Dell Inspiron 2 in 1 nenaběhne Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Renee
Level 2
Level 2
Příspěvky: 204
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Dell Inspiron 2 in 1 nenaběhne

Příspěvekod Renee » 12 črc 2022 18:15

Ahoj,
mám starší (zakoupeno koncem 2018) Dell Inspiron 13 5379 2-in-1 notebook.
Noťas dosud fungoval bez zásadních problémů, teď nechce naskočit:
- Adaptér v zásuvce, kontrolka na adaptéru svítí.
- LED na ntb svítí bíle, tj. jako obvykle při připojení k síti.
- Při pokusu o spuštění se rozsvítí podsvit klávesnice, LED na ntb zhasne (to dříve nedělala, pokud vím), po několika sekundách klávesnice zhasne a po dalších několika sekundách se zas rozsvítí LED. Když ntb vypojím ze sítě, LED je po celou dobu zhasnutá, a dojde jen k rozsvícení klávesnice na pár vteřin.
- Na displeji se nezobrazí vůbec nic.
- Mačkání čehokoliv na klávesnici i na těle ntb nemá vůbec žádný efekt.

Zkoušel jsem bezúspěšně dva postupy co jsem vygooglil:
- Reset RTC dlouhým podržením on/off tlačítka, který myslím proběhl korektně. LED se rozblikala, ntb se pak pokusil naskočit ale proběhl výše popsaný problém.
- Vybití statické elekřiny (?) - odpojení od sítě, vyjmutí baterie, podržení on/off tlačítka po dobu 20-30 vteřin.

Máte někdo zkušenosti s podobným problémem, případně tipy na další postupy které bych mohl vyzkoušet, resp. díly které by mohly být vadné?

Díky!

Reklama
Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1246
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Dell Inspiron 2 in 1 nenaběhne

Příspěvekod pcmaker » 12 črc 2022 18:43

Externí monitor připojit jsi zkoušel? Opravoval jsem neteři podobný stroj od Lenova. Tím, jak se neustále ohýbal displej o 360 stupňů, se ukýval LVDS kabel k displeji. Koupil jsem nový na ebay z Francie a přístroj zase šlape, jako nový.

Uživatelský avatar
kecalek
Level 3
Level 3
Příspěvky: 599
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Dell Inspiron 2 in 1 nenaběhne

Příspěvekod kecalek » 12 črc 2022 18:46

Pravdepodobne je to chyba napájacieho bloku, alebo slabý adaptér. Batéria je kaput, snaží sa ju nabíjať. Ďalšia možnosť - adaptér to už nezvláda - posiela všetko do vybitej batérie (nezapnutý), po zapnutí nemá dostatok kapacity, aby nabíjal a zároveň napájal spustený NB. Že batéria je KO - svedčí práve reakcia po spustení len na batériu.
Pokiaľ máš origo batériu od 2018 - tak to je istotne po batérii.

Uživatelský avatar
Renee
Level 2
Level 2
Příspěvky: 204
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Dell Inspiron 2 in 1 nenaběhne

Příspěvekod Renee » 12 črc 2022 19:02

pcmaker píše:Externí monitor připojit jsi zkoušel? Opravoval jsem neteři podobný stroj od Lenova. Tím, jak se neustále ohýbal displej o 360 stupňů, se ukýval LVDS kabel k displeji. Koupil jsem nový na ebay z Francie a přístroj zase šlape, jako nový.

Teď jsem vyzkoušel, bohužel bezúspěšně, displejem to není. Beztak nereagují ani caps lock, ani pokusy o zapínání/vypínání podsvitu.

kecalek píše:Pravdepodobne je to chyba napájacieho bloku, alebo slabý adaptér. Batéria je kaput, snaží sa ju nabíjať. Ďalšia možnosť - adaptér to už nezvláda - posiela všetko do vybitej batérie (nezapnutý), po zapnutí nemá dostatok kapacity, aby nabíjal a zároveň napájal spustený NB. Že batéria je KO - svedčí práve reakcia po spustení len na batériu.
Pokiaľ máš origo batériu od 2018 - tak to je istotne po batérii.

Zkoušel jsem baterii úplně vyjmout a spustit jen na adaptér a proběhlo právě jen rozsvícení podsvitu klávesnice na několik vteřin. Musel by odejít adaptér i baterie současně, tomu se mi nechce věřit. (možná jsi mě špatně pochopil, pokus o boot proběhne ve všech případech, pouze při připojení adaptéru i baterie svítí LED na ntb signalizující dobíjení baterie)

Oběma i tak díky :)

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1246
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Dell Inspiron 2 in 1 nenaběhne

Příspěvekod pcmaker » 12 črc 2022 19:22

Dřívě bylo zcela normální, že po skončení životnosti se baterie vyjmula a přístroj se provozoval jen na zdroj. Dnes některé přístroje vyžadují ke svému provozu funkční baterii. Na samotný adaptér nefungují. Ten slouží jen k nabíjení baterie. Možná je to i tento případ. U některých laptopů, zvláště těch nejvýkonnějších, to došlo tak daleko, že pokud jsou v plné zátěži, tak napájecí adaptér dokonce ani nestíhá baterii dobíjet a přístroj se pak vypne i když je celou dobu připojený zdroj.
Taky je možné, že je tam někde zkrat, obvody to vyhodnotí a přístroj vypnou, aby nedošlo k nějakému dalšímu, většímu poškození.

Uživatelský avatar
Renee
Level 2
Level 2
Příspěvky: 204
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Dell Inspiron 2 in 1 nenaběhne

Příspěvekod Renee » 13 črc 2022 09:10

pcmaker píše:Dřívě bylo zcela normální, že po skončení životnosti se baterie vyjmula a přístroj se provozoval jen na zdroj. Dnes některé přístroje vyžadují ke svému provozu funkční baterii. Na samotný adaptér nefungují. Ten slouží jen k nabíjení baterie. Možná je to i tento případ. U některých laptopů, zvláště těch nejvýkonnějších, to došlo tak daleko, že pokud jsou v plné zátěži, tak napájecí adaptér dokonce ani nestíhá baterii dobíjet a přístroj se pak vypne i když je celou dobu připojený zdroj.
Taky je možné, že je tam někde zkrat, obvody to vyhodnotí a přístroj vypnou, aby nedošlo k nějakému dalšímu, většímu poškození.

Myslím že tento přístroj by měl fungovat "jako dřív" - soudím dle toho že pokus o spuštění proběhne (klávesnice se rozsvítí a po pár sekundách zhasne).
Ten zkrat by mohl dávat smysl. S tím si ale doma neporadím, zkusím to tedy zanést nějakým odborníkům.
Díky za vaše rady, až budu mít nějaký závěr od servisu tak ho sem před uzavřením vlákna vložím. :)

Mimochodem, smrt baterky, ač ne nemožná, mi přijde nepravděpodobná - kapacitu měla ještě slušnou, ntb na ni bez problému běžel klidně 4 hodiny. Jednalo by se tedy dle mého názoru o vyložené nečekanou náhlou smrt :)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Dell Inspiron 2 in 1 nenaběhne

Příspěvekod petr22 » 13 črc 2022 09:28

Takto to bylo vzdycky.

Telefony a tablety nelze zapnout bez interniho akumulatoru.

Notebook, ktery nelze zapnout bez akumulatoru jsem jeste nevidel.

Tohle vypada na vadnou zakladni desku. Zarizeni je koupene skoro pred 4 roky, tedy bez zaruky.
Vyrobene to je nekdy na prelomu 2017/2018, takze je starsi nez 5 roku. Tyhle placatce docela topi,
coz ma take vliv na zivotnost.

Uživatelský avatar
Renee
Level 2
Level 2
Příspěvky: 204
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Dell Inspiron 2 in 1 nenaběhne

Příspěvekod Renee » 13 črc 2022 16:33

petr22 píše:Takto to bylo vzdycky.

Telefony a tablety nelze zapnout bez interniho akumulatoru.

Notebook, ktery nelze zapnout bez akumulatoru jsem jeste nevidel.

Tohle vypada na vadnou zakladni desku. Zarizeni je koupene skoro pred 4 roky, tedy bez zaruky.
Vyrobene to je nekdy na prelomu 2017/2018, takze je starsi nez 5 roku. Tyhle placatce docela topi,
coz ma take vliv na zivotnost.

Potvrzuji že zatápěl slušně a vliv na životnost samozřejmě chápu.

Odnesl jsem to do servisu, uvidím co mi na to řeknou. Pokud by to bylo skutečně baterkou, byla by to dobrá zpráva, ale jak jsem naznačil, to se mi nezdá. Jestli selhala základovka uvidíme, pokud by tomu tak bylo a byla oprava za x tisíc, asi bychom ho pohřbili a pořídili nový.

Pošlu sem pak update, abych vlákno nějak rozumně uzavřel.

Uživatelský avatar
Renee
Level 2
Level 2
Příspěvky: 204
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Dell Inspiron 2 in 1 nenaběhne  Vyřešeno

Příspěvekod Renee » 05 srp 2022 16:34

Základovka odešla :D
Doufal jsem že to třeba bude nějaká menší záležitost a někdo mou zkušenost mohl později zužitkovat, ale ukázalo se že došlo ke zkratu na základní desce a oprava není rentabilní.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Dell vostro 5471
    od Baggy » 16 pro 2023 13:20 » v Problémy s hardwarem
    5
    748
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    17 pro 2023 13:05
  • Externá GPU pre notebook DELL Příloha(y)
    od mimi973 » 04 lis 2023 17:23 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1026
    od mimi973 Zobrazit poslední příspěvek
    07 lis 2023 20:38
  • Výměna klávesnice ntb Dell Příloha(y)
    od Atten » 21 dub 2023 23:16 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    2025
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    26 dub 2023 10:55
  • Dell vraceni monitoru S2721DGFA
    od p3v4x » 08 bře 2024 16:09 » v Vše ostatní (hw)
    13
    1545
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 14:37
  • Monitor 16:10 - Dell Ultrasharp vs Professional
    od Hakosuka » 12 bře 2024 10:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    228
    od Hakosuka Zobrazit poslední příspěvek
    12 bře 2024 10:26

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů