Přeinstalace Windows a po sléze nefunkční datový HDD

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Chull131
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Přeinstalace Windows a po sléze nefunkční datový HDD

Příspěvekod Chull131 » 16 čer 2022 13:43

Dobrý den všem,

Jak už jsem na tomto suprovém fóru četl jedno téma a hodně podobné, nikoliv stejné.
Prosím tedy o radu...

Dříve jsem měl nainstalovaný Windows 8.1 na disku SSD 500GB a jako druhý HDD jsem měl SATA disk 750GB na DATA (stařeček).
Rozhodl jsem se koupit nový Windows 10 Pro a i nový HDD SSD 1TB (vše mám v popisku o sestavě).

Postup:

Za vypnutého PC jsem odpojil 750GB SATA na data (stařečka), vyndal 500GB SSD (kde byl Windows 8.1) a místo něho připojil SSD 1TB (na který chci tu Windows 10 Pro).
Zapnul jsem PC, najel do biosu, boot nastavil jak se má, uložil a restartoval. Do PC jsem předem vložil Flash disk s Windowsem 10 Pro a v pořádku nabootoval...
Pokračoval jsem klasicky v instalaci Windowsů. Po dokončení všeho jsem se přihlásil na účet Microsoftu a najela mi plocha. Vše v pořádku.
Jenže jsem zapomněl na to, že mého datového stařečka HDD 750GB jsem nepřipojil.
Vypl jsem řádně PC, vypl jsem zdroj, počkal 20 sekund a zapojil jsem ho.
Zapl jsem zdroj, stiskl tlačítko a místo naběhnutí Windowsů naběhla černá obrazovka, že mám vložit instalační médium s Win 8.1 a dát opravu.
Nechápu proč to chce Win 8.1 médium, když na té 1TB je nainstalovaný Win 10 Pro.
Po odpojení datového stařečka 750GB a puštění jen nově nainstalovahého disku vše naběhne jak má. Po připojení to samé.
Na zkoušku když zapojím stařečka s bývalým SSD 500GB, kde je Windows 8.1 vše naběhne jak má.

Potřebuji ten datový disk rozběhnout s tím novým diskem a Windowsama 10...

Udělal jsem prosím chybu, že před instalací Windowsů jsem ten disk odpojil a po nainstalování zapojil? Neměl by to být problém, ne?
Nebo se při instalaci nového HDD (nový Windows) doporučuje nechat připojený druhý HDD, který slouží jen na data?

Moc prosím, co proto mohu udělat, abych to rozjel? Jsem totálně bezradnej už?

Děkuji moc

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přeinstalace Windows a po sléze nefunkční datový HDD

Příspěvekod petr22 » 16 čer 2022 13:49

"boot nastavil jak se má"

Pokud nastavis boot jak mas i s pripojenym HDD, nabehnou Windows z SSD.

Krome poradi bootovacich zarizeni je tam jeste druhe poradi - disku. V nem mas to HDD
na prvnim miste pred SSD, je treba to poradi otocit nebo v nem HDD zakazat.

Chull131
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přeinstalace Windows a po sléze nefunkční datový HDD

Příspěvekod Chull131 » 16 čer 2022 14:03

Možná jsem se úplně nevyjádřil k tomu boot jak se má, ale myslel jsem, aby se načetla flashka jako 1. a pak zbytek.
Jako druhé jsem dal to nové SSD, s tím nově přeinstalovaným Windows.

A může se prosím přeinstalovávat Windows s dalšími připojenými disky, nebo další otázka je, jestli se můžou odpojovat před instalací a následně znovu zapojit?
Má to vliv na její fungování nebo ta i ta možnost je jedno?

Moc díky


PS: jen dodám, že opravdu to HDD nebylo vůbec v seznamu bootování. Standardně nechávám jako 1. SSD s Windows a zbytek vypínám. Při přeinstalaci jako 1 Flashku a druhý disk. Teoreticky se dá nastavit defaultně jako 1. Flash disk a 2. SSD a když tam není Flashka vložená, mělo by jí to přeskočit a rovnou startovat SSD?
Naposledy upravil(a) Chull131 dne 16 čer 2022 14:07, celkem upraveno 1 x.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přeinstalace Windows a po sléze nefunkční datový HDD

Příspěvekod petr22 » 16 čer 2022 14:06

"ale myslel jsem, aby se načetla flashka jako 1. a pak zbytek."

Je tam jeste druhe nastaveni - kde je ciste poradi jen disku (SSD, HDD).

Tam musi byt SSD na prvnim miste.

Muze se oboje, problem neni v discich, ale v nastaveni jejich poradi v BIOSu.
Opakuji - jsou tam dve volby poradi, jednou vsechna zarizeni, podruhe jen disky.

Chull131
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přeinstalace Windows a po sléze nefunkční datový HDD

Příspěvekod Chull131 » 16 čer 2022 14:09

OK, zkusím se na to mrknout, moc moc zatím děkuji.
Rozhodně dám vědět...

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10914
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přeinstalace Windows a po sléze nefunkční datový HDD

Příspěvekod zeus » 16 čer 2022 14:10

Uplne korektni by bylo ze starecka bud smazat EFI oddil nebo odebrat atribut Aktivni u skryteho 100MB oddilu.
Oboji zvladnes v diskpartu po bootu z instalacky Win10. Jen uz pak nenajedes W8.1 z 500GB SSD.
Jako bonus pak nemusis nic menit v BIOSu.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Chull131
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přeinstalace Windows a po sléze nefunkční datový HDD

Příspěvekod Chull131 » 17 čer 2022 10:04

petr22 píše:"ale myslel jsem, aby se načetla flashka jako 1. a pak zbytek."

Je tam jeste druhe nastaveni - kde je ciste poradi jen disku (SSD, HDD).

Tam musi byt SSD na prvnim miste.

Muze se oboje, problem neni v discich, ale v nastaveni jejich poradi v BIOSu.
Opakuji - jsou tam dve volby poradi, jednou vsechna zarizeni, podruhe jen disky.



PARADOX

Zkusil jsem odpojit starečka (nesystémový disk), nainstalovat ještě ovladače MB, restartovat a pak vypnout, zapojit stařečka (nesystémový disk) a už to naběhlo.

Jenže mi to nedalo, po té Vaší radě a pak jsem zkusil znovu zapojit tu 500GB s WIN 8.1, samozřejmě vše naběhlo.
Pak jsem zase zkusil zpět tu 1TB bez změn v BIOSU a opět ta samá chyba.
Najel jsem tedy do BIOSU, víc jsem se zakoukal a vážně to bylo jak jste psal. Pořadí HDD :oops: :idea: :clap: :thumbup:
Taková blbá školácká chyba.
Snad to někomu dalšímu pomůže?

Takže děkuji

PS: nechápu ale, jak je možné, že po instalaci ovladačů na MB se to udělalo tak, že jsem to rozjel, aniž bych něco měnil?
Po výměně na DISK s 8.1 a zpět na na DISK s 10 to nešlo.

Dodatečně přidáno po 11 minutách 51 vteřinách:
zeus píše:Uplne korektni by bylo ze starecka bud smazat EFI oddil nebo odebrat atribut Aktivni u skryteho 100MB oddilu.
Oboji zvladnes v diskpartu po bootu z instalacky Win10. Jen uz pak nenajedes W8.1 z 500GB SSD.
Jako bonus pak nemusis nic menit v BIOSu.


Už je tedy problém vyřešen a moc moc díky za další nápad nebo možné řešení ale moc tomu nerozumím, ikdyž bych moc chtěl.
Jestli máte čas, mohl by jste napsat podrobněji? Rád bych byl více chytřejší (jsem asi pořád totální lajk, což jsem si nemyslel).

Do přílohy jsem dal fotku, ze správce disků. Stařeček je ten DISK 0 ale skrytý oddíl jsem tam nenašel? :wtf:

Prosím o podrobnější vysvětlení všeho, co jste psal?

1) smazat EFI oddíl nebo odebrání Aktivního atributu u skrytého oddílu
2)Diskpart je program nejspíš a ten musím naflashovat na USB nebo vypálit na DVD a nabootovat to a nastavit?
3)Jak pak už nenajedu na 500GB SSD W8.1? A že pak nemusím aspoň nic měnit v BIOSU?

Prosím o vysvětlení ve zbytku Vašeho času, moc mě to zajímá.

Moc děkuji i Vám za odpověď na tomto suprovém fóru?
Mělo by se víc sdílet, jste tu dobří... :clap:
Přílohy
Správa disků.png

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23604
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přeinstalace Windows a po sléze nefunkční datový HDD

Příspěvekod ITCrowd » 17 čer 2022 10:29

Vidím to tak, že když jsi koupil SSD na W8, tak jsi je nainstaloval i s připojeným stařečkem. A wokna udělaly to, co dělají a nahrály zavaděč na stařečka. A proto při nesprávně nastaveném bootování v BIOSu BIOS zavedl systém ze stařečka, ovše zavaděč už nenašel systémový disk s W8, proto žádal opravu.
ad 1) umí diskpart a všechny programy pro práci s partition (např. easeus partition master)
ad 2) diskpart je součástí windows
ad 3) nenajedeš tak, že odstraníš oddíl a vytvoříš nový, nicméně dle mě SSD zavaděč neobsahuje. V BIOSu se nastavuje vždy. Nenastavovat můžeš pouze v případě, kdy kromě systémového disku již žádný jiný neobsahuje zavaděč. Což obsahuje ten tvůj stařeček.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10914
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přeinstalace Windows a po sléze nefunkční datový HDD

Příspěvekod zeus » 17 čer 2022 13:21

ad 1) na stareckovi je jediny oddil a ten ma priznak Aktivni. Kdyz ho (ten priznak, ne oddil) odstranis, z disku uz nepujde startovat a proto nenabehnou ty W8.1 z puvodniho SSD.
ad 2) bez pripominek, je to pomerne mocny program v textovem rezimu, kam se vepisuji prikazy, takze zde radeji zustan nevzdelan
ad 3) viz 1 - nebude mit ke startu nic dalsiho, takze pak je poradi disku v BIOSu jedno.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů