Nesprávné fungování 5.1 zvukové sestavy

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Toastovac
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: říjen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nesprávné fungování 5.1 zvukové sestavy

Příspěvekod Toastovac » 14 říj 2022 17:58

Dobrý den,

jsem tu poprvé, tak doufám, že bude všechno vysvětleno správně a že mi bude někdo alespoň trochu nápomocen. Takže mám základní desku MSI B350M PRO-VDH, zvukovou kartu Sound Blaster Audigy Fx a repro soustavu Logitech Z906. Podle všeho všechen tento hardware podporuje 5.1 zvuk. Problém je, že repro soustava se po zapojení nechová jako 5.1, ale skoro jako Stereo.

Úplně první, co jsem vyzkoušel, bylo nepoužívat ještě zvukovou kartu a zapojit repro do slotů na základní desce (repro má 3 jacky - zelenej, černej a oranžovej). Ano vím, zapojovat černej a oranžovej do modrýho a červenýho by nemělo mít žádnej výnam (pokud se nemýlím), i tak jsem to vyzkoušel. V tomto bodě jsem měl nainstalovaný pouze drivery Realtek HD přímo pro mojí základní desku. Po nastavení tedy 5.1 zvuku se prakticky nic nestalo. Pokud nastavním 5.1 zvuk a vyzkouším každý repro zvlášť, ozve se mi pouze levý a pravý přední.
obrazek2.png


Takže jsem pořídil zvukovou kartu s tím, že ta už má i černej a oranžovej slot. Takže to všechno zapojím, stáhnu drivery Sound Blaster. Po stažení mi Sound Blaster software vlastně převzal řízení od Realtek HD softwaru. Přepokládám ale, že Realtek drivery pro základní desku tam musí zůstat. Výsledek je po nastavení ale úplně stejný.
obrazek3.png


Teď asi to nejdůležitější v čem by se asi dala najít ta chyba. Zjistil jsem, že když vyhodím černej a oranžovej a budu postupně přepojovat ten zelenej do černýho nebo oranžovýho, bude se ozývat po vyzkoušení ten kus repro soustavy, ke kterýmu je ten port přidružen. Tzn., že když přepojím zelenej do černýho, budou se mi ozývat POUZE zadní repro, pokud bude v oranžovým, bude se ozývat POUZE prostřední a sub, a když je v zeleným, tak POUZE levý a pravý přední. Taky se mi zdá, že spíš než jako zadní se mi ty vzadu chovají jako boční (v některých případech jsem byl schopen z toho vytáhnout 3D zvuk, ale neslyšel jsem jakoby nic za sebou).

Nechápu tedy, že když zapojím i ten černý a oranžový, proč mi ta část repro soustavy nezačne hrát taky.

Děkuji moc za jakoukoliv odpověď, zkusil jsem plno nastavení a přepojení a už si moc nevím rady.

Reklama
Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1249
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nesprávné fungování 5.1 zvukové sestavy

Příspěvekod pcmaker » 14 říj 2022 19:05

Co ukazuje indikátor reproduktorů na ovládací konzoli?

Toastovac
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: říjen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nesprávné fungování 5.1 zvukové sestavy

Příspěvekod Toastovac » 14 říj 2022 19:11

Na ovládací konzoli mám nastavené STEREO jako 3D (to předpokládám odpovídá 5.1). Ještě je tu nastavení jako 4.1 a 2.1. INPUT mám na tom 1. slotu a DECODE nesvítí. Hlasitost mám na všem stejnou i celkovou nemám na 0, aby náhodou něco nebylo zeslabený nebo tak.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1249
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nesprávné fungování 5.1 zvukové sestavy

Příspěvekod pcmaker » 14 říj 2022 19:22

Nastavení 4.1, 2.1 a 3D by měly být jen efekty. Tzn. "udělá" to ze Sterea 4.1 a pod. Ale Stereo by podle mne svítit nemělo, protože pak budou zřejmě funkční skutečně jen dva přední. Spíš by měl svítit indikátor prostorového zvuku.
Naposledy upravil(a) pcmaker dne 14 říj 2022 19:52, celkem upraveno 1 x.

Toastovac
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: říjen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nesprávné fungování 5.1 zvukové sestavy

Příspěvekod Toastovac » 14 říj 2022 19:30

Ikdyž mi teď nesvítí nic z těch 3 možností ze STEREO, tak stále neslyším jednotlivě ty repráky, když je zkusím v tom softwaru. Jinak na obrázku je zakroužkováno ,co jsem tam měl.
obrazek1.jpg

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1249
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nesprávné fungování 5.1 zvukové sestavy

Příspěvekod pcmaker » 14 říj 2022 19:42

Tlačítko "Level" vpravo dole nemá žádný efekt? V tom ovládacím SW nemáš ztlumené zadní a středový výstup? Nemáš nějaký zdroj s prostorovým zvukem (film, netflix a pod.)?

Toastovac
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: říjen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nesprávné fungování 5.1 zvukové sestavy

Příspěvekod Toastovac » 14 říj 2022 19:54

LEVEL je pro nastavení jednotlivých hlasitostí každého repráku. Jinak v softwaru je všechno na 100%. Bohužel, jediného čeho můžu využít je youtube s nějakými Sound Testy. Čekal bych ale, že v softwaru to bude stačit na to, jestli ten reprák funguje jak má nebo ne.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Posouzení sestavy Příloha(y)
    od fabikp » 08 bře 2024 15:21 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    17
    1331
    od fabikp Zobrazit poslední příspěvek
    12 bře 2024 10:09
  • Kontrola PC sestavy cca 40 tis.
    od JacbBalboa » 14 pro 2023 10:19 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    1504
    od JacbBalboa Zobrazit poslední příspěvek
    20 pro 2023 12:07
  • Kontrola sestavy 60K
    od jan.sabo » 04 pro 2023 19:19 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1286
    od jan.sabo Zobrazit poslední příspěvek
    05 pro 2023 18:27
  • Zhodnocení sestavy do 35 000,- +/-
    od Evok » 02 pro 2023 12:57 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1523
    od Evok Zobrazit poslední příspěvek
    05 pro 2023 21:30
  • Cena sestavy? Příloha(y)
    od pukasinek » 14 lis 2023 21:04 » v P: Hardware
    0
    1141
    od pukasinek Zobrazit poslední příspěvek
    14 lis 2023 21:04

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 21 hostů