Pc se občas nezapne

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

anonym1989
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: březen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Pc se občas nezapne

Příspěvekod anonym1989 » 08 bře 2022 17:52

Ahoj,

mám problém. Mám starý kancl komp, do kterého jsem nedávno nacpal grafiku z bazaru. Pc se po přepnutí do režimu spánku občas nerozsvítí a to samé při vypnutí. Občas nenajede grafický výstup a občas ano. Například včera ráno jsem ho zapl a bez problémů bežel, teď mi nejde za boha zapnout. Je potřeba to několikrát zkusit. Vždy se pouze roztočí ventilátor chlazení CPU. Poté vypnout zdroj a pak zase zapnout na bedně...

V čem by mohla být chyba? Dle mého je to nejspíš zdroj, ale důvod? Je mi totiž divné, že se točí ventilátor na chlazení CPU. Trochu se totiž bojím, že odešla deska.

Ještě upřesním, že pc nemám u sebe, tak nemohu zkoumat, potřeboval bych si být co nejvíc jistý, než budu mít PC u sebe.

Díky.

Reklama
Uživatelský avatar
HelFix
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1735
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Pc se občas nezapne

Příspěvekod HelFix » 08 bře 2022 18:13

Jakou grafiku tam máš? Jaký zdroj? A jakou vlastně sestavu? Je možné, že ten zdroj to prostě nedá.

anonym1989
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: březen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Pc se občas nezapne

Příspěvekod anonym1989 » 08 bře 2022 18:16

HelFix píše:Jakou grafiku tam máš? Jaký zdroj? A jakou vlastně sestavu? Je možné, že ten zdroj to prostě nedá.


Zdroj je tam nějaký tuším 450w (původní kancl zdroj, takže asi kaše), grafika je tam 1050 2gb - grafika je napájená jen z desky. A před půl rokem tam byla výkonnější karta, nevím jaká to byla, ale vím že měla napájení externí, takže teoreticky měla brát víc.

Takže dle mého selského rozumu by to zdroj měl dávat, nebo ne?

Serg01
Level 1
Level 1
Příspěvky: 65
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Pc se občas nezapne

Příspěvekod Serg01 » 09 bře 2022 14:25

Jestli je to starší PC, tak by mohl mít ještě PCI port. Můžeš koupit "PCI diagnostickou kartu" a sledovat, na kterém POST kódu to zůstane viset.
Obrázek

Deska může čekat např. na HDD

Pro diagnostiku zdroje můžeš využít jeden nezapojený konektor ke starým HDD nebo CD mechanice, kam se dá dobře dostat s multimetrem aniž by se něco vyzkratovalo, a kouknout jaká jsou napětí. Sice nezjistíš jak je na tom 3.3V větev, ale jestli u 12V větve bude něco kolem 12V (plus mínus 0,5V) a u 5V bude také správné napětí - zkrátka jestli nebude o dost nižší, tak je zdroj v pořádku.

Ale jinak ve zdroji postupem času ztrácí filtrovací kondenzátory na výstupu kapacitu (říká se tomu že vysychají elyty), a pro zdroj je pak těžší udržet stabilní napětí. Někdy to ten elektrolytický kondík vzdá úplně a nafoukne se, to taky znamená že ztratil kapacitu. Jestli se toho nebojíš, tak je můžeš zkusit vyměnit, ale jestli se už rozhodneš otevřít zdroj, tak počítej s tím, že hlavní kondenzátory na vstupu (ty velký) můžou zůstat nabitý (na 300V) i několik minut po vytažení ze zásuvky - když se jich nešikovně dotkneš, můžou tě zabít.

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pc se občas nezapne

Příspěvekod mmmartin » 12 bře 2022 18:31

anonym1989: Odpověď se vkládá po stisknutím tlačítka Odpovědět. Necituj předchozí příspěvek. I jen průměrně inteligentní čtenář je schopen ze souvislostí pochopit, na který příspěvek reaguješ.

Serg01: Obrázky vkládej přímo do příspěvku.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • notebook - po zapnutí občas nenabíhá displej
    od maiki » 10 kvě 2023 14:40 » v Problémy s hardwarem
    2
    1024
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    10 kvě 2023 16:46
  • "externí" disk se po zapojení nezapne
    od Grander » 17 lis 2023 11:49 » v Problémy s hardwarem
    0
    1227
    od Grander Zobrazit poslední příspěvek
    17 lis 2023 11:49

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 hostů