX Radeon RX 5700 DD Ultra, 8GB GDDR6 | SSD: Transcend MTE220S, M.2 - 1TB | CASE: Fractal Design Define S

Uživatelský avatar
Riviera kid
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1167
Registrován: květen 08
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod Riviera kid » 02 bře 2022 13:37

"Voda je mokrá, nebe je modrý, ženský mají tajemství."

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9497
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod mmmartin » 02 bře 2022 14:09

Ohledně prodlužovaček s přepěťovou ochranou: pokud má opravdu chránit před přepětím, musí být splněné dvě podmínky: první stupeň ochrany musí být na přívodu do domu, druhý stupeň ochrany musí být na patě stoupačky a teprve pak lze od kvalitní (tj. non-lowend) ochrany v prodlužovačce očekávat "bezpečnou" ochranu.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Ghoust23
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 340
Registrován: září 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod Ghoust23 » 02 bře 2022 18:01

Tak jsem zakoupil ten měřák spotřeby, při zapnutém chromu a hry na pozadí ukazuje aktuálně 0,865 A / 179 W (předpokládám, že při aktivním hraní a vytížení se to číslo zvedne), nicméně 2x se to již zrestartovalo s textem "power overload", poprvé při zapojování, po druhé při zapínání PC, což by se dle manuálu mělo stát, pokud odběr přesáhne 3680W, tak nevím co je špatně, jestli jsem měl štěstí na "vadný" kus nebo je nějaký špatný kontakt v zásuvce?

Zítra zkusím koupit jinou prodlužovačku a následně vyzkoušet, plus jsem zvědavý, jestli to večer opět vyhodí jistič / prodlužovačku po nějaké době užívání.
CPU: AMD Ryzen 5 3600 | RAM: Crucial Ballistix Sport LT Grey 16GB (2x8GB) DDR4 3000 | GPU: XFX Radeon RX 5700 DD Ultra, 8GB GDDR6 | SSD: Transcend MTE220S, M.2 - 1TB | CASE: Fractal Design Define S

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9497
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod mmmartin » 02 bře 2022 18:10

Zapnutí spínaného zdroje (nejen) v počítači nebo i jeho pouhé připojení na síť je provázené krátkou, ale intenzivní proudovou špičkou, což může non-smart ochrana nebo obecně přístroj vyhodnotit jako výkonové přetížení.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Ghoust23
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 340
Registrován: září 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyhazování přepěťové ochrany / jističe - PC

Příspěvekod Ghoust23 » 02 bře 2022 18:34

Děkuji za objasnění. Jak jsem psal, jsem co se těhle věcí týká naprostý laik.

Zítra dám vědět, zda opět došlo k nějakému problému ve večerních hodinách..
CPU: AMD Ryzen 5 3600 | RAM: Crucial Ballistix Sport LT Grey 16GB (2x8GB) DDR4 3000 | GPU: XFX Radeon RX 5700 DD Ultra, 8GB GDDR6 | SSD: Transcend MTE220S, M.2 - 1TB | CASE: Fractal Design Define S


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Pomoc s výběrem přepěťové ochrany
    od geekercz » 28 srp 2023 21:20 » v Vše ostatní (hw)
    6
    2175
    od X Zobrazit poslední příspěvek
    30 srp 2023 21:45
  • Tato aplikace je z důvodu zajištění vaší ochrany blokována
    od Scanner » 02 dub 2023 14:25 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1658
    od Scanner Zobrazit poslední příspěvek
    07 dub 2023 11:17

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů