Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod SGvagon » 22 kvě 2022 15:04

Zdravím,

nejsem si jist, zda-li mám problém se zdrojem nebo kde u mého PC, ale všiml jsem si výrazného zpomalení SSD disku (systém WIndows 7 PRO x64bit zůstává na boot animaci systému výrazně déle - cca 30 vteřin a poté trvá déle i otevírání aplikací typu VLC, Gimp, Steam, ... ) a při spuštění např. Minecraftu 1.18.2 doslova zamrznutí celého systému včetně kurzoru myši a zvuku na několik vteřin (odpojí mě i Input Director na notebooku) . Stejný problém jsem měl i u hry Trine 4 , ale to spíše vypadalo na problém se hrou (přestal fungovat Steam overlay a synchronizace se Steamem) , vyřešeno vymazáním složky hry z %appdata% .

A občas se mi také stane, že se PC po vypnutí ihned samovolně spustí. Zapínací tlačítko by nemělo být zaseknuté.

Zkusil jsem jak vysunout HDD, vložit pouze jeden RAM modul, reset biosu, jet bez dedikované grafické karty, zkontroloval stav SSD, ... nic nepomohlo. Teploty CPU a GPU ani v zátěži nepřekračují 56-60 °C (v IDLE mám na 29-31 °C ) . Takže těmi by to být nemělo. Teploty disků jsou také kolem 29 °C .

Při spuštění výše uvedeného Minecraftu 1.18.2 se po spuštění vytíží CPU na 100% (začne se okamžitě vše sekat a zamrzat) a i když jsem v menu tak využití spadne až po cca minutě. Stejný problém s vytížením poté nastane při načítání světa (CPU 100% a celý systém zamrzavá) . A při hraní single player světa to dělá hrozné FPS spiky, kdy se při pohnutí/načtení nových chunků propadají FPS na 15-20 . Jediné co mne napadá je už pouze zdroj. Může se těmito problémy projevovat vadný zdroj? CPU by neměl být tak starý, aby nerozjel tuto hru. Zkoušel jsem mnohem náročnější hry typu Dying Light, Trine 4, Borderlands GOTY, ... a s nimi jsem neměl sebemenší problémy. Dokonce i aktivně stříhám Full HD 60 FPS videa v MAGIX Vegas 15 PRO , kde jsem si možná všiml mírně pomalejšího renderu.

Jednoduše nevím co toto může způsobovat.

Předem děkuji za odpovědi a případné rady.

Sestava (kupována 13. 09. 2019 ):
CASE: Fractal Design Define Mini C
ZD: MSI B150M MORTAR ARCTIC
CPU: Intel Core i5-6500 3.2GHz
GPU: MSI GeForce GTX 1650 VENTUS XS 4G OC ( NOVĚ KOUPENA )
PSU: Corsair TX550M
RAM: Corsair Vengeance LPX White 16GB
SSD: WD Blue 250GB + HDD: Seagate BarraCuda 1TB PRO 7200 ot.

Reklama
Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod atari » 23 kvě 2022 08:40

„Zkoušel jsem mnohem náročnější hry typu Dying Light, Trine 4, Borderlands GOTY, ... a s nimi jsem neměl sebemenší problémy“
Takže tohle funguje dobře, a s ostatním jsou problémy, nebo jak tomu mám rozumět?

Jak jsi kontrolovat to SSD? WD s nimi nedávno začínal, takže je možné že soudruzi někde udělali chybu.

Na první pohled to na zdroj nevypadá, je to až moc různých podivností najednou. Ale vyloučit to nelze. Sleduj napětí, zda je správné. Třeba HW monitor to umí. Nejlepší však je, to měřit přímo měřákem na konektorech. Ty softy si občas vymýšlejí.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod pcmaker » 23 kvě 2022 11:26

Začínají horka.

Serg01
Level 1
Level 1
Příspěvky: 65
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod Serg01 » 23 kvě 2022 12:23

Psal, že teploty jsou v pohodě.

Podle mě to vypadá spíš na disk.
Další faktor jsou Windows 7, které se už nepovažují za bezpečné - netěží si tam něco na pozadí bitcoiny?

Pro bližší určení, kde by mohl být problém, bych doporučil pustit Správce úloh, přepnout se na záložku Výkon, a sledovat, co se nejvíc využívá.
(společně s CPU by to mohl být třeba disk - to by pak vysvětlovalo 100% u CPU, jelikož čeká na dokončení I/O operace)

Edit: jsem zapomněl, že Windows 7 ve správci úloh neumí ukázat využití disků ani GPU :(
Ale "Sledování prostředků" (tlačítko ve správci úloh pod záložkou výkon) by to možná umělo.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod SGvagon » 23 kvě 2022 14:49

atari : Problém je právě u Minecraftu verze 1.18.2 , kde se při spuštění vytíží procesor na 100% a při této zátěži začne celý systém zamrzávat (zvuk, kurzor myši a vypadává i input director - ovládám PC z notebooku) .

U ostatních her se tento jev neděje, jelikož CPU není nikdy vytížen na takové hodnoty.

Disk jsem kontroloval přímo utilitou od WD, stav disku je stále na 100% a nenašlo to žádné problémy.

pcmaker : Teploty kontroluji pravidelně, CPU ani GPU nepřesahují v zátěži 60 °C.

Serg01 : Systém jsem projel kompletní kontrolou MBAM a nic to nenašlo. A 100% vytížení CPU je pouze při spouštění Minecraftu (tzn. proces java.exe) a načítání světa.
Sledování prostředků sleduji, systémový SSD občas skáče na 100% (max. 4096 kb/s) , ale ihned klesá na 0.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod atari » 23 kvě 2022 16:10

Podle toho co píšeš v prvním příspěvku, tak to je mnoho problémů, které může způsobit vadný disk.

Podle toho co píšeš teď, tak to vypadá na problém softwaru, buď Minecraft, nebo něco s WIN. Pokud je disk a zdroj v pořádku, tak bych si vsadil na soft.
Na produkt od Microsoftu bych úplně nespoléhal. Zkus ještě jiný soft, jestli tam je nějaká havěť.

Kdy to začalo? Zkus obnovit WIN na nějaký starší bod obnovení. Můžeš ještě otestovat obě RAM.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod SGvagon » 23 kvě 2022 16:48

atari : Zpomalení nastalo postupem času (viz. neustále se snižující hodnota systémového disku v hodnocení počítače - na začátku bylo 7,4 a nyní už pouze 6,9) . Zamrzání PC u MInecraftu nastalo po nějaké aktualizaci hry. Musel bych vyzkoušet starší verze, u kterých se problém začal projevovat. Když ale zkusím starší verzi, např. 1.8.8 , tak ta načte během vteřiny a hra jede plynule. Jedině že by byl Minecraft v poslední verzi tak náročný? Přešli na novou Javu 17.0.3 .

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod atari » 23 kvě 2022 17:03

OK, Minecraft je problém softwaru, to neumím řešit.

Takže to vypadá na SSD. Kolik GB máš obsazené a kolik GB prázdné? Aktualizoval jsi firmware?

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod SGvagon » 23 kvě 2022 17:37

atari : Podle WD utility je firmware aktuální, jinak mám 130 GB volných.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod atari » 23 kvě 2022 21:30

Je otázka, co podle WIN znamená 7,4 versus 6,9. Více bych věřil utilitě WD. To ovšem neznamená, že disk nemůže být vadný.

Tak to vidím na metodu pokus omyl. Jestli máš jiný disk, tak bych zkusil novou instalaci WIN na tom jiném disku.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod SGvagon » 29 črc 2023 11:28

Po delší době zde přicházím s aktualizací. Problém byl skutečně ve WD Blue SSD disku, i navzdory tomu, že utilita od WD nehlásila žádný problém a Crystaldisk info 100% stav disku.
Koupil jsem místo něj Patriot Burst Elite 480 GB a provedl klon disku přes CloneZillu a PC se nyní spouští do 5 vteřin! Ještě rychleji než s WD Blue SSD když jsem PC složil a nainstaloval čistý systém.
WD SSD disky už asi nikdy. Ta jejich 3D NAND technologie má nejspíše hrozně rychlou degradaci.
I systém nyní ukazuje maximální hodnocení disku 7,9 . Opět, tuto hodnotu neukazoval WD Blue SSD ani po složení PC.

Dodatečně přidáno po 5 hodinách 44 minutách 53 vteřinách:
Na notebooku mám také WD Blue SSD asi 5. rokem, kde mi hodnocení disku v systému již kleslo na 7,4 . Začínají se projevovat úplně stejné problémy, tzn. delší spouštění systému a poté delší reakce při spuštění programů nebo pravé tlačítko na otevření kontextových nabídek. Takže to vypadá, že časem budu muset přejít všude na jiné disky místo WD Blue SSD .
Zvláštní, že v recenzích jsou WD Blue SSD v pohodě. Buď to lidi nezajímá, že musí na všechno čekat nebo nevím.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrzání systému a občasné zapnutí po vypnutí - zdroj?

Příspěvekod atari » 30 črc 2023 11:23

Je potřeba si uvědomit, že všechny testy ukazují jenom ty chyby, které programátor naprogramoval do testu. Takže o těch ostatních se nedozvíš.
A co se týče těch WD BLUE, tak to je nižší řada, pokud chceš kvalitu, tak je potřeba trochu více peněz. A taky jsi mohl chytit nepovedenou sérii.

Tady máš inspiraci: https://www.westerndigital.com/cs-cz/so ... es#wd-blue. Pokud si přeložíš ty reklamní kecy do normální mluvy, tak se výrobce sám přiznává, že řada BLUE je snaha o co nejlevnější výrobek, aby tak nějak chvilku fungoval.

A ty čísla hodnoení WIN neber vážně.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Chrome načítá stránku hned po zapnutí PC Zdroj: https://www.poradte.cz/pocitace-a-prislusenstvi/54978-chrome-nacita-stra Příloha(y)
    od kellne » 13 bře 2024 09:30 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    953
    od kellne Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 21:27
  • Občasné připojení TV
    od loucon » 04 lis 2023 21:33 » v Vše ostatní (hw)
    1
    1109
    od X Zobrazit poslední příspěvek
    05 lis 2023 03:58
  • Náhodné zamrzání PC
    od Styxik » 20 kvě 2023 23:59 » v Problémy s hardwarem
    7
    1156
    od Styxik Zobrazit poslední příspěvek
    23 kvě 2023 08:31
  • zamrzání pc win11
    od gogo1963 » 15 říj 2023 09:34 » v Windows 11, 10, 8...
    12
    1984
    od gogo1963 Zobrazit poslední příspěvek
    24 říj 2023 08:33
  • samovolné vypnuti PC
    od matesfox » 10 říj 2023 21:11 » v Problémy s hardwarem
    10
    2053
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    11 říj 2023 16:05

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam[Bot] a 24 hostů